Aukcja rozpocznie się 19.04.2024

Aukcja 57. Poczty obozów jenieckich i internowania okresu II WŚ

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
3485

1934 Kozielsk - ekspresowy list polecony wysłany 4.7.1934 z Brześcia nad Bugiem, adresowany do rąk własnych szefa gabinetu ministra Spraw Wojskowych w Warszawie, nadawcą listu jest generał dywizji Henryk Minkiewicz, dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza (do 1929), po napaści sowieckiej uwięziony w Kozielsku, gdzie (nie tylko ze względu na najwyższy stopień) był uznawany za przywódcę wszystkich osadzonych oficerów; zamordowany 9 kwietnia 1940 roku.

250 PLN
3486

1939 poszukiwanie rodzin - formularz wysłany 21.XII z Genewy przez Centralną Agencję Informacyjną o Jeńcach Wojennych Czerwonego Krzyża do polskiego marynarza, służącego na statku s/s "Śląsk", przesyłka adresowana do Londynu; pieczęć Międzynarodowego Czerwonego Krzyża; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta); ze zbiorów Prof.St.Barańskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.

250 PLN
3487

60 PLN
3488

1939 Internowanie na Litwie - pierwsza informacja do rodziny z obozu w Kalwarii, wysłana 28.X do Warszawy, w obozie tym przetrzymywano około 700 osób. Przesyłka w świetnym stanie zachowania, adresatem jest Franciszek Leja słynny matematyk polski; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

500 PLN
3489

1939 Oflag XIB - listownik wysłany 13.12 z obozu do Rybnika, cenzura, wczesny rodzaj formularza.

100 PLN
3490

1939 Oflag Xa - listownik (nietypowy formularz) wysłany 4.11 z obozu do Częstochowy; cenzura.

80 PLN
3491

Fi.2, FP5
200 PLN
3492

1940 Dulag Krakau, obóz przejściowy-szpital dla polskich jeńców wojennych - Kraków, ul.Skarbowa 2, karta pocztowa z miejscowości Dalki, wysłana 29.III z Gniezna (Gnesen) do Kielc, przeadresowana do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, który skierował przesyłkę do adresata znajdującego się w szpitalu jenieckim; pieczęć komendantury obozu i stempelek cenzury obozowej; przesyłki z dulagów należą do najrzadszych walorów działu poczt jenieckich, ze względu na bardzo krótki okres ich funkcjonowania (kilka miesięcy); walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ; gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
3493

60 PLN
3494

200 PLN
3496

1940 Oflag IIB - listownik wysłany 21.III z obozu do Radomska, wewnątrz stempel informacyjny dla krewnych, dotyczący sposobu pisania i adresowania przesyłek; cenzura obozowa; zwraca uwagę bardzo nietypowy datownik (numerator ?); doskonały stan zachowania.

80 PLN
3497

1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targu-Jiu, formularz wysłany 27.VI do Krakowa; stempelki: Rumuńskiego Czerwonego Krzyża, "Luptator internat Belligerant interne" i "NEFRANCATA"; stemple cenzury rumuńskiej "C" i niemieckiej Wehrmachtu; walor w dobrym stanie zachowania (miejscowe przebarwienia); temat - CZERWONY KRZYŻ.

250 PLN
3498

1940 Stalag XIIB - karta wysłana 9.XII z obozu do miejscowości Niewodna, cenzura; wyjątkowa rzadkość - odmiana formularza z sygnaturą drukarni: "S.3634 Heidelberge: Gutenberg-Druckerei GmbH. X.40".

200 PLN
3499

60 PLN
3500

1940 Internowanie w Rumunii - Calimanesti, list polecony wysłany 22.XII z obozu do Warszawy, zalepka cenzury niemieckiej, liczne stempelki cenzorskie; ogólny stan zachowania dobry (brak tylnej klapy).

120 PLN
3501

100 PLN
3502

1940 Internowanie na Węgrzech - list wysłany z miejscowości Miskolcz z obozu Jolsva do Warszawy, okrągła pieczęć komendantury obozu z godłem i stempelki: "Belligerant interne", "Ellenorizve" i "Dijmentes!", cenzura; dekoracyjna całość.

100 PLN
3503

1940 Oflag VIIA - karta wysłana 29.IV z Warszawy do obozu, stempelek cenzora nr.3; zwraca uwagę ciekawy formularz (pionowe złamanie).

30 PLN
3504

150 PLN
3505

150 PLN
3506

150 PLN
3507

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Kakucs, formularz wysłany z obozu 23.IV do Warszawy, okrągła pieczęć komendantury obozu z godłem i stempelki: BELLIGERANT INTERNEE, cenzura węgierska i niemiecka; ładna całość.

120 PLN
3508

1940 Frontstalag 213 - jeniecki obóz frontowy - karta pocztowa wysłana 23.11 z Delitz do Stalagu XIIA, po bezskutecznych poszukiwaniach adresata, przekierowana do Frontstalagu 213 w Miluzie; stempelek cenzora obozowego nr.10 z parafką; ładnie udokumentowany obieg pocztowy; niewielkie przebarwienia.

250 PLN
3509

1940 Stalag XIIIC - polska karta pocztowa z nadrukiem, część na odpowiedź (Fi. 200,-), hasło propagandowe W - "TELEGRAMY MOŻNA NADAWAĆ W POCIĄGACH POSPIESZNYCH I SAMOLOTACH", wysłana 3.XII z Warszawy do obozu, stempelek cenzora D19 i dodatkowa pieczęć informacyjna "Schreibt kurz und deutlich!/ Pisać krótko i wyraźnie!"; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cp6B
Mi.P7A
300 PLN
3510

Fi.Fk3
150 PLN
3511

1940 kartka dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.Fp2
50 PLN
3512

Fi.Fp2
60 PLN
3513

1940 kartka dla korespondencji zagranicznej dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.Fp2
50 PLN
3514

Fi.Fp4
60 PLN
3515

1940 grzecznościowo stemplowana kartka dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.Fp4
70 PLN
3516

150 PLN
3517

1941 Stalag VIB - listownik wysłany 20.4 z obozu do miejscowości Sompolno; niecodzienny datownik nadawczy; stempelek cenzura nr.2; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
3518

1941 Stalag XIIA - listownik, formularz francuski, wysłany 26.I z obozu, adresowany do Łodzi, niespotykany stempel komendantury obozu "Frei Durch Ablösung Reich", stempelek cenzora 10a, dodatkowa pieczęć informacyjna "Listy pisać krótko/ i wyraźnie."; dekoracyjna całość.

100 PLN
3519

1941 Internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 17.VII z obozu Henniez do Iłży, kartka przewodnia poczty dla internowanych, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion", zalepka i stempelki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej w tym cenzora 380; kasownik odbiorczy Starachowice z 25.VII, gdzie dostawiono V (Viktoria) - stempel zwycięstwa, dodatkowy stempel propagandowy wprowadzony do użycia po ataku na Związek Sowiecki; przesyłka nie została doręczona i dosłano ją do Brodów, tam również nie została doręczona i 16.8 zwrócono ją do nadawcy; dekoracyjna całość o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w doskonałym stanie zachowania.

700 PLN
3520

100 PLN
3521

60 PLN
3522

1941 Oflag XII - podziękowanie za otrzymaną paczkę, wysłane 29.9 z obozu do Sompolna; niemy kasownik z niedokładnie wypiłowaną nazwą miejscowości; stempelek cenzora nr.5; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
3523

70 PLN
3524

1941 Oflag IIA - karta informacyjna, wysłana 12.5 z obozu do Torunia, stempelek cenzora nr.2; doskonały stan zachowania.

45 PLN
3525

1941 PRZESYŁKA ZAGRANICZNA, Stalag IIA - karta (część na odpowiedź) wysłana 15.8 z obozu do miejscowości Crawford w Anglii, niemy datownik nadawczy; owalny stempelek niemieckiego cenzora nr.3 z kogutem i ośmiokątny cenzury brytyjskiej "T.188"; walor w dobrym stanie zachowania (u góry niewielkie rozdarcie).

200 PLN