Auction 103. Communist Poland 1945-1952

14415

1947 Kultura Polska II wydanie - M.Curie Skłodowska; czworoblok unikalnych prób znaczka za 10 zł. w kolorze ciemnoniebieskim, drukowanych z walca N.2.W.II - oznaczenie znajduje się za 10 i 100 znaczkiem w arkuszu i tylko próby z tych dwóch pozycji można łatwo zidentyfikować; próba była drukowana 2.VI.1947 roku i nie została w tej formie przyjęta do druku, stosowna adnotacja prof.S.Miksteina na dolnym marginesie; w katalogu Fischera pojawiły się pierwsze próby obu wydań i to coraz dokładniej skatalogowane - z pierwszego skatalogowano trzy, z drugiego siedem - znaczka za 20 zł. z walców I, II, III, IV, V, VI i VII (Fi.po 8000.-); te właśnie próby (z Mickiewiczem) opisał L.Schmutz w styczniowym numerze Filatelisty z 2018 roku na str.38-42 i w ślad za tą publikacją wszystkie zostaną pewnie po wielu latach prawidłowo skatalogowane; ta oferowana (z M.Curie Skłodowską) należy do najrzadszych - dotąd nieopisanych i jeszcze nieskatalogowanych, wartość rzeczywista próby przy oznaczeniu walca nieco wyższa niż pozostałych, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.434 P
Mi.468
26 000 PLN
14416

1947 list lotniczy z Jastrowic do Niemiec, na odwrocie wirnik tranzytowy z Warszawy.

Fi.435A, 446
Mi.469B, 481
10 PLN
14417

1947 Kultura Polska, znaczek z fragmentem numeru walca na dolnym marginesie.

Fi.436A
Mi.470B
35 PLN
14418

1947 Kultura polska II wydanie, Adam Mickiewicz, "łza w prawym oku" znaczek z powtarzalnym błędem na liście poleconym wysłany 18.2 z Terespola nad Bugiem do Warszawy, kasownik odbiorczy; gwarancja i opis Walisch.

Fi.436A B
Mi.470B
120 PLN
14419

1947 Kultura Polska, znaczek z numerem walca na marginesie.

Fi.436B
Mi.462A
20 PLN
14420

1947 kultura polska, znaczek z numerem walca na marginesie, podlepka.

Fi.436B
Mi.470A
10 PLN
14421

1947 Kultura polska II wydanie, Adam Mickiewicz, "łza w prawym oku" znaczek z powtarzalnym błędem w parce na liście poleconym wysłany 7.2.1948 z Kudowy Zdroju do Warszawy, kasownik odbiorczy; gwarancja i opis Walisch.

Fi.436B B
Mi.470A
200 PLN
14422

1947 karnet "Świat pracy", drukarnia paryska na zlecenie Ministerstwa Poczt i Telegrafu wykonała dodatkowe odbitki znaczków w kolorach definitywnych na małych arkusikach, po oprawieniu w okładki wręczano je w upominku ważnym osobistościom; dwie ostatnie wartości z uszkodzeniami papieru w górnych prawych narożnikach, ostatni nominał zażółcony na odwrocie, same znaczki i okładki w bardzo dobrym stanie, nakład 200 sztuk!

Fi.437
Mi.472
5 000 PLN
14423

1947 świat pracy, znaczek z pustopolem na dolnym marginesie z numerem arkusza.

Fi.438
Mi.473
50 PLN
14424

1947 Świat Pracy, odbitka próbna znaczka za 15 zł w kolorze zielonym z podpisem autora, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.439P
3 000 PLN
14425

Fi.441
Mi.476
45 PLN
14426

Fi.441
Mi.476
80 PLN
14427

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, list lotniczy z Ostrowca wysłany 1.1.48 do Stanów Zjednoczonych.

Fi.441, 400, 437, 440
Mi.433, 472, 475, 476
60 PLN
14428

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, list lotniczy z Barlinka wysłany 17.1.48 do Stanów Zjednoczonych.

Fi.441, 434B
Mi.468A, 476
60 PLN
14429

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, seria na lotniczym liście poleconym z Katowic nadanym 25.4.52 do Szwajcarii, znaczki z nadrukiem groszy typ 3, na odwrocie stempel odbiorczy, brak klapy koperty.

Fi.441, 442a,b
Mi.584, 585a, b
80 PLN
14430

1947 wydanie na przesyłki lotnicze, seria z odmianami papierów.

Fi.441, 442a, b
Mi.476, 477a, b
400 PLN
14431

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, seria w parkach z odmianami znaczka za 25 gr w barwach czerwonej i brązowoczerwonej.

