Auction 105. Communist Poland 1945-1952

33195

Fi.431B MK
Mi.465A
300 PLN
33196

1947 Kultura Polska (II) - 3 zł nieząbkowane (Fryderyk Chopin), legitymacyjny znaczek zielonoszary na papierze bezdrzewnym (y) z oznaczeniem walca N.6.W.III. - znajdującym się pod 91 znaczkiem w arkuszu, czyste, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.431Ba
Mi.465A
50 PLN
33197

1947 firmowy list polecony z Knyszyna 18.IX.47 do Warszawy.

Fi.432, 434B
25 PLN
33198

Fi.432B
Mi.469A
20 PLN
33199

1947 list lotniczy z Łodzi do Holandii.

Fi.432B, 434B
Mi.466A, 468A
10 PLN
33200

Fi.433Bs
Mi.467A
45 PLN
33201

1947 Kultura Polska (II) - M.Curie Skłodowska; czworoblok unikalnych prób znaczka za 10 zł. w kolorze ciemnoniebieskim, drukowanych z walca N.2.W.IV - oznaczenie znajduje się za 10 i 100 znaczkiem w arkuszu i tylko próby z tych dwóch pozycji można łatwo zidentyfikować; próba była drukowana 24.VII.1947 roku i nie została w tej formie przyjęta do druku, stosowna adnotacja prof.S.Miksteina na górnym marginesie; w katalogu Fischera pojawiły się pierwsze próby obu wydań i to coraz dokładniej skatalogowane - z pierwszego skatalogowano trzy, z drugiego siedem - znaczka za 20 zł. z walców I, II, III, IV, V, VI i VII (Fi.po 8000.-); te właśnie próby (z Mickiewiczem) opisał L.Schmutz w styczniowym numerze Filatelisty z 2018 roku na str.38-42 i w ślad za tą publikacją wszystkie inne też zostaną pewnie po wielu latach prawidłowo skatalogowane; ta oferowana (z M.Curie Skłodowską) należy do najrzadszych - dotąd nieopisanych i jeszcze nieskatalogowanych, wartość rzeczywista próby przy oznaczeniu walca nieco wyższa niż pozostałych, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.434 P
Mi.468
26 000 PLN
33202

1947 Kultura Polska (II) - 10 zł Maria Skłodowska-Curie, nieząbkowany narożnikowy pasek poziomy trzech znaczków blok legitymacyjny z oznaczeniem walca N.2.W.I. - znajdującym się po 10 znaczku w arkuszu, co rzadkie takie usytuowanie oznaczeń walca występuje wyłącznie na dwóch z pięciu walców tej wartości; na znaczku z poz.7 błąd "kropki na czole", czyste, dobry stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.434A
Mi.468B
250 PLN
33203

1947 list z Sosnowca do Holandii.

Fi.435A
Mi.469B
15 PLN
33204

1947 Kultura Polska (II) - A.Mickiewicz, parka unikalnych prób znaczka za 20 zł. w kolorze szarofioletowym o ostrym rysunku drukowana z walca N.2.WII - oznaczenie znajduje się pod 91 i 100 znaczkiem w arkuszu i tylko próby z tych dwóch pozycji można łatwo zidentyfikować - znane tylko w pojedynczych egzemplarzach; w katalogu Fischera pojawiły się pierwsze próby obu wydań i to coraz dokładniej skatalogowane - z pierwszego skatalogowano trzy, z drugiego siedem - znaczka za 20 zł. z walców I, II, III, IV, V, VI i VII (Fi.po 8000.-); te właśnie próby (z Mickiewiczem) opisał L.Schmutz w styczniowym numerze Filatelisty z 2018 roku na str.38-42 i w ślad za tą publikacją wszystkie inne też zostaną pewnie po wielu latach prawidłowo skatalogowane; wartość rzeczywista prób przy oznaczeniu walca nieco wyższa niż pozostałych, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.436 P2
Mi.470B
14 000 PLN
33205

1947 Kultura Polska, znaczek z fragmentem numeru walca na dolnym marginesie.

Fi.436A
Mi.470B
35 PLN
33206

1947 Kultura polska (II) - Adam Mickiewicz, znaczek za 20 zł. z błędem "rysunek przekreślony białą kreską", gwarancja Schmutz.

Fi.436A B
Mi.470A
400 PLN
33207

1947 Kultura Polska, znaczek z numerem walca na marginesie.

Fi.436B
Mi.462A
20 PLN
33208

1947 świat pracy, narożny czworoblok z pustopolami na dolnym marginesie.

Fi.437
Mi.472
90 PLN
33209

1947 świat pracy, znaczek makulaturowy z silnie przesuniętą perforacja na liście obiegowym z Ożarowa do Warszawy.

Fi.437MK
160 PLN
33210

1947 "Świat Pracy", pasek czterech znaczków za 10 zł., trzy z "chmurami" na niebie, czwarty z "plamką w cyfrze 0" gwarancja Krawczyk.

