Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
21830 |
1916 Legiony Polskie - zapytanie w sprawie poszukiwań legionisty z I Brygady, wysłane z Sekcji Wywiadowczej Czerwonego Krzyża w Krakowie do centrali we Wiedniu, ładnie odciśnięta pieczęć nagłówkowa, na odwrocie pieczęć z numerem dziennika i datami wpłynięcia i wysyłki zapytania; ciekawy, bardzo rzadko spotykany, wewnętrzny dokument Czerwonego Krzyża; dobry stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 200 PLN | |
21831 |
1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 8.VIII za pośrednictwem poczty polowej 355 do miejscowości Huciska, pieczęć formacyjna z orłem: "KOMENDA 4 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW POLSKICH" (Berek P158); całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
21832 |
1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku, datowany 31.V w miejscowości Tara, wysłany do Lwowa; cenzura rosyjska z Omska i cenzura austriacka z Wiednia; dodatkowo stempelek Szwedzkiego Czerwonego Krzyża "HILFSKOMITET DES SCHWEDISCH ROTEN KREUZES STOCKHOLM", który pośredniczył w wymianie korespondencji pomiędzy walczącymi stronami; atrakcyjny walor w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 250 PLN | |
21833 |
1917 kartka austriackiej poczty polowej z Chełma 8.III.17. | |
| 40 PLN | |
21834 |
1917 Legiony Polskie - formularz ze sztabu II Brygady, wysłany 7.VI do Kielc za pośrednictwem poczty polowej 378, stempel formacyjny "Oddział sztabowy II Brygady Leg. polsk."; całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 100 PLN | |
21835 |
1917 Reisen (Rydzyna) - obóz jeniecki dla rosyjskich oficerów (w tym także Polaków), koperta-formularz wysłana 5.VII z obozu do sekcji Moskiewskiego Komitetu Pomocy jeńcom w Kopenhadze, stempelki i zalepka cenzury obozowej; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania. | |
| 250 PLN | |
21836 |
1917 list z poczty polowej w Szczuczynie. | |
| 60 PLN | |
21837 |
1917 list z poczt etapowej 334 3.IX.17 ze stemplem formacyjnym wojskowej stadniny koni. | |
| 10 PLN | |
21838 |
1917 Polska Siła Zbrojna (Polnische Wehrmacht) - czysty formularz poczty polowej nieopisany!!! w fundamentalnej pracy Jerzego Kucharskiego "Postal stationery of the Polish Legion 1914-1918", bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 300 PLN | |
21839 |
1917 kartka z poczty polowej w Chełmie ze stemplami cenzury. | |
| 20 PLN | |
21840 |
1917 list wysłany z poczty polowej w Małkini. | |
| 50 PLN | |
21841 |
1917 list z poczt etapowej 334 21.V.17 ze stemplem formacyjnym wojskowej stadniny koni. | |
| 10 PLN | |
21842 |
1917 list polecony, wysłany 16.VII do Berlina, za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.380, specjalna nalepka polecenia, na odwrocie stempelek nadawcy gotykiem "Deutsche Feldpost Nr.380" i kasownik odbiorczy. | |
| 40 PLN | |
21843 |
1917 karta pocztowa z obozu jenieckiego na Węgrzech, napisana przez Polaka służącego w armii rosyjskiej; wysłana 16.III z miejscowości Osi do Jelonek (obecnie dzielnicy Warszawy); parafka cenzora i stempelki cenzury austriackiej i niemieckiej. | |
| 50 PLN SPRZEDANY | |
21844 |
1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka z Ciechanowa, wysłana 3.IX, adresowana na pocztę polową 378 (w Przemyślu), stempelek cenzury niemieckiej; karta pionowo zgięta. | |
| 40 PLN | |
21845 |
1917 kartka z poczty etapowej 378 z Zambrowa 31.1.17 do Krakowa ze stemplem formacyjnym "KANCELARYA RACHUNKOWA 2. PUŁKU LEGIONÓW POLSKICH". | |
| 150 PLN | |
21846 |
1917 widokówka z Tourhout (Belgia) wysłana 28.X za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 783 do Norymbergi, pieczęć formacyjna; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 25 PLN | |
21847 |
1917 kartka od jeńca wojennego porucznika Bogusława Wszeticzki 22.2.17 do Wiednia, stempel rosyjskiej cenzury - cenzor nr 200 i dodatkowo stempel cenzora nr 22 plus stempel cenzury w Wiedniu. | |
| 60 PLN | |
21848 |
1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka (Olkusz) wysłana 17.XI za pośrednictwem urzędu etapowego w Olkuszu (kasownik z wyróżnikiem "b"), adresowana na pocztę polową 378a, cenzura; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 60 PLN | |
21849 |
1917 "K.u.k. 30,5 cm. Mörser-Batterie Nr.28" - bateria ciężkich haubic (moździerzy oblężniczych) Škoda 305 mm, praktycznie najcięższej artylerii stosowanej w czasie I wojny światowej, moździerze te wykorzystywano m.in. w czasie obrony Przemyśla; widokówka pisana po polsku, wysłana 21.VII do Krakowa za pośrednictwem poczty polowej 376 (kasownik z wyróżnikiem "b"); niezwykle ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
21850 |
1917 Legiony Polskie - koperta wysłana 6.VI za pośrednictwem poczty polowej 378 do Dąbrowy Górniczej, nieopisana u Berka dwuwierszowa pieczęć formacyjna z orłem "Komenda personalnej stacyi zbornej Legionów polskich"; stempelek cenzury w języku niemieckim; dobry stan zachowania (tylna klapa uszkodzona), ładnie odbite stemple; w obrocie pocztowym Legionów Polskich wykorzystywana głównie karty, koperty spotyka się dużo rzadziej. | |
| 200 PLN | |
21851 |
1917 kartka wysłana z poczty etapowej w Radomiu 7.VIII.17 do Wiednia. | |
| 15 PLN | |
21852 |
1917 kartka ze stemplem IV Pułku Legionów Polskich. | |
| 30 PLN SPRZEDANY | |
21853 |
1917 Polski Korpus Posiłkowy - formularz z napisami w trzech językach (niemieckim, polskim i ukraińskim), wysłany 8.XI ze Lwowa do II pułku piechoty PKP na pocztę polową 378a, dekoracyjna pieczęć urzędowa "DYREKCYA C.K. SEMIN. NAUCZ. MĘSK. we LWOWIE"; walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 80 PLN | |
21854 |
1917 KRYZYS PRZYSIĘGOWY - strona adresowa koperty wysłanej, zaledwie 5 dni po odmowie złożenia przysięgi przez legionistów I i III Brygady na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier, list wysłano 14.VII z Modlina z 1 Pułku Piechoty (wchodzącego w skład I Brygady) na pocztę polową 641; stempel formacyjny "1.Baon 1 Pułk Leg.Pol./ Poczta Pol.118", parafka cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. W wyniku "kryzysu przysięgowego" Józef Piłsudski został przez Niemców uwięziony w Magdeburgu, legioniści z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "Królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży; z II Brygady, która złożyła przysięgę, utworzono Polski Korpus Posiłkowy. | |
| 120 PLN | |
21855 |
1917 Legiony Polskie - list wysłany z Komendy Żandarmerii do Sądu Polowego w Dęblinie, na odwrocie pokwitowanie odbioru z 25.III, dwie bardzo ładnie odbite pieczęcie formacyjne: "Komenda Żandarmeryi Polowej Wojsk Polskich" i "C i K SĄD KOMENDY GRUPY LEGIONÓW POLSKICH" (u Berka nienotowana); walor w doskonałym stanie zachowania; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów. | |
| 250 PLN | |
21856 |
1917 Legiony Polskie - czysty formularz poczty polowej nieopisany!!! w fundamentalnej pracy Jerzego Kucharskiego "Postal stationery of the Polish Legion 1914-1918", w typie formularza Kucharski K.60. (o bardzo wysokim stopniu rzadkości 8 na 10 punktów), bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; temat - PIŁSUDSKI. | |
| 600 PLN | |
21857 |
1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora Muśnickiego, gwarancja Ryblewski. | Fi.1 |
| 75 PLN SPRZEDANY | |
21858 |
1918 X Armia - okres po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, poczta lokalna z rejonu Baranowicz i Nowogródka, karta pocztowa wysłana 31.XII tj. w końcowym okresie funkcjonowania tej poczty, ze Słonima - teren kontrolowany przez X Armię niemiecką, do Berlina (Fischer t.II str.40), opłacona znaczkiem poczty doręczeniowej za 30 Pf. i zgodnie z przepisami niemieckim znaczkiem za 10 Pf.; oba unieważniono dawnym rosyjskim datownikiem SŁONIM ( .), całość w doskonałym stanie zachowania. | Fi.1 |
| 2 000 PLN | |
21859 |
1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora Muśnickiego, komplet podstawowy wszystkich znaczków wydanych przez pocztę Korpusu na dużym blankiecie ze stemplami Poczty Polowej Korpusu, znaczki pierwszego wydania stemplowane kasownikiem poczty polowej z datą 3.5.18, drugiego wydania z datą 21.5.18, na dole podpis naczelnika poczty polowej, niezwykle rzadki i dekoracyjny walor o charakterze historycznym idealny do eksponatu wystawowego poczt wojskowych, bardzo dobry stan zachowania (widoczne skocze na opakowaniu), fotoatest Schmutz. | Fi.1-11, 12-15A, B |
| 11 000 PLN | |
21860 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, I wydanie przedrukowe, znaczek za 4 kop. na wycinku, gwarancja Schmutz. | Fi.2 |
| 180 PLN | |
21861 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek pierwszego wydania przedrukowego, naturalne zmarszczenia w papierze, gwarancja Ways, Schmutz. | Fi.2 |
| 210 PLN SPRZEDANY | |
21862 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek pierwszego wydania przedrukowego, gwarancja Gryżewski. | Fi.3 |
| 55 PLN SPRZEDANY | |
21863 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek pierwszego wydania przedrukowego. | Fi.6 |
| 10 PLN | |
21864 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek pierwszego wydania przedrukowego, gwarancja Ryblewski, Schmutz. | Fi.6 |
| 35 PLN SPRZEDANY | |
21865 |
| 20 PLN | |
21866 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek I wydania przedrukowego, gwarancja Schmutz. | Fi.6 |
| 40 PLN SPRZEDANY | |
21867 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, pamiątka filatelistyczna - znaczki obu wydań skasowane 10.IV na odwrocie karty pocztowej; dodatkowo stempelek polecenia - niezwykłej rzadkości rekwizyt Poczty Korpusu, na przesyłkach z oryginalnego obiegu praktycznie nieosiągalny; sygnowane monogramem wiązanym; karta w słabszym, ale znaczki w bardzo dobrym stanie zachowania. | Fi.6, 7, 12-15A, 12- |
| 300 PLN | |
21868 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek pierwszego wydania przedrukowego, gwarancja Mikstein, Schmutz. | Fi.9 |
| 50 PLN SPRZEDANY | |
21869 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek pierwszego wydania przedrukowego. | Fi.9 |
| 10 PLN | |