The auction will start on 19.04.2024

Auction 106. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
40620

1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
40621

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, odbitka z unieważnionej matrycy znaczka wydania "STAN" - zatwierdzonego do druku, ale zaniechanego z powodów politycznych przez motyw mapy Polski na tle orła białego z miastami Wilno i Lwów, ku którym zmierza żołnierz i matka Polka z dziećmi, który to był dla władz radzieckich nie do przyjęcia.


100 PLN
40622

1942 poczta polowa polskich sił zbrojnych w ZSRR - Dojdziemy, odbitka znaczków z unieważnionej matrycy w kolorze czarnym.


100 PLN
40623

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, marginesowe serie nalepek Poczty Polowej 1 Korpusu w położeniu tete-beche czyli obrócone wzajemnie względem siebie, służyły do zabezpieczania uszkodzonych przesyłek, rzadko spotykane na listach, piękny stan zachowania.


400 PLN
40624

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", seria kasowana na wycinku, wszystkie znaczki z błędami powstałymi w części nakładu w trakcie druku i czyszczenia formy: za 50 gr. z błędem nominału na poz.9 "kropka w cyfrze 5", za 1 zł. z trzema błędami na poz.7 "uszkodzona ramka nominału", "brak haczyka w cyfrze 1" i "wklęsnięcia w literze z", a za 2 zł. z błędem na poz.1 "uszkodzony ornament po prawej" i dodatkowo jednostronnie cięty u dołu.

Fi.1-3
1 600 PLN
40625

1943 Tajna Poczta Podziemna ORYGINALNE GUMOWANIE - DOTĄD NIEZNANE, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 50 gr. poz.2; unikalny pierwszy egzemplarz z odnalezionej w 2015 roku niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą; takie znaczki nie były katalogowane, choć wcześniej - "Filatelista" 7/1957, pisał o nich M.Perzyński "...Nakład wynosił około 35 tys. sztuk znaczków - łącznie - wszystkich wartości. Znaczki te zarówno definitywne jak i próby nie były gumowane, z wyjątkiem znaczka za 50 gr., którego kilkanaście arkuszy podgumowano"; kilkanaście arkuszy to zaledwie sto kilkadziesiąt sztuk znaczków, z których większość pewno zużyto już w marcu; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je na doręczanej prasie podziemnej; gumowaną część nakładu wykorzystano pewno w pierwszej kolejności; z nominału 50 gr. pozostała niewielka ilość niegumowanych znaczków ząbkowanych i nieco więcej ciętych, egzemplarz gumowany odnaleziono razem z unikalną próbą i kilkoma egzemplarzami kasowanymi, gdzie guma jest widoczna na nie przyklejonych do wycinka fragmentach znaczków.

Fi.1B
3 000 PLN
40626

1943 znaczki wydania organizacji Miecz i Pług do opłaty podziemnego Monitora Polskiego.

Fi.1B, 2, 3
600 PLN
40627

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - kasowany znaczek za 1 zł. z błędem powstałym przy czyszczeniu formy na poz.9 "duża nieregularna biała plama zachodząca na ogon orła polskiego i głowę niemieckiego oraz na rysunek bomby", dodatkowo ciekawy błąd powstały w trakcie eksploatacji formy "ścięte ukośnie cyfra 1 u góry i litera z w zł na dole oraz uszkodzony dwukropek po zł".

Fi.2 B
500 PLN
40628

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 2 zł. z błędem powstałym w części nakładu w trakcie druku i czyszczenia formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.3(12)B
200 PLN
40629

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, bardzo rzadkie z pełną oryginalną gumą; 25 rocznica odzyskania niepodległości, tak jak je wydano bez gumy.

Fi.13-16
1 600 PLN
40630

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", dolna połówka ząbkowanego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na fioletowawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku z opaski gazetowej, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
120 PLN
SOLD
40631

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład, bez perforacji poziomej.

Fi.20b
80 PLN
SOLD
40632

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, ekspresowa karta pocztowa wysłana z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu.

Fi.73, 74, 86, Cp9b
200 PLN
40633

1943 Okupacja niemiecka terenów polskich anektowanych przez ZSRR 1941-1944, tereny pod zarządem Komisariatu Rzeszy "Ostland", znaczki wydania przedrukowego, czyste bez podlepki.

