The auction will end on 01.03.2021
The auction ends in:

Current auction WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
488

1913 ilustrowana dekoracyjna koperta wojskowa wydrukowana w Brześciu, wysłana 26.VI z miejscowości Willmanstrand (obecnie Lappeenranta w Finlandii) do Griazowca; stempel odbiorczy na odwrocie; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania.


Mi.69 
400 PLN
Bid
489

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pionowych parkach bez gumy, poza lekkim zaciekiem po gumie na dwu dolnych znaczkach w ładnym stanie (podlepkowe Fi.480.-), znaczek za 10 h. gwarancja Mikstein.

Fi.1-2
200 PLN
Bid
490

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, rzadkie - jako kasowane, seria znaczków na wycinkach (Fi.700.-), unieważnionych kasownikiem ramkowym "Poczta Polowa W.P. / JĘDRZEJÓW", przedwojenne sygnatury.

Fi.1-2
600 PLN
Bid
491

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie (Fi.440.-), gwarancja firmowa Witkowski, gwarancja Krawczyk

Fi.1-2
450 PLN
Bid
492

1914 orzeł - wydanie legionowe NKN, seria znaczków na wycinkach, unieważnionych kasownikiem ramkowym "STRZELECKA KOMENDAETAPOWA / poczta polowa", przedwojenne sygnatury.

Fi.1-2
480 PLN
Bid
493

1914 orzeł - wydanie legionowe NKN, seria znaczków na wycinkach, unieważnionych kasownikiem ramkowym "Poczta Polowa W.P. / JĘDRZEJÓW", przedwojenne sygnatury.

Fi.1-2
480 PLN
Bid
494

1914 Legiony Polskie, czerwona nalepka "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal. gwarancja Mikstein.

Fi.1a
80 PLN
Bid
495

1914 zalepki wydane nakładem N.K.N. w formie pieczęci lakowych w barwie czerwonej i różowej, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.1a, b
100 PLN
Bid
496

1914 orzeł - wydanie Naczelnego Komitetu narodowego, znaczek na wycinku unieważniony stemplem "STRZELECKA KOMENDA ETAPOWA / poczta polowa" z Jędrzejowa, gwarancja Mikstein.

Fi.2
250 PLN
Bid
497

1914 orzeł - znaczek wydania Naczelnego Komitetu narodowego, gwarancja Korszeń.

Fi.2
150 PLN
Bid
498

1914 orzeł - wydanie Naczelnego Komitetu Narodowego, znaczek cięty, gwarancja Mikstein, Ryblewski.

Fi.2nz
400 PLN
Bid
499

1914 orzeł - wydanie NKN, marginesowa parka znaczków cietych, gwarancja Mikstein.

Fi.2nz
800 PLN
Bid
500

1914 rosyjski stempel kamuflażowy z Połocka - typ 31.005.511.02 według Lewina - stosowany w początkowym okresie wojny w celu utajnienia miejsca nadania, koperta firmowa Braci Nobel zawierająca papiery handlowe (opłata 2 kop) wysłana z Połocka do Petersburga; stemple maskujące tego typu stosowano w okresie zaledwie 3 miesięcy (VIII-X), przesyłki należą do prawdziwych rzadkości; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania (koperta poziomo zgięta).


Mi.65
400 PLN
Bid
501

1914 austriacki stempel kamuflażowy "IX/839" (Zabierzów) - stosowany w początkowym okresie wojny dla przesyłek wojskowych nadawanych za pośrednictwem urzędów cywilnych w celu utajnienia miejsca nadania, na korespondencji cywilnej (na znaczkach i całostkach) rzadko spotykane; widokówka wysłana 18/11 do Wiednia.


Mi.142 
120 PLN
Bid
502

1914 WYBUCH I WOJNY ŚWIATOWEJ - list ze sztabu rosyjskiego 6 armijnego korpusu wysłany 31.VII do Białegostoku, formacyjna pieczęć listowa, kasownik odbiorczy; unikalna przesyłka z pierwszych dni Wielkiej Wojny!!!

Po zamachu w Sarajewie 28.VI, w którym zginął austriacki następca tronu, 28.VII Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, 29.VII Rosja zarządziła mobilizację, 31.VII Niemcy zagroziły wypowiedzeniem wojny; 1.VIII wypowiedziały wojnę Rosji, a dwa dni później Francji.


