Poz# | Zdjęcia | Opis | Cena wywoławcza | Cena sprzedaży |
16355 |
1594 kompletny list datowany 3.I.1594 do Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego, nadawcą jest Stanisław Barzy hrabia Korczak, który po śmierci ostatniego z Kmitów odziedziczył po nim zamek w Wiśniczu; w 1593 roku wraz z okolicznymi dobrami sprzedał go za 85.000 złotych polskich adresatowi niniejszego listu - Sebastianowi Lubomirskiemu, uważanemu za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; zakup zamku w Wiśniczu wynikał nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale miał przede wszystkim podnieść prestiż rodu Lubomirskich jako spadkobierców i powinowatych potężnych niegdyś Kmitów; całość w bardzo dobrym stanie zachowania z wtłoczoną za pomocą suchej pieczęci zapinką listową; pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z dokładnym współczesnym odpisem treści listu !!! wspaniały dokument historyczny w bardzo dobrym stanie zachowania, mający ponad 400 lat!!! | 1 600 PLN | 1 400 PLN | |
16356 |
1817 kompletny składany list na formularzu Trybunału Cywilnego Pierszey Instancyi Województwa Sandomierskiego z Radomia do Tarnowa. | 200 PLN | 220 PLN | |
16366 |
1830 kompletny składany list z Skalbmierza do Kielc, wewnątrz stempel opłaty sądowej. | 180 PLN | 190 PLN | |
16367 |
1832 kompletny list z Poznania do Głogowa. | 70 PLN | 70 PLN | |
16392 |
1840 kompletny składany list z Dobromiła do Tarnowa, wewnątrz wydrukowany znak opłaty sądowej. | 120 PLN | 120 PLN | |
16399 |
1842 kompletny składany list z Proszowic do Krakowa, stempelek FRANCO. | 150 PLN | 310 PLN | |
16408 |
1848 kompletny składany list ze Lwowa do Tarnowa, stempelek FRANCO i stempel odbiorczy Tarnowa na odwrocie. | 100 PLN | 130 PLN | |
16428 |
1859 około, list rekomendowany z Uniejowa do Kalisza, adnotacja dotyczące wysokości opłat pocztowych: "23f", stempelek "FRANCO. | 200 PLN | 240 PLN | |
16429 |
1859 kompletny składany list z Olkusza do Tarnowa, wewnątrz stempel opłaty sądowej, dodatkowo stempel FRANCO i austriacki stempel kraju pochodzenia POLOGNE. | 250 PLN | 250 PLN | |
16477 |
1889 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 20 kop, rozmiar: 145x120 mm; bardzo dobry stan zachowania (praktycznie niewidoczny ślad podlepki na odwrocie). | 80 PLN | 80 PLN | |
16516 |
1907 austriacka koperta dla listu wartościowego. | 80 PLN | 80 PLN | |
16577 |
1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych na obwolucie listu z Augustowa do Warszawy, znaczek kasowany stemplem numerowym Augustowa z cyfrą 34 w okręgach, stopień rzadkości 6 punktów w 10 stopniowej skali rzadkości według Bojanowicza, miejscownik Augustowa z ręcznie wpisaną datą nadania 14/6, na odwrocie stempel odbiorczy z Warszawy z datą nadejścia 16/6, pomimo załamań koperty bardzo dobra prezencja i ładne czyste odbitki kasownika i miejscownika, list pochodzi z kolekcji W.Rachmanowa - jego gwarancja w prawym dolnym narożniku. | 24 000 PLN | 27 900 PLN | |
16578 |
1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych na liście w Koła do Warszawy, znaczek kasowany stemplem numerowym Koła z cyfrą 223 w okręgach, miejscownik Koła z datą nadania 21/7, na odwrocie stempel odbiorczy z Warszawy z datą nadejścia 22/7 i mały godzinnik nadejścia 3/P (godzina trzecia po południu), list adresowany w języku francuskim na papeterii z herbem w postaci topora postawionego w słup, w klejnocie nad hełmem w koronie taki sam topór wbity w hełm, piękny dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | 12 000 PLN | 13 600 PLN | |
16580 |