Fi.438 B
Mi.473
60 PLN
33211

Fi.441
Mi.476
45 PLN
33212

Fi.441
Mi.476
80 PLN
33213

1947 wydanie na przesyłki lotnicze, seria z odmianami papierów.

Fi.441, 442a, b
Mi.476, 477a, b
400 PLN
33214

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, unikalna próba matrycowa znaczka za 50 zł./25 gr. odbita z pojedynczej kliszy na białym kredowanym papierze, na dole charakterystyczne krzyżyki markacyjne - UWAGA nie mylić z dość popularną arkuszową wzorcową odbitką kontrolną na zwykłym papierze, fotoopinia Schmutz.

Fi.442 P
Mi.477
4 000 PLN
33215

1947 kartka z Sopotu 21.12.47 do Australii.

Fi.442a
40 PLN
33216

Fi.442aB
Mi.477a
80 PLN
33217

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, znaczek z błędem "LOFNICZA", gwarancja.

Fi.442aB1
Mi.477aI
80 PLN
33218

Fi.442aB1
Mi.477aI
80 PLN
33219

Fi.442aB1
Mi.477aI
120 PLN
33220

1947 przedrukowe wydani lotnicze, znaczek w barwie czerwonej z błędem "LOFNICZA", gwarancja i oznaczenie.

Fi.442aB1
Mi.477aI
100 PLN
33221

1947 przedrukowe wydania lotnicze, znaczek z błędem "LOFNICZA", gwarancja i opis Wysocki.

Fi.442aB1
Mi.477bI
60 PLN
33222

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, czworoblok znaczków za 50 zł./25 gr. w kolorze czerwonym, lewy górny z błędem na poz.23 "LOFNICZA", a prawy dolny z błędem na poz.34 "ścięta górna lewa belka", gwarancja i opis Schmutz.

Fi.442a B1+B
Mi.477a
200 PLN
33223

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, lotniczy list polecony z Łodzi 19.11.47 do Paragwaju, list opłacony zgodnie z taryfą pocztową, znaczki wydania lotniczego z poz. 41-44, w tym znaczek z poz. 43 z błędem "kreska odchodząca od lewej górnej belki", na odwrocie stemple odbiorcze, fotoatest Walocha.

Fi.442b, 437
Mi.472, 477b
300 PLN
33224

Fi.442bB1
Mi.477bI
85 PLN
33225

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, czworoblok znaczków za 50 zł./25 gr. w kolorze brązowoczerwonym, lewy górny z błędem na poz.23 "LOFNICZA", a prawy dolny z błędem na poz.34 "ścięta górna lewa belka", gwarancja i opis Schmutz.

Fi.442b B1+B
Mi.477b
250 PLN
33226

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, czworoblok znaczków za 50 zł./25 gr. w kolorze brązowoczerwonym, prawy górny z błędem na poz.30 "biała plamka w I", a prawy dolny z błędem na poz.40 "ścięta górna prawa belka", dodatkowo znaczki podstawowe z rysunkiem przebijającym na odwrocie, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.442b B2+B
Mi.477b
340 PLN
33227

1947 Wydanie z dopłatą na "pomoc zimową" - brat Albert, oryginalnie kasowany znaczek za 2+18 zł., znaczki z tak wysoką dopłatą niezmiernie rzadko były używane pocztowo, gwarancja Krawczyk.

Fi.443
Mi.478
50 PLN
33228

1947 wydanie z dopłata na pomoc zimową, narożnikowy znaczek z oznaczeniem walca na marginesie.

Fi.443
20 PLN
33229

1947 wydanie z dopłatą na pomoc zimową, prawy znaczek z błędem "jasna plama po 1947".

Fi.443s
Mi.478
50 PLN
33230

1947 wydanie z dopłatą na pomoc zimową, lewy znaczek z błędem "pozioma kreska na zewnątrz lewej ramki".

Fi.443u
Mi.478
100 PLN
33231

1947 kartka nadana w ambulansie pocztowym na trasie Gorzów - Poznań nr 434.

Fi.Cp96IA
200 PLN
33232

1947 Belweder 3 zł, karta wysłana 10.X.1947 z Płocka do Warszawy, znak opłaty unieważniony bardzo ładnie odciśniętym stemplem prowizorycznym "PŁOCK" (P111 - wg. najnowszej klasyfikacji Z.Mąki); dobry stan zachowania (naturalne wtrącenie w kartonie, minimalne naderwania).

Fi.Cp96III
60 PLN
33233

1947 "I MIĘDZYNARODOWE TARGI GDAŃSKIE" Gdynia, kasownik okolicznościowy na karcie (Myślicki 47 039).

Fi.Cp96IIa
20 PLN
33234

1947 "ZWIEDZAJCIE MIĘDZYNARODOWE TARGI W POZNANIU 26.IV-4.V.1947" Poznań 2 (wyróżnik ***), kasownik okolicznościowy na karcie pocztowej (Myślicki 47 007).

Fi.Cp96IIa
20 PLN