27821 |
1918 poczta I polskiego Korpus gen. Dowbora - Mościckiego, znaczek I wydania przedrukowego typu I na znaczku rosyjskim za 70. kop, znaczek kreślony prawdopodobnie użyty jako opłata fiskalna, fotoatest Drzewiecki. | Fi.11 |
| 1 050 PLN | |
27822 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, seria cięta czysta, bez lub z minimalnym śladem podlepki, gwarancja Mikstein, Krawczyk,. | Fi.12-15A Mi.12-15B |
| 70 PLN | |
27823 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, seria ząbkowana kasowana na wycinkach, gwarancja Schmutz, Mikstein, Danowski. | Fi.12-15B Mi.12-15A |
| 1 800 PLN | |
27824 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, parka ciętych znaczków II wydania przedrukowego, gwarancja Miszczak. | Fi.12A |
| 25 PLN | |
27825 |
1918 wydanie przedrukowe poczty I Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Mikstein. | Fi.12A |
| 15 PLN | |
27826 |
1918 wydanie przedrukowe poczty I Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz, Mikstein. | Fi.12A |
| 40 PLN SOLD | |
27827 |
| 25 PLN | |
27828 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, znaczek za 35/1 kop. w kolorze pomarańczowym, w sześciobloku, gwarancja Schmutz. | Fi.13bA Mi.13B |
| 120 PLN | |
27829 |
1918 poczta I polskiego Korpus gen. Dowbora - Mościckiego, znaczek II wydania przedrukowego, znaczek skasowano bardzo rzadkim datownikiem z wyróżnikiem "1" "POCZTA POLOWA / I POL.KORP. 1 - 25 3 18", w unikalnej barwie czerwonofioletowej, jest to data wydania rozkazu dowódcy I Korpusu o uruchomieniu poczty, datownik był używany w Mohylewie, fotoatest Drzewiecki. | Fi.14A |
| 180 PLN SOLD | |
27830 |
1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Mościckiego, list polecony nadany 3.5.18 z Mohylewa do Bobrujska, stempel polecenia w barwie czerwonofioletowej z ręcznie wpisanym numerem, opłatę znaczkami II wydania, znaczek za 1 rub. z niewielkim drukiem szczątkowym, datowniki "POCZTA POLOWA / I POL. KORP. - 3 5 18" w barwie czarnej, opłata zbyt wysoka - powinna wynosić 70 kop., fotoatest Drzewiecki. | Fi.14B, 15A |
| 1 900 PLN | |
27831 |
| 50 PLN | |
27832 |
1918 drugie wydanie przedrukowe poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz. | Fi.15A |
| 30 PLN | |
27833 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop, czysta w idealnym stanie zachowania (Fi.220.-). | Fi.Cp2 |
| 150 PLN | |
27834 |
1918 UKOŚNY NADRUK, I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop. z bardzo mocno obróconym ukośnie nadrukiem, tak duże przesunięcia zdarzają się bardzo rzadko, całostka czysta w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | Fi.Cp2 |
| 800 PLN | |
27835 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, czysta (Fi.220.-), doskonała prezencja od frontu na odwrocie niewielkie ślady kleju. | Fi.Cp4 |
| 120 PLN | |
27836 |
1918 wydanie przedrukowe Poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz. | Fi.Cp4 |
| 100 PLN | |
27837 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, ostemplowana 3.5 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja (Fi.160.-); słabszy stan zachowania (na odwrocie minimalne ślady wklejenia na kartę albumową, lewy górny róg nadgięty). | Fi.Cp4 |
| 100 PLN | |
27838 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, czysta (Fi.220.-), dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz. | Fi.Cp4 |
| 200 PLN | |
27839 |
1918 Stanisławów - obóz dla przesiedleńców (repatriantów), widokówka datowana 9.VI wysłana ze Stanisławowa do Wiednia, stempel formacyjny nadawcy "PROVIANTUR/ des k.u.k. Heimkehrlagers in Stanislau" (Prowiantura ck obozu dla repatriantów"), we Wiedniu 13.IV poczta cywilna naliczyła dopłatę jak za kartę zagraniczną (10 hal) w podwójnej wysokości; całość w doskonałym stanie zachowania. | Mi.P62 |
| 400 PLN | |
27840 |
