The auction will end on 08.07.2024

Auction 109. Communist Poland 1945-1952

26033

1947 Kultura polska (II), Fryderyk Chopin 3 zł - frankatura mieszana, widokówka wysłana 4.5.1948 z Krakowa do Wiednia, dwa stempelki cenzury austriackiej: "V24" i "93".

Fi.431B, 450
Mi.465A, 497
45 PLN
26034

Fi.431B MK
Mi.465A
300 PLN
26035

Fi.432B
Mi.469A
20 PLN
26036

1947 list lotniczy z Łodzi do Holandii.

Fi.432B, 434B
Mi.466A, 468A
10 PLN
26037

1947 Kultura Polska II wydanie - A.Świętochowski, S.Żeromski, B.Prus; czworoblok unikalnych prób znaczka za 6 zł. w kolorze różowawokarminowym, drukowanych z walca N.2.W.II - oznaczenie znajduje się pod 91 i 100 znaczkiem w arkuszu i tylko próby z tych dwóch pozycji można łatwo zidentyfikować; próba była drukowana 21.VI.1947 roku i nie została w tej formie przyjęta do druku, adnotacja "nie przyjęty" prof.S.Miksteina na dolnym marginesie; w katalogu Fischera pojawiły się pierwsze próby obu wydań i to coraz dokładniej skatalogowane - z pierwszego skatalogowano trzy, z drugiego dziewięć - znaczka za 3 zł. z walca W.II, znaczka za 10 zł. z walca W.I i znaczka za 20 zł. z walców I, II, III, IV, V, VI i VII (Fi.po 8000.-); te właśnie próby (z Mickiewiczem) opisał L.Schmutz w styczniowym numerze Filatelisty z 2018 roku na str.38-42 i w ślad za tą publikacją wszystkie zostaną pewnie po wielu latach prawidłowo skatalogowane; ta oferowana (z A.Świętochowskim, S.Żeromskim, B.Prusem) należy do najrzadszych - dotąd nieopisanych i jeszcze nieskatalogowanych, wartość rzeczywista próby przy oznaczeniu walca nieco wyższa niż pozostałych, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.433 P
Mi.467
26 000 PLN
26038

Fi.433Bs
Mi.467A
45 PLN
26039

1947 Kultura Polska (II) - M.Curie Skłodowska; czworoblok legitymacyjny znaczków za 10 zł. w kolorze niebieskim, drukowany z walca N.2 W.I - oznaczenie znajduje się po 10 i po 100 znaczku w arkuszu; co rzadkie z "abklatschem" rysunku i oznaczeń na całej powierzchni, nie jest gwarantowany gdyż będzie eksponowany od strony gumy i nie był fałszowany

Fi.434
Mi.468
900 PLN
26040

Fi.434A MK
250 PLN
26041

1947 list z Sosnowca do Holandii.

Fi.435A
Mi.469B
15 PLN
26042

1947 Kultura polska (II), S.Wyspiański, J.Słowacki, J.Kasprowicz 15 zł - frankatura pojedyncza, list wysłany z miejscowości Czerniejewo do Poznania, znaczek pionowo złamany.

Fi.435B
Mi.469A
20 PLN
26043

1947 Kultura Polska (II) - A.Mickiewicz, czworoblok unikalnych prób znaczka za 20 zł. w kolorze szarawofioletowym o charakterystycznym dla walca N.2.W.IV ostrym kontrastowym rysunku - oznaczenie znajduje się pod 91 i 100 znaczkiem w arkuszu i tylko próby z tych dwóch pozycji można łatwo zidentyfikować - znane tylko w pojedynczych egzemplarzach; w katalogu Fischera pojawiły się pierwsze próby obu wydań i to coraz dokładniej skatalogowane - z pierwszego skatalogowano trzy, z drugiego dziewięć - znaczka za 3 zł. z walca W.II, znaczka za 10 zł. z walca W.I i znaczka za 20 zł. z walców I, II, III, IV, V, VI i VII; próby znaczka z Mickiewiczem opisał L.Schmutz w styczniowym numerze Filatelisty z 2018 roku na str.38-42; wartość rzeczywista próby przy oznaczeniu walca nieco wyższa niż pozostałych (Fi.32000.-), gwarancja i opis Schmutz.

Fi.436 P4
Mi.470
26 000 PLN
26044

1947 Kultura Polska, znaczek z fragmentem numeru walca na dolnym marginesie.

Fi.436A
Mi.470B
35 PLN
26045

1947 świat pracy, narożny czworoblok.

Fi.437
Mi.472
40 PLN
26046

1947 Świat Pracy, 5 + 20 zł - frankatura mieszana, list pobraniowy wysłany 29.X z urzędu Kraków 16 do Starachowic, datownik odbiorczy Starachowice-Wierzbnik z 30.10 na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.437, 440
Mi.472, 475
50 PLN
26047

Fi.437-40 P
8 000 PLN
26048

1947 świat pracy, znaczek makulaturowy z silnie przesuniętą perforacja na liście obiegowym z Ożarowa do Warszawy.

Fi.437MK
160 PLN
26049

1947 świat pracy, znaczek z częściowym abklaczem na odwrocie.

Fi.438
Mi.473
80 PLN
26050

1947 świat pracy, znaczki unieważnione stemplem poczty peronowej Kraków 2.

