The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 104. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
18942

1918 widokówka wysłana z poczty etapowej Włoszczowa „a” do Rzeszowa, ze stemplem formacyjnym "K.u.K. Kreiskommando / In Włoszczowa".


50 PLN
18943

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej o wysokim nominale 3 Ruble, II wydanie, unieważniony ręcznie, zdjęty z dokumentu.

Fi.8
600 PLN
18944

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej rzadki o nominale 0,05 Rubla, II wydanie, unieważniony słabo czytelnym okrągłym stemplem "Poczta polowa pols. Korp. filja w Mohylowie" z orłem w środku.

Fi.1
600 PLN
18945

1918 sekretnik z dodatkową doklejoną wewnątrz kartką pisany po polsku, datowany 9.5 wysłany z niemieckiego posterunku na dworcu kolejowym w Poniewieżu do Poznania, bardzo ładnie odciśnięta w kolorze niebieskim okrągła pieczęć listowa "Bahnhof Poniewjesch", w adresie nadawcy podano Feldpost 216; walor w dobrym stanie zachowania.


100 PLN
18946

1918 kartka nadana z austriackiej poczty polowej nr 193 do Wiednia, stempel formacyjny, widokówka z Przemyśla ilustrująca zdobycie rosyjskiej baterii przez wojsko austriackie


80 PLN
18947

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - pasek trzech znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla - II wydanie, środkowy znaczek przesunięty w dół i skośnie obrócony, dolny zgięty, ale ma na odwrocie numer arkusza, wszystkie z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

Fi.2
200 PLN
18948

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla z nietypowo obróconym orzełkiem, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.


80 PLN
SOLD
18949

1918 kartka nadana z austriackiej poczty etapowej w Busku do Wiednia, stempel formacyjny "K.u.k. Feldgandrmerieabteilung / des Kreiskommandos Busk (Polen)".


50 PLN
18950

1918 kartka polowa nadana z Warszawy 27.11.18 do Krakowa, stempel "DOM OZDROWIEŃCÓW W.P. / w PUSTELNIKU".


200 PLN
18951

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,50 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.


150 PLN
18952

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.


50 PLN
18953

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera we Francji, sekretnik z orłem na sztandarze z otaczającymi napisami "WOJSKO POLSKIE OPIEKA NAD ŻOŁNIERZEM KNP", adresowany do Le Puy, datowany 12.I w Sillé-le-Guillaume, nadany 13-1 w ambulansie relacji Laval - Nogent-le-Rotrou; dwie słabo widoczne pieczęci: okrągła formacyjna z orłem i literami RF "COMMANDE SPECIALE DE RECRUT DE L'ARMEE SERVICE(?) AUTOMOBILE" i prostokątna w ramce "Depot des Troupes Polonaises" (możliwe do odczytania w świetle negatywowym), przesyłka oznaczona literami F.M. (franchise militare – korespondencja wojskowa) zwalniającymi od opłaty pocztowej; korespondencja pisana po polsku; bardzo dobry stan zachowania (Fi.od 1.000.-).

Fi.5
800 PLN
18954

1919 dofrankowana całostka od jeńca wojennego wysłana 26.IV z obozu w Krasnojarsku do miejscowości Wildeshausen w Niemczech, stempelki cenzury w Irkucku (z numerem cenzora 46) i Władywostoku (z numerem cenzora 1370); bardzo dobry stan zachowania.


Mi.P22, 66II 
120 PLN
18955

1919 Grupa harcerska przy 1 Dywizji Piechoty Legionów - karta pocztowa wysłana 6.IV z Sosnowca przez ojca do syna - harcerza Pawła Hause służącego w grupie harcerskiej przy 1DP Legionów, która to jednostka została wkrótce przeniesiona na front litewsko-białoruski, adresat (późniejszy protestancki kapelan WP) brał udział m.in. w walkach o Mińsk Litewski; rzadki, ładnie odbity ramkowy stempelek cenzury poczty polowej "GŁ. POCZTA POLOWA w WARSZAWIE Cenzura Wojskowa"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.


1 000 PLN
18956

1919 walki polsko-ukraińskie, POCZTA POLOWA GRUPY OPERACYJNEJ BRYGADIERA MINKIEWICZA, austriacki formularz poczty polowej datowany "Chyrów 3/II" przesłany za pośrednictwem poczty polowej nr.20 do Warszawy, czytelna odbitka niezwykle rzadkiej pieczęci formacyjnej - dwuwierszowej z orłem u góry "POCZTA POLOWA GRUPY OPER./ BRYG. MINKIEWICZA" (w PZP t.IV s.90 - pokazano zaledwie niekompletną reprodukcję); w adresie nadawcy podano: "Poczta polowa No 20/ grupa pułk.Minkiewicza/ szkoła podoficerska/ w Chyrowie/ Warsz. Legja Akademicka"; niezwykle rzadki walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Płk. Minkiewicz wiosną 1919 dowodząc Grupą Operacyjną swojego imienia, a następnie GO "Bug", wyróżnił się w bojach o Lwów; fragment rozkazu dowódcy Armii gen. Józefa Hallera z 26.V.1919 dotyczący jej działania "natrafiając na bardzo silny opór nieprzyjaciela na linii Poryck, Sokal, Żółkiew, z powierzonego zadania świetnie wywiązała się przez konsekwentne, planowe postępowanie, łamiąc opór nieprzyjaciela na wielu liniach obronnych zajmując duży obszar ziemi polskiej" i dalej "świetnie przeprowadzonym atakiem zdobył Kamionkę Strumiłową, a zarazem wielką ilość materiału wojennego i taboru kolejowego, osiągając linię kolejową Lwów, Brody"; za zasługi wojenne 1.VI.1919 otrzymał awans na stopień generała podporucznika (gen. bryg.).


1 200 PLN
18957

1919 wojna polsko-sowiecka, walki na Wileńszczyźnie, widokówka wysłana 15.XII przez żołnierza 11 pułku ułanów za pośrednictwem poczty polowej nr.36 do Sosnowca, pieczęć formacyjna "Dowództwo Szw.K.M. 11p.Ułan.", kasownik odbiorczy; po wytężonej kampanii, pułk rozlokowano w okolicy miejscowości Dukszty, gdzie pełnił rolę odwodu grupy gen. Śmigłego-Rydza.


200 PLN
18958

1919 wojna polsko-ukraińska, walki o odblokowanie Lwowa i ofensywa w Galicji oraz na Wołyniu, widokówka datowana 5.5.1919 przesłana za pośrednictwem Głównej Frontowej Poczty Polowej I w Przemyślu do Kutna, stempelek formacyjny "12 Kompania 32 p.p." - pułk operował w zgrupowaniu gen. Wacława Iwaszkiewicza, które wchodziło w skład sił przeznaczonych do przeprowadzenia ofensywy, na początku maja skoncentrowano ponad 30 tys. żołnierzy i 14 maja rozpoczęło się natarcie w szerokim pasie, które w krótkim czasie, doprowadziło do całkowitego odblokowania otoczonego z trzech stron Lwowa i przesunięcia linii frontu na wschód.


120 PLN
18959

1919 wojna polsko-ukraińska, list wysłany 14.10 z Brzozowa do miejscowości Posada Jaćmierska, stempelek formacyjny "3. Kompania 37.p.p." - pułk ten w wojnie polsko-ukraińskiej walczył o otwarcie drogi do broniącego się Lwowa zajmując Gródek Jagielloński, a następnie brał udział w walkach o Sambor, Drohobycz i Stanisławów, nad Dniestrem i Zbruczem; koperta z sucho-tłoczonym na odwrocie motywem kwiatowym.


120 PLN
18960

1919 (?) czysty formularz wydany dla potrzeb poczty polowej przez Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża oznakowany jego stemplem, bezpłatnie rozdawany żołnierzom frontowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.


