The auction will start on 19.04.2024

Auction 104. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
18982

1920 Armia gen. Józefa Hallera, poczta polowa nr.311, list wysłany 27-8 do Nancy zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik poczty polowej "Tresor et Postes 311" przydzielonej do obsługi Francuskiej Misji Wojskowej w Warszawie; kasownik odbiorczy na odwrocie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz.

Fi.3
250 PLN
18983

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 8.VI z Zakopanego, adresowana do Dowództwa Etapów WP na Ukrainie na pocztę polową 201 stacjonującą wówczas w Winnicy; karta ukośnie zgięta.


80 PLN
18984

1920 Bitwa Warszawska - dokument wystawiony 28-VIII wkrótce po odparciu spod Warszawy bolszewickiej nawały, przepustka dla żołnierza z pieczęcią formacyjną "Baterja Zapasowa 8. Pułk Artylerji Polowej"; żołnierze baterii zapasowej skutecznie bronili Torunia przed sowietami; niecodzienny dokument w bardzo dobrym stanie zachowania.


120 PLN
18985

1920 kartka wysłana z Tarnopola 24.4.20 z Frontowej Poczty Polowej nr VIb do Warszawy, stempel Poczty Polowej nr 53 na froncie, stemple Szefa Sanitarnego D.O.E. Lwów, dziury po archiwizacji.


150 PLN
18986

1920 wojna polsko-sowiecka, polska ofensywa na Mińsk po bitwie nad Niemnem, widokówka przedstawiająca "Szefostwo Kolejnictwa" wysłana 1.XII.20 z Baranowicz do Tarczyna, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 4-ej ARMJI/ Szefostwo Kolejnictwa"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania;

bitwa nad Niemnem (20-26.IX) była ostatnią wielką bitwą wojny polsko-bolszewickiej, Armia Czerwona poniosła kolejną (po bitwie warszawskiej) olbrzymią klęskę, w jej wyniku definitywnie rozbito oddziały bolszewickie i nastąpił pościg za jej niedobitkami, 30.IX 4 Armia odbiła Baranowicze i nacierając wzdłuż linii kolejowej 14.X zdobyła Mińsk, 18.X po podpisaniu rozejmu ofensywę wstrzymano - bardzo ciekawe zdjęcie Szefostwa kolejnictwa 4 Armii jako widokówka.


300 PLN
18987

1920 zajęcie Pomorza, kartka nadana z Frontowej Poczty Polowej nr 25 do Kościerzyny, rzadki stempel cenzury wojskowej "CENZUROWANO" używany w Kartuzach oraz stempel formacyjny "DOWÓDZTWO ŻANDARMERJI POL. / PRZY Dwie 5tej BRYGADY JAZDY"


500 PLN
SOLD
18988

1920 list z Sosnowca 23.10.20 do Naczelnego Dowództwa W.P. w warszawie, na odwrocie stempel odbiorczy Frontowej Poczty Polowej nr 53 i pocztowy stempel odbiorczy, ciekawy niespotykany w tym kształcie stempel cenzury wojskowej "CENZUROWANE".


300 PLN
18989

1920 wojsko polskie na Syberii,formularz poczty polowej wysłany z Przemyśla 27.3.20 do Władywostoku w adresie "ochotniczych wojsk polskich na Syberii", oderwany znaczek.


1 200 PLN
18990

1920 list wysłany z okolic Równego z 2. baterii 7. pułku artylerii do Krakowa, datownik "FR. POCZTA POLOWA * 19 *", stempel cenzury "CENZUROWANO" na froncie i rewersie koperty.


100 PLN
18991

1920 list służbowy z Batalionu Zapasowego I. Pułku Wojsk Kolejowych w Krakowie wysłany 11.09.20 do Kompanii Ruchowej 2 linii 1. pułku Wojsk Kolejowych w Warszawie, pieczęć formacyjna, na rewersie datownik z odbiorczy z Warszawy oraz "POCZTA POLOWA No 53", odklejony znaczek.