300 PLN
Bid
503

1914 specjalna karta mobilizacyjna-formularz do kijowskiej szkoły wojskowej dla junkrów, datowana 30.XII, wysłana 9.I.1915 z Kijowa do Włocławka, na odwrocie stempel tranzytowy Warszawa 12.I; pieczęć listowa szkoły; niespotykana całość w bardzo dobrym stanie zachowania (niewielkie uszkodzenie papieru na środku).


300 PLN
Bid
504

1914 Polskie Drużyny Strzeleckie - prośba o urlop - urzędowy formularz wystawiony w dniu 26.VI, doklejony znaczek kwestarski za 4 grosze "KUJMY BROŃ TOWARZYSTWO POLSKIE DRUŻYNY STRZELECKIE" unieważniony dwuwierszowym stemplem "POLSKA DRUŻYNA STRZELECKA we LWOWIE", poniżej pieczątka "KOMENDA MIEJSCOWA" i podpis; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej.

Polskie Drużyny Strzeleckie - organizacja niepodległościowa powstała w 1911 roku, powołana przez Organizację Młodzieży Niepodległościowej "Zarzewie", w lipcu 1914 liczyła ona ok. 6 tys. członków skupionych w 127 Drużynach Strzeleckich, po wybuchu I wojny światowej podporządkowała się Józefowi Piłsudskiemu.


1 600 PLN
Bid
505

1914 kartka wysłana przez żołnierza z Bielska do Czech, stempel austriackiej cenzury wojskowej w Bielsku.


15 PLN
Bid
506

1914 kartka z niemieckiej poczty polowej z Ostrowa do Wiednia.


35 PLN
Bid
507

1914 kartka z niemieckiej poczty polowej nr 74 do Wiednia.


35 PLN
Bid
508

1914 dwa listy korespondencji porucznika Stockera z twierdzy w Przemyślu do żony w Wiedniu, i list od żony do porucznika, list z twierdzy ze stemplem formacyjnym "K.u.K. Festungsartillerieregiment Fürst Kinsky Nr. 3. / Marschkompagnie nr. 3" i naklejka regimentu w formie pieczęci lakowej, ciekawe i rzadkie listy w doskonałym stanie.


350 PLN
Bid
509

1915 prywatny list nadany z poczty etapowej w Miechowie do Częstochowy, list przesłany za pośrednictwem Enklawy Jasna Góra,stempel formacyjny "K.u.K. KREISKOMMANDO PIŃCZÓW".

Fi.6
300 PLN
Bid
510

1915 kartka z austriackiej poczty etapowej w Pińczowie do Krakowa, stempel formacyjny "K.u.K. KREISKOMMANDO PIŃCZÓW.", kartka niedoręczona zwrócona do nadawcy.

Fi.Cp.2
50 PLN
Bid
511

1915 kartka z austriackiej poczty etapowej w Radomiu do Sosnowca, kartka niedoręczona - stempel "unzulässig, / zurück.", stemple cenzury wojskowej z Radomia i Bohumina, oraz kontroli pocztowej.

Fi.Cp.2
25 PLN
Bid
512

1915 Legiony Polskie - I Brygada, karta pocztowa wysłana 8.XI za pośrednictwem austriackiego urzędu etapowego z Kielc (datownik z wyróżnikiem "b") na adres "Feldpost 118 Brygada Piłsudskiego II pułk - I baon - 3 komp."; dobry stan zachowania.

Fi.Cp2
100 PLN
Bid
513

1915 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 18.7 z Orła; idealnie zachowana lakowa pieczęć cenzury piotrogrodzkiej do zamykania skontrolowanych przesyłek, stempelek cenzora nr.25; nalepka polecenia dla korespondencji zagranicznej z napisem alfabetem łacińskim; kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


Mi.69II
250 PLN
Bid
514

1915 pierwsza wiadomość o pobycie w niewoli i ogólnikowa informacja dla bliskich jeńca niemieckiego, wysłana 2.12 z Moskwy do Magdeburga, stempelek cenzury moskiewskiej "D.C" (Д.Ц.), a na odwrocie owalny stempelek cenzury piotrogrodzkiej; oznaczenie przesyłki stempelkiem "Kriegsgefangenensendung", brak daty i "anonimowość" nadawcy, a przede wszystkim forma listu, świadczą o tym, że była to centralnie kierowana akcja powiadamiania rodzin jeńców przez władze rosyjskie, przynajmniej w początkowym okresie wojny; niezwykle ciekawy walor w doskonałym stanie zachowania.