1918 list (z treścią) z poczty polowej w Krakowie "Kraków 2" 10.IV.18 do dowództwa portu. | |
| 40 PLN | |
27841 |
1918 kartka z poczty polowej nr 340 wysłana 30.II.18 z Kowla do Austrii, "KuK Etappenpoststation Kowel" stempel etapowej poczty polowej w Kowlu, rzadkie. | |
| 240 PLN | |
27842 |
1918 kartka na formularzu legionowym nadana z poczty etapowej w Lublinie 22.I.1918 ze stemplem Kreiskomando Lublin. | |
| 30 PLN | |
27843 |
1918 kartka wysłana przez żołnierza z Sadagóry na Bukowinie w lutym 1918 do Krakowa, stempel cenzury i ciekawy stempel legionowy "LEGIONY POLSKIE RUDOLF POPIEL Fotograf 2. P.P.". zdjęcie żołnierzy z góralami w strojach ludowych. | |
| 300 PLN | |
27844 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - pasek trzech znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, na odwrocie fragment stempla Wydziału Finansów I Polskiego Korpusu i niewypełniona data zaewidencjonowania. | Fi.2 |
| 200 PLN | |
27845 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - bardzo rzadkie znaczki opłaty stemplowej za 3 Ruble, I wydanie - jeden z czarnym, drugi z fioletowym nadrukiem, unieważnione przez kreślenie. | |
| 1 200 PLN | |
27846 |
1918 list polecony, wysłany 9.3 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 667, adresowany na pocztę polową 690; formacyjna pieczęć listowa; zwraca uwagę specjalna, adaptowana nalepka polecenia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 30 PLN | |
27847 |
1918 Polski Korpus Posiłkowy - formularz służbowy Centralnego Urzędu Ewidencyjnego Legionów Polskich (Kucharski O.K.6.) stopień rzadkości - 4 punkty, wysłany 20.II za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "c") do Dowództwa Stacyi Zbornej Korpusu w Lublinie, trzy różne pieczęcie legionowe, dwie z nich u Berka nieopisane: "Centralny Urząd Ewidencyjny Polskiego Korpusu Posiłkowego" z orłem w środku i pieczęć kancelaryjna "KOMENDY STACYI ZBORNEJ LEG.POL. w LUBLINIE"; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania. W nocy 15/16.II.1918 część żołnierzy Polskiego Korpusu Posiłkowego (głównie z II Brygady gen.Hallera) przebiła się przez front austriacko-rosyjski pod Rarańczą i 6.III w rejonie miejscowości Soroki połączyła się z II Korpusem Polskim w Rosji. | |
| 320 PLN | |
27848 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - sześcioblok znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki i z numerem arkusza - 7, skraj arkusza niegumowany; prawie cały jeden z dwóch znaków wodnych występujących w arkuszu - każdy pod 6-cioma do 9-cioma znaczkami. | Fi.2 Wz |
| 600 PLN | |
27849 |
1918 POCZĄTKI POCZT WOJSKOWYCH W NIEPODLEGŁEJ POLSCE, korespondencja Euzebiusza Karola Jaremy bohatera polsko-ukraińskich walk o Lwów: przepustka wystawiona 4.XII dla dwóch szeregowców z odciśniętą pieczęcią formacyjną z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; Poczta Polowa Dowództwa Wojsk Polskich na Galicję Wschodnią - najwcześniejsza znana przesyłka z okresu walk we Lwowie - widokówka datowana "3.XII Lwów" wysłana do miejscowości Sobolów poczta Bochnia; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; datownik odbiorczy Bochnia z 7.XII; gwarancja Schmutz; formularz austriackiej poczty polowej wysłany 12.XII, datownik austriacki Lemberg-Lwów 2 z wyróżnikiem "3h"; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; gwarancja Schmutz; w czasie kiedy wysłano pierwszą przesyłkę poczta polowa nie posiadała jeszcze datowników, podręcznik "Polskie Znaki Pocztowe" s.1163: "Prawdopodobnie łączność pocztową uruchomiono już w listopadzie 1918 roku, jednak oficjalny rozkaz o uruchomieniu Poczty Polowej W.P. nr 1 wydano 20 grudnia 1918 roku." i dalej "Z okresu walk polsko-ukraińskich znamy następujące stemple na przesyłki poczt polowych: 1) austriacki zwykły datownik dwuobrączkowy z napisem "Lemberg-Lwów 6h" w kolorze czarnym (znana najwcześniejsza data 