Poz# | Zdjęcia | Opis | Cena wywoławcza | Cena sprzedaży |
12015 |
1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - karta pocztowa wysłana 9.10 z Dąbrowy (Dombrowa) do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii; stemple cenzur, w tym okrągłej Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu; również na odwrocie stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych Ministerstwa Opieki Społecznej (M.O.S.) z dopisanym numerem akt i "SPRAWDZONO W KARTOTECE", na froncie pokwitowanie odbioru "otrzymałem 17.2.44" prawdziwego odbiorcy przesyłki; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki przesyłki w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji). | 300 PLN | 250 PLN | |
12029 |
1944 aerograf - do żołnierza I Korpusu w Szkocji do jednostki o kryptonimie pocztowym P100; w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10x13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową. | 100 PLN | 100 PLN | |
12038 |
1944 kartka na ilustrowanym formularzu radzieckiej poczty wojskowej z obiegu pocztowego. | 100 PLN | 100 PLN | |
12044 |
1945 Ludowe Wojsko Polskie, walki o Wał Pomorski - trójkątny list z oznaczeniem WOJSKOWY wysłany 29.II za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej 52062 przydzielonej do 2 Kompanii Karnej do miejscowości Nowodwór poczta Kamionka wojew. Lublin; stempelek cenzury wojskowej nr.353; 2 Kompania Karna walczyła w składzie 4 Dywizji Piechoty, która 13 marca rozpoczęła ciężkie walki o Kołobrzeg; rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | 250 PLN | 250 PLN | |
12058 |
1946 szlak bojowy II Korpusu, cięte próby znaczków na papierze kredowym, gwarancja. | 150 PLN | 135 PLN | |
12061 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, cięta próba znaczka za 1 zł. w kolorze szarym, na papierze białym gładkim średnim, gwarancja Krawczyk. | 150 PLN | 135 PLN | |
12062 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie - Gen.W.Anders, cięta próba znaczka za 2 zł. w kolorze czerwonobrazowym na papierze białym gładkim średnim, rysunek kontrastowy, gwarancja. | 150 PLN | 135 PLN | |
12063 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie - Gen.W.Anders, cięta próba znaczka za 2 zł. w kolorze ciemnobrązowym na papierze białym gładkim średnim, rysunek mało kontrastowy, gwarancja. | 250 PLN | 225 PLN | |
12071 |
1946 II Korpus Polski we Włoszech, widokówka wysłana 2.X za pośrednictwem poczty polowej 104 do jednostki o kryptonimie pocztowym 679/2K w Anglii, datownik bardzo ładnie odciśnięty; minimalnie słabszy stan zachowania (ślady nadpalenia). | 40 PLN | 35 PLN | |
12096 |
1939 I wydanie przedrukowe, 30 gr - frankatura pojedyncza, formularz kartkowy o sygnaturze Din A6 opłacony według podwyższonej taryfy stosowanej zaledwie przez kilka miesięcy (21.11.1939-01.04.1940) wysłany 15.I.1940 z Warszawy do Aleksandrowa Kujawskiego; kasownik prowizoryczny - polski przedwojenny wirnik. | 100 PLN | 100 PLN | |
12099 |
1939 prekursor, znaczek Rzeszy użyty na terenie GG w okresie poprzedzającym wprowadzeniem własnych znaków opłaty, znaczek za 25 fen (50 gr) na liście wysłanym z Częstochowy do Łodzi opłaconym według podwyższonej taryfy stosowanej zaledwie przez kilka miesięcy (21.11.1939-01.04.1940); zwraca uwagę prowizoryczny jednowierszowy kasownik (bez daty) - Tschenstochau; bardzo dobry stan zachowania. | 160 PLN | 160 PLN | |
12102 |
1939 współkursor, kartka z Miechowa 8.12.39 do Krakowa opłacona znaczkiem Rzeszy Niemieckiej, prowizoryczne kasowanie z Miechowa. | 80 PLN | 80 PLN | |
12107 |
1940 wydanie przedrukowe, znaczek w odmianie I z obiegu pocztowego. | 140 PLN | 140 PLN | |
12126 |
