Aukcja 27. Poczty obozów jenieckich i internowania okresu II WŚ

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
1764

1940 Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu Olten do ambasady polskiej w Bernie, cenzura; ślady archiwizacji.

200 PLN
1765

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagykanizsa, list wysłany 24.IV z obozu do Poznania; cenzury, na odwrocie zalepka Wehrmachtu; pieczęć formacyjna i stempelek zwolnienia od opłaty; nieznacznie słabszy stan zachowania (klapa uszkodzona).

120 PLN
1766

1940 Starobielsk - karta pocztowa do obozu wydobyta podczas ekshumacji ciała porucznika Jerzego Sochy w Charkowie w 1991r. Pomimo pięćdziesięciu lat spędzonych w ziemi i znacznego zniszczenia, można bez trudu odczytać adres i treść. Podczas konserwacji waloru, kartę oczyszczono z nalotu soli wapnia i magnezu, pochodzących z rozkładu szkieletów, wysterylizowano radiacyjnie i wzmocnioną, metodą Gunter-Mullera, zamknięto próżniowo w folii. Szczegółowy opis konserwacji z reprodukcją (fot.2) - "Filatelista" 1994 str.154. Niewielka liczba ocalałych ze Starobielska oficerów przeszła przez obozy w Pawliszczew Borze i Griazowcu, a następnie szlak bojowy w armii Andersa bądź Berlinga; szansa, że przechowali korespondencję jest znikoma, tak więc oferowany list może być jedynym listem do obozu, który dotarł do adresata, znajdującym się w rękach prywatnych.

4 000 PLN
1767

1940 Internowanie w Szwajcarii - koperta wydana nakładem YMCA, na papierze niebieskim, wysłana z obozu Winterthur do Berna, cenzur, a na odwrocie zalepka cenzury; dobry stan zachowania (otwory po zszywce).

Fi.Fk3
180 PLN
1768

1940 Internowanie w Szwajcarii - koperta wydana nakładem YMCA, na papierze żółtym, wysłana z obozu Kradolf, adresowana do obozu w miejscowości Elgg, na odwrocie zalepka cenzury; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Fk3
200 PLN
1769

1940 Oflag VIIA - karta informacyjna, wysłana 8.XII z obozu do Warszawy.

60 PLN
1770

1940 Oflag IIC - listownik część na odpowiedź, przesłana 7.X z Krakowa.

40 PLN
1771

1940 Stalag IIA - listownik wysłany 11.V z obozu do Częstochowy, ciekawy informacyjny stempel obozowy, cenzura.

40 PLN
1772

1940 Internowanie w Szwajcarii - obóz Wetzikon, list z obozu adresowany do Czerwonego Krzyża w Genewie, stempelek i zalepka cenzury.

120 PLN
1773

1940 Kozielsk - pokwitowanie nadanie listu poleconego wysłanego z Warszawy 1.V adresowane do senatora Jana Śląskiego - senator z województwa pomorskiego w latach 1938-1939, ziemianin, major rezerwy Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari, rozstrzelany w Katyniu prezentowany walor jest reprodukowany w książce autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej".

200 PLN
1774

1940 Starobielsk - depesza z obozu, odebrana 23.III, lakoniczna treść: "zdrowy, kartę otrzymałem, wszystkiego dobrego, ucałowania", wysłana przez jeńca o nazwisku Balsewicz (prawdopodobnie błąd pisowni i chodzi o Bronisława Balcewicza) - nie figurującego na liście katyńskiej; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

300 PLN
1775

1941 Oflag VIIIE - karta wysłana 7.IV z obozu do Warszawy, bardzo ładny - secesyjny w formie - stempelek cenzury.

100 PLN
1776

1941 Griazowiec - obóz jeniecki polskich oficerów (ok. 400), ocalałych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska; wobec niektórych prowadzono śledztwa a część planowano poddać indoktrynacji; po lipcu 1941 wcielano ich do armii gen.Andersa, a potem - gen.Berlinga; karta pocztowa wysłana 25.IV, z miejscowości Jabłonków na Zaolziu, do obozu, cenzura niemiecka, moskiewski kasownik odbiorczy, karta - pomimo pionowego złamania - w bardzo ładnym stanie zachowania.

1 500 PLN
1777

1941 początek operacji "Barbarossa" - karta na odpowiedź Oflagu IIC wysłana 15.VI z Kalwarii na Litwie, w wyniku działań wojennych rozpoczętych 22.VI adresat otrzymał przesyłkę dopiero 15.IX; znaczek najprawdopodobniej zdjęty przez cenzurę.

150 PLN
1778

1941 Oflag IIA - karta wysłana 8.II z obozu do Bydgoszczy, cenzura.

15 PLN
1779

1941 Oflag VIE - listownik (część na odpowiedź) z przyszytą fotografią dziewczyny, wysłany 4.VIII z Warszawy, cenzura.

60 PLN
1780

1941 Stalag VB - karta z obozu, wysłana 9.X do Pruszkowa, z przyszytą fotografią nadawcy (na odwrocie cenzura), niemy datownik, cenzura obozowa; nietypowa przesyłka.

120 PLN
1781

1941 Stalag IIA - karta (część na odpowiedź), wysłana 19.XII z Chicago do obozu, cenzura obozowa, stempelek czerwonego Krzyża; ponieważ od 11.XII USA i Niemcy znajdowały się w stanie wojny, wymiana korespondencji odbywała się za pośrednictwie Czerwonego Krzyża w Genewie; słabszy stan zachowania.

200 PLN
1782

1941 Stalag VIA - listownik (form francuski) wysłany 21.I z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie; stempelek cenzora; pieczęć kancelaryjna PCK; otwory po zszywce.

120 PLN
1783

1941 Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu Bueren do ambasady polskiej w Bernie, na odwrocie zalepka cenzury.

120 PLN
1784

1941 Oflag XIIA - karta podwójna, część na odpowiedź, wysłana 3.VIII z Sosnowca do obozu, cenzura.

23 PLN
1785

1941 Stalag XXA - list wysłany 7.VII z miejscowości Paisley do obozu, cenzury niemiecka i angielska; słabszy stan zachowania.

180 PLN
1786

1941 Internowanie w Szwajcarii - formularz wojskowy kartkowy, wysłany z obozu Elgg, adresowany do poselstwa RP w Bernie, cenzura, pieczęć kancelaryjna poselstwa; otwory po zszywaczu.

Fi.Fp1
180 PLN
1787

1941 Generał Józef Zulauf - karta - formularz z Oflagu VIIIE wysłana 26.VII do Kielc; w kampanii wrześniowej dowodził on obroną prawobrzeżnej części Warszawy - Pragi; w obozie oficer najwyższy stopniem otrzymywał najniższy obozowy numer w tym przypadku 1 (75001); karta z doklejanym rogiem.

150 PLN
1788

1942 Stalag IIID - karta (formularz francuski) wysłana 25.X z obozu.

40 PLN
1789

1942 Stalag VIJ - nietypowy listownik z oznaczeniem miejscowości i sygnaturą, wysłany 18.III, zwraca uwagę nietypowy, efektowny stempelek cenzury.

120 PLN
1790

1942 Oflag VIIA - karta wysłana 17.IV z obozu do Żelechowa, cenzura.

15 PLN
1791

1942 Stalag VIJ - listownik wysłany 2.XII z obozu do Lublina, rzadko spotykany stempelek cenzury z łabędziem - gratka dla tematyków.

120 PLN
1792

1942 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagycenk, list z obozu, wysłany 26.I do Poznania; zalepki i pieczątki cenzur, stempelek zwolnienia od opłaty pocztowej; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
1793

1942 Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu Duerrenroth, adresowany do Winterthur, na odwrocie zalepka cenzury.

140 PLN
1794

1942 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 31.XII z obozu w Mannheim, adresowany do Muszyny, cenzura; w rzeczywistości walor prezentuje się o wiele korzystniej niż na reprodukcji.

120 PLN
1795

1942 Stalag VB - karta wysłana 6.V z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, za pośrednictwem którego, przesyłkę przekazano dalej do właściwego odbiorcy; nieznaczne ślady archiwizacji; ładny stan zachowania.

150 PLN
1796

1942 Oflag XC i XD - strona tytułowa modlitewnika przeznaczonego dla jeńców wojennych, smutna pamiątka lat wojny, cenzury; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

130 PLN
1797

1942 Stalag XIB - grafika świąteczna odbita wewnątrz standardowego formularz poczty obozowej, przesłanego 16.XII do Poznania; cenzura.

250 PLN
1798

1943 Ilag Biberach - obóz internowanych, karta - formularz wysłana 20.XI do Tuliszkowa, niemy datownik, cenzura.

250 PLN
1799

1943 Oflag IIE, karta - formularz ozdobiona świąteczną kalkomanią wykonaną w obozie !!! wysłana 16.XII do Garwolina; niespotykany walor.

300 PLN
1800

1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Aranyod, widokówka wysłana 21.VIII z obozu; stempelki zwalniające z opłaty pocztowej, cenzury.

250 PLN
1801

1943 Stalag XIID - karta wysłana z obozu 1.II adresowana do Łodzi, cenzura.

30 PLN
1802

1943 Internowanie w Szwajcarii, widokówka wysłana 29.VII z Wildegg do obozu Winterthur, cenzura.

100 PLN
1803

1943 Stalag IID - szpital "Reserve Lazarett II" - listownik (część na odpowiedź) wysłany 8.VII z Krosna do obozu, cenzura; zwraca uwagę użycie formularza Oflagu IIC; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

120 PLN