528 |
1915 kartka z austriackiej poczty polowej nr 73 do Wiednia, stempel "Zur Beförderung geeignet! / I.R. 87. 2. Feldkompagnie". | |
| 30 PLN | |
529 |
1915 kartka z Hauptfeldpostamt nr 301 do Wiednia, stempel formacyjny "M. G. A. Ers. Baon, Nr. 87", stempelek zezwalający doręczenie "Zur Beförderung geeignet". | |
| 40 PLN | |
530 |
1915 naśladownictwa nalepek z wizerunkiem orła legionowego na tarczy z napisem "LEGJONISTOM POLSKIM". | |
| 40 PLN | |
531 |
1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze zielonkawoszarym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 1, kontrolny "IX 54" typ IV. | |
| 120 PLN | |
532 |
1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze różowawoszarym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 5, kontrolny "IX 54" typ II. | |
| 200 PLN | |
533 |
1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze żółtawoszarym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 1, kontrolny "IX 54" typ I. | |
| 170 PLN | |
534 |
1915 naśladownictwo cynkotypia serii nalepek legionowych. | |
| 35 PLN | |
535 |
1915 kartka z poczty etapowej z Olkusz do Wiednia, stempel formacyjny "KUK. STAB. PFERDEPOT 1. WOLBROM". | |
| 50 PLN | |
536 |
1915 list (jego treść) z poczty etapowej w Przemyślu ze stemplami formacyjnymi tej poczty. | |
| 40 PLN | |
537 |
1915 (?) Legiony Polskie - czysta koperta "firmowa" z orłem strzeleckim i napisem "WYDZIAŁ NACZELNY TOW. OPIEKI LEGIONOWEJ KRAKÓW" (Kucharski O.E.8.), dobry stan zachowania. | Fi.Fk18 |
| 100 PLN | |
538 |
1915 nalepki wydania naśladującego wydanie NKN z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana, ząbkowana podlepki, cięta bez gumy. | |
| 40 PLN | |
539 |
| 120 PLN | |
540 |
1915-16 Legiony Polskie - 1 bateria artylerii, dwie przesyłki do tego samego żołnierza, z okresu formowania się jednostki i już na adres definitywny: 1915 formularz poczty polowej datowany 30/7, wysłany z miejscowości Przerów (Přerov/Prerau) na Morawach do "Fil. Magazyn intendentury Baonu uzup. N.II Petrikau-Kamińsk", przesyłkę po naklejeniu kartki opatrzonej pieczęcią formacyjną z orłem "Kancelarya Baonu uzup Brygady 2-giej" (Berek 225) wraz z dopisaną informacją >"Kadra artyleryi Jeżów" skierowano do Jeżowa; stempelek cenzury K.u.k. Militarzensur Prerau-Bahnhof, dobry stan zachowania (lewa krawędź częściowo wystrzępiona); 1916 formularz poczty polowej wysłany 23.I ze Lwowa do "1 pp I baterya artyleryi Feldpost 355", stempelek cenzury we Lwowie; dobry stan zachowania; na polecenie Józefa Piłsudskiego, już 27.08.1914 powstał oddział artylerii pod nazwą "Kadra Artylerii Legionów Polskich", w połowie 1915 roku skierowany go w rejon Piotrkowa, gdzie jego części miały współtworzyć oddział artyleryjski III Brygady, początkowo planowano utworzyć dwie baterie – 1 i 6, ale ostatecznie sformowano jedynie 1 stacjonującą w Jeżowie; we wrześniu 1915 roku w baterii służyło: 6 oficerów, 19 podoficerów i 141 szeregowych, do dyspozycji były 123 konie, 4 wozy amunicyjne, 16 wozów taborowych oraz kuchnia polowa; uzbrojenie stanowiły przestarzałe armaty polowe zwane "piotrkowskimi". | |
| 400 PLN | |
541 |
1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), z bardzo niskim numerem 0089 i najrzadszym stemplem lotniczym "Ballonpost Przemyśl / 1915", stempel kontrolny "IX 54" typ I, bardzo dobry stan zachowania, gwarancja. | |
| 2 600 PLN | |
542 |
1915 widokówka z Lublina wysłana sztabu niemieckiej 11. Armii do Niemiec, stempel niemieckiej cenzury wojskowej. | |
| 70 PLN | |
543 |
1915 list służbowy nadany 22 listopada przez węgierską pocztę polową nr 41 z poczty etapowej Cesarsko - Królewskiej Grupy Dowódczej do Cesarsko - Królewskiej Komendy Klasztoru Jasna Góra, datownik TABORI POSTAHIVATAL 41, pieczęcie formacyjne, fotoatest Drzewiecki. | |
| 450 PLN | |
544 |
1915 pamiątkowa grafika za datek 1 korony na wełnę dla Wojsk Polskich, na odwrocie stempel "Centralny Komitet Gwiazdkowy / dla LEGIONISTÓW / Kraków pl. Maryacki L. 9.". | |
| 500 PLN | |
545 |
1915 pokwitowanie "Kasa otrzymała" Polskiego Komitetu Narodowego w Krakowie, stempelki Składnicy wydawnictw N.K.N. i departamentu organizacyjnego. | |
| 400 PLN | |
546 |
1915 kartka nadana z austriackiej poczty polowej nr 118 do Nowego Sącza, stempel formacyjny "I. Bryg. Piłsudskiego / Komenda II. komp 2/II p.p.". | |
| 200 PLN SOLD | |
547 |
1915 kartka wysłana z niemieckiej poczty polowej nr 146 z Częstochowy do Niemiec, stempel Soldatenheim. | |
| 90 PLN | |
548 |
1915 Legion Ukraiński, list polecony ze Lwowa nadany 23.10.15 do dowództwa legionu Ukraińskiego w Wiedniu, stempel poczty przychodzącej Centrali Ukraińskiego legionu "Zentr. - Ltg. d. Ukr. Leg. / Eingang ________", stempel austriackiej cenzury i zalepka cenzorska ze Lwowa. | |
| 500 PLN | |
549 |
1915 kartka wysłana 27.3.15 z komendy 2. batalionu 2. pułku I. Brygady Legionów na Morawy, datownik FELDPOSTAMT 118, stempel formacyjny "I. BRYG. LEG. POLSK. * KOMENDA * / 2. Baon / II. Pułku". | |
| 80 PLN SOLD | |
550 |
1915 kartka nadana z austriackiej poczty etapowej nr 600 w Bohuminie do Wiednia, dwa stemple formacyjne "K.u.K. Verköstigungsstation / Oderberg" - magazyn żywnościowy, stempel cenzury wojskowej w Bohuminie. | |
| 90 PLN | |
551 |
1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze zielonkawym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 1, kontrolny "IX 54" typ IV, bez obiegu. | |
| 300 PLN | |
552 |
1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze szaroniebieskim numerowana maszynowo, najrzadszy stempel lotniczy "Ballonpost Przemyśl / 1915", kontrolny "IX 54" typ V, bez obiegu. | |
| 500 PLN | |
553 |
1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze zielonym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 1 i najrzadszy stempel kontrolny "IX 54" typ III, stempel cenzury, gwarancja Mikulski. | |
| 250 PLN | |
554 |
1915 kartka nadana z austriackiej poczty etapowej nr 183 w Hrubieszowie do Libiąża, stempel formacyjny "K.u.k. KREISGENDARMERIEKOMMANDO / HRUBIESZÓW.". | |
| 20 PLN | |
555 |
| 20 PLN | |
556 |
1916 Enklawa Jasna Góra, służbowy list wartościowy wysłany z filii w Kielcach Handelsbanku w Łodzi do oddziału warszawskiego Kommerzbanku w Częstochowie za pośrednictwem austriackiego urzędu etapowego w Noworadomsku i Enklawy Jasna Góra, stempel austriackiej cenzury wojskowej w Kielcach, bardzo rzadka całość w doskonałym stanie. | Fi.OA39 |
| 2 500 PLN | |
557 |
1916 CENZURA MIŃSK - korespondencja do duńskiego oddziału Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 11.5 z Mińska, przekazany poczcie polowej, na odwrocie datownik OBRATNAJA POL.POCZ.KAN. ZAPADN.FRONTA" (ОБРАТНАЯ ПОЛЕВ. ПОЧТ. КОН. ЗАПАДН. ФРОНТА) z wyróżnikiem "e"; cenzura po sprawdzeniu zawartości koperty i treści listu zabezpieczyła przesyłkę pieczęciami lakowymi, dodatkowo stempelek cenzury z numerem cenzora.9; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | Mi.69II |
| 200 PLN | |
558 |
| 250 PLN | |
559 |
1916 (?) koperta ze szpitala zapasowego nr 42 wysłana 1.6 do Ministerstwa Wojny w Berlinie za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej IX Korpusu Zapasowego, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - oznaczona "HEERESSACHE". | |
| 30 PLN | |
560 |
1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku, datowany 1.VIII w miejscowości Tara, wysłany do Lwowa; cenzura rosyjska z Piotrogrodu i cenzura austriacka z Wiednia; dodatkowo symbol Czerwonego Krzyża; atrakcyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 100 PLN | |
561 |
1916 (?) koperta "firmowa" 5 królewskiego Bawarskiego pułku artylerii polowej króla hiszpańskiego Alfonsa XIII, wysłana 3.9 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej do Landau; na odwrocie sygnatura nadawcy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 40 PLN | |
562 |
1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 24.IX z Krakowa, adresowana do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 378, cenzura. | |
| 50 PLN | |
563 |
1916 Legiony Polskie - koperta z listem wysłana 18.V za pośrednictwem poczty polowej 355 do Krakowa, stempelek formacyjny: "C.i K. KOMENDA LEGIONÓW POLSKICH" w książce Berka nieopisany; brak tylnej klapy; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do walorów najrzadziej spotykanych. | Fi.16 |
| 80 PLN | |
564 |
1916 formularz austriackiej poczty polowej wysłany 18.IX za pośrednictwem poczty polowej nr.296 (datownik z wyróżnikiem "b") do Krynicy, treść pisana po polsku; stempelek formacyjny; karta pionowo zgięta. | |
| 20 PLN | |
565 |
1916 ilustrowany formularz z polskimi napisami przedstawiający cesarza Franciszka Józefa II zatopionego w modlitwie, pisany po polsku, wysłany 28.IX przez żołnierza 1 Galicyjskiego Pułk Ułanów za pośrednictwem poczty polowej 284 (datownik z wyróżnikiem "b") do Brzozowa,; pieczęć formacyjna z godłem "K. u k. Ulanenregiment Nr.I". | |
| 120 PLN | |
566 |
1916 widokówka ze Stanisławowa, wysłana 12.II za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 44 do Wiednia, pieczęć formacyjna. | |
| 40 PLN | |
567 |
1916 WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 125, widokówka wysłana za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 125 działającej w Iwanogrodzie, jak wówczas nazywał się Dęblin, obsługującej m.in polskie jednostki legionowe stacjonujące w tym rejonie, datownik "HADTAP-POSTAHIVATAL" (Berek D12), stempel formacyjny z "K,u.K.BAHNHOFKOMANDO IWANGOROD"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |