Aukcja 35. Poczty wojskowe I wojny światowej

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
13085

1914 wydanie poczty Naczelnego Komitetu Narodowego, znaczek za 10 hal. ślady po podklejeniu innego arkusza, gwarancja Miszczak.

Fi.1-2
240 PLN
13086

1914 wydanie poczty Naczelnego Komitetu Narodowego, gwarancja.

Fi.1-2
270 PLN
13087

1914, Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie.

Fi.1-2
340 PLN
13088

1914 wydanie poczty Naczelnego Komitetu Narodowego, gwarancja Miszczak.

Fi.1-2
280 PLN
13089

100 PLN
13090

Mi.69
70 PLN
13091

1914 austriacki stempel kamuflażowy "IX/801" (Wieliczka) stosowany w początkowym okresie wojny dla przesyłek wojskowych nadawanych za pośrednictwem urzędów cywilnych w celu utajnienia miejsca nadania, na korespondencji cywilnej (na znaczkach i całostkach) bardzo rzadko spotykane; widokówka wysłana 19.X do Wiednia; doskonały stan zachowania.

200 PLN
13092

160 PLN
13093

500 PLN
13094

160 PLN
13095

1914 formularz przekazu pieniężnego niemieckiej poczty polowej, zażółcenia w lewym górnym rogu.

20 PLN
13096

1914 formularz przekazu pieniężnego niemieckiej poczty polowej.

20 PLN
13097

1914 formularz przekazu pieniężnego niemieckiej poczty polowej, złamany w połowie.

20 PLN
13098

20 PLN
13099

50 PLN
13100

1915 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku i francusku, datowany 25.IX w Symbirsku, wysłany do Salzburga; cenzura rosyjska z Symbirska i dodatkowy stempelek ""; cenzura Austro-Węgierskiego Czerwonego Krzyża; całość w doskonałym stanie zachowania.

150 PLN
13101

300 PLN
13102

1915 Legiony Polskie - formularz poczty polowej, wysłany 4.X ze Lwowa do Naczelnego Komitetu Narodowego w Piotrkowie, skąd 10.X, za pośrednictwem urzędu etapowego został przesłany do I Brygady na pocztę polową 118; stempelek cenzury lwowskiej; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
13103

1915 Legiony Polskie - formularz poczty polowej z biura oficera werbunkowego w Dąbrowie do Departamentu Wojskowego NKN w Piotrkowie, wysłany 25.XII za pośrednictwem urzędu etapowego, pieczęć formacyjna z orłem "OFICER WERBUNKOWY LEGIONÓW POLSKICH w Dąbrowej" (również na odwrocie); cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

140 PLN
13104

1915 widokówka (Ostenda), wysłana 12.IX do Ostrowa za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 11 Dywizji Piechoty; dodatkowy stempelek w ramce "Soldatenbrief."; dobry stan zachowania.

40 PLN
13105

1915 Legiony Polskie - POCZTA POLOWA LEGIONÓW L.2., odbitka jednego z najwcześniejszych i najrzadziej spotykanych stempli pocztowych Legionów na karcie pocztowej wysłanej 1.II z frontu karpackiego do Wiednia; fragment treści: "Kartkę od Ciebie dostałem na pozycyi gdy wróciłem z patrolu brodząc powyżej pasa w śniegu"; pomimo słabszej odbitki stempla niezwykle rzadka całość z wczesnego, mało znanego i słabo udokumentowanego okresu walk legionowych; doskonały stan zachowania; gwarancja Schmutz; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 000 PLN
13106

1915 korespondencja jeńców wojennych z terenów Rosji, karta pocztowa! a nie jak zazwyczaj specjalny formularz, datowana 6.V wysłana z obozu w Symbirsku do Salzburga; zwraca uwagę nietypowy, imienny stempelek cenzora w Symbirsku; stempelek cenzury austro-węgierskiego Czerwonego Krzyża z parafką cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
13107

1915 Legiony Polskie - formularz, wysłany 17.VI za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "a") do Nowego Sącza, nadawcą jest - jak sam pisze - "emerytowany drużynowy skautów"; czytelna odbitka pieczęci formacyjnej z orłem "Kompanja Techniczna przy Komendzie Legionów Polskich", polski stempelek cenzury CENZUROWANE; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - SKAUTING.

200 PLN
13108

1915 Legiony Polskie - widokówka wysłana 13.VIII z Krakowa do Stacji Zbiorczej Transportowej dla Polskich Legionistów w Morawskiej Ostrawie, przeadresowana do Dziedzic; stempelek cenzury krakowskiej.

30 PLN
13109

1915 Legiony Polskie - widokówka wysłana 30.IV przez żołnierza 2 pułku z węgierskiego szpitala wojskowego PASTEUR w miejscowości Kolozsvar do Witowa; przesyłka oznaczona stempelkiem "Militarplege"; w tym czasie (koniec kwietnia) II Brygadę dyslokowano nad granicę Besarabii, gdzie objęła ona obronę rejonu Czerniawki i Dobronocy (na pn.-wsch. od Czerniowic); całość z wczesnego, mało znanego i słabo udokumentowanego okresu walk legionowych; bardzo dobry stan zachowania.

400 PLN
13110

1915 Legiony Polskie - bitwa pod Krilababą, widokówka datowana 19.I, wysłana 20.I z miejscowości Felsővisón na Węgrzech do Witowa, w adresie nadawcy podano: "pułk II Baon I poczta polowa No2"; w dniach 18-22.I na rumuńskiej Bukowinie, 2 pułk toczył ciężkie walki z wojskami rosyjskimi pod Kirlibabą, po pięciu dniach ciężkich walk Rosjanie zostali zmuszeni do wycofania się; niezwykle rzadka całość z wczesnego, słabo udokumentowanego okresu walk legionowych; bardzo dobrym stan zachowania.

800 PLN
13111

1915 (?) Legiony Polskie - czysta koperta "firmowa" z orłem strzeleckim i napisem "WYDZIAŁ NACZELNY TOW. OPIEKI LEGIONOWEJ KRAKÓW" (Kucharski O.E.8.), bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
13112

130 PLN
13113

1916 kartka austriackiej poczty polowej nr 213.

30 PLN
13114

40 PLN
13115

1916 kartka wysłana z Lublina 2.XII.16 przez Wiedeń do obozu jeńców w Wüttenbergii, przesyłka zwolniona z opłaty pocztowej, 3 cenzury.

100 PLN
13116

1916 rzadko spotykany formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy tylko po rosyjsku, sygnatura "i "". ."; datowany 14.IX, wysłany z obozu w miejscowości Tara do Czerwonego Krzyża we Lwowie; stempelek do oznaczania korespondencji jenieckiej "correspondences des prisoniers de guerre"; cenzura rosyjska z Omska i austriacka z Wiednia; całość w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
13117

1916 formularz wysłany 23.X do Berlina za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 3 Dywizji Landwehry, pieczęć formacyjna.

30 PLN
13118

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 21.I z poczty polowej 378 do Krakowa, idealna odbitka efektownego stempel formacyjny z orłem "1. BRYG. PIŁSUDSKIEGO/ LEG.POL./ KOMENDA 5 p.p."; całość w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
13119

700 PLN
13120

35 PLN
13121

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich ząbkowane.

40 PLN
13122

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich cięte.

60 PLN
13123

1917 list z poczty polowej 117/II ze stemplem formacyjnym.

Fi.31
80 PLN
13124

1917 kartka jeńca wojennego.

80 PLN