1940 seria wydania z dopłatą na Niemiecki Czerwony Krzyż. | 50 PLN | 50 PLN | |
12141 |
1940 JEDYNY OKUPACYJNY WARSZAWSKI STEMPEL PROWIZORYCZNY przeznaczony do kasowania znaczków w obrocie pocztowym Polaków, a więc nie niemieckiej poczty polowej i służbowej (skąd znane są dwa prowizoryczne datowniki); karta pocztowa wysłana 7.V z Warszawy do Otwocka, znak opłaty unieważniony przedwojennym polskim datownikiem z wyciętym napisem, wyróżnik *b*, ponieważ w adresie nadawcy podano ulicę Zwycięzców, a najbliższy urząd pocztowy Warszawa 33 (w czasie okupacji biuro pocztowe Warschau 033) znajdował się na ulicy Francuskiej 11a (w odległości ok.200m), można domniemywać, że przesyłkę wysłano z tego właśnie urzędu; unikalna całość ze zbioru J.Falkowskiego, opisana przez J.Z.Piekuta w numerze 3(102) z 1997 roku Warszawskiego Biuletynu Filatelistycznego. | 700 PLN | 700 PLN | |
12146 |
1940 polska karta pocztowa z prezydentem Mościckim o szarozielonym znaku opłaty z nadrukiem, sygnatura (VI-1938); hasło propagandowe J - "TELEFON MIĘDZYMIASTOWY USUWA ODLEGŁOŚĆ!", wysłana 8.8 z agencji pocztowej Proszowice do PCK w Krakowa, znak opłaty zgodnie z rozporządzeniem unieważniony datownikiem w Krakowie; stempel kancelaryjny Czerwonego Krzyża; praktycznie niewidoczne ślady archiwizacji. | 100 PLN | 100 PLN | |
12148 |
1940 polska karta pocztowa z prezydentem Mościckim o szarozielonym znaku opłaty z nadrukiem, sygnatura (VI-1939); hasło propagandowe I - "TELEFON USPRAWNIA ŻYCIE, ZBLIŻA I PRZYŚPIESZA!", egzemplarz makulaturowy karty podstawowej - całostka wadliwie - ukośnie, w stosunku do druku, przycięta; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | 80 PLN | 80 PLN | |
12152 |
1940 polska karta pocztowa za 15 gr z królem Kazimierzem Jagiellończykiem, część na odpowiedź, z nadrukiem; hasło propagandowe W - "TELEGRAMY MOŻNA NADAWAĆ W POCIĄGACH POŚPIESZNYCH I W SAMOLOTACH", wysłana 21.X z Krakowa do Warszawy (Fi.220.-). | 150 PLN | 150 PLN | |
12194 |
1941 1. rocznica NSDAP w Generalnym Gubernatorstwie, efektowna, wykonana techniką litograficzną, karta propagandowa, ostemplowana 15.8 w Krakowie. | 30 PLN | 30 PLN | |
12195 |
1941 portret A.Hitlera, arkusz sprzedażny znaczka za 2 gr. złożony w połowie. | 70 PLN | 70 PLN | |
12223 |
1941 całostka (część na odpowiedź) wysłana z Krakowa 5.I.41 do Zatoru, gwarancja Schmutz. | 160 PLN | 160 PLN | |
12274 |
1942 kartka propagandowa. | 150 PLN | 150 PLN | |
12302 |
1943 widoki zabytkowych budowli, arkusz w bardzo dobrym stanie. | 60 PLN | 60 PLN | |
12316 |
1943 "Frei durch Ablösung Reich" koperta, a właściwie całostka urzędowa wolna od opłaty pocztowej, przesłana miejscowo w Warszawie; niespotykany walor w doskonałym stanie zachowania. | 150 PLN | 150 PLN | |
12370 |
1944 widoki zabytkowych budowli, 12 gr fioletowa, karta o sygnaturze I.44 z usterką występującą w części nakładu "kropka pod K i strzaskana lewa nóżka litery R w POSTKARTE", czysta. | 100 PLN | 100 PLN | |
12372 |
1944 "uszkodzony górny szeryf E w POSTKARTE" - widoki zabytkowych budowli, 12 gr karta fioletowa o sygnaturze I.44, z błędem; czysta (Fi.120 euro). | 80 PLN | 80 PLN | |
12419 |
1946 kartka z obozu pracy w Workucie do Polski, stemple cenzury radzieckiej i polskiego urzędu cenzury nr 3222. | 450 PLN | 450 PLN | |
12480 |
1942 150-lecie orderu Virtuti Militari, rozbudowana seria czysta z wszystkimi katalogowanymi, a także niekatalogowanymi odmianami kolorów i papierów, gwarancja Falkowski (1 znaczek), (13 znaczków). | 900 PLN | 750 PLN | |
12504 |
1942 Pochodnia - karminowy znaczek za 5 fen na ilustrowanej karcie pocztowej wysłanej 23.XII, ozdobionej grafiką, której autorem jest najprawdopodobniej Marian Stępień, na odwrocie wydrukowane życzenia świąteczne; dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz. | 300 PLN | 300 PLN | |
