Aukcja 34. Poczty wojskowe I wojny światowej

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
9184

1917 Reisen (Rydzyna) - obóz jeniecki dla oficerów armii rosyjskiej (w tym także Polaków), koperta formularz wysłana 1.IX z obozu do Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, stempelki i zalepka cenzury; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania.

250 PLN
9185

1917 kartka austriackiej poczty polowej z Chełma 8.III.17.

80 PLN
9186

1917 kartka austriackiej poczty polowej nr 191 20.XI.17.

100 PLN
9187

1917list do biura NKN we Lwowie ze stemplem odbiorczym biura.

80 PLN
9188

1917 kartka jeńca wojennego.

80 PLN
9189

1917 kartka jeńca wojennego.

80 PLN
9190

1917 kartka jeńca wojennego.

80 PLN
9191

1917 kartka jeńca wojennego.

80 PLN
9192

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, I wydanie przedrukowe, znaczek za 3 kop. na podlepce, gwarancja Mikstein.

100 PLN
9193

Fi.1-11
3 600 PLN
9194

30 PLN
9195

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, I wydanie przedrukowe, znaczek za 35 kop. na wycinku, gwarancja.

30 PLN
9196

Fi.12-15A
Mi.12-15B
100 PLN
9197

1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora Muśnickiego, seria drugiego wydanie przedrukowe, gwarancja Schmutz.

Fi.12-15A
110 PLN
9198

Fi.12-15B
Mi.12-15A
1 400 PLN
9199

Fi.13A Np
Mi.13B
1 500 PLN
9200

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, piękny list polecony wysłany 20.4.18 ze sztabu Korpusu do II pułku ułanów stacjonującego w Mohylewie, list opłacono dwoma rzadkimi ząbkowanymi znaczkami za 35/1 kop., czyli 70 kop., literatura podaje wprawdzie taryfę za list polecony 60 kop.(35+25), ale tak opłaconych listów raczej się nie spotyka, w praktyce stosowano po prostu podwójną opłatę za list zwykły (35+35), po lewej stempel Poczty Polowej przy Sztabie I Polskiego Korpusu z numerem polecenia, bardzo rzadka całość, fotoatest.

Fi.13B
Mi.13A
5 500 PLN
9201

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, znaczek cięty za 1 R./3 kop. z podwójnym nadrukiem, lekki ślad podlepki, podwójna gwarancja Krawczyk.

Fi.15A Np
Mi.15B
540 PLN
9202

60 PLN
9203

35 PLN
9204

1918 Polski Korpus Posiłkowy - podwójna karta pocztowa wysłana 26.I z Horodenki adresowana do Centralnego Urzędu Ewidencyjnego w Piotrkowie, pieczęć służbowa, stempelek cenzury w Kołomyi.

50 PLN
9205

500 PLN
9206

120 PLN
9207

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla - II wydanie, z ładnym fragmentem znaku wodnego.

70 PLN
9208

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,50 Rubla, II wydanie.

50 PLN
9209

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, wycinek - znak opłaty za 35/10 kop. z koperty Ck 3II.

Fi.Ck 3II
20 PLN
9210

Fi.Cp3
250 PLN
9211

1918 wydanie przedrukowe, całostka poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja.

Fi.Cp4
110 PLN
9212

1919 I Powstanie Śląskie, czerwonokrzyski formularz poczty polowej, wysłany 19.VIII ze szpitala zapasowego w Dziedzicach do Krakowa, informacja dotycząca wachmistrza 2 pułku szwoleżerów, ranionego 16.VIII w pierwszym dniu powstania, które rozpoczęło się atakiem z Piotrowic (Śląsk Cieszyński) na folwark w Gołkowicach (ok. 20 km od Cieszyna). 2 Pułk Szwoleżerów stacjonował wówczas na Śląsku Cieszyńskim dozorując polsko-czeską linię demarkacyjną, w walkach powstańczych brali również udział polscy żołnierze-ochotnicy, oczywiście "bez wiedzy" przełożonych. Warto przypomnieć, że była to także macierzysta jednostka majora Henryka Sucharskiego "Hubala", który w tym czasie był dowódcą plutonu w 1 szwadronie; idealny stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

800 PLN
9213

1919 (?) czysty formularz wydany dla potrzeb poczty polowej przez Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża ze stemplem, bezpłatnie rozdawany żołnierzom frontowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