150 PLN
18961

1919 wojna polsko-sowiecka, front białorusko-litewski, widokówka od żołnierza 34 pułku piechoty napisana "w polu" wysłana 22.X do Wielunia za pośrednictwem poczty polowej 24 przydzielonej do 9 Dywizji Piechoty, pieczęć formacyjna "DO LISTÓW Dowództwo III Baonu 34 p.p. W.P.", odręczna adnotacja cenzorska u dołu "Cenzurowano szef komp." z parafką; jesienią 1919 (IX/X) pułk toczył ciężkie walki z bolszewikami na kierunku mozyrskim, wypierając ich z zachodniego brzegu dolnej Ptyczy, gdzie front polski ustalił się zimę; gwarancja Schmutz.


250 PLN
18962

1919 ilustrowany formularz poczty polowej wysłany 4.XII za pośrednictwem Frontowej Głównej Poczty Polowej nr.1 do Ostrowa Łomżyńskiego, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW", datownik odbiorczy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


320 PLN
18963

1919 OBRONA LWOWA - austriacki formularz poczty polowej datowany 25.II, wysłany za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Żyrardowa w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO 36 P.P. W.P", datownik odbiorczy ZYRARDOW z 1.3;

36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja.


500 PLN
18964

1919 Wojsko Polskie na Syberii, rachunek telefoniczny wysłany do Polskiego Komitetu Wojennego w Omsku, bardzo rzadkie, ze zbioru Z. Mikulskiego.


2 000 PLN
18965

1919 kartka nadana z Luschwitz (Włoszczakowice) 26.8.19 do Poznania, stempel formacyjny "1. pułk Strzelców Wielkopolskich ? 4 komp. kulomiotów".


300 PLN
18966

1919 list wysłany z komendy II Batalionu Kolejowego z Kowla do Lwowa, pieczęć pocztowa z trąbkami "POCZTA POLOWA * No 15 *" oraz pieczęć formacyjna z orłem "Komenda II Batalionu Kolejowego".


140 PLN
18967

1919 Powstanie Wielkopolskie, kartka Budsin (Budzyń) wysłana 21.11.19 do Ostrowa, stempel formacyjny "7 PUŁK III BAON STRZELCÓW WIELKOP / Stempel listowy", pełniący rolę również stempla cenzury Powstania Wielkopolskiego fotoatest Drzewiecki.


900 PLN
18968

1919 kartka pocztowa wysłana 16.4.19 z 3 szwadronu 8 pułku ułanów z frontu ukraińskiego z rejonu Kowla do Olomunca, stempel z orłem i trąbkami Poczty Polowej 15, pieczęć formacyjna "ÓSMY PUŁK UŁANÓW / 3 SZWADRON", oraz czerwona parafka cenzora.


150 PLN
18969

1919 formularz pocztowy Polskiego Komitetu Wojennego ma Syberii, wydany przez Wydział Polskiego Komitetu Wojennego w Rosji w Jekaterynburgu, formularze takie służyły do korespondencji obywateli polskich z Rosji do Polski, stan bardzo dobry, bardzo rzadkie, fotoatest P.Drzewiecki


1 700 PLN
18970

1919 kartka poczty polowej wysłana 28.9.19 od lekarza z II Dywizji strzelców Wielkopolskich z Wągrowca do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie, stempel "POLSKA POCZTA POLOWA / Nr. 1. / D.G." w kolorze fioletowym odbity także na odwrocie, na odwrocie pieczęć urzędowa lekarza dywizyjnego z II Dywizji strzelców Wielkopolskich.


340 PLN
18971

1919 list wysłany 28.3.19 z 7. pułku artylerii polowej z Cytadeli "pod Warszawą" do Warki, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 7 PUŁKU / Artylerji Polowej W. P.", na rewersie pieczęć z orłem "Dowództwo 7 pułku Artylerji Polowej W. P.*", ciekawa całość z okresu formowania wojska polskiego.


