Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
39415 |
1944 Polskie jednostki we Włoszech, specjalny listownik lotniczy przeznaczony wyłącznie dla żołnierzy wysłany 20.9.44 z poczty polowej 127 do Wielkiej Brytanii; stempel cenzury 5296 nie opisany w fundamentalnej pracy Ryszarda Wagnera dotyczącej Poczty Polowej II Korpusu; zwraca uwagę napisane na odwrocie oświadczenie nadawcy listu dotyczące jego zawartości i treści; rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 250 PLN | |
39416 |
1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, trzy próby fotograficzne - wzór VI, duży format 112x75 mm, forma pośrednia pomiędzy projektem a odbitką kontrolną; na konkurs zgłoszono siedem różnych projektów czteroznaczkowych serii i dwa znaczki luzem; jeden z projektów Z.L.Haara dostał pierwszą nagrodę, drugi oferowany powyżej nie został nagrodzony; znane są próby fotograficzne w dużym (rzadkie) i małym formacie, te ostatnie spotykane na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto ostatecznie projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące, poza próbami fotograficznymi innych druków prac konkursowych się nie spotyka. | Fi.1-3 E |
| 3 600 PLN | |
39417 |
1945 znaczek niemieckie poczty polowej na Helu, tak zwany U-Boot, w kolorze ciemnoniebieskim, fotoatest Gabisch. | Fi.1b |
| 1 200 PLN | |
39418 |
1945 poczta polowa - HEL, niebieski znaczek wydany w marcu dla okrążonych oddziałów niemieckich (Mi.350 euro), używany do frankowania poczty wysyłanej do Niemiec okrętami podwodnymi - tzw. U-Boot Hela post, łądny stan, gwarancja Gryżewski. | Fi.1b |
| 600 PLN | |
39419 |
1945 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec, list wysłany 30.VIII z Dunfermline w Szkocji do polskiej jednostki o oznaczeniu kodowym P/40-P wchodzącej w skład Brytyjskich Sił Okupacyjnych (BLA); znaczek unieważniony kasownikiem propagandowym z literą V - Victory (Zwycięstwo). | |
| 50 PLN | |
39420 |
1945 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec, list wysłany 3.IX z Banku Polskiego w Londynie do polskiej jednostki o oznaczeniu kodowym P/40-P wchodzącej w skład Brytyjskich Sił Okupacyjnych (BLA); znaczek unieważniony kasownikiem propagandowym z literą V - Victory (Zwycięstwo). | |
| 60 PLN | |
39421 |
1945 PAF (Polish Air Force) - Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie, dwa listy urzędowe: z ambasady australijskiej i związku południowoafrykańskiego adresowane do tego samego odbiorcy (polskiego lotnika) z odpowiedziami na zapytanie o możliwość pracy i osiedlenia się na ich terenie, ponieważ w Wielkiej Brytanii w związku z redukcją liczebności armii po zakończeniu działań wojennych o pracę dla lotników obcokrajowców, nawet bohaterów Bitwy o Anglię było bardzo trudno. Polscy żołnierze po wojnie "w nagrodę" mieli prawo zamieszkać w wybranym kraju Wspólnoty Brytyjskiej lub powrócić do Polski, co w wielu przypadkach kończyło się dla nich więzieniem, czy nawet śmiercią; gorzkie świadectwo "polskich dróg" w czasie II wojny. | |
| 200 PLN | |
39422 |
1945 Ludowe Wojsko Polskie, walki o Wał Pomorski - trójkątny list z oznaczeniem WOJSKOWY wysłany 29.II za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej 52062 przydzielonej do 2 Kompanii Karnej do miejscowości Nowodwór poczta Kamionka wojew. Lublin; stempelek cenzury wojskowej nr.353; 2 Kompania Karna walczyła w składzie 4 Dywizji Piechoty, która 13 marca rozpoczęła ciężkie walki o Kołobrzeg; rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 350 PLN | |
39423 |
1945 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, list wysłany 20.X z poczty polowej 102 w Kairze do Polskiego Czerwonego Krzyża w Londynie, koperta "firmowa" jednostki o oznaczeniu kodowym 55 - Centrali Poszukiwań Zaginionych Osób Polskiego Czerwonego Krzyża na Środkowym Wschodzie; bardzo dobry stan zachowania; Polskie jednostki we Włoszech, list wysłany 29.IX z poczty polowej 128 do Polskiego Czerwonego Krzyża w Londynie; bardzo dobry stan zachowania; na karcie albumowej. | Fi.4, 8 |
