The auction will start on 19.04.2024

Auction 106. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
40700

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok z serią znaczków pierwszego wydania.

Fi.bl.1
290 PLN
40701

1946 szlak bojowy II Korpusu, blok na papierze kredowym.

Fi.bl.1
270 PLN
SOLD
40702

1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, polecony list lotniczy wysłany 2.10 z Chojnic do jednostki o oznaczeniu kodowym P426/2K (9 Kompania Warsztatowa) w Szkocji, na odwrocie odbiorczy jednoobrączkowy datownik z mostkiem o śr. 27 mm "POLSKA POCZTA POLOWA Nr1/ POLISH FIELD POST OFFICE No1" z dnia 14 OCT, na froncie nalepka informacyjna poczty polowej "Polish A.P.O. Edinburgh w ewidencji 426 nie figuruje" z dopisaną datą 16.10.46; stempelek cenzura dla korespondencji zagranicznej 3275; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w minimalnie słabszym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.12
300 PLN
40703

1946 Armia Polska na kontynencie, list lotniczy wysłany 18.I za pośrednictwem brytyjskiej poczty polowej Nr.252 (obsługiwała jednostki 1 Dywizji Pancernej generała Maczka) do jednostki o kryptonimie pocztowym P108, wchodzącej w skład Brytyjskiej Armii Renu; dodatkowy stempel wojskowego urzędu pocztowego.


80 PLN
40704

1946 Armia Polska na kontynencie, list polecony wysłany 12.XI z brytyjskiej poczty polowej 406 obsługującej 1DPanc do Warszawy, w adresie nadawcy podano oznaczenie kodowe "260/39/A London EC1" (1 Pułk Artylerii Motorowej); datownik odbiorczy na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.


100 PLN
40705

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 12.12.46 za pośrednictwem poczty polowej 128 do polskiej biblioteki w Glasgow, ładna odbitka kasownika.


50 PLN
40706

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 4.4.46 za pośrednictwem poczty polowej 130 do polskiej biblioteki w Glasgow, ładna odbitka kasownika.


70 PLN
40707

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 10.IV za pośrednictwem poczty polowej 123 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania.

Fi.7
40 PLN
40708

1946 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 26.I za pośrednictwem poczty polowej 141 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania.

Fi.4
40 PLN
40709

1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, POLSKA POCZTA POLOWA P/8 POLISH FIELD POST OFFICE - NIEZNANY DATOWNIK, list lotniczy wysłany 22.1 z Detroit do Anglii, adres nadawcy kodowany na skrytkę pocztową w Londynie "P.O.Box 260/160" (przydzieloną najpewniej pododdziałowi 16 Brygady Pancernej), na odwrocie idealnie odciśnięty nieznany fioletowy datownik odbiorczy "POLSKA POCZTA POLOWA P/8 POLISH FIELD POST OFFICE" z datą "30 JAN 1946" (30.I) należący prawdopodobnie do 16 Brygady Pancernej; przesyłkę przeadresowano i dosłano do Polskiego Biura Wojskowego w Szkocji "P.B.W. Glasgow Radio & Tellev. College", na froncie datownik odbiorczy "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1" z datą "2 FEB 1946" (2.II); rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.10
800 PLN
40710

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list polecony wysłany 16.X za pośrednictwem Głównej Poczty Polowej 104 do biura Amerykańskiej Pomocy dla Polski w Chicago, znaczki skasowane datownikiem GŁÓWNA POCZTA POLOWA 104, stempelek polecenia POCZTA POLOWA 129 - używany jako rezerwowy na poczcie 104 (poczta polowa 129 nie została uruchomiona), na odwrocie datownik przejściowy POCZTA POLOWA 104 i kasowniki odbiorcze z 6.XI; dobry stan zachowania.

Fi.2, 3
200 PLN
40711

1946 II Korpus Polski we Włoszech, zaświadczenie o przyznaniu prawa do noszenia odznaczeń: Gwiazdy za wojnę 1939-1945 (1939-1945 Star), Gwiazdy Afryki (Africa Star) i Gwiazdy Italii (Italy Star) dla podporucznika Tadeusza Piotra Dziedzica, okrągła pieczęć oficera finansowego korpusu; niecodzienny dokument w dobrym stanie zachowania.


200 PLN
40712

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, kasowany znaczek za 50 gr.

Fi.6
30 PLN
40713

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, narożna parka znaczków za 50 gr.

