Aukcja zakończy się 08.07.2024
Powrót

Opis

1920 wojna polsko-sowiecka, front ukraiński, widokówka od żołnierza 9 pułku ułanów datowana "Mp 10/I 20" wysłana 17-I-20 za pośrednictwem poczty polowej 56 do Łodzi, dwuobrączkowy datownik nadawczy FRONTOWA POCZTA POLOWA No56, pieczęć formacyjna "9 PUŁK UŁANÓW 1 szwadron", w podręczniku J.Manterysa "Poczty Polowe 1918-1922" jako datę wprowadzenia stempla podano 29.4.1920 tu użyty 3 miesiące wcześniej!
Według książki J.Tatara Zarys historji wojennej 9-go pułku ułanów: "W październiku 1919 pułk wyszedł ze składu [5] Brygady [Jazdy] i pomaszerował na północ od linii kolejowej: Sarny-Kijów, gdzie miał przejść do działań samodzielnych. [...] pułk rozmieścił się szwadronami na odcinku rzeki Ubroć w jej środkowym biegu od Miłaszewicz do Choczyna. [...] w wigilię Bożego Narodzenia [1919], patrole pułku stwierdziły, że większy oddział piechoty sowieckiej z karabinami maszynowemi, w sile 800 do 1000 ludzi przeszedł nocą między Głuszkiewiczami i Choczymen na tyły polskie [...] 9-ty pułk ułanów poszedł wślad za oddziałem sowieckim aż pod Dąbrowicę nad Horyniem. Tam, otoczony w lasach nieprzyjaciel rozdzielił się na mniejsze oddziałki. W ciągu kilkudniowego pościgu wyłapały poszczególne szwadrony pułku około 100 żołnierzy sowieckich, reszta zaś, rozproszona na niezmiernych przestrzeniach lasów poleskich, przeciekała stopniowo przez front, na stronę sowiecką. Po rozbiciu oddziału dywersyjnego pod Dąbrowicą, pułk przeszedł - po raz pierwszy od wyruszenia w pole - na dłuższy odpoczynek pod Równe."; bardzo dobry stan zachowania.

Lot # 1074

Aukcja 117
Zamknięcie: Aukcja zakończona
Aktualna cena: 400 PLN
Katalog:
Kategoria: Poczty wojskowe I wojny światowej

Liczba przebić: 0 Historia przebić
Powrót