Aukcja rozpocznie się 21.06.2024

Aukcja 117. Poczty wojskowe okresu II wojny światowej

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
4655

180 PLN
4656

1942 (?) "MARYNARKA WOJENNA MORSKI SĄD WOJENNY" urzędowa pieczęć z orłem i dodatkowym angielskim napisem "POLISH NAVY POLISH NAVAL COURT MARTIAL" bardzo czytelnie odciśnięta na wycinku.

60 PLN
4657

1942 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, list polecony do Szkocji wysłany 22.XI z poczty polowej 116 przydzielonej do 6 Dywizji Strzelców w Kirkuku, opłacony znaczkiem indyjskim unieważnionym datownikiem POCZTA POLOWA 116, stempelek polecenia z numerem 6 - pocztę uruchomiono 16.11 - zaledwie 6 dni wcześniej!!! zalepka cenzury "EXAMINED BY CENSOR A.F.W.3312" ostemplowana okrągłym fioletowym stempelkiem "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 55", zalepka cenzury brytyjskiej z godłem "OPENED BY CESOR" z sygnaturą "268 C" i ośmiokątny stempelek "PASSED DHC/29" odciśnięty dwukrotnie i jednowierszowy "DHC/159"; na odwrocie datownik tranzytowy indyjskiej poczty polowej "INDIAN SECTION BASE OFFICE NO.7 REG." z datą "25.NOV"; oferowana całość jest reprodukowana na stronie 107 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

1 000 PLN
4658

130 PLN
4659

100 PLN
4660

1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.

100 PLN
4661

100 PLN
4662

1 000 PLN
4663

100 PLN
4664

1942 kartka wysłana ze Szwecji, pocztą polowa 800 do miejscowości Brody w okupowanej Polsce przez kapitana Wilhelma Komudę, zastępcę dowódcy ORP Żbik. Czerwona ramkowa pieczęć "Post från internerad militär /Services des internes militaires /Interniendesendung” w językach szwedzkim, francuskim i niemieckim, stemple cenzury szwedzkiej i niemieckiej.

800 PLN
4665

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - jednostronnie ząbkowany (na dole) znaczek za 50 gr. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji.

Fi.1 (10)
3 500 PLN
4666

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 50 gr. poz.8 (Fi.400.-) z przesuniętym wzajemnie drukiem rysunku i nominału, został ręcznie wycięty z arkusza z powodu znacznego przesunięcia perforacji pionowej - powstał znaczek cięty pionowo z dodatkową perforacją na skraju rysunku, unieważniony datownikiem T.P.P. w dniu 4.IV.1943 na wycinku.

Fi.1B (10)
600 PLN
4667

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - ząbkowany znaczek za 50 gr. poz.8 (Fi.400.-), unieważniony fioletowym datownikiem T.P.P. w dniu 8.II.1943 na wycinku.

Fi.1B (10)
350 PLN
4668

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 50 gr. poz.6 (Fi.400.-), co ciekawe z przesuniętym wzajemnie drukiem rysunku i nominału, dodatkowo jednostronnie cięty na dole, unieważniony fioletowym datownikiem T.P.P.

Fi.1B (10)
600 PLN
4669

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - ząbkowany znaczek za 50 gr. (Fi.400.-) z błędem matrycowym formy do druku wartości nominału z poz.9 "kropka w cyfrze 5", unieważniony rzadkim dwuwierszowym stemplem WARSZAWA z datą w drugim wierszu, mimo prześwitki po zdjęciu z dokumentu zachowany w ładnym stanie i bardzo ciekawy.

Fi.1B (10)
250 PLN
4670

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. poz.7 (Fi.400.-), klisze tego znaczka uszkodzone były w największym stopniu - najbardziej charakterystyczne są duże białe plamy na ramce nominału, jedna na górze i dwie w prawym dolnym rogu, forma do druku wartości nominału z błędami "brak haczyka w cyfrze 1" i "uszkodzone z w zł.", znaczek unieważniony datownikiem T.P.P. w dniu 5.V.1943 na wycinku, piękny stan zachowania.