Fi.OkN1-20
80 PLN
SOLD
40634

1943 Holandia, Ochotniczy Legion Holenderski – kolaboracyjna formacja zbrojna złożona z Holendrów w służbie Niemiec podczas II wojny światowej, seria znaczków czystych, bardzo dobry stan zachowania.


Mi.402-03
30 PLN
40635

1943 III Rzesza, Dzień Armii, różne rodzaje broni, piękna graficznie militarna seria czysta.


Mi.831-42
50 PLN
40636

1943 III Rzesza, Front Wschodni - list z 252 Batalionu Policji stacjonującego w tym okresie w okolicach Kijowa, wysłany 24.XI z niemieckiej poczty polowej 42144-A do niemieckiego urzędu w Lublinie; niemy datownik nadawczy, pieczęć urzędowa poczty polowej, a na odwrocie pieczęć nadawcy "Dienststelle Feldpost Nr.42144-A Verwaltung"; całość w doskonałym stanie zachowania.


120 PLN
40637

1943 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka służącego w armii sowieckiej wysłany 10 8 z poczty polowej 43811B do Moskwy na adres redakcji pisma "Nowe widnokręgi" na ręce Wandy Wasilewskiej z prośbą o pomoc we wstąpieniu w szeregi 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki; na odwrocie stempelek cenzury 12856 i datownik odbiorczy; stan typowy dla przesyłek ze wschodu, ślady archiwizacji.


360 PLN
40638

1943 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka służącego w armii sowieckiej wysłany 6.6 z poczty polowej 23966 do Moskwy do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przyjęcie w szeregi powstającej armii polskiej; pisany po rosyjsku na formularzu "ozdobionym" cytatem Stalina, nietypowy stempel nadawczy poczty polowej z wpisaną ręcznie datą, rzadki stempelek cenzury 1/122, na odwrocie stemple odbiorcze; stan typowy dla przesyłek ze wschodu, ślady archiwizacji.


300 PLN
40639

1943 Armia Czerwona, list wysłany 31.12 z poczty polowej 29644.A, adresowany na poste restante ("do wostrebowanija") w urzędzie Moskwa 55, zazwyczaj przesyłki tak adresowane przeznaczone były dla więźniów i osób zatrzymanych przez władze sowieckie; cenzura 11734, na odwrocie datowniki odbiorcze; ze zbiorów J.Falkowskiego.


100 PLN
40640

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, lekko zgięte.


80 PLN
40641

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, koperta listu adresowanego do Glasgow ofrankowana znaczkiem angielskim, dodatkowo na froncie nalepka dla wojsk pancernych, a na odwrocie pasek nalepek wydania przedrukowego poczty polowej 1 Korpusu na niebieskim papierze; znaczek skasowany okrągłym stemplem "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1" z datą 24.VIII.1943, a nalepki 25.VIII.1943; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.6
200 PLN
40642

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 - datownik Poczty Polowej nr.2 przeznaczonej dla obsługi 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka nieznany do tej pory z oryginalnego użycia - list lotniczy ze sztabu 3 Dywizji Strzelców Karpackich w miejscowości Altun Kopru w Iraku wysłany 1.IV do żołnierza 14 Pułku Kawalerii Pancernej (oznaczenie kodowe 260/35) w Szkocji, opłacony znaczkami indyjskimi unieważnionymi datownikiem POCZTA POLOWA 111A, okrągły fioletowy stempelek cenzury CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 111", zalepka cenzury brytyjskiej "OPENED BY EXAMINER 1761 P.C.90." z sygnaturą 51-1473-G.W.D.; na froncie datownik odbiorczy "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 POLISH FIELD POST OFFICE No.2" z datą "11 JUN 1943" ładnie odciśnięty w kolorze zielonym; został on wprowadzony w maju 1943 i wycofany po dwóch miesiącach, do tej pory znany wyłącznie z odbitek grzecznościowych; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