60 PLN
18992

1920 list wartościowy o wartości 3.800 koron wysłany 16 kwietnia z dowództwa 1. Armii z Wilejki do Szefostwa Sadownictwa Polowego w Warszawie, trafił błędnie do poczty polowej 52 przekierowany do "Pp53", datownik "FR. GŁ. POCZTA POLOWA * I *" (z dużym i), pieczęcie formacyjne "Dowództwo I Armji / Referent Sąd. Prawny" oraz okrągła z orłem i drugi stempel wierszowy o tej samej treści, na rewersie datownik poczty polowej 52 oraz ślady po pieczęciach lakowych, dwa narożniki tylnej strony koperty przycięte. Listy wartościowe z tego okresu są bardzo rzadkie.


430 PLN
18993

1920 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka z Warszawy ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 311" z datą 30.3.20 do Francji, widokówka z Warszawy.


200 PLN
18994

1920 kartka z wojskowego szpitala epidemicznego w Lublinie do lekarza obozu jenieckiego "Oddziału robot. jeńców Gospod. Wojsk." w sprawie ustalenia gdzie przebywał pacjent u którego stwierdzono tyfus plamisty, stempel poczty wchodzącej "Oddz. rob. jeńców ......".


500 PLN
18995

1920 kartka z poczty polowej we Wrześni nadana 2.6.20 do Dopiewa, stempel formacyjny "Komp. c.k.m. / baonu zapasowego P.10 / 63. pułk piechoty", ładna widokówka z przetłoczeniem z widokiem koszar we Wrześni.


450 PLN
18996

1920 kartka nadana 7.2.20 z frontowej poczty polowej nr 34 do Środy, widokówka tzw. ulicówka z Wąbrzeźna.


340 PLN
18997

1920 kartka nadana 6.2.20 z poczty polowej w Zambrowie do Tarnowa, stempel formacyjny "4.ta Baterya 1go p.art. pol. / Legionów Polskich." z orłem.


180 PLN
18998

1920 formularz Sztabu Generalnego wysłany 18.12.20 z poczty polowej 30 z Baranowicz do Warszawy, datownik "POCZTA POLOWA No 30 wyr 'b'", stempel odbiorczy "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 53 wyr 'a'", pieczęcie ewidencyjne Sztabu.


110 PLN
18999

1920 okres przygotowań do Operacji Kijowskiej, telegram do dowództwa 6. Armii nadany 16.4.20 dotyczący uzupełnienia dla 42. pułku piechoty z 18. Dywizji Piechoty, pociągiem ze Stanisławowa do Husiatyna, stempel ewidencyjny "DOWÓDZTWO 6-tej ARMII / Oddział I Organizacyjny / Wpłynęło...".


760 PLN
19000

1920 okres przygotowań do zajęcia Litwy Środkowej, telegram ze Sztabu Generalnego do dowództwa 6. Armii nadany 23.9.20 dotyczący 10. Dywizji Piechoty do 3 Armii, na odwrocie stempel ewidencyjny Oddziału IV Dowództwa 6. Armii z 25 września i adnotacje.


750 PLN
19001

1920 ekspresowy list polecony z Brzeżan do Intendentury 6.Armii przekierowany do Równego, na rewersie bardzo rzadki datownik "POCZTA POLOWA Nº 20" z wyróżnikiem b.


340 PLN
19002

1920 front koperty poleconego listu pieniężnego o wartości 500 marek, wysłanego 28.3.20 z Komisji Kasowej 2. Dywizji Legionów z rejonu Druja (na wschód od Dyneburga) do Komisji Gospodarczej Naczelnego Dowództwa, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 26" z wyróżnikiem a, stempel eRki Poczty polowej Nº26, dwie pieczęcie Komisji Kasowej Urzędu Gospodarczego 2. Dywizji Legionów.


300 PLN
19003

1920 pocztówka z obozu w Biedrusku wysłana 26.6.20 z obozu szkoleniowego Szkoły Podoficerów Piechoty z Bobrujska do Łukowa, datowniki cywilne BIEDRUSKO i ŁUKÓW, pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo Obozu Szkół …. (-) Stempel pocztowy", widokówka z placem ćwiczeń obozu w Biedrusku.


90 PLN
19004

1920 list służbowy z Intendentury Sztabu Generalnego wysłany 2.6.20 z Warszawy do Intendentury 4. Armii, datownik "POCZTA POLOWA Nº53", pieczęć formacyjna w ramce "NACZELNE DOWÓDZTWO W. P./ SZTAB GENERALNY / SZEFOSTWO INTENDENTURY POL. POCZTA POL. 53." oraz pieczęć odbiorcza "Registratura / Dowództwa 4-ej Armji...".


