Aukcja 35. Poczty obozów jenieckich i internowania okresu II WŚ

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
15128

1939 Stalag VIA - wczesny formularz z napisami w języku niemieckim, polskim i rosyjskim; wysłany 9.XII z obozu, przesyłka dwukrotnie cenzurowana w obozie; na odwrocie bardzo rzadko spotykany stempelek dodatkowy "Amtlich geprüft und neu verschlossen."; dobry stan zachowania, w rzeczywistości walor prezentuje się korzystniej; z eksponatu J.Falkowskiego.

300 PLN
15129

1939 Dulag G - Limburg, obóz przejściowy dla polskich jeńców wojennych, założony 26.VIII.1939 zlikwidowany w styczniu 1940; karta pocztowa, datowana 29.XI, wysłana 8.XII z obozu do Sosnowca; stempelek cenzury i parafka cenzora; przesyłki z gułagów należą do najrzadszych walorów działu poczt jenieckich, ze względu na bardzo krótki (kilka miesięcy) okres ich funkcjonowania; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z eksponatu J.Falkowskiego gwarancja Schmutz.

700 PLN
15130

1940 Oflag XVIIIC - wczesny typ formularza, wysłany 17.II z Warszawy do obozu, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
15131

1940 formularz Oflagu IXB, zaadaptowany dla potrzeb Oflagu XIA (fioletowa pieczątka z nazwą obozu), w związku z planowanym przeniesieniem jeńca do Oflagu IIC kolejny raz (ręcznie) adaptowany; wysłany 1.VIII z obozu do Sompolna; cenzura Oflagu XIA; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

60 PLN
15132

1940 Oflag XIIA - karta wysłana 8.XI z obozu do Sompolna, niemy datownik nadawczy; trójkątny stempelek cenzury; dobry stan zachowania.

25 PLN
15133

1940 Oflag XIIA - karta wysłana 10.V z obozu do Sompolna, niemy datownik, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

25 PLN
15134

1940 Oflag XIIA - prowizoryczny formularz wysłany 26.II z Sosnowca do obozu, prowizoryczny stempel nadawczy - polski kasownik przedwojenny; cenzura; dodatkowo stempelek informacyjny w ramce "Listy pisać krótko/ i wyraźnie"; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
15135

1940 Oflag VIIIB - karta wysłana 5.IX z obozu do Warszawy, nadawca - jeniec o najniższym numerze 1/XVIIIC !!! - komandor porucznik Mieczysław Adamowicz, był we wrześniu 1939 komendant Portu Wojennego w Gdyni; zazwyczaj najniższy numer w oflagu, nadawano oficerom najstarszym stopniem; cenzura; niemy datownik nadawczy; doskonały stan zachowania; ze zbioru J.Falkowskiego.

300 PLN
15136

1940 Stalag XIIIA - list do obozu, wysłany 29.I z Tarnowa, bardzo ciekawa treść, urywek: "Głowimy się ciągle, gdzie Ty przebywasz i jakim sposobem z niewoli bolszewickiej dostałeś się do niemieckiej."; na mocy porozumień niemieckich i sowieckich okupantów, dokonywano wymiany polskich jeńców między agresorami; stronie niemieckiej przekazano osoby z terenów polskich zajętych przez Niemców, a stronie radzieckiej przekazano jeńców zamieszkałych na ziemiach wschodnich zajętych przez Armię Czerwoną (wymiana objęła tylko szeregowców); dalsze fragmenty treści dotyczą stosunków panujących na terenach zajętych przez sowietów, a także położenia Żydów w GG; niezwykle ciekawy dokument mówiący bardzo wiele o losach Polski i Polaków w czasie II wojny; walor w idealnym stanie zachowania.

400 PLN
15137

1940 Oflag VIIC - formularz wczesnego typu, wysłany 12.IV z Warszawy do obozu, polski przedwojenny wirnik nadawczy; stempelek cenzury; idealny stan zachowania.

100 PLN
15138

250 PLN
15139

1940 Stalag IIC - listownik, wysłany 8.VIII z obozu do "mateczki wojennej" Pani Marii Hube w Sompolnie, stempelek cenzury; dobry stan zachowania.

60 PLN
15140

1940 Stalag VIB - nietypowy formularz z napisami w języku niemieckim, polskim i rosyjskim; wysłany 5.VII z obozu do "mateczki wojennej" w Sempolnie, zwraca uwagę charakterystyczny, niemy datownik nadawczy, stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania (niewielkie rozdarcie na dole).

120 PLN
15141

1940 Oflag XII - dwie karty, w tym podziękowanie za otrzymaną paczkę, wysłane z obozu do Sompolna; zwracają uwagę dekoracyjne stempelki cenzury odmiana z numerem 7 i bez numeru, a także papier na którym wydrukowano formularze; bardzo dobry stan zachowania; temat - PTAKI.

100 PLN
15142

1940 Stalag VIB (Neuversen) - karta pocztowa wysłana 14.XII z Komendantury obozu do Sompolna zezwalająca na korespondowanie z jeńcem; stempel listowy komendantury; niecodzienny walor; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta).

120 PLN
15143

1940 Oflag IIA - ręcznie adaptowana formularz Oflagu XIA, wysłany 12.XI z obozu do Torunia; cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
15144

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagykanizsa, karta pocztowa do obozu, wysłana 28.X z Budapesztu; stempelek zwalniający od opłaty; pieczęć formacyjna; dobry stan zachowania.

100 PLN
15145

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Petlendpuszta, widokówka, wysłana 16.III z obozu do Warszawy; rzadziej spotykany stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "Prisonnier de guerre"; stempelek formacyjny; przesyłka cenzurowana; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

108 PLN
15146

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Györ, wczesny typ formularza, datowany 3.II, wysłany 9.II z Komarom do Nowego Sącza; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej; pieczęć formacyjna, stempelek cenzury węgierskiej i parafka cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
15147

1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, list wysłany 13.I z obozu do Warszawy, stempelek cenzury rumuńskiej, a na odwrocie zalepka cenzury Wehrmachtu i niemieckiej; dobry stan zachowania.

135 PLN
15148

1940 Stalag VIB - potwierdzenie otrzymania paczki, z napisami po niemiecku i "polsku", wysłane 2.IX z obozu do Sompolna; niecodzienny datownik nadawczy; stempelek cenzury obozowej; słabszy stan zachowania.

30 PLN
15149

1940 Oflag XII - podziękowanie za otrzymaną paczkę, wysłane 18.XI z obozu do Sompolna; stempelek cenzury; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta).

35 PLN
15150

1940 pierwsza informacja o pobycie w niewoli, 3 część formularza, wysłana do Łodzi, najpewniej z terenu Francji przez podoficera Armii Polskiej we Francji; pieczęć cenzury; dobry stan zachowania (przebarwienia); niespotykany walor; z eksponatu J.Falkowskiego.

150 PLN
15151

1940 Oflag IIB - listownik wysłany 26.IV z obozu do Radomska; jako stempla nadawczego użyto datownik biurowy; doskonałej jakości odbitka stempla informacyjnego; cenzura; nieznacznie słabszy stan zachowania.

40 PLN
15152

1940 kartka z małego obozu internowania (720 osób)w Kalwarii Suwalskiej na Litwie 17.3.40, numer odbiorczy 324 i stempel cenzury Ż, gwarancja.

450 PLN
15153

1940 kartka z małego obozu internowania (720 osób)w Kalwarii Suwalskiej na Litwie 5.7.40 do Warszawy, stempel nadawczy litewskiego Czerwonego Krzyża i odbiorczy GG, gwarancja.

500 PLN
15154

1940 karta z Wilna 27.4.40, w treści informacja o przeniesieniu polskiego jeńca do obozu w Kalwarii.

50 PLN
15155

1940 karta z obozu internowanych polskich żołnierzy w Kalwarii Suwalskiej na Litwie 17.VI.40 do Wilna.

140 PLN
15156

1940 karta z obozu internowanych polskich żołnierzy w Wilkowiszkach na Litwie 31.III.40 do Wilna.

140 PLN
15157

1940 obszary anektowane przez ZSRR, tereny włączone do Białorusi, listownik, wysłany 23.II ze Stalagu XIB do miejscowości Rubieżewicze; stempel tranzytowy Stołpce 15.III i odbiorczy Rubieżewicze 16.III; stempelek cenzury obozowej; dobry stan zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

150 PLN
15158

1940 list z Oflagu VIIA.

20 PLN
15159

1940 kartka z Oflagu XA.

20 PLN
15160

1940 kartka z Oflagu XIA.

20 PLN
15161

1940 kartka z Oflagu IIB.

20 PLN
15162

1941 karnet pamiątkowy obozu internowania w Szwajcarii.

60 PLN
15163

1941 Stalag XIIC - karta pocztowa, wysłana 14.I z obozu do Łodzi, niemy kasownik nadawczy; czytelnie odbity stempelek cenzury; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
15164

1941 Stalag XIIC - listownik wysłany 28.VII z obozu do miejscowości Wojnówka, niemy kasownik nadawczy; czytelnie odbity stempelek cenzury; bardzo dobry stan zachowania.

30 PLN
15165

1941 Oflag IIC - adaptowana część na odpowiedź formularza Stalagu IID, wysłana 15.IX z Krakowa; mechaniczny kasownik nadawczy; stempelek cenzury; dobry stan zachowania (lewy górny narożnik zgięty).

45 PLN
15166

1941 Stalag VIG - karta z obozu, wysłana 21.V z Bonn do Sompolna, zwraca uwagę rzadko spotykany typ formularza z wydrukowaną nazwą obozu, kasownik nadawczy z propagandową nakładką; stempelek cenzury wewnątrzobozowej i dodatkowo stempelek cenzury Abwhery; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
15167

1941 Stalag VIB - karta z obozu, wysłana 8.III do Sompolna, zwraca uwagę charakterystyczny, niemy datownik nadawczy, stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN