Auction 102. WW1 military postage

648

Fi.Cp4
100 PLN
649

Fi.Cp4
200 PLN
650

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, sekretnik wydania przedrukowego 35/10/7 kop, niezaklejony z pełną oryginalną gumą i nieoderwanymi i nieuszkodzonymi brzegami (Fi.1000.-); doskonały stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Cs2 (Cs3)
750 PLN
651

1918 widokówka wysłana 20.7 z Warszawy jako przesyłka niemieckiej poczty polowej, stempel formacyjny.

30 PLN
652

1918 przesyłka ze szpitala Franciszka Józefa I w Pilznie, oznaczona MILITÄRPFLEGE, wysłana 19.III do Krakowa; ciekawy stempel formacyjny; bardzo dobry stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

100 PLN
653

1918 widokówka wysłana 13.9 ze szpitala polowego za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej do Grudziądza, skreślenia cenzury - rzadki przypadek tak wyraźnej ingerencji cenzury w treść korespondencji, listowa pieczęć formacyjna.

40 PLN
654

1918 Amerykański Korpus Ekspedycyjny w Europie, widokówka z Clermot-Ferrand wysłana 11.VIII za pośrednictwem amerykańskiej poczty polowej do Stanów Zjednoczonych; stempelek cenzury.

120 PLN
655

1918 list (dekoracyjna koperta) z niemieckiego obozu jenieckiego Strzałkowo wysłany 2.IV przez jeńca francuskiego do kraju; stempelki cenzur, kasownik odbiorczy; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
656

1918 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka wysłana 18.I za pośrednictwem poczty polowej 378 (rzadka odmiana kasownika z wyróżnikiem "b") do Warszawy; pieczęć formacyjna "3 P.P.POLSK.KORP.POSIŁK" (Berek P376), stempelek cenzury (Berek C51), "10 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania poczty miejskiej w Warszawie.

200 PLN
657

1918 Łomża - obóz internowania legionistów, widokówka wysłana 4.III z Końskich do obozu, stempelek cenzury niemieckiej "GEPRÜFT POST. ÜB.-ST. 1."; adresat po kryzysie przysięgowym 9.VII.1917 został osadzony w obozie Szczypiorno, a następnie przeniesiony do Łomży; walor w dobrym stanie zachowania (niewielki ubytek narożnika); gwarancja Schmutz.

400 PLN
658

1918 walki polsko-ukraińskie, obrona Lwowa, przepustka wystawiona 28.XII na nazwisko sierżanta Jerzego Ossolińskiego przez "Komendę Warstatów i Składów Technicznych Wojska Polskiego we Lwowie", pieczęci: nagłówkowa i okrągła; niecodzienny, bardzo rzadki dokument w doskonałym stanie zachowania (kartka złożona poziomo i pionowo.
27 grudnia rozpoczęło się ukraińskie natarcie na Lwów; grupa "Stare Sioło" zdobyła Sychów, Zubrzę, Pasieki Miejskie i Sokolniki, a grupa "Wschód" doszła do Łyczakowa, i zdobyła browar Grunda; dalsze akcje zostały zahamowane przez kontrataki obrońców Lwowa, jednak pierścień okrążenia wokół miasta został na trzy miesiące zamknięty; Polacy byli maksymalnie zmobilizowani, co widać po przepustce - rzadkim przykładzie ścisłej regulacji kierunku i czasu poruszania się po obleganym ze wszystkich stron mieście.

500 PLN
659

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - pasek rzadkich znaczków opłaty stemplowej za 0,05 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą i adnotacją z datą unieważnienia.

1 750 PLN
660

120 PLN
661

1918 widokówka wysłana z poczty etapowej Nowy Korczyn do Żółkiewki ze stemplem urzędu finansowego w Nowym Korczynie "Kreis Pińczów K. u. k. Finanzwachposten Kommando / STARY KROCZYN", bardzo rzadkie Rainer 400 punktów.

350 PLN
662

50 PLN
663

1918 okupacja austro-węgierska, ENKLAWA JASNA GÓRA - widokówka wysłana 5.IV na Jasną Górę z austriackiej poczty etapowej w Hrubieszowie - kasownik z wyróżnikiem "c", stempelek formacyjny "K.u.k. Heimkehr-Station HRUBIESZÓW"; jak pisze A.Klamut "Filatelista" 5/2000: "Oryginalną korespondencję z Enklawy spotyka się bardzo rzadko. Jeszcze rzadziej można spotkać przesyłki adresowane do Enklawy."; rzadki walor (Fi.od 1000.-) na karcie albumowej w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Krawczyk.