Mi.P21, 99C
320 PLN
Bid
515

1915 Legiony Polskie - podwójna karta wysłana 24.3 z Wiednia do Biura Werbunkowego Legionów w Oświęcimiu.


Mi.P218II
40 PLN
Bid
516

1915 OKUPACJA ROSYJSKA GALICJI WSCHODNIEJ, widokówka z okresu okupacji rosyjskiej Przemyśla (23.03-03.06.1915) po zdobyciu austriackiej twierdzy, grzecznościowo odciśnięta pieczęć formacyjna "2 ROTA 11 SAPIERNOWO BATALJONA (2-a POTA 11o CAEPHAO ATAIOHA).


80 PLN
Bid
517

1915 list wysłany do żołnierza (oficera ?) służącego w jednostce Gwardii Cesarskiej w Piotrogrodzie, stempel odbiorczy 22-4 na odwrocie; po wybuchu I wojny światowej w związku ze wzrostem w Rosji nastrojów antyniemieckich, brzmiącą z niemiecka nazwę, Petersburg przemianowano na Piotrogród.


50 PLN
Bid
518

1915 Legiony Polskie - nietypowy formularz wysłany 21.VIII z urzędu etapowego w Piotrkowie przez podoficera IV pułku piechoty Legionów do Lwowa; cenzura odręczna i dodatkowo stempelek ZENSURIERT (Berek C40).


100 PLN
Bid
519

1915 widokówka z Kowna wysłana 24.11 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 209 do Berlina, pieczęć formacyjna; całość w doskonałym stanie zachowania.


50 PLN
Bid
520

1915 widokówka (Warszawa-widok na Pragę) wysłana 1.9 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 9 Armii, stempelek formacyjny; przesyłka z wczesnego okresu po wkroczeniu wojsk niemieckich do Warszawy 5.8; walor w dobrym stanie zachowania (karta z dwóch stron przycięta).


20 PLN
Bid
521

1915 Legiony Polskie - II Brygada, węgierski formularz wysłany 19.XI za pośrednictwem poczty polowej 355 do Kielc, idealna odbitka dekoracyjnej pieczęci formacyjnej "Oddział telegraficzny II. Brygady Legionów Polskich" - u Berka nieopisanej!!! dwukrotnie odciśnięty polski stempelek cenzury "Cenzurowano." (Berek w typie C8, ale dł.34 mm zamiast podanej 37 mm); bardzo dobry stan zachowania;

1916 Legiony Polskie - II Brygada, widokówka datowana 28/II/1916 wysłana za pośrednictwem poczty polowej 355 do Kołomyi, doskonałej jakości odbitka pieczęci formacyjnej z orłem KOMENDA KOLUMNY AMUNICYJNEJ POLSKICH LEGIONÓW" - u Berka nieopisanej!!! bardzo dobry stan zachowania; na karcie albumowej.


1 000 PLN
Bid
522

1915 formularz wysłany 21.4 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 77 Dywizji Zapasowej do Berlina.


20 PLN
Bid
523

1915 (?) karta pocztowa z obozu jenieckiego Holzminden w Niemczech, wysłana do Witebska pisana po francusku; stempelki cenzury niemieckiej i rosyjskiej; "bezpośrednia" korespondencja jeniecka z Niemiec do Rosji jest o wiele rzadsza niż przekazywana za pośrednictwem Czerwonego Krzyża.


80 PLN
Bid
524

1915 widokówka z Krzemieńca datowana "4 lipca 1915", napisana po polsku, wysłana 6.7 z Białej Cerkwi jako przesyłka rosyjskiej poczty polowej do Kercza, okrągły stempelek z godłem "Изъ дѢйствующей армiй" (Z Armii Czynnej) zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej; kasownik odbiorczy Kercz 13.7; rzadki walor w minimalnie słabszym stanie zachowania.


80 PLN
Bid
525

1915 korespondencja niemieckich jeńców wojennych z terenów Rosji, dofrankowana całostka rosyjska, wysłana 13.11 z miejscowości w guberni wołyńskiej do Hanoweru; cenzura rosyjska z Petersburga; kasownik odbiorczy 16.11; na odwrocie ingerencja cenzury - usunięto (wydrapano) fragmenty tekstu; atrakcyjny walor w doskonałym stanie zachowania; "bezpośrednia" korespondencja jeniecka z Rosji do Niemiec jest o wiele rzadsza niż przekazywana za pośrednictwem Czerwonego Krzyża.


100 PLN
Bid
526

1915 kartka z poczty polowej 186 14.2.15 do Czech, stempel dworcowej cenzury wojskowej w Krakowie.


20 PLN
Bid
527

1915 kartka od żołnierza 12. Kompanii Marszowej do Wiednia, stempel austriackiej cenzury.


30 PLN
Bid