1860 Królestwo Polskie 154 OPOCZNO - DRUGA DEKADA OBIEGU, list do Kielc opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym na cienkim (0,06 mm) papierze, z dużym prawdopodobieństwem prześwitującym; - charakterystyczny dla pierwszych nakładów druk bez uszkodzeń żadnej z klisz, czerwona tarcza bardzo wyraźna; znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 154 - Opoczno, w ekspedycji pocztowej na trakcie z Radomia do Piotrkowa Trybunalskiego, ma on bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 8 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; obok okrągły stempel nadawczy rzadszego typu IIIA z ręcznie wpisaną datą 18/1; na odwrocie datownik odbiorczy KIELCE typu IIIC z 21/1; podczas stemplowania znaczek lekko się podwinął, ale ze względu na cienki i sprężysty papier łatwo się rozprostował, nieco nierównomiernie rozłożony klej trochę przesiąka przez papier; ogólnie zarówno koperta jak i sam znaczek zachowały się w bardzo dobrym stanie; charakterystyczne dla wczesnego okresu obiegu bardzo czytelne odbicie cyfr kasownika; tak wczesne użycie pierwszego polskiego znaczka - druga dekada pierwszego miesiąca obiegu, jest bardzo wysoko wyceniana we wszystkich katalogach; list pochodzi z kolekcji W.Rachmanowa, jego sygnatura po prawej na dole, fotoatest Ceremuga A.I.E.P. | 45 000 PLN | 46 250 PLN | |
16582 |
1861 koszulka listu służbowego wysłanego 10.11 z Skierniewic do Magistratu w Łodzi, list nadano w ambulansie pocztowym, ładnie odbity stempel "EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE 4", koszulka przycięta z lewej strony, jednak front listu o doskonałej prezencji. | 900 PLN | 810 PLN | |
16585 |
1862 list służbowy wysłany 5.8 z Warszawy do Magistratu w Łodzi, list nadano w ambulansie pocztowym, pięknie odbity stempel "EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE 2", list brakami na marginesach, jednak front listu o doskonałej prezencji. | 1 100 PLN | 990 PLN | |
16587 |
1863 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych unieważniony niemym kasownikiem z kropką typu 2 o średnicy 3 mm, stosowanym w wagonie pocztowym na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, znaczek reperowany, rzadki kasownik i dobra prezencja. | 1 600 PLN | 1 300 PLN | |
16639 |
1915 okupacja austro-węgierska, wydanie obiegowe Bośni i Hercegowiny z podobizną cesarza Franciszka Józefa z nadrukiem K.U.K. FELDPOST, znaczek za 25 hal - frankatura pojedyncza, list wysłany 16.IX za pośrednictwem urzędu etapowego w Dąbrowie (kasownik z wyróżnikiem "b") do miejscowości Yverdon w Szwajcarii, stempelek cenzury dąbrowskiej z parafką cenzora, kasownik odbiorczy na odwrocie; niefilatelistyczne przesyłki ofrankowane znaczkami tego wydania należą do bardzo rzadkich; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | 500 PLN | 500 PLN | |
16677 |
1916 list polecony z Lublina do Wiednia, stempel cenzury wojskowej z Lublina. | 160 PLN | 160 PLN | |
16696 |
1916 wydanie dla obszarów wschodnich, cały arkusz 20 znaczków HAN 3445.18, stan luksusowy, cena katalogowa 5000 PLN. | 3 500 PLN | 3 100 PLN | |
16708 |
1917kartka z Białegostoku 20.10.17 do Niemiec, stempel niemieckiej cenzury wojskowej w Królewcu. | 30 PLN | 30 PLN | |
16716 |
1917 seria znaczków gazetowych. | 15 PLN | 15 PLN | |
16747 |
1918 okupacja austro-węgierska, skart - adres przesyłkowy wysłany 13.IX z urzędu etapowego w Miechowie (kasownik z wyróżnikiem "a") do Końska, wysoka frankatura, stemple odbiorcze, na odwrocie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; dla znaczków poczty polowej użytych na skarcie, katalog Fischer przewiduje wysokie dopłaty (Fi. 1250.-). | 800 PLN | 800 PLN | |
16761 |
1918 kartka z Warszawy na Węgry, stempel niemieckiej cenzury wojskowej. | 40 PLN | 40 PLN | |
16825 |
1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze kremowym numerowana ręcznie, stempel lotniczy typ 1, kontrolny IX 54 typ V. | 200 PLN | 180 PLN | |
16844 |
1915 kartka z Wiednia do jasła, stempel formacyjny "Kommando der Stationsabteilung / der polnischen Legion / in WIEN". | 80 PLN | 80 PLN | |
16857 |