2 000 PLN
40643

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, ODDZIAŁY SPECJALNE - TRZYKROTNIE PRZEKIEROWANA, list polecony wysłany 22.JY (22.VII) z Harston do Ośrodka Radio (Stacji) Naczelnego Wodza na adres Hotelu Rubens w Londynie, gdzie mieściła się siedziba Sztabu Naczelnego Wodza i premiera Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie przeadresowano go do odbiorcy "Sgt.Władysław Wertans Polish Forces P7" (pododdział 1 Brygady Strzelców); jednostkę tę rozformowano (III.43) i adresat zmienił swój przydział więc kopertę dosłano do 1 DPanc, dotarła tam 27 JY (27.VII) - datownik odbiorczy "FIELD POST OFFICE 252", stamtąd przekierowano ją (adnotacje niebieską kredką) do poczty polowej - datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No1" z 29.VII; po opatrzeniu ołówkową adnotacją "Odz.Spec." (oddziały specjalne) dotarła do adresata w ALLOA CLACKMANNANSHIRE 31.JY (31.VII); jedynym w tym czasie w Anglii polskim oddziałem specjalnym była 1 Samodzielna Kompania Commando sformowana 20.IX.42 z ochotników rozwiązanej 1 Brygady Strzelców, wchodziła w skład 10 Międzyalianckiego Commando, a organizacyjnie podlegała bezpośrednio Naczelnemu Wodzowi; zwraca uwagę mała owalna pieczątka "F63" będąca prawdopodobnie polskim stemplem cenzury; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


1 000 PLN
40644

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, POCZTA POLOWA 135 - DRUGI DZIEŃ FUNKCJONOWANIA, list lotniczy nadany w otwartej 10.XII Poczcie Polowej 135, która rekwizyty pocztowe otrzymała w dniu 13.XII, ofrankowany znaczkami egipskimi unieważnionymi datownikiem POCZTA POLOWA 135, wysłany 14.XII z El.Qassasin do Nowego Jorku, okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 107", zalepka cenzury "EXAMINED BY BASE CENSOR A.F.W.3312" z sygnaturą "444/PP&TJ;/J 3000000 11/41" i dwa okrągłe fioletowe stempelki "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR"; na odwrocie stempelek brytyjskiej poczty polowej w Kairze "BASE ARMY POST OFFICE 4" z datą "29 DE" (29.XII), a także fioletowy okrągły z liczbą 37 i sygnaturą stempelek cenzora brytyjskiego; czarny dwuobrączkowy z literą "M" stempel cenzury egipskiej i rzadko spotykany stempel wirnikowy "EGYPT POSTAGE PREPAID" z datą 17.DE (17.XII); zalepka samoprzylepna cenzury amerykańskie z numerem "8167"; ładnie udokumentowany obieg pocztowy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


800 PLN
40645

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, gwarancja Krawczyk.


80 PLN
40646

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE w kompletnych arkuszach, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, w arkuszach niespotykane i rzadkie, w sumie 42 komplety serii.


1 400 PLN
40647

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki ząbkowane stemplowane na wycinkach.


400 PLN
40648

1943 "adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - karta pocztowa wysłana z Warszawy 11.4.43 do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, stemple cenzury, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Pelczar.


160 PLN
40649

1943 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
40650

1943 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
40651

1943 Święto Morza, jedna nalepka propagandowa z serii - SŁOWIANIE NA OCEANY, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG.


30 PLN
40652

1943 nalepka poczty podziemnej na dozbrojenie oddziałów samoobrony Armii Podziemnej.


155 PLN
SOLD
40653

1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków 84, 56, 340 i 79 szt. - przygotowana, ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja każdy znaczek Mikstein, najtańszy za 24 gr. Krawczyk, Witkowski, pozostałe trzy (rzadkie) Schmutz.

Fi.1-4
5 400 PLN
40654

1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków; 84, 56, 340 i 79 sztuk, przygotowana ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja każdy znaczek Mikstein, rzadko oferowane w komplecie.

Fi.1-4
4 800 PLN
40655

1944 znaczek poczty obwodu pińczowskiego AK, znaczek bez gumy, reperowany górny lewy róg, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.3
400 PLN
40656

1944 znaczek poczty obwodu pińczowskiego AK, znaczek bez gumy, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.3
500 PLN
40657

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, ekspresowa karta pocztowa wysłana z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymania paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu.

Fi.86, Cp8II
200 PLN
40658

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.


Mi.873-85
35 PLN
40659

1944 "THERE MUST NOT BE A NEW PARTITION OF POLAND" - "NIE WOLNO DOPUŚCIĆ DO NOWEGO ROZBIORU POLSKI" niezwykle rzadko spotykany stempelek propagandowy (nieopisany w katalogu Myślickiego) na odwrocie listu wysłanego 10.XI z polskiej poczty polowej nr.1 do jednostki o oznaczeniu kodowym P/108 (1 pułk pancerny 1DPanc gen.Stanisława Maczka) na kontynencie.

Fi.8
500 PLN