Fi.441, 442a, b
Mi.476, 477a, b
120 PLN
14432

Fi.442aB
Mi.477a
80 PLN
14433

1947 wydanie przedrukowe lotnicze, znaczek za 50 zł./25 gr. w kolorze czerwonym, z rzadkim błędem na znaczku podstawowym z III walca poz.100 "wypustka na A w POCZTA", gwarancja i opis Krawczyk.

Fi.442a B
Mi.477b
150 PLN
14434

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, znaczek z błędem "LOFNICZA", gwarancja.

Fi.442aB1
Mi.477aI
80 PLN
14435

Fi.442aB1
Mi.477aI
80 PLN
14436

Fi.442aB1
Mi.477aI
120 PLN
14437

1947 FAŁSZERSTWO NA SZKODĘ POCZTY wydanie przedrukowe lotnicze, znaczek za 50 zł./25 gr. w kolorze czerwonym, z fałszywym nadrukiem zmieniającym zasadniczo nominał znaczka; to znaczące oszustwo na szkodę poczty, gdyż nominał podniesiono dwustukrotnie !!! z 25 gr. na 50 zł.; list lotniczy wysłany 25.2.48 z Poznania do Wembley Park w Anglii; niespotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Bojanowicz,.

Fi.442a FP
Mi.477b
4 000 PLN
14438

1947 list z Nowego Targu 13.12.47 do Stanów Zjednoczonych.

Fi.442b
Mi.477b
60 PLN
14439

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, lotniczy list polecony z Dukli do Stanów Zjednoczonych, znaczek z przesuniętą perforacją wchodzącą na górną część obrazka, na odwrocie stemple odbiorcze.

Fi.442b, 440
Mi.477b, 475
120 PLN
14440

1947 wydanie przedrukowe lotnicze, znaczek za 50 zł./25 gr. w kolorze brązowoczerwonym, z błędem na znaczku podstawowym z II formy poz.59 "kropki między T i A", gwarancja Schmutz.

Fi.442b B
Mi.477a
60 PLN
14441

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, znaczek za 50 zł./25 gr. w kolorze brązowoczerwonym z błędem II formy znaczka podstawowego poz.81 "P uszkodzone u góry", gwarancja i opis Krawczyk.

Fi.442b B
Mi.477b
60 PLN
14442

1947 wydanie przedrukowe na przesyłki lotnicze, znaczek w kolorze brązowoczerwonym z błędem "LOFNICZA", gwarancja i oznaczenie Wysocki.

Fi.442b B1
Mi.477a
80 PLN
14443

Fi.442bB1
Mi.477bI
85 PLN
14444

1947 Wydanie z dopłatą na "pomoc zimową" - brat Albert, oryginalnie kasowany znaczek za 2+18 zł., znaczki z tak wysoką dopłatą niezmiernie rzadko były używane pocztowo, gwarancja Krawczyk.

Fi.443
Mi.478
50 PLN
14445

1947 wydanie z dopłata na pomoc zimową, narożnikowy znaczek z oznaczeniem walca na marginesie.

Fi.443
20 PLN
14446

1947 brat Albert, znaczek za 2+18 zł. z błędem na poz.46 "gwiazdka w prawym górnym narożniku", gwarancja.

Fi.443 B4
Mi.478
40 PLN
14447

1947 wydanie z dopłatą na pomoc zimową, prawy znaczek z błędem "jasna plama po 1947".

Fi.443s
Mi.478
50 PLN
14448

1947 wydanie z dopłatą na pomoc zimową, lewy znaczek z błędem "pozioma kreska na zewnątrz lewej ramki".

Fi.443u
Mi.478
100 PLN
14449

1947 "I MIĘDZYNARODOWE TARGI GDAŃSKIE" Gdynia, kasownik okolicznościowy na karcie (Myślicki 47 039).

Fi.Cp96IIa
15 PLN
14450

Fi.437-40 P
8 000 PLN
14451

1948 ekspresowy list polecony z Cieszyna do Katowic, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.395, 436A, 441
60 PLN
14452

1948 Kultura Polska, komplet znaczków z bloku.

Fi.429-36A
Mi.486A-H
90 PLN
14453

1948 "WYSTAWA ZIEM ODZYSKANYCH WE WROCŁAWIU LIPIEC - PAŹDZIERNIK 1948" Szczecin 1, znaczek za 6 zł z II wydania "Kultura polska" na widokówce wysłanej do Warszawy; dobry stan zachowania (Myślicki 48 060).

Fi.433A
Mi.459B
40 PLN
14454

1948 "WYSTAWA ZIEM ODZYSKANYCH" Wrocław, widokówka wysłana 19.7 do Warszawy (Myślicki 48 202).

Fi.433B
Mi.467B
20 PLN