12513 |
1942 150-lecie ustanowienia orderu Virtuti Militari, karta pocztowa o jasnym, retuszowanym znaku opłaty, papier prążkowany na rewersie, ostemplowana okolicznościowo 10.VIII kasownikiem "TYDZIEŃ ŚWIĘTA W.F. I SPORTU"; gwarancja Schmutz. | 120 PLN | 120 PLN | |
12515 |
1942 całostka stemplowana stemplem okolicznościowym Wystawy Filatelistycznej, gwarancja i oznaczenie na odwrocie. | 120 PLN | 120 PLN | |
12526 |
1942-43 Cyfry, czysta seria znaczków dopłaty - wiele odmian papierów i kolorów, gwarancja Krawczyk, Schmutz. | 600 PLN | 500 PLN | |
12565 |
1943 koperta złożona z gazety jako obwoluta losu biorącego udział w loterii obozowej, stąd anonimowa bez adresu i nadawcy, ciekawy i rzadki walor w bardzo dobrym stanie. | 100 PLN | 160 PLN | |
12566 |
1943 Przesyłka "primaaprilisowa" - karta pocztowa z dedykowanym satyrycznym rysunkiem wykonanym piórkiem i akwarelami oraz tekstem "Zjeść śniadanie wielka sztuka, gdy ubiera się pan Puka" z wydrukowanymi napisami "Pocztówka" i "Prima Aprilis", ofrankowana znaczkiem Pochodnia za 10 fen na papierze białym gładkim bibułkowym; kapitan Czesław Puka w Wojnie Obronnej 1939 roku był kwatermistrzem 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej; tradycja wysyłania przesyłek primaaprilisowych funkcjonowała w obozie również w 1944 roku, kiedy to sporządzano nawet specjalne znaczki do ich opłacania (por. lot 26605 z XLVI aukcji); unikalny walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | 2 400 PLN | 2 400 PLN | |
12588 |
1943 "Barbarka" zaproszenie w formie karnetu na obchody święta patronki górników św.Barbary organizowane przez Koło Górniczo-Hutnicze, na stronie tytułowej okolicznościowa artystyczna grafika, wewnątrz program uroczystości i podpisy organizatorów, na odwrocie znaczek za 5 f z hetmanem Janem Zamoyskim skasowany 4 XII; rzadki dekoracyjny walor w słabszym stanie zachowania (klejony, przebarwienia). | 1 600 PLN | 1 600 PLN | |
12606 |
1943 Hetmani - Stefan Czarniecki, unikalna próba znaczka za 20 f. autorstwa Eugeniusza Pichella, odbita z pojedynczej kliszy w kolorze stalowoniebieskim w minimalnym nakładzie 10 sztuk; pochodzi ze wspaniałej kolekcji Manfreda G.Hebera, autora najbardziej szczegółowego Katalogu Poczt Obozowych gdzie jest skatalogowana jako 28.0.1 w kolorze 21F7, jego adnotacja i opis na odwrocie, ma widoczne na skanie minimalne uszkodzenie papieru, niska cena wywoławcza. | 1 500 PLN | 1 200 PLN | |
12612 |
1943 Hetmani - Tadeusz Kościuszko, unikalna odbitka autorska znaczka za 100 f. autorstwa Eugeniusza Pichella, odbita z pojedynczej kliszy w kolorze czarnym na miękkiej bibule - sygnowana przez autora "Pichel 1944" ołówkiem w prawym dolnym rogu; to pierwsza wersja tego projektu, w ostatecznej ryt został pogłębiony przez co rysunek i napisy stały się wyraźniejsze; w najbardziej szczegółowym Katalogu Poczt Obozowych autorstwa Manfreda G.Hebera jest skatalogowana jako "próba sygnowana" z numerem 29.0.11. i reprodukowana w wersji z pogłębionymi napisami, czarnych odbitek w obu wersjach wydrukowano w sumie 10 szt., z tej fazy oferowana była tylko jedna - na naszej LXXII aukcji, fotoatest. | 6 000 PLN | 6 000 PLN | |
12633 |
1943 list polecony nadany 27.12.43 na ciekawej kopercie do przesyłek ekspresowych, na odwrocie stempel okolicznościowy "Uczymy się latać". | 100 PLN | 265 PLN | |
12684 |
1944 kartka z grafika obozową, stempel okolicznościowy z okazji rocznicy utworzenia Polskiej Żandarmerii. | 80 PLN | 80 PLN | |
12685 |
1944 list polecony nadany 11.9.44, na odwrocie stempel nadawcy Koła Filatelistycznego. | 100 PLN | 115 PLN |