130 PLN
18972

1919 list służbowy wysłany 7.12.19 z 15 płku piechoty z grupy płk Kopczyńskiego z rejonu Równego do działu personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, datownik FRONTOWA POCZTA POLOWA Nº 15 z wyróżnikiem a, pieczęć formacyjna "Dowództwo 15. pułku piechoty", pieczęcie odbiorcze MSW, na rewersie datownik odbiorczy poczty polowej w Warszawie "FR. POCZTA POLOWA I.", koperta lekko przycięta z trzech stron.


130 PLN
18973

1919 wojna Polsko - Bolszewicka, telegram wojskowy z dnia 27.7.19 z rozkazem z Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie do dowództwa frontu Litewsko - Białoruskiego w Lidzie.


400 PLN
18974

1919 wojna Polsko - Bolszewicka, telegram wojskowy z dnia 29.7.19 z rozkazem z Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie do dowództwa frontu Litewsko - Białoruskiego w Lidzie.


400 PLN
18975

1919 kartka pocztowa wysłana 6.11.19 z Obozu Szkolnego Saperów z Warszawy do Mrozów, datownik poczty polowej "GŁ. POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d, stempel formacyjny "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW * (-) PIECZĘĆ / POCZTOWA".


130 PLN
18976

1919 list służbowy wysłany 15.10.19 z 15. pułku piechoty z frontu na wschód od Pińska do Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA Nº 24" z wyróżnikiem a, stempel formacyjny "Dowództwo 15. pułku piechoty" z orłem, oraz stempel odbiorczy "Wydział prac przygotowawczych / do Komisji Weryfikacyjnej / Nᵒ_______", dodatkowe pieczęcie; na rewersie pieczęć pocztowa 15. pułku oraz datownik odbiorczy "FR. POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d.


140 PLN
18977

1919 Błękitna Armia gen. Hallera, kartka wysłana 28.6.19 z Łodzi z 3. baonu 1 .pułku czołgów Armii gen. Hallera z poczty polowej 309 do Francji, pieczęć formacyjna "3 BAT. CZOŁGÓW POLSKICH (-) Wagomistrz", stempel cenzury korespondencji zagranicznej przy MSZ, na rewersie datownik odbiorczy, gwarancja.


420 PLN
SOLD
18978

1919 list służbowy wysłany w styczniu 1919 roku z Sekcji Automobilowej Ministerstwa Spraw Wojskowych z Warszawy do Autonaczelnika Okręgu Generalnego Łódź, pieczęć formacyjna "Ministerstwo Spraw Wojskowych / Departament Techniczny / SEKCJA AUTOMOBILOWA" oraz "SPRAWA URZĘDOWA", na rewersie piękna zalepka z orłem "KRÓLEWSKO POLSKA * KOMISJA WOJSKOWA *" oraz dwie pieczęcie z orłem "MINISTERSTWO SPRAW WOJSKOWYCH (-) Stempel Listowy".


180 PLN
SOLD
18979

1919 kartka pocztowa wysłana 29.11.19 z Sądu Polowego 7. dywizji piechoty do Dubienki, datownik "POCZTA POLOWA * 19 *", pieczęć formacyjna z orłem "Sąd polowy 7 Dywizji / Piechoty".


110 PLN
18980

1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskiem / Morzem / Puck / 10.II.1920" trzy niemieckie znaczki (nakład 700 szt., Fi.3000.-); na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d", wartość 25 fen. jak zawsze z nadrukiem w położeniu odwróconym, gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1-3
2 400 PLN
18981

1920 SKAUTING - wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa przesłana miejscowo 20.VIII w Warszawie, zaledwie pięć dni po rozpoczęciu polskiego przeciwuderzenia i odrzuceniu bolszewików na wschód, adresowana do Naczelnego Inspektoratu ZHP, nadawcą jest harcerz służący w elitarnym 1 pułku szwoleżerów w 3 ochotniczym szwadronie zapasowym; na apel władz ZHP, druhowie służący w jednostkach liniowych mieli obowiązek zawiadamiać o swoich przydziałach, akcja ta miała na celu m.in. tworzenie rezerwy kadrowej i przesyłanie harcerzom materiałów szkoleniowych itp.; formacyjna pieczęć listowa; ślady archiwizacji; gwarancja Schmutz.


800 PLN