Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
14896 |
1915 Flotylla Wiślana, widokówka wysłana 14.III.1915 na Morawy za pośrednictwem poczty polowej 186 (w Krakowie) z okrągłym stemplem Dowództwa Wislanych Linii Transportowych B5 wg Poczta austro-węgierskiej flotylli na Wiśle 1914-1918 S. Danielski, M. Kamieński. | |
| 500 PLN SPRZEDANY | |
14897 |
1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze różowym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 7, stempel kontrolny IX 54 typ IV. | |
| 100 PLN | |
14898 |
1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze zielonym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 4, rzadki stempel kontrolny IX 54 typ III. | |
| 100 PLN SPRZEDANY | |
14899 |
1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze zielonym z pierwszego nakładu numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 4, stempel kontrolny IX 54 typ IV. | |
| 160 PLN | |
14900 |
1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze żółtym z pierwszego nakładu numerowana ręcznie, stempel lotniczy typ 4, stempel kontrolny IX 54 typ I. Nowe, nie zniszczone stemple, doskonały stan zachowania !. | |
| 400 PLN | |
14901 |
1915 kartka legionowa ze stemplem formacyjnym "N.K.N / Departament wojskowy / Delegat. pow. w Samborze", stempel cenzury wojskowej w Samborze, na odwrocie stempel "W nadesłanych nam dotąd listach strat nie". | |
| 260 PLN SPRZEDANY | |
14902 |
1915 kartka z poczty polowej 355 z stemplem formacyjnym "KOMENDA ŻANDRMERYJ POLOWEJ * LEGIONU. * / PRZY C. I K. KOMENDZIE POL.", stempel cenzury i "Von der Armee im Felde". | |
| 200 PLN | |
14903 |
1915 kartka legionowa z poczty polowej nr 118 30.XII.15 do Nowego Sącza, stempel formacyjny "KOMENDA 1 SZWADRONU 1-go PUŁKU UŁAN. LEGIONÓW POLSKICH", stempel cenzury legionowej. | |
| 421 PLN SPRZEDANY | |
14904 |
1916 okupacja austro-węgierska Enklawa Jasna Góra, widokówka wysłana 26.VI.1916 do Wiednia za pośrednictwem urzędu etapowego w Noworadomsku ze stemplem okrągłym 1B K.u.K. Kommando der Enklave Jasna Góra. | Fi.1B |
| 2 500 PLN | |
14905 |
1916 okupacja austro-węgierska Enklawa Jasna Góra, widokówka wysłana 11.II..1916 do Krakowa za pośrednictwem urzędu etapowego w Noworadomsku ze stemplem okrągłym 3B K.u.K. Militär-Verwaltung in Polen Kloster Jasna Góra. | Fi.3B |
| 2 500 PLN | |
14906 |
1916 list wartościowy, wysłany 4.II za pośrednictwem austro-węgierskiej poczty polowej nr.96 (kasownik z wyróżnikiem a) do miejscowości Lubawka (Liebau) na Dolnym Śląsku, pocztowe lakowe pieczęcie zabezpieczające, stempel formacyjny i stempelek przeprowadzonej kontroli zawartości Geprüftuggeschlossen; kasownik odbiorczy na odwrocie. | Fi.22, 24, 38 |
| 120 PLN SPRZEDANY | |
14907 |
1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych w Rosji z napisami po rosyjsku i francusku, datowany 25.XII, wysłany z obozu w miejscowości Rudniewka w Guberni Twerskiej do Oświęcimia, stemple cenzur austriackiej i rosyjskiej; przesyłka treść napisana po polsku; walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 100 PLN | |
14908 |
1916 widokówka (Miskolcz) wysłana 19.X przez żołnierza pociągu wojskowego za pośrednictwem węgierskiej poczty cywilnej, adresowana na pocztę polową 333; wyraźna odbitka pieczęci formacyjnej. | |
| 60 PLN | |
14909 |
1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 14.XI z poczty polowej 389 przydzielonej do 1 Brygady przez kapelana 6 pułku piechoty ks.Stanisława Żytkiewicza do Krakowa, efektowny stempel formacyjny z orłem "1. BRYG. PIŁSUDSKIEGO/ LEG.POL./ KOMENDA 5 p.p." (Berek P39); bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. Ksiądz Stanisław Żytkiewicz został przez NKN mianowany pierwszym oficjalnym kapelanem Legionów, 4.IX.1914 zaprzysięga w Krakowie 3500 legionistów i następnego dnia polskie oddziały w Kielcach co sankcjonuje powstanie Wojska Polskiego. Wraz z Legionami przeszedł cały szlak bojowy, niejednokrotnie narażając życie dla ratowania rannych, czy podczas czynności kapłańskich. Brał czynny udział we wszystkich najistotniejszych walkach okresu formowania się II RP. W czasie obrony Lwowa w 1919 jest kapelanem jego załogi, a po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej zostaje Kapelanem Frontów, kolejno: Południowo-Wschodniego, Środkowego i wreszcie naczelnym kapelanem Grupy Uderzeniowej nad Wieprzem dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego, która miażdżącym atakiem ocaliła Warszawę i odrzuciła bolszewików na wschód. Przez pewien czas był osobistym spowiednikiem marszałka Piłsudskiego i kapelanem prezydenta Mościckiego. Kawaler wielu odznaczeń: Krzyża Rycerskiego Franciszka Józefa, Wojskowego Krzyża Zasługi, Za Wierną Służbę (otrzymane bezpośrednio z rąk Komendanta), a w okresie II RP: Orderu Virtuti Militari V kl., Krzyża Niepodległości, Krzyża Walecznych, Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Legionowego. Po II wojnie żył biednie i często głodował, zmarł tragicznie w 1956. | |
| 600 PLN | |
14910 |
1916 Legion Ukraiński - ozdobny formularz, wysłany 18.XII za pośrednictwem poczty polowej 182; ładna i czytelna odbitka stempla formacyjnego: "K.u.k Ukrainische Legion/ Asbildungsgruppe", tekst pisany ołówkiem (adres wytarty); minimalne przebarwienia, w rzeczywistości karta prezentuje się znacznie korzystniej. | |
| 350 PLN | |
14911 |
1916 Legiony Polskie - patriotyczna widokówka, dochód ze sprzedaży której przeznaczono na FUNDUSZ WDÓW I SIEROT PO LEGIONISTACH POLSKICH wydana nakładem Wiedeńskiej Delegacyi Samarytanina polskiego, wysłana 25.IX z Kalwarii Zebrzydowskiej do por.Władysława Niemczynowskiego zastępcy komendanta Domu Rekonwalescentów w Kamieńsku; stempelek cenzury w Bielsku; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 350 PLN | |
14912 |
1916 Legiony Polskie - czysty formularz poczty polowej na białozielonym kartonie (Kucharski - opisany jako próba K.48a.); jako dodatek niekatalogowana karta na kartonie piaskowym, użyta jako przekładka do akt (zapisana na odwrocie) ze śladami archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 250 PLN | |
14913 |
1916 Legiony Polskie - list wysłany 19.VIII za pośrednictwem poczty polowej 118 do Wiednia, czytelna odbitka efektownej pieczęci formacyjnej z orłem: "5 PUŁK PIECH. I BRYG. PIŁSUDSKIEGO KOMENDA KOMPANII KARABINÓW MASZYN." (Berek P43); wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 600 PLN | |
14914 |
1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 26.VIII za pośrednictwem poczty polowej 355, czytelna odbitka pieczęci formacyjnej z orłem: "Komenda I. pułku artyleryi Legionów polskich" u Berka nieopisanej!!! całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 250 PLN SPRZEDANY | |
14915 |
1916 Legiony Polskie - formularz z orłem (Kucharski K.31a.) stopień rzadkości - 5 punktów, wysłany 2.II z poczty polowej 355 przydzielonej do 2 Legionu, efektowny stempelek formacyjny z orłem "KOMENDA III BAONU 2 PUŁKU LEG.POL." (Berek P115); bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 400 PLN | |
14916 |
1916 list wysłany 13.XII za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 8 Dywizji Landwehry, pieczęć formacyjna. | |
| 30 PLN | |
14917 |
1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 9.IX za pośrednictwem urzędu etapowego w Kozienicach do Krakowa, stempel formacyjny z orłem "Komenda personalnej stacyi zbornej/ Legionów polskich w Kozienicach" (Berek P256), stempelek cenzury (Berek C35); doskonały stan zachowania; 1917 okupacja austro-węgierska, ofrankowany formularz poczty polowej wysłany 13.I za pośrednictwem urzędu etapowego w Lublinie do Zurychu; przesyłka dwukrotnie cenzurowana w Lublinie i Feldkirch; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 400 PLN | |
14918 |
1916 Legiony Polskie - formularz z prośbą o wszczęcie poszukiwań zaginionego legionisty, wysłany za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 108, treść pisana po polsku, liczne dopiski, adnotacje i stempelki w tym pieczęć formacyjna z godłem "K.u.K./ Res. Tel. Bau. Abt. No.10"; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 200 PLN | |
14919 |
1916 formularz poczty polowej ze szpitala wojskowego, wysłany 17.XI za pośrednictwem urzędu pocztowego w głównej bazie austo-węgierskiej marynarki wojennej w miejscowości Pola; stempelek formacyjny "K.u.k. FESTUNGSSPITAL NR.1/ in POLA/ Sanitätsabteilung" oddziału szpitalnego; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 80 PLN | |
14920 |
1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 28.6 z Jekaterynosławia () do ocenzurowania w Odessie, gdzie dotarł 2.7, skąd 4.8 wyekspediowano go do Danii, stempelek cenzury odeskiej cenzora nr.297 z dostawioną datą 8.IJUL; bardzo dobry stan zachowania. | Mi.72II |
| 100 PLN | |
14921 |
1916 korespondencja do Moskiewskiego Komitetu Pomocy Jeńcom Wojennym w Kopenhadze, list polecony wysłany 10.6 z miejscowości Orzeł do ocenzurowania w Piotrogrodzie; dwie zalepki i dwa różne stempelki cenzury piotrogrodzkiej, w tym cenzora nr.105; nalepka polecenia z nazwą miejscowości alfabetem łacińskim; kasownik odbiorczy; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | Mi.69II |
| 120 PLN | |
14922 |
1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony z Mińska, wysłany 17.V, przekazany poczcie polowej, kasowniki: "OBRATNAJA POL.POCZ.KAN.ZAPADN.FRONTA" ( .. .) z wyróżnikiem "e" z dnia 15.V i "OBRATNAJA POL.POCZ.KAN.ZAPADN.FRONTA" ( .. .) z wyróżnikiem "ż"() z dnia 18.5; pieczęć cenzora nr.12; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami pisanymi grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! na odwrocie pieczęci lakowe i kasownik odbiorczy 9.7; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | Mi.69II |
| 350 PLN | |
14923 |
1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich cięte. | |
| 50 PLN SPRZEDANY | |
14924 |
1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich ząbkowane. | |
| 50 PLN SPRZEDANY | |
14925 |
1916 kartka polowa wysłana ze szpitala polowego do Krakowa, datownik FELDPOSTAMT 118, rzadki stempel formacyjny "Szpital polowy I. Brygady Legionów Polskich / Poczta polowa 118.", czytelnie odbity stempel. | |
| 150 PLN | |
14926 |
1916 kartka z poczty etapowej 378 z Warszawy 19.XII.16 do Keckovice-Vyskov na Morawach, fioletowy stempel formacyjny "Komenda II Baonu 3go Pułku p. / Legionów Polskich". | |
| 220 PLN | |
14927 |
1916 karta polowa wysłana z poczty polowej w Hrubieszowie 29.II.16 do Lubiąża, datownik poczty etapowej 183, ładnie odbite stemple formacyjne oraz stempel cenzury. | |
| 30 PLN | |
14928 |
1916 karta pocztowa wysłana z Sanoka do Przemyśla, rzadki stempel cenzury wojskowej w Sanoku, słaby stan, przycięte narożniki. | |
| 15 PLN | |
14929 |
1916 całostka wydana przez NKN z wydrukowanym znakiem w formie pieczęci lakowej "16.VII.1914 (-) NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW i SAMARYTANINA", wysłana ze Lwowa 8.VII.16 na pocztę polową 101, gwarancja | |
| 100 PLN | |
14930 |
| 600 PLN | |
14931 |
1916 list wysłany z Wadowic do Krakowa ze stemplem Sterilisiert stosowanym w szpitalu epidemicznym w Wadowicach z cenzurą K.u.k. Zensurstelle / Bielitz. | |
| 80 PLN | |
14932 |
1916 karta polowa z nie notowanym dotychczas w literaturze stemplem cenzury w Przemyślu z literami Bt. | |
| 90 PLN | |
14933 |
1917 Legiony Polskie - czerwona nalepka "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal. na widokówce, wysłanej 9.XI za pośrednictwem austriackiej poczty polowej nr.180 (wyróżnik "a") do Przemyśla, nalepka skasowana, rzadko spotykany przypadek właściwego, pocztowego ostemplowania, zwykle "znaczek" ten wykorzystywano jako zalepkę zabezpieczającą na odwrocie listów; dodatkowo pieczęć formacyjna "KuK SCHÜTZENREGIMENT 34 ERSATZBATALLION"; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | Fi.1a |
| 400 PLN SPRZEDANY | |
14934 |
1917 okupacja austro-węgierska Enklawa Jasna Góra, widokówka wysłana 8.V.1917 do Piotrkowa nadana w ambulansie pocztowym Piotrków Trzebinia 37 z podłużnym stemplem 2A K.u.K. Kommando der / Enklave Jasna Góra. | Fi.2A |
| 2 500 PLN | |
14935 |
1917 list wysłany 18.II z austriackiej poczty polowej nr. 511 (kasownik z wyróżnikiem a) do Gandawy, pieczęć formacyjna z godłem "K.u.k. 11. Armeekommando Proviantamt"; opłata niezgodna z taryfą, wysoka wycena katalogowa (list Mi.250.- euro). | Fi.42 |
| 120 PLN | |