1 000 PLN
664

120 PLN
665

300 PLN
666

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 1 Rubla, II wydanie, rzadka odmiana na cienkim papierze bez znaku wodnego, z niewielkimi pozostałościami gumy.

400 PLN
667

1918 POCZĄTKI POCZT WOJSKOWYCH W NIEPODLEGŁEJ POLSCE, karta pocztowa Euzebiusza Karola Jaremy, bohatera polsko-ukraińskich walk o Lwów, Poczta Polowa Dowództwa Wojsk Polskich na Galicję Wschodnią - najwcześniejsza znana przesyłka z okresu walk we Lwowie - widokówka datowana "3.XII Lwów" wysłana do do mamy zamieszkałej w miejscowości Sobolów poczta Bochnia; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; datownik odbiorczy Bochnia z 7.XII; gwarancja Schmutz.
W czasie kiedy wysłano przesyłkę poczta polowa nie posiadała jeszcze datowników, podręcznik "Polskie Znaki Pocztowe" s.1163: "Prawdopodobnie łączność pocztową uruchomiono już w listopadzie 1918 roku, jednak oficjalny rozkaz o uruchomieniu Poczty Polowej W.P. nr 1 wydano 20 grudnia 1918 roku." i dalej "Z okresu walk polsko-ukraińskich znamy [-] stemple na przesyłki poczt polowych: 1) austriacki zwykły datownik dwuobrączkowy z napisem "Lemberg-Lwów 6h" w kolorze czarnym (znana najwcześniejsza data 23.12.1918)", nowe ustalenie to: 2) austriacki zwykły datownik dwuobrączkowy z napisem "Lemberg-Lwów 3h" w kolorze czarnym (znana najwcześniejsza data 12.12.1918)
Euzebiusz Jarema ur. 14.08.1902 w Sobolowie-Chrostowej (im.rodziców Michał, Waleria) - podpułkownik, legionista, obrońca Lwowa w 1918, uczestnik Powstań Śląskich, walczył w Kampanii Wrześniowej, w czasie Powstania Warszawskiego w stopniu majora był z-cą komendanta V Okręgu AK Praga; kawaler Orderu Virtuti Militari (za obronę Lwowa), kilkakrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych; zmarł w Warszawie 9.02.1979; historyczny dokument z najwcześniejszego, słabo udokumentowanego, okresu walk o niepodległość Polski.

3 200 PLN
668

1918 kartka nadana z austriackiej poczty etapowej w Busku do Wiednia, stempel formacyjny "K.u.k. Feldgandrmerieabteilung / des Kreiskommandos Busk (Polen)".

50 PLN
669

1918 kartka nadana z austriackiej poczty etapowej w Radomiu do Czech, stempel formacyjny "K.u.k. Epidemiespital in Radom".

10 PLN
670

1919 Poczta Polowa Dowództwa Wojsk Polskich na Galicję Wschodnią, walki polsko-ukraińskie o Lwów, widokówka wysłana do Krakowa 3.I.1919 (16 - błędnie ustawiona data roczna) za pośrednictwem poczty polowej nr.1, wyraźna odbitka datownika przerobionego z austriackiego głównej poczty polowej 444;literatura podaje dzień 2.I jako najwcześniejszą znaną datę użycia, czyli jest to przesyłka z drugiego dnia stosowania pieczęć formacyjna z orłem "Kompania techniczna 5.Pułku Legionów"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
671

1919 Armia gen. Józefa Hallera, widokówka wysłana 30.X (z rejonu Czortkowa) za pośrednictwem polskiej poczty polowej 33 przydzielonej do obsługi 7 Dywizji Strzelców, dopisek w adresie nadawcy "Poczta polowa 33, Tresor 308", bardzo ładnie odciśnięty datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA No33" z wyróżnikiem "a" w kolorze czerwonym, poniżej "rozmyta" odbitka tuszowa pieczęci do lakowania z orłem i trąbkami pocztowymi "POCZTA POLOWA No 33"; widokówka przedstawia "Akt nominacyi Jenerała Józefa HALLERA, naczelnym wodzem Wojsk polskich, 4 październik 1918"; walor w słabszym stanie zachowania (karta przycięta z każdej strony).