140 PLN
19005

1921 Powstanie Słuckie - wydanie Nadzwyczajnej Rady Słucczczyzny, nadruk białoruskiej Pogoni, skrótu rosyjskiego brzmienia nazwy Rady - Ч.Р.Сл i nominału w walucie kopiejkowej pod napisem, przygotowane jako znaczki opłaty za doręczanie listów w Słucku, niedoszłe do obiegu - obszerny opis Powstania Słuckiego aukcja 87 lot 751, trzy parki znaczków za 50 kop./10 hal., na każdej inne nadruki - lekko odbity, mocno odbity i rozmazany, ciekawe do specjalizacji.

Fi.3
300 PLN
SOLD
19007

1921 wojna polsko-sowiecka, pokwitowanie na list polecony do 23 Dywizji Piechoty, nadany 11.VI w Sortowni Poczt Polowych w Warszawie, czerwona odbitka bardzo rzadko spotykanego kasownika (wyróżnik c), niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; rzadkość!!!


120 PLN
19008

1921 list urzędowy wysłany 21.03.21 (data podpisania Pokoju Ryskiego) z poczty polowej 18 (znajdującej się w Krzemieńcu) do Ekspozytury Ministerstwa Spraw Wojskowych do spraw demobilizacyjnych do Szefostwa Sądownictwa Polowego poczta polowa 53 w Warszawie, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA * No 18 *", pieczęć "POLECONY" oraz "SPRAWA URZĘDOWA / wolna od opłaty", na rewersie unikalny datownik "SORTOWNIA POCZT POLOWYCH * LWÓW *" oraz odbiorczy "POCZTA POLOWA Nr 53", bardzo dobry stan zachowania.


750 PLN
19009

1921 kwit wystawiony 30.3.21 przez pocztę polową 56 za odbiór skrzyni taborowej, unikalna pieczęć poczty polowej z orłem i trąbkami "POCZTA POLOWA * No 56. *", na rewersie pieczęć nagłówkowa POCZTA / Polowa Nº 56. / Nº_____ / ______19_".


150 PLN
19010

1921 kartka poczty polowej wysłana 9.2.21 od szefa sanitarnego 6. Armii ze Lwowa do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie. Rzadki datownik "POCZTA ETAPOWA No 206 wyr 'a', odbiorczy POCZTA POLOWA Nº 53", na odwrocie pieczęć urzędowa "SZEF SANITARNY D.O.E. / 6tej Armji".


220 PLN
19011

1921 kartka pocztowa wysłana 26.3.21 z piekarni polowej 2. Dywizji Legionów stacjonującej nad granicą Litwy Środkowej do Warszawy, datownik POCZTA POLOWA No 26 "a", pieczęć formacyjna "Piekarnia Polowa 2 Dyw. Leg. (-) Pieczęć pocztowa".


110 PLN
19105

1916 Graz - poczta miejska, widokówka frankowana "znaczkiem" o nominale 2 halerzy, oddziału ratowniczego ochotniczej straży pożarnej w Grazu (RETTUNGS-ABTEILUNG DER FREIW. FEUERW. GRAZ), instytucji zajmującej się prawdopodobnie tak jak np. w Łodzi miejscowym doręczaniem poczty, wysłana 20.VIII, adresowana na pokład pancernika SMS "Arpad"; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ, STRAŻ POŻARNA.


320 PLN
19158

1917 58 Galicyjski Pułk Piechoty (k.u.k. Galizisches Infanterie Regiment "Erzherzog Ludwig Salvator") - jednostka armii austro-węgierskiej, stacjonująca m.in. w Stanisławowie i Przemyślu, składająca się w większości z Rusinów (72%), karta pisana po polsku wysłana 21.VII do Warszawy przez żołnierza tej jednostki za pośrednictwem austriackiej poczty polowej 408, która obsługiwała także jednostki Legionu Ukraińskiego; owalna pieczęć formacyjna i fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej "7 FENYGÓW" - III wydania warszawskiej Poczty Miejskiej; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.9b
300 PLN