1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 14.XI z poczty polowej 389 przydzielonej do 1 Brygady przez kapelana 6 pułku piechoty ks.Stanisława Żytkiewicza do Krakowa, efektowny stempel formacyjny z orłem "1. BRYG. PIŁSUDSKIEGO/ LEG.POL./ KOMENDA 5 p.p." (Berek P39); bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. Ksiądz Stanisław Żytkiewicz został przez NKN mianowany pierwszym oficjalnym kapelanem Legionów, 4.IX.1914 zaprzysięga w Krakowie 3500 legionistów i następnego dnia polskie oddziały w Kielcach co sankcjonuje powstanie Wojska Polskiego; wraz z Legionami przeszedł cały szlak bojowy, niejednokrotnie narażając życie dla ratowania rannych, czy podczas czynności kapłańskich; brał czynny udział we wszystkich najistotniejszych walkach okresu formowania się II RP; w czasie obrony Lwowa w 1919 jest kapelanem jego załogi, a po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej zostaje Kapelanem Frontów, kolejno: Południowo-Wschodniego, Środkowego i wreszcie naczelnym kapelanem Grupy Uderzeniowej nad Wieprzem dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego, która miażdżącym atakiem ocaliła Warszawę i odrzuciła bolszewików na wschód; przez pewien czas był osobistym spowiednikiem marszałka Piłsudskiego i kapelanem prezydenta Mościckiego; kawaler wielu odznaczeń: Krzyża Rycerskiego Franciszka Józefa, Wojskowego Krzyża Zasługi, Za Wierną Służbę (otrzymane bezpośrednio z rąk Komendanta), a w okresie II RP: Orderu Virtuti Militari V kl., Krzyża Niepodległości, Krzyża Walecznych, Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Legionowego; po II wojnie żył biednie i często głodował, zmarł tragicznie w 1956; gwarancja Schmutz. | 500 PLN | 500 PLN | |
16877 |
1916 kartka od polskiego jeńca wojennego (zdjęcie z jego podobizną na pocztówce) z Saratowa do rodziny w Trzebini, stemple rosyjskiej cenzury i trójkątny stempel austriackiej cenzury w Wiedniu. | 120 PLN | 120 PLN | |
16881 |
1916 kartka z poczty polowej nr 378 na formularzu Czerwonego Krzyża dla korespondencji jenieckiej, stempel formacyjny "I. PUŁK ARTYLERII LEG. POL. / BATERYA 1.". stempel CENZUROWANO. | 100 PLN | 90 PLN | |
16882 |
1916 kartka aresztu z poczty polowej nr 378 z Lublina do jednostki, stempel formacyjny "C. i k. Areszt polowy Polskiego Legionu". | 100 PLN | 90 PLN | |
16884 |
1916 kartka nadana w poczcie etapowej nr 355 do Krakowa, stempel formacyjny "Legion Polski / Pułk 2. Baon III. / Komp. 9.". | 100 PLN | 100 PLN | |
16920 |
1917 kartka z Krakowa adresowana na pocztę polową 378 w warszawie, stempel niemieckiej cenzury wojskowej. | 50 PLN | 50 PLN | |
16984 |
1919 Powstanie Wielkopolskie, kartka z Wongrowitz (Wągrowca) 11.6.19 do Poznania, stempel formacyjny "3. PUŁK ARTYLERII LEKKIEJ / W.P. zab. pruski", rzadki stempel cenzury CENZURA w Wągrowcu". | 500 PLN | 500 PLN | |
16985 |
1919 kartka z Stanisławowa 10.8.19 do Jarosławia, stempel formacyjny "Dowództwo Miasta i Placu w Czortkowie" i stempel cenzury wojskowej "CENZURA WOJSKOWA / w Stanisławowie". | 200 PLN | 210 PLN | |
17008 |
1915 Warszawa, zestaw znaczków poczty miejskiej. | 30 PLN | 30 PLN | |
17019 |
1915 Warszawa, znaczki nie wprowadzone do obiegu, poprawiana guma, gwarancja Krawczyk,. | 130 PLN | 100 PLN | |
17035 |
1916 Warszawa, "6 GROSZY" - czerwony stempelek opłaty doręczeniowej I wydania na widokówce legionowej wysłanej 23.11 z Częstochowy, fioletowy stempelek cenzury warszawskiej; bardzo dobry stan zachowania. | 120 PLN | 120 PLN | |
17095 |
1917 miejscowa kartka z Częstochowy nadana 24.I.17, adresata poszukiwano przez biuro meldunkowe - stempel "Mit hilfe des meldeamtes nicht ermittelt", niedoręczona i zwrócona do najprawdopodobniej nieskutecznie do nadawcy, stemple urzędu doręczeniowego i stempel opłaty za 3 kop, dekoracyjny walor z śladami po oryginalnym obiegu. | 800 PLN | 800 PLN | |
17097 |
1917 Sosnowiec, karta pocztowa wysłana 2.10 z Warszawy doręczona przez pocztę miejską w Sosnowcu, fioletowy datownik opłatny "Stadtbriefbef. Miejs.eksp.list. 5 fen." z datą 4 OKT. 1917; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (niewielkie przebarwienia); gwarancja Schmutz. | 600 PLN | 600 PLN | |
17114 |
1918 Luboml, seria cięta i ząbkowana stemplowane grzecznościowo. | 80 PLN | 60 PLN |