200 PLN
672

1919 Powstanie Wielkopolskie, karta pocztowa wysłana 9.10 z miejscowości Nowy Tomyśl do Poznania, trójwierszowy stempelek cenzury powstańczej "Dozwolone !/ Cenzura poczty/ w Nowym Tomyślu".

150 PLN
673

1919 Zaolzie, dofrankowana polska karta pocztowa wysłana 16.X z urzędu pocztowego Cieszyn 2 !!! do Widnawy, stempelek polskiej cenzury w Cieszynie; duża ciekawostka, w styczniu 1919 roku Czesi łamiąc wcześniejsze ustalenia zajęli siłą znaczny obszar Zaolzia wraz z częścią Cieszyna na której znajdował się urząd pocztowy Cieszyn 2, Polska odzyskała te tereny dopiero w 1938 roku; gwarancja Jungjohann BPP.

350 PLN
674

1919 Powstanie Wielkopolskie, list urzędowy z Szamotuł do miejscowości Pniewy wysłany 22.12, jeden z najwcześniejszych polskich stempelków zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej: "Woln(y). od opł(aty). przez zl(ecenie). nr. 21/ Przewodniczący komisji/ szacunkowej podatku dochodowego", sporządzony jeszcze w czasie trwania Powstania na wzór podobnych stempli pruskich: "Frei lt. Avers Nr.21"; na odwrocie efektowna pieczęć nadawcy z orłem; bardzo ciekawy walor w słabszym stanie zachowania.

150 PLN
675

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera 581 Eskadra samolotów rozpoznawczych Salmson A2A, list wysłany 30.10 za pośrednictwem francuskiej poczty polowej (numer nieczytelny) do Paryża, wyraźnie odciśnięta pieczęć formacyjna z orłem "ARMEE POLONAISE-ESCADRILLE 581 Le Commandant"; w maju 1919 przybyło z Francji do Polski 7 eskadr lotniczych "Błękitnej Armii", podczas polskiej ofensywy na Łuck i Małopolskę Wschodnią 3 eskadry, a wśród nich 581, wspierały wydatnie akcję bojową, 26.IX część eskadry stacjonowała we Włodzimierzu Wołyńskim, a część w Warszawie, dokąd wkrótce przeniesiono całą jednostkę wcielając ją do Oficerskiej Szkoły Obserwatorów Lotniczych; walor w dobrym stanie zachowania;

według artykułu p.Jacka Kosmali "Formacje lotnicze "Błękitnej Armii" gen. Józefa Hallera w dokumentacji pocztowej" w Filateliście 8/2011: "... przesyłki [jednostek lotniczych] są znane pojedyncze lub w niewielu egzemplarzach i stanowią rzadkości polskich poczt wojskowych.

2 000 PLN
676

450 PLN
677

1919 Wojsko Polskie na Syberii, rachunek telefoniczny wysłany do Polskiego Komitetu Wojennego w Omsku, bardzo rzadkie, ze zbioru Z. Mikulskiego.

2 000 PLN
678

1919 kartka nadana z Luschwitz (Włoszczakowice) 26.8.19 do Poznania, stempel formacyjny "1. pułk Strzelców Wielkopolskich ? 4 komp. kulomiotów".

300 PLN
679

180 PLN
680

1919 kartka ze Lwowa wysłana 5.4.19 z zapasowego szpitala we Lwowie do Warszawy datownik "POCZTA POLOWA W.P. * 12 *", stempel formacyjny "Zapasowy Szpital II. Nacz. Dow. Wschód / we Lwowie", widokówka ze zdjęciem gmachu szpitala "Technika".

100 PLN
681

1919 list wysłany z 1 batalionu 8 pułku piechoty legionów z 3 Dywizji Legionów do Łodzi, stempel poczty polowej "POCZTA POLOWA * No 20 *", pieczęć formacyjna "I Baon 8 p.p. Legionów (-) Pieczęć pocztowa" oraz stempel "Cenzurowane".

110 PLN
682

150 PLN
683

1 800 PLN
684

400 PLN
685

1919 pocztówka wysłana 17.4.19 z rejonu Chyrowa z 3. batalionu strzelców 3. Dywizji Legionów do Dąbrowy Górniczej, stempel poczty polowej "Frontowa Poczta Polowa 20 *", pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo Baonu Strzelców Nr. III".

135 PLN
686

150 PLN
687

160 PLN