180 PLN
9214

1919 walki na Wileńszczyźnie, list żołnierza 11 pułk ułanów, wysłany 21.VI przez urząd w Mińsku Mazowieckim do Częstochowy, wyjątkowo czytelna i czysta odbitka stempla formacyjnego "Dowództwo Szwadronu Marszowego/ 11.P.U.", kasownik odbiorczy; idealny stan zachowania; jednostka ta uczestniczyła w walkach o Wilno, a jej żołnierze 19.IV jako pierwsi wkroczyli do miasta, mocno wykrwawiona została skierowana do patrolowania i obrony polsko-litewskiej linii demarkacyjnej w okolicach Landwarowa; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
9215

1919 walki na Wileńszczyźnie, widokówka wysłana 15.XII przez żołnierza 11 pułku ułanów za pośrednictwem poczty polowej nr.36, adresowana do Sosnowca, pieczęć formacyjna "Dowództwo Szw.K.M. 11p.Ułan.", kasownik odbiorczy; po wytężonej kampanii, pułk rozlokowano w okolicy miejscowości Dukszty, gdzie pełnił rolę odwodu grupy gen. Śmigłego-Rydza.

200 PLN
9216

1919 walki na Ukrainie - widokówka datowana 13.VII, nadana 20.VII we Frontowej Poczcie Polowej nr.25 do Krakowa, w międzyczasie 17.VII jednostki polskie osiągnęły linię Zbrucza, co kończyło okres walk polsko-ukraińskich; efektowny stempelek formacyjny z orłem "1. PUŁK STRZEL. PODHAL./ 1 KOMP. POLOWA KARAB. MASZ.", przesyłka ocenzurowana (parafka cenzora); całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

400 PLN
9217

1919 walki polsko-litewskie, karta pocztowa z 3 szwadronu 4 pułku ułanów stanowiącego część grupy płk.Dziewulskiego wsławionej zdobyciem Białegostoku i sukcesami na froncie Litewsko-Białoruskim; po powstaniu sejneńskim i zajęciu przez Polskę części Suwalszczyzny, jednostka brała udział w walkach polsko-litewskich zakończonych złożeniem w Paryżu wniosku o przesunięcie tzw. linii Focha i wytyczenia linii demarkacyjnej od Wisztyńca do Olity; to najdalszy zasięg wojsk polskich na Litwie, ta leżąca nad Niemnem, na północ od Druskiennik, miejscowość pozostała po wojnie w granicach Litwy Kowieńskiej.

600 PLN
9218

1919 Grupa harcerska przy 1 Dywizji Piechoty Legionów - karta pocztowa wysłana 6.IV z Sosnowca przez ojca do syna - harcerza Pawła Hause służącego w grupie harcerskiej przy 1DP Legionów, która to jednostka została wkrótce przeniesiona na front litewsko-białoruski, adresat (późniejszy protestancki kapelan WP) brał udział m.in w walkach o Mińsk Litewski; rzadki, ładnie odbity ramkowy stempelek cenzury poczty polowej "GŁ. POCZTA POLOWA w WARSZAWIE Cenzura Wojskowa"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 000 PLN
9219

1920 Francuska Misja Wojskowa w Warszawie, list wysłany 28.VIII do Nancy, zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik francuskiej poczty polowej "Tresor et Postes 311"; stempel odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
9220

1920 wojna polsko-sowiecka, formularz Szefa Sanitarnego D.O.E. we Lwowie, wysłany 26.III z poczty polowej nr.11 stacjonującej w Tarnopolu do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do Naczelnego Dowództwa, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
9221

200 PLN
9222

1920 Powstanie wielkopolskie, formularz z IX Oddziału Dowództwa Okręgu Generalnego, przesłany 3.IV z Poznania do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego.

220 PLN
9223

1920 wojna polsko-sowiecka, skauting - karta pocztowa przesłana miejscowo 20.VIII w Warszawie, zaledwie pięć dni po rozpoczęciu polskiego przeciwuderzenia i odrzuceniu bolszewików na wschód, adresowana do Naczelnego Inspektoratu ZHP, nadawcą jest harcerz służący w elitarnym 1 pułku szwoleżerów w 3 ochotniczym szwadronie zapasowym; na apel władz ZHP, druhowie służący w jednostkach liniowych mieli obowiązek zawiadamiać o swoich przydziałach, akcja ta miała na celu m.in. tworzenie rezerwy kadrowej i przesyłanie harcerzom materiałów szkoleniowych itp.; formacyjna pieczęć listowa; ślady archiwizacji; gwarancja Schmutz.

1 000 PLN