Aukcja 39. Poczty wojskowe I wojny światowej

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
10888

35 PLN
10889

1918 widokówka wysłana 31.III za pośrednictwem urzędu etapowego w Hrubieszowie na Jasną Górę, stempelek formacyjny "K.u.k. Heimkehr-Station HRUBIESZÓW", parafka cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

30 PLN
10890

1918 poczta jeniecka Neustadt, specjalny formularz wysłany 24.I do Warszawy z obozu jenieckiego dla oficerów Polaków wyłączonych spośród jeńców rosyjskich, pieczęć cenzury niemieckiej i fioletowy stempelek doręczeniowy "10 FENYGÓW" IV wydania Poczty Miejskiej w Warszawie. Osobne obozy dla Polaków utworzono dzięki staraniom wpływowych rodaków w Berlinie w połowie 1916 roku, pierwszy w Elwagen, drugi, początkowo w Helmstadt, przeniesiono później do Neustadt. Starszym oficerem obozu był pułkownik Jan Bykowski; walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

800 PLN
10891

1918 I Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, koperta grzecznościowo stemplowana, koperta pozagniatana z licznymi dziurkami na froncie, podlepki na odwrocie.

Fi.Ck4
150 PLN
10892

1918 I Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, całostka grzecznościowo stemplowana, kartka lekko pozagniatana z lewej strony.

Fi.Cp2
150 PLN
10893

1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, gwarancja Perzyński.

60 PLN
10894

Fi.2b
80 PLN
10895

1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, gwarancja Gryżewski.

50 PLN
10896

Fi.11
40 PLN
10897

Fi.13
80 PLN
10898

1919 Powstanie Wielkopolskie, ekspresowy list polecony (opłata niezgodna z taryfą), grzecznościowo przesłany miejscowo 16.IX w Wolsztynie, stempelek cenzury powstańczej "Kontrola poczt w Wolsztynie"; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.68, 70
Mi.132, 134; 103&nbs
120 PLN
10899

1919 walki polsko-litewskie - Olita, karta pocztowa z 3 szwadronu 4 pułku ułanów stanowiącego część grupy płk.Dziewulskiego wsławionej zdobyciem Białegostoku i sukcesami na froncie Litewsko-Białoruskim; po powstaniu sejneńskim i zajęciu przez Polskę części Suwalszczyzny, jednostka brała udział w walkach polsko-litewskich zakończonych złożeniem w Paryżu wniosku o przesunięcie tzw. linii Focha i wytyczenia linii demarkacyjnej od Wisztyńca do Olity; to najdalszy zasięg wojsk polskich na Litwie, ta leżąca nad Niemnem, na północ od Druskiennik, miejscowość pozostała po wojnie w granicach Litwy Kowieńskiej.

600 PLN
10900

800 PLN
10901

1919 walki na Wileńszczyźnie, widokówka wysłana 15.XII przez żołnierza 11 pułku ułanów za pośrednictwem poczty polowej nr.36, adresowana do Sosnowca, pieczęć formacyjna "Dowództwo Szw.K.M. 11p.Ułan.", kasownik odbiorczy; po wytężonej kampanii, pułk rozlokowano w okolicy miejscowości Dukszty, gdzie pełnił rolę odwodu grupy gen. Śmigłego-Rydza.

200 PLN
10902

1919 walki na Wileńszczyźnie, list żołnierza 11 pułk ułanów, wysłany 21.VI przez urząd w Mińsku Mazowieckim do Częstochowy, wyjątkowo czytelna i czysta odbitka stempla formacyjnego "Dowództwo Szwadronu Marszowego/ 11.P.U.", kasownik odbiorczy; idealny stan zachowania; jednostka ta uczestniczyła w walkach o Wilno, a jej żołnierze 19.IV jako pierwsi wkroczyli do miasta, mocno wykrwawiona została skierowana do patrolowania i obrony polsko-litewskiej linii demarkacyjnej w okolicach Landwarowa; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
10903

1919 dofrankowana całostka od jeńca wojennego, wysłana 26.IV z obozu w Krasnojarsku do miejscowości Wildeshausen w Niemczech, stempelki cenzury w Irkucku (z numerem cenzora 46) i Władywostoku (z numerem cenzora 1370); bardzo dobry stan zachowania.

Mi.P22, 66II
200 PLN
10904

1919 walki na Ukrainie, widokówka datowana 13.VII, nadana 20.VII we Frontowej Poczcie Polowej nr.25 do Krakowa, w międzyczasie 17.VII jednostki polskie na Froncie Ukraińskim osiągnęły linię Zbrucza, co kończyło okres walk polsko-ukraińskich; efektowny stempelek formacyjny z orłem "1. PUŁK STRZEL. PODHAL./ 1 KOMP. POLOWA KARAB. MASZ.", przesyłka ocenzurowana (parafka cenzora); całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

400 PLN
10905

200 PLN
10906

1919 I Powstanie Śląskie, czerwonokrzyski formularz poczty polowej, wysłany 19.VIII ze szpitala zapasowego w Dziedzicach do Krakowa, informacja dotycząca wachmistrza 2 pułku szwoleżerów, ranionego 16.VIII w pierwszym dniu powstania, które rozpoczęło się atakiem z Piotrowic (Śląsk Cieszyński) na folwark w Gołkowicach (ok. 20 km od Cieszyna). 2 Pułk Szwoleżerów stacjonował wówczas na Śląsku Cieszyńskim dozorując polsko-czeską linię demarkacyjną, w walkach powstańczych brali również udział polscy żołnierze-ochotnicy, oczywiście "bez wiedzy" przełożonych. Warto przypomnieć, że była to także macierzysta jednostka majora Henryka Sucharskiego "Hubala", który w tym czasie był dowódcą plutonu w 1 szwadronie; idealny stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

700 PLN
10907

1919 Powstanie Wielkopolskie - Z POWROTEM/ KOMUNIKACJA PRZERWANA bardzo rzadko spotykany stempelek informujący o niemożliwości wysłania korespondencji zagranicznej do Niemiec; list z Poznania do Berlina, opłacony znaczkami za 5 i 10 fen., które skasowano 23.7.19; zwrócony do nadawcy po opatrzeniu stempelkiem "Z powrotem/ komunikacja przerwana; nadawca po otrzymaniu niedoręczonego listu, zdarł z niego znaczek z 5 fen., a kopertę ofrankował raz jeszcze znaczkami za 5 i 10 fen., po czym 6.8.19 wysłał list ponownie, tym razem skutecznie; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania, znaczek "na wierzchu" zagięto dla lepszej ekspozycji waloru a w szczególności znaczka skasowanego 23.7.

Zawarcie rozejmu w Trewirze nie przerwało zaczepnych działań niemieckich, w końcu maja nastąpiła koncentracji wojsk niemieckich przed ofensywą na tereny zajęte przez powstańców, Komisariat NRL wprowadził 5.VI na terenie wszystkich podległych mu ziem stan wyjątkowy; 26.V Niemcy przerwali komunikację pocztową i telegraficzną pod pretekstem uszkodzenie jedynej linii kolejowej i telegraficznej łączącej terytorium powstania z Rzeszą, listy zwracano do nadawcy lub przetrzymywano do czasu wznowienia komunikacji 30.VII.

Mi.85, 86
2 000 PLN
10908

1919 Powstanie Wielkopolskie, CENZURA GNIEZNO, list urzędowy Banku Rzeszy wysłany 26.II z oddziału w Gnieźnie do oddziału w Hanowerze, idealnie odciśnięty, prawdopodobnie najefektowniejszy, stempelek cenzury polskiej - z Gniezna; znaczki unieważnione kasownikiem niemieckim GNESEN 1, na odwrocie pieczęć nadawcy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania, jeden ze znaczków ostemplowany z zawiniętym narożnikiem.

Mi.99
1 000 PLN
10909

1920 wojna polsko-sowiecka, formularz Szefa Sanitarnego D.O.E. we Lwowie, wysłany 26.III z poczty polowej nr.11 stacjonującej w Tarnopolu do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do Naczelnego Dowództwa, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
10910

1920 niemieckie znaczki z nadrukiem "Nad /Polskiem /Morzem /Puck /10.II.1920" wydane z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego, dla upamiętnienia objęcia w posiadanie przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, znaczki unieważniono kasownikiem PUTZIG 10.2.20., nakład 700 szt., kolorowy fotoatest Schmutz.

1 500 PLN
10911

1920 Powstanie Wielkopolskie, formularz z IX Oddziału Dowództwa Okręgu Generalnego, przesłany 3.IV z Poznania do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego.

220 PLN
10912

1920 Poczta polowa nr.311 Armii gen.Hallera, list wysłany 27.VIII do Nancy, zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik poczty polowej "Tresor et Postes 311" przydzielonej do obsługi Francuskiej Misji Wojskowej w Warszawie; kasownik odbiorczy na odwrocie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz.

300 PLN
10913

200 PLN
10914

1920 wojna polsko-sowiecka, skauting - karta pocztowa przesłana miejscowo 20.VIII w Warszawie, zaledwie pięć dni po rozpoczęciu polskiego przeciwuderzenia i odrzuceniu bolszewików na wschód, adresowana do Naczelnego Inspektoratu ZHP, nadawcą jest harcerz służący w elitarnym 1 pułku szwoleżerów w 3 ochotniczym szwadronie zapasowym; na apel władz ZHP, druhowie służący w jednostkach liniowych mieli obowiązek zawiadamiać o swoich przydziałach, akcja ta miała na celu m.in. tworzenie rezerwy kadrowej i przesyłanie harcerzom materiałów szkoleniowych itp.; formacyjna pieczęć listowa; ślady archiwizacji; gwarancja Schmutz.

800 PLN
10915

1921 polecona kartka poczty polowej nr 23 wysłana 27.11.21 do dowództwa 86. Pułku, ślady po archiwizacji.

80 PLN
10916

1921 wydanie fantazyjne - polskie znaczki okupacyjne dla Zachodniej Ukrainy, znaczki Ukrainy z maszynowym nadrukiem: "Orzeł + nowa wartość (w groszach)" w kolorach czarnym, fioletowym i czerwonym; kompletna seria na kopercie unieważniona 6.9.19 kasownikiem "BEKAHALOSK POL. KORP."; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

220 PLN
10917

200 PLN
10918

50 PLN