23.12.1918)."; drugą przesyłkę ostemplowano datownikiem z wyróżnikiem "3h", fakt stosowania wcześniej tego właśnie datownika nie był dotąd znany; Euzebiusz Jarema ur. 14.08.1902 w Sobolowie-Chrostowej (im.rodziców Michał, Waleria) - podpułkownik, legionista, obrońca Lwowa w 1918, uczestnik Powstań Śląskich, walczył w Kampanii Wrześniowej, w czasie Powstania Warszawskiego w stopniu majora był z-cą komendanta V Okręgu AK Praga; kawaler Orderu Virtuti Militari (za obronę Lwowa), kilkakrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych; zmarł w Warszawie 9.02.1979; unikalny zestaw historycznych dokumentów z najwcześniejszego, słabo udokumentowanego, okresu walk o niepodległość Polski. | |
| 3 800 PLN SOLD | |
27850 |
1918 ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA POMOCY OFIAROM WOJNY W ALEKSANDROWSKU, zaświadczenie o polskim pochodzeniu wystawione 6.IX w trzech językach (polskim, niemieckim i rosyjskim) dla Zdzisława Karczewskiego z rodziną, oryginalny podpis Józefa Czapskiego, pieczęć z orłem "Komitet Polski w Aleksandrovsku"; unikalny dokument obrazujący niezwykle splątane "Polskie drogi" w XX w. | |
| 800 PLN | |
27851 |
1918 podwójny formularza Włoskiego Czerwonego Krzyża przeznaczony dla włoskich jeńców wojennych, datowany 4.4, wysłany przez rodzinę jeńca do obozu w Austrii; stempelki cenzury włoskiej i austriackiej; rzadko spotykany w tej formie (kompletna karta podwójna) dekoracyjna walor w dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 150 PLN | |
27852 |
1918 dekoracyjna widokówka propagująca 8 pożyczkę wojenną z hasłem "MY WYTRWAMY. JEŚLI NAM POMÓDZ CHCECIE, SUBSKRYBUJCIE POŻYCZKĘ WOJENNĄ", na odwrocie tekst "SUBSKRYBUJCIE 8 POŻYCZKĘ WOJENNĄ", identyczne karty wydawane były z tekstem we wszystkich urzędowych językach monarchii - oferowana z tekstem polskim jest dosyć rzadka; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
27853 |
1918 Łomża - obóz internowania legionistów, formularz wysłany 9.2 z obozu do Warszawy, stempelek cenzury niemieckiej "GEPRÜFT POST. ÜB.-ST. 1.", "10 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania poczty miejskiej w Warszawie; nadawca - internowany legionista polski, jeden z tych którzy za przykładem Józefa Piłsudskiego odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier, w wyniku czego żołnierze z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży, z których ten ostatni jest najmniej znany i najsłabiej udokumentowany w literaturze; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja. | |
| 320 PLN SOLD | |
27854 |
1918 kartka z obozu dla polskich oficerów w Neustadt w niemieckiej Saksonii do Warszawy, specjalna kartka do korespondencji jeńców z tego obozu, stempel poczty miejskiej w Warszawie. | |
| 120 PLN SOLD | |
27855 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - parka skośnie wzajemnie położonych znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki. | Fi.2 |
| 120 PLN | |
27856 |
1918 koperta z listem pisanym po polsku datowanym 22.2.1918 wysłana z niemieckiego posterunku na dworcu kolejowym w Poniewieżu do Poznania, bardzo ładnie odciśnięta w kolorze niebieskim okrągła pieczęć listowa "Bahnhof Poniewjesch Brief-stempel", w adresie nadawcy podano Feldpost 216; walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
27857 |
1918 kartka wysłana prawdopodobnie od polskiego marynarza z austro-węgierskiego krążownika pancernego do rodziny we Lwowie, ciekawa kartka z wydrukowaną treścią bez możliwości dopisania czegokolwiek przez nadawcę. | |
| 70 PLN | |
27858 |
| 120 PLN | |
27859 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 1 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki. | |
| 300 PLN | |
27860 |
1918 kartka od żołnierza z austriackiej poczty polowej nr 3 z wydrukowaną przez armie treścią bez możliwości własnej korespondencji. | |
| 35 PLN | |