Fi.438
25 PLN
26051

1947 Świat Pracy, 10 zł - frankatura mieszana, polecony list lotniczy wysłany 25.2.49 z Zaklikowa do USA, znaczki skasowane stemplem prowizoryczny - datownikiem okupacyjnym ZAKLIKOW z wyróżnikiem "a" i usuniętymi pozostałymi napisami (P25 - wg. klasyfikacji Z.Mąki), stempelek polecenia i "LOTNICZA/ PAR AVION"; na odwrocie datowniki przejściowe: warszawski i nowojorski, oraz odbiorczy; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.438, 447
Mi.473, 482
50 PLN
26052

Fi.441
Mi.476
45 PLN
26053

1947 wydanie na przesyłki lotnicze, seria z odmianami papierów.

Fi.441, 442a, b
Mi.476, 477a, b
400 PLN
26054

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, znaczek za 50 zł./25 gr. w kolorze czerwonym, z rzadkim błędem na znaczku podstawowym z III walca poz.100 "wypustka na A w POCZTA" - to B1, gwarancja i opis Krawczyk.

Fi.442a
Mi.477a
120 PLN
26055

1947 wydanie przedrukowe lotnicze, znaczek z III walca za 50 zł./25 gr. w kolorze czerwonym, z błędem nadruku na poz.15/65 "pogrubiona trzecia kreska, wcięcia w literach O i T", gwarancja i opis.

Fi.442a B
Mi.477a
80 PLN
26056

1947 wydanie przedrukowe lotnicze, znaczek z II walca za 50 zł./25 gr. w kolorze czerwonym (Fi.150.-), z błędem nadruku na poz.47 "małe wcięcie w nóżce i duże w skośnej kresce litery N", gwarancja.

Fi.442a B
Mi.477a
250 PLN
26057

1947 wydanie przedrukowe lotnicze, znaczek z IiI walca za 50 zł./25 gr. w kolorze czerwonym, z błędem nadruku na poz.37/87 "zwężona kreska po lewej i dziurka w kresce po prawej", gwarancja i opis.

Fi.442a B
Mi.477a
80 PLN
26058

Fi.442aB
Mi.477a
80 PLN
26059

1947 wydanie przedrukowe lotnicze, parka znaczków w barwie czerwonej, lewy znaczek z błędem "LOFNICZA", gwarancja Kalinowski.

Fi.442aB1
Mi.477a
120 PLN
26060

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, znaczek z błędem "LOFNICZA", gwarancja.

Fi.442aB1
Mi.477aI
80 PLN
26061

Fi.442aB1
Mi.477aI
80 PLN
26062

Fi.442aB1
Mi.477aI
120 PLN
26063

1947 przedrukowe wydani lotnicze, znaczek w barwie czerwonej z błędem "LOFNICZA", gwarancja i oznaczenie.

Fi.442aB1
Mi.477aI
100 PLN
26064

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, znaczek z błędem "LOFNICZA", gwarancja i opis Schmutz.

Fi.442aB1
Mi.477aI
90 PLN
26065

1947 przedrukowe wydania lotnicze, znaczek z błędem "LOFNICZA", gwarancja i opis Wysocki.

Fi.442aB1
Mi.477bI
60 PLN
26066

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, lotniczy list polecony z Łodzi 19.11.47 do Paragwaju, list opłacony zgodnie z taryfą pocztową, znaczki wydania lotniczego z poz. 41-44, w tym znaczek z poz. 43 z błędem "kreska odchodząca od lewej górnej belki", na odwrocie stemple odbiorcze, fotoatest Walocha.

Fi.442b, 437
Mi.472, 477b
300 PLN
26067

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, 50 zł/25 gr (typografia) - frankatura mieszana, ekspresowy list polecony wysłany 31.10 z Nowego Sącza do miejscowości Jarnołtówek, datownik odbiorczy na odwrocie; dobry stan zachowania (tylna klapa dobierana); gwarancja pod znaczkiem Schmutz.

Fi.442b, 437, 440
Mi.477b, 472, 475
120 PLN
26068

1947 wydanie przedrukowe lotnicze, parka znaczków w barwie brązowoczerwonej, lewy znaczek z błędem "LOFNICZA", gwarancja Kalinowski.

Fi.442bB1
Mi.477b
120 PLN
26069

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, znaczek za 50 zł./25 gr. w kolorze brązowoczerwonym z obróconym całym rysunkiem znaczka i błędem nadruku na poz.43 "lewa belka z kreseczką", gwarancja i opis.

Fi.442b B3
Mi.477b
120 PLN
26070

1947 wydanie przedrukowe lotnicze, znaczek w barwie brązoworóżowej, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.442c
Mi.477
1 800 PLN
26071

1947 Wydanie z dopłatą na "pomoc zimową" - brat Albert, oryginalnie kasowany znaczek za 2+18 zł., znaczki z tak wysoką dopłatą niezmiernie rzadko były używane pocztowo, gwarancja Krawczyk.

Fi.443
Mi.478
50 PLN
26072

1947 Wydanie z dopłatą na "pomoc zimową" - brat Albert, czworoblok znaczków za 2+18 zł o ząbkowaniu liniowym ZL 11 z poz. 6/17 oryginalnie skasowany 28.12.48 datownikiem POZNAŃ 2 (DWORZEC), na pozycji 16 wyraźny błąd "pionowa szrama na czole i oku"; gwarancja.

Fi.443 B
Mi.478
300 PLN