| 200 PLN | |
39424 |
1945 Polskie jednostki we Włoszech, list lotniczy wysłany 7.X z poczty polowej 125 do Polskiego Centrum Wyszkolenia (Polish Training Centre) w Catterick w Anglii; walor w dobrym stanie zachowania (pionowe zgięcie). | |
| 150 PLN | |
39425 |
1945 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, po zakończeniu wojny Polska Pocztę Polową przemianowano na Pocztę Polskiego Korpusu Osiedlenia, list wysłany 3 września do Londynu za pośrednictwem poczty polowej Polskiego Korpusu Osiedlenia, znaczek unieważniony okrągłym stemplem "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1"; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 120 PLN | |
39426 |
1945 Polskie jednostki we Włoszech, list z 12 Kompanii Geograficznej wysłany 5.5.45 za pośrednictwem poczty polowej 123 do Wielkiej Brytanii, dobry stan zachowania. | |
| 80 PLN | |
39427 |
1945 Polskie jednostki we Włoszech, amerykańska koperta poczty lotniczej do frankowana i jako polecona wysłana 10.10.45 z głównej poczty polowej 104 do Edynburga, dekoracyjny stempelek polecenia; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 150 PLN | |
39428 |
1945 OBŁAWA AUGUSTOWSKA, 62 Dywizja Strzelecka Wojsk Wewnętrznych NKWD - napisany po rosyjsku trójkątny list wysłany 27.7.45 z miejscowości Kriestowka w obwodzie czkałowskim na adres poczty polowej 71350 - przydzielonej do obsługi 384 Pułku Piechoty 62 Dywizji NKWD; na odwrocie rzadki datownik wojskowego punktu rozdzielczego nr.18 "ВОЕН.ПОЧТ.СОРТ.ПУНКТ No.18", stempelek cenzury 00718; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. W tym czasie pododdziały 62 Dywizji NKWD brały udział w "obławie augustowskiej" nazywanej też "małym Katyniem" - operacji przeprowadzonej w lipcu 1945 przez NKWD, LWP i UB, mającej na celu likwidację oddziałów "żołnierzy niezłomnych" podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa; w jej wyniku zatrzymano ponad 7000 osób, z których 600 wywieziono w nieznanym kierunku i wszelki ślad po nich zaginął. | |
| 800 PLN | |
39429 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, cięta próba znaczka za 45 gr. w kolorze ciemnozielonym na papierze białym gładkim średnim, rysunek kontrastowy, gwarancja. | Fi.1 P nz |
| 150 PLN | |
39430 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, cięta próba znaczka za 45 gr. w rzadszym kolorze niebieskawozielonym na papierze białym gładkim średnim, rysunek stonowany, gwarancja. | Fi.1 P nz |
| 200 PLN | |
39431 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, cięta parka prób znaczka za 45 gr. w rzadszym kolorze niebieskawozielonym na papierze białym gładkim średnim, rysunek kontrastowy, prawa próba czytelnie skasowana datownikiem Poczty Polowej 136, gwarancja. | Fi.1 P nz |
| 450 PLN | |
39432 |
1946 szlak bojowy II Korpusu, seria. | Fi.1-4 |
| 50 PLN | |
39433 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków kasowana datownikiem Poczty Polowej 139, bardzo ładny stan. | Fi.1-4 |
| 120 PLN | |
39434 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, marginesowa seria znaczków czystych. | Fi.1-4 |
| 50 PLN | |
39435 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, nienumerowany karnet pamiątkowy znaczków Poczty Polowej 2 Korpusu, skasowanych 18.5 w rocznicę zdobycia klasztoru na Monte Cassino rzadkim datownikiem poczty polowej 117 - w typie znanym tylko z dwóch urzędów; dekoracyjny walor ozdobiony odznakami jednostek wchodzących w skład 2 Korpusu. | Fi.1-4 |
| 200 PLN | |
39436 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, parka znaczków za 55 gr. ze znacznie przesuniętym ząbkowaniem pionowym. | Fi.2 |
| 80 PLN | |
39437 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, cięta próba znaczka za 55 gr. w kolorze błękitnoniebieskim, na papierze białym gładkim średnim, rysunek stonowany, gwarancja. | Fi.2 P nz |
| 150 PLN | |
