The auction will start on 19.04.2024

Auction 102. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
568

1916 formularz wysłany 28.VII ze szpitala fortecznego nr.8 w Krakowie za pośrednictwem poczty polowej 186, adresowany na pocztę polową 96; po doklejeniu kartki wyjaśniającej przyczynę niedoręczenia - zwrócony do nadawcy.


80 PLN
569

1916 Rosja, dekoracyjna koperta z emblematem Czerwonego Krzyża - oddziału d/s jeńców wojennych Wszechrosyjskiego Związku Miast (ВСЕРОССIЙСКIЙ СОЮЗЪ ГОРОДОВЪ), wysłana 6.12 z centrali w Piotrogrodzie do biura w Kopenhadze; stempelek cenzury piotrogrodzkiej z numerem cenzora 244; na odwrocie bardzo wyraźnie odciśnięta pieczęć nadawcy z symbolem Czerwonego Krzyża; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


120 PLN
570

1916 koperta wysłana 11.10 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 200 Dywizji Piechoty do Berlina; pieczęci formacyjne.


20 PLN
571

1916 LE PUY - OBÓZ DLA JEŃCÓW POLAKÓW WE FRANCJI, znajdujący się na południu Francji niedaleko St.Etienne, do obozu tego władze francuskie kierowały Polaków wydzielonych z wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich, pochodzących z ziem zaboru pruskiego: Poznańskiego, Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich; widokówka od Mieczysława Borowskiego jeńca nr.19936, datowana 17.12.16, wysłana z Le Puy do Mogilna (datownik odbity niezbyt czytelnie), oznaczona dopiskiem "Service des prisonniers de guerre", dwukrotnie odciśnięty niebieski stempelek obozowy zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "P.G VISE/ 13:REGION"; artykuł na temat tego obozu opublikował Lucjan Teter w Filateliście 4/1976, ale nie pokazał w nim żadnej przesyłki; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.1
600 PLN
572

1916 niecodzienny formularz z tekstem w 9 językach obowiązujących w C.k. Monarchii, wysłany 12.XII za pośrednictwem poczty polowej 103 do Sanoka, stempelek formacyjny "K.k. Landsturm infanterie bataillion Nr.8 / 4. Kompagnie"; bardzo dobry stan zachowania.


100 PLN
573

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 14.X za pośrednictwem poczty polowej 389 - funkcjonującej najkrócej, bo zaledwie kilka miesięcy od IX do XII 1916 - przydzielonej do obsługi 1 Brygady, dwuwierszowy stempel formacyjny z orłem "KOMENDA VI BATALIONU/ I Bryg. Leg. Pol." (Berek P56); bardzo dobry stan zachowania;

1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka datowana 4-IX oznakowana stempelkiem "Von der Armee im Felde" wysłana z Przemyśla do Warszawy, dwuwierszowy stempel formacyjny "Komenda II Baonu 3 Pułku p/ Legionów Polskich" - w typie P127, ale różniący się od prezentowanego u Berka wizerunku, polski stempelek cenzury CENZUROWANO (Berek C3); stempelek cenzury niemieckiej i "7 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania warszawskiej Poczty Miejskiej; dobry stan zachowania; na karcie albumowej.

Fi.17
500 PLN
574

1916 kartka z poczty niemieckiej marynarki wojennej.


15 PLN
575

1916 Legiony Polskie - wezwanie na przesłuchanie wysłane 8.X z Sądu polowego Komendy Grupy pułk.Zielińskiego, stempel nagłówkowy "3-a KOMP.UZUP. LEG.POL." u Berka nieopisany!!! owalny stempel formacyjny z orłem "Bataljon uzupełniający Nr III Polskich Legionów" (Berek P232); niecodzienny dokument w dobrym stanie zachowania.


200 PLN
576

1916 kartka z Rychwałdu Śląskiego do poczty polowej 109.


40 PLN
577

1916 kartka z austriackiej poczty polowej nr 64 do Wiednia, stempel formacyjny "K. u. k. 2/14 Feldkompagnie".


30 PLN
578

1916 karta wysłana z poczty etapowej Janów In Polen do Vranivic z dwoma stemplami sądów wojskowych w Janowie.


60 PLN
579

1916 okupacja austro-węgierska, służbowy list wartościowy wysłany z poczty etapowej Kraśnik „a” do Lwowa, na odwrocie datownik odbiorczy, pieczęcie lakowe uszkodzone, stempel formacyjny "K. und K. FELDJAGER - BATAILLON Nr. 18 / Ersatz - Kompagnie.".


200 PLN
580

1916 widokówka wysłana z poczty etapowej Rudniki do Czech ze stemplem formacyjnym "K. k. Landsturm Etappen Baon No 510 / 8. Feld Kompagnie".


120 PLN
581

1916 służbowy list polecony wysłany z poczty etapowej Zamość do Wiednia ze stemplem formacyjnym "K. k. Landsturm Etappen Baon Nr. 213".


120 PLN
582

1916 kartka nadana z poczty polowej 378 do Rajska (nadawca podaje nr swojej poczty jako nr 355), stempel formacyjny "KOMENDA 8. KOMPANII II PUŁKU * LEGIONÓW POLSKICH *".


80 PLN
583

1916 kartka nadana z poczty polowej 355 do Rajska, stempel formacyjny "KOMENDA 8. KOMPANII II PUŁKU * LEGIONÓW POLSKICH *".


100 PLN
584

1916 kartka z poczty polowej na austro-węgierskim krążowniku pancernopokładowym SMS Kaiser Franz Joseph I od polskiego marynarza (kartka pisana w języku polskim).


140 PLN
585

1916 czysta kartka austriackiej poczty polowej.


25 PLN
586

1916 kartka z szpitala polowego w Krakowie do Nowego Sącza, stempel formacyjny szpitala, kartka ręcznie kolorowana.


80 PLN
587

1916 karta polowa wysłana do dyrektora generalnego Feldpost Josefa von Poscha ambulansem pocztowym na trasie Piotrków - Trzebinia nr 37.


140 PLN
588

1916 kartka z niemieckiej poczty polowej stacjonującej w Warszawie, niemiecki stempel formacyjny, widokówka z Warszawy.


70 PLN
589

1916 Komitet Polski w Sztokholmie, rosyjska karta użyta jako formularz po zakreśleniu rosyjskich elementów wysłany z Polskiego Komitetu w Sztokholmie, bardzo rzadki stempelek "KOMITET POLSKI / w STOCKHOLMIE", stempel austriackiej cenzury wojskowej ze Stanisławowa.


350 PLN
590

1916 kartka z austriackiej poczty polowej nr 118 do Lublina, stempel formacyjny "KOMENDA 4 KOMPANII / V BAONU" z orłem legionowym.


200 PLN
591

1916 kartka na formularzu legionowym nadana z poczty polowej nr 355 do Krakowa, stempel formacyjny "Legion Polski / Pułk 2. Baon III / Komp. 9".


200 PLN
592

1916 kartka z poczty etapowej nr 186 z Krakowa do Nowego Sącza, pieczęć "LEGIONSOFFIZIER in KRAKAU / k.u.k. Platzkommando ...".


200 PLN
593

1916 kartka pocztowa nadana w austriackim ambulansie pocztowym na trasie Wiedeń - Warszawa, stempel ambulansu "Fahrende Feldpostsammelstelle / WIEN - KRAKAU B" i wierszowy datownik.


120 PLN
594

1916 kartka nadana z austriackiej poczty etapowej w Opocznie do Czech, stempel formacyjny "Rus. - Kriegsgefangenen - Arbeiterabteilung / OPOCZNO" - obóz pracy dla jeńców rosyjskich w Opocznie.


70 PLN
595

1916 kartka na widokówce austriackiej poczty polowej z Krakowa do Wiednia, stempel formacyjny K.u.K. FESTUNGSSPITAL Nr. 5 in KRAKAU" i stempel festynu ku czci poległych "UROCZYSTY FESTYN / 18. VIII. 1916 / HULDIGUNGSFEST", specjalna widokówka z okazji festynu.


135 PLN
SOLD
596

1916 kartka z Dziedzic do Czech, stempel formacyjny "Monturmagazin / des K. k. Landst. Wachbaons. / DZIEDITZ", widokówka ze schroniskiem "Górnica" w Wadowicach.


150 PLN
597

1916 kartka od polskiego marynarza służącego na kutrze torpedowym SMS Leopard stacjonującego w Puli nad Adriatykiem do Przemyśla, stempel austriackiej poczty polowej w Pola (Puli), stempel kutra Leopard, widokówka z Wenecji.


25 PLN
598

1916 kartka z austriackiej poczty etapowej w Biłgoraju do Austrii, stempel formacyjny "K.u.K. KREISKOMMANDO in BIŁGORAJ".


90 PLN
SOLD
599

1916 list nadany z austriackiej poczty etapowej w Tomaszowie do Czech, stempel formacyjny "KREIS TOMASZOW / KOMMANDO / des Wirtschaftsrayones No. IX.".


140 PLN
600

1916 kartka nadana z austriackiej poczty etapowej w Nowo Aleksandryi (Puławy) do Austrii, stempel formacyjny "K.u.k. Kreiskommando NOWO ALEXANDRIA".


150 PLN
601

1917 Legion Ukraiński - widokówka pisana po polsku, wysłana 14.X do miejscowości Kuty za pośrednictwem poczty polowej 408 (kasownik z wyróżnikiem b) przydzielonej do obsługi jednostek Legionu Ukraińskiego; pieczęć formacyjna "K.u.k. Infanterie Regiment No.58"; zwraca nietypowy stempelek cenzury "ZENSURIERT r58 II KOMP"; ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


200 PLN
602

1917 list wysłany 2.XI za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej do Bydgoszczy, listowa pieczęć formacyjna.


20 PLN
603

1917 Legiony Polskie - formularz wysłany 20.I za pośrednictwem urzędu etapowego w Radomiu, adresowany na pocztę polową 378, stempelek cenzury radomskiej.


40 PLN
604

1917 koperta-formularz wysłana 28.I za pośrednictwem poczty polowej niemieckiej 26 Dywizji Landsturmu do Berlina; listowa pieczęć formacyjna.


20 PLN
605

1917 list wysłany 19.VIII za pośrednictwem austriackiej poczty polowej 334 do Wieliczki; stempel formacyjny "K.u.k. Pferdefelddepot Nr.75" (polowy szpital dla koni); temat - KOŃ.


100 PLN
606

1917 Polski Korpus Posiłkowy - formularz wysłany 22.IX za pośrednictwem poczty polowej nr.240 na adres poczty polowej 378 - Polskiego Korpusu Posiłkowego, treść pisana po polsku; stempelek formacyjny.


80 PLN
607

1917 Legiony Polskie - bardzo rzadka odmiana formularza z usuniętym napisem "Посилаючий" (Nadawca) w języku rosyjskim, wysłana 2.II ze szpitala wojskowego w Rzeszowie (K.k. Landwehrspital in Rzeszów) za pośrednictwem poczty cywilnej, pieczęć formacyjna "C. i k. Komenda Grupy Legionów Polskich PUŁKOWNIKA ZIELIŃSKIEGO" (Berek P91), stempelek cenzury rzeszowskiej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


300 PLN