Auction 109. WW1 military postage

21128

200 PLN
21129

1918-22 książka autorstwa Janusza Manterysa "Poczty polowe 1918 - 1922", 212 stron, katalog i wycena wszystkich znanych stempli, ilustracje, wspaniałe opracowanie i wydanie.

200 PLN
21130

170 PLN
21131

1918 list wojskowy ze stemplem "Komenda domu transportowego / i rekonwalescentów Polskich Legionów / w Mor. Ostrawie", dom ten funkcjonował na Morawach w ramach Grupy Polskich Legionów.

100 PLN
21132

1918 pociąg pancerny "Gromobój", kartka do Bielska, czerwony stempel pociągu z orłem "Pociąg pancerny Nr. 6 / "GROMOBÓJ".".

2 000 PLN
21133

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera we Francji, sekretnik z orłem na sztandarze z otaczającymi napisami "WOJSKO POLSKIE OPIEKA NAD ŻOŁNIERZEM KNP", adresowany do Le Puy, datowany 12.I w Sillé-le-Guillaume, nadany 13-1 w ambulansie relacji Laval - Nogent-le-Rotrou; dwie słabo widoczne pieczęci: okrągła formacyjna z orłem i literami RF "COMMANDE SPECIALE DE RECRUT DE L'ARMEE SERVICE(?) AUTOMOBILE" i prostokątna w ramce "Depot des Troupes Polonaises" (możliwe do odczytania w świetle negatywowym), przesyłka oznaczona literami F.M. (franchise militare – korespondencja wojskowa) zwalniającymi od opłaty pocztowej; korespondencja pisana po polsku; bardzo dobry stan zachowania (Fi.od 700.-).

800 PLN
21134

1919 pierwsze wydanie stanisławowskie, gwarancja Karlkörner.

Fi.13
150 PLN
21135

1919 pierwsze wydanie stanisławowskie, gwarancja Ceremuga.

Fi.14
135 PLN
21136

Fi.15
135 PLN
21137

Fi.19
135 PLN
21138

Fi.20
135 PLN
21139

1919 pierwsze wydanie stanisławowskie, gwarancja Mikulski.

Fi.26
1 000 PLN
21140

1919 Wojna bolszewicka kartka z Lubartowa do dowództwa frontu grupy kapitana Heraka, poczta polowa 25 w Hrubieszowie.

Fi.Cp25
80 PLN
21141

1919 dofrankowana całostka od jeńca wojennego wysłana 26.IV z obozu w Krasnojarsku do miejscowości Wildeshausen w Niemczech, stempelki cenzury w Irkucku (z numerem cenzora 46) i Władywostoku (z numerem cenzora 1370); bardzo dobry stan zachowania.

Mi.P22, 66II
120 PLN
21142

180 PLN
21143

1 000 PLN
21144

1919 walki polsko-ukraińskie, POCZTA POLOWA GRUPY OPERACYJNEJ BRYGADIERA MINKIEWICZA, austriacki formularz poczty polowej datowany "Chyrów 3/II" przesłany za pośrednictwem poczty polowej nr.20 do Warszawy, czytelna odbitka niezwykle rzadkiej pieczęci formacyjnej - dwuwierszowej z orłem u góry "POCZTA POLOWA GRUPY OPER./ BRYG. MINKIEWICZA" (w PZP t.IV s.90 - pokazano zaledwie niekompletną reprodukcję); w adresie nadawcy podano: "Poczta polowa No 20/ grupa pułk.Minkiewicza/ szkoła podoficerska/ w Chyrowie/ Warsz. Legja Akademicka"; niezwykle rzadki walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
21145

200 PLN
21146

1919 wojna polsko-ukraińska, walki o odblokowanie Lwowa i ofensywa w Galicji oraz na Wołyniu, widokówka datowana 5.5.1919 przesłana za pośrednictwem Głównej Frontowej Poczty Polowej I w Przemyślu do Kutna, stempelek formacyjny "12 Kompania 32 p.p." - pułk operował w zgrupowaniu gen. Wacława Iwaszkiewicza, które wchodziło w skład sił przeznaczonych do przeprowadzenia ofensywy, na początku maja skoncentrowano ponad 30 tys. żołnierzy i 14 maja rozpoczęło się natarcie w szerokim pasie, które w krótkim czasie, doprowadziło do całkowitego odblokowania otoczonego z trzech stron Lwowa i przesunięcia linii frontu na wschód.

120 PLN
21147

120 PLN
21148

150 PLN
21149

250 PLN
21150

320 PLN
21151

1919 OBRONA LWOWA - austriacki formularz poczty polowej datowany 25.II, wysłany za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Żyrardowa w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO 36 P.P. W.P", datownik odbiorczy ZYRARDOW z 1.3;

500 PLN
21152

1919 Poczty obce w Małopolsce Wschodniej, wydanie fantazyjne - polskie znaczki okupacyjne dla Zachodniej Ukrainy, znaczki Ukrainy z maszynowym nadrukiem: "Orzeł + nowa wartość (w groszach)" w kolorach czarnym, fioletowym i czerwonym; kompletna seria na wycinkach unieważniona 6.9.19 kasownikiem "BEKAHALOSK POL. KORP."; bardzo dobry stan zachowania.

250 PLN
21153

1919 Wojsko Polskie na Syberii, rachunek telefoniczny wysłany do Polskiego Komitetu Wojennego w Omsku, bardzo rzadkie, ze zbioru Z. Mikulskiego.

2 000 PLN
21154

1919 kartka nadana z Luschwitz (Włoszczakowice) 26.8.19 do Poznania, stempel formacyjny "1. pułk Strzelców Wielkopolskich ? 4 komp. kulomiotów".

300 PLN
21155

120 PLN
21156

160 PLN
21157

1 200 PLN
21158

250 PLN
21159

100 PLN
21160

110 PLN
21161

1919 wojna Polsko - Bolszewicka, telegram wojskowy z dnia 27.7.19 z rozkazem z Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie do dowództwa frontu Litewsko - Białoruskiego w Lidzie.

400 PLN
21162

1919 wojna Polsko - Bolszewicka, telegram wojskowy z dnia 29.7.19 z rozkazem z Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie do dowództwa frontu Litewsko - Białoruskiego w Lidzie.

400 PLN
21163

110 PLN
21164

1919 list służbowy wysłany 15.10.19 z 15. pułku piechoty z frontu na wschód od Pińska do Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA Nº 24" z wyróżnikiem a, stempel formacyjny "Dowództwo 15. pułku piechoty" z orłem, oraz stempel odbiorczy "Wydział prac przygotowawczych / do Komisji Weryfikacyjnej / Nᵒ_______", dodatkowe pieczęcie; na rewersie pieczęć pocztowa 15. pułku oraz datownik odbiorczy "FR. POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d.

110 PLN
21165

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze sztabu w Warszawie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES * 309 *" z datą 23.8.19 do Francji, widokówka z soborem św. Aleksandra Newskiego w Warszawie.

200 PLN
21166

1919 kartka wysłana z poczty polowej w Warszawie, kasownik "GŁÓWNA POCZTA POLOWA * w WARSZAWIE *" z datą 20.12.19, widokówka z warszawskim ratuszem.

100 PLN
21167

1919 kartka z nadana z poczty polowej, stempel formacyjny "XI KOMPANIA ŻYWIECKIEJ / Grupy gen. Alexandrowicza", stempel cenzury.

180 PLN