39438 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, cięta narożna próba znaczka za 55 gr. w kolorze stalowoniebieskim, na papierze białym gładkim średnim, rysunek kontrastowy, czytelnie skasowana datownikiem Poczty Polowej 136, gwarancja. | Fi.2 P nz |
| 250 PLN | |
39439 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, cięta próba znaczka za 1 zł. w kolorze szarym, na papierze białym gładkim średnim, gwarancja Krawczyk. | Fi.3 P nz |
| 150 PLN | |
39440 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie - Gen.W.Anders, cięta próba znaczka za 2 zł. w rzadszym kolorze bunatnoczarnym na papierze białym gładkim średnim, rysunek stonowany, gwarancja. | Fi.4 P nz |
| 200 PLN | |
39441 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie - Gen.W.Anders, cięta próba znaczka za 2 zł. w kolorze czerwonobrazowym na papierze białym gładkim średnim, rysunek kontrastowy, gwarancja. | Fi.4 P nz |
| 150 PLN | |
39442 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, marginesowy znaczek z nadrukiem nowej wartości 5/2 zł., piękny stan. | Fi.5 |
| 60 PLN | |
39443 |
1946 "adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - list lotniczy wysłany 1.3.1947 z Łodzi do oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Lizbonie na adres "konspiracyjny" znany z okresu wojny, tu oznaczono go stempelkiem "DELEGATURA/ POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA/ W PORTUGALII" i odesłano do PCK w Londynie, w rzeczywistości dla żołnierza Polskich Sił Zbrojnych w Anglii; bardzo rzadki przypadek użycia tego wojennego kanału komunikacyjnego w okresie powojennym!!! dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | Fi.397 Mi.430 |
| 500 PLN SPRZEDANY | |
39444 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok z widocznym przesunięciem niebieskiego znaczka w prawo, dwa lekkie zmatowienia na gumie, poza tym w ładnym stanie. | Fi.bl.1 |
| 300 PLN | |
39445 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok czysty w pięknym stanie. | Fi.Bl.1 |
| 250 PLN | |
39446 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu gen. Andersa, pięknie kasowana próba bloku w barwach definitywnych na papierze białym gładkim średnim, zgięta pomiędzy znaczkami, po cenie prób znaczków z bloku, gwarancja. | Fi.bl.1 P |
| 800 PLN | |
39447 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, karnet - próba bloku w barwach definitywnych na papierze białym gładkim średnim w specjalnym pamiątkowym karnecie, przedstawiającym w artystycznej formie szlak bojowy korpusu we Włoszech i odznaki jednostek wchodzących w skład Korpusu; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania. | Fi.Bl.1 P |
| 2 000 PLN | |
39448 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok, seria obiegowa i znaczek z nadrukiem nowej wartości, piękny stan. | Fi.Bl.1, 1-5 |
| 320 PLN | |
39449 |
1946 szlak bojowy II Korpusu, próba bloku na papierze białym, gwarancja Schmutz. | Fi.bl.1P1 |
| 1 200 PLN | |
39450 |
1946 szlak bojowy II Korpusu, arkusz nie rozciętych czterech prób na papierze białym niegumowanym, zagięcie w poziomie między blokami, drobne zmarszczenia papieru, unikalne. | Fi.bl.1P1 |
| 8 000 PLN | |
39451 |
1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 10.IV za pośrednictwem poczty polowej 123 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania (ślady archiwizacji). | Fi.7 |
| 50 PLN | |
39452 |
1946 II Korpus Polski we Włoszech, widokówka wysłana 2.X za pośrednictwem poczty polowej 104 do jednostki o kryptonimie pocztowym 679/2K w Anglii, datownik bardzo ładnie odciśnięty; minimalnie słabszy stan zachowania (ślady nadpalenia). | |
| 50 PLN | |
39453 |
1946 II Korpus Polski we Włoszech, list lotniczy wysłany 1.V za pośrednictwem poczty polowej 128 do Polskiego Czerwonego Krzyża w Londynie. | Fi.8 |
| 100 PLN | |
39454 |
1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, narożny pasek trzech znaczków za 50 gr. | Fi.6 |
| 40 PLN | |