Fi.6
25 PLN
40714

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, połówka znaczka za 50 gr. użyta na dokumencie, znaczek unieważniono stemplem POLSKA POCZTA MIĘDZYOSIEDLOWA / LIBAN / P.5 L.; w latach 1943-46 do Libanu trafiło ponad 6000 uchodźców i żołnierzy, wśród nich prowadzono ożywioną działalność kulturalną i oświatową, zorganizowano polskie szkolnictwo na różnym poziomie nauczania, założono 15 placówek oświatowych, a rekordowa liczba uczniów w 1947 r. wynosiła 1286 osób, studia uniwersyteckie ukończyło około 200 polskich studentów uczących się między innymi na Uniwersytetach Św.Józefa i Amerykańskim w Bejrucie, uchodźcy zostali ewakuowani z Libanu w lipcu 1950 r., tylko około 600 wróciło do Polski, mało znany epizod II wojny światowej.

Fi.6
200 PLN
40715

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem za 50 gr.

Fi.6
15 PLN
SOLD
40716

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, ośmioblok znaczków za 50 gr. o ciekawej konstrukcji z oboma przywieszkami i miedzypolami, bardzo rzadki kasowany.

Fi.6 Pw 6
600 PLN
40717

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, parka kasowanych znaczków za 50 gr. z międzypolem.

Fi.6 Pw 6
80 PLN
40718

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, szescioblok znaczków za 50 gr. z międzypolem, prawy górny z naturalną skazą w papierze.

Fi.6 Pw 6
100 PLN
40719

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, czworoblok znaczków za 50 gr. o ciekawej konstrukcji z oboma przywieszkami na międzypolach poziomych - pierwszą na dole, a drugą na górze i z międzypolami pionowymi; tzw.krzyż.

Fi.6 Pw 6
300 PLN
SOLD
40720

1948 list wojskowy z Polskiej Misji Wojskowej w likwidacji z Paryża do Seine, stempel misji i pieczątka pocztowa misji, na odwrocie stempel odbiorczy


200 PLN
40721

1954 parka znaczków poczty polowej II Korpusu z nadrukiem nowej wartości.

Fi.5
200 PLN
40722

1954 wydanie rocznicowe - dziesięciolecie zdobycia Monte Cassino, potrójny nadruk na znaczku za 2 zł. poczty polowej II Korpusu, jeden w położeniu prawidłowym, a dwa odwrócone, bardzo rzadkie.

Fi.9 Npt
1 000 PLN
40723

1954 wydanie rocznicowe - dziesięciolecie zdobycia Monte Cassino, nadruk karminowy na znaczku za 45 gr. poczty polowej II Korpusu; istniały dwa typy nadruków "*Dziesięciolecie / 1944 - 1954*" większą czcionką i "Monte Cassino / 1944-1954" małą czcionką, tu fragment nadruku II typu, bardzo rzadkie.

Fi.6 P
500 PLN
40724

1954 wydanie rocznicowe - dziesięciolecie zdobycia Monte Cassino, znaczek za 45 gr poczty polowej II Korpusu z nadrukiem karminowym *Dziesięciolecie / 1944 - 1954*, skasowany na kopercie ośmiokątnym stemplem okolicznościowym "DZIESIĘCIOLECIE 1944-1954 MONTE CASSINO", bardzo rzadkie.

Fi.6c
800 PLN
40725

1954 wydanie rocznicowe - dziesięciolecie zdobycia Monte Cassino, nadruk "Dziesięciolecie * 1944-54 *" na znaczkach poczty polowej II Korpusu.


800 PLN
40726

1962 Gabinet Ministra Obrony Narodowej, list polecony wysłany 3.11 z kancelarii marszałka Mariana Spychalskiego do Centralnego Archiwum Wojskowego, na odwrocie datownik odbiorczy.

Fi.1054
Mi.1210 
40 PLN
40727

1969 winietka okolicznościowa z okazji 25. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Polskiego Korpusu.


30 PLN
40728

1969 arkusz winietek okolicznościowych z okazji 25. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Polskiego Korpusu, kompletny arkusz sprzedażny rzadko spotykany na rynku.


220 PLN
40729

1984 40. rocznica bitwy o Monte Cassino, okolicznościowa perforacja "40 MC" (40 Monte Cassino) na znaczkach obiegowych z portretem królowej Elżbiety II, wykonana za zgodą Poczty Brytyjskiej staraniem Stowarzyszenie Filatelistów Polskich w Zjednoczonym Królestwie w celu upamiętnienia 40 rocznicy bitwy o Monte Cassino, komplet 23 znaczków w czworoblokach, wartości funtowe w handlu niespotykane, w innych wydaniach znane są nakłady znaczków o wysokich nominałach - to zwykle 15 do 50 sztuk; bardzo rzadki zestaw w doskonałym stanie zachowania (poza trzema znaczka uszkodzonymi: 26p, 28p, £5); po aukcji będzie możliwość zakupu pojedynczego kompletu za ⅓ wartości.


6 000 PLN