800 PLN
4671

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 1 zł. z błędem na dolnym znaczku powstałym przy czyszczeniu formy na poz. 9 "duża nieregularna biała plama zachodząca na ogon orła polskiego i głowę niemieckiego oraz na rysunek bomby", dodatkowo ciekawy błąd powstały w trakcie eksploatacji formy "ścięte ukośnie cyfra 1 u góry".

Fi.2, 3B
800 PLN
4672

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego"; odwrotna do katalogowanej (Fi.1+2 zł. 1000.-) parka znaczków o różnych nominałach 2 i 1 zł., pierwszy (górny) znaczek z typowym dla poz.3 przerwaniem ramki pod nominałem; drugi (dolny) z błędem powstałym w czasie druku w części nakładu na poz.8 "plamka w lewym dolnym rogu".

Fi.3+2 (12+11)
1 500 PLN
4673

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Persja, Irak, list z Sekcji Poszukiwań Referatu Rodzin Wojskowych wysłany 3.II z Teheranu do żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich, przesyłka bezskutecznie poszukiwała adresata po różnych dywizyjnych pododdziałach, ostatecznie po oznaczeniu stempelkiem "ZWROT ADRES NIEDOSTATECZNY" zwrócono ją do nadawcy, na odwrocie datowniki poczt polowych 111 i 122 z 16.II, brytyjski stempelek cenzury z numerem 1693 przydzielony Bazie Ewakuacyjnej w Teheranie; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

320 PLN
4674

200 PLN
4675

1943 Tajna Poczta Polska, stemplowane znaczki drugiego wydania.

Fi.10-2
350 PLN
4676

Fi.10-11
240 PLN
4677

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Premier gen. W.Sikorski, marginesowy czworoblok znaczków za 10 zł., bez gumy (Fi.400.-), bardzo ciekawe nieregularne ząbkowanie z krzyżykami markacyjnymi w rogach znaczków i na marginesie, bardzo ładny stan zachowania.

Fi.11
400 PLN
4678

1943 Tajna Poczta Polska, 25 rocznica odzyskania niepodległości, pionowa parka znaczków za 10 zł. w kolorze czerwonym z dobrze widocznymi krzyżykami markacyjnymi, zwraca uwagę bardzo nierówne ząbkowanie liniowe - prymitywne, ale powtarzalne w każdym rzędzie, tak jak go wydano bez gumy.

Fi.12
300 PLN
4679

Mi.831-42
50 PLN
4680

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list lotniczy wysłany 15 DEC z Polskiego Centrum Edukacji przy I Korpusie w Glasgow, adresowany do pani Stefanii Bardziłowskiej w USA, korespondencja do której opisywana była niejednokrotnie w Filateliście; zalepka cenzury brytyjskiej; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
4681

1943 "ŚMIERĆ NIEMIECKIM OKUPANTOM" ilustrowany formularz "ozdobiony" cytatem Stalina, na odwrocie przestroga i wezwanie "BĄDŹ CZUJNY - SUROWO I CZUJNIE STRZEŻ TAJEMNIC PAŃSTWOWYCH I WOJSKOWYCH!".

120 PLN
4682

500 PLN
4683

1943 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, list wysłany 2.III z poczty polowej 111 przydzielonej do słynnej m. innymi z obrony Tobruku, Dywizji (wtedy jeszcze Brygady) Strzelców Karpackich, adresowany do Delegatury Polskiej w Nairobi; rzadki dwuobrączkowy datownik nadawczy POCZTA POLOWA 111A, okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 111" i zalepka cenzorska "EXAMINED BY BASE CENSOR A.F.W.3312", okrągły fioletowy stempelek cenzury brytyjskiej "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR", na odwrocie okrągły stempelek z liczbą 230; datownik 111A jest jednym z najrzadszych stempli poczty polowej II Korpusu, pozostawał w użyciu niespełna rok.

700 PLN
4684

1943 aerogram (aerograf) z kopertą - w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową (Fi.300.-).

200 PLN
4685

80 PLN
4686

1 300 PLN
4687

400 PLN
4688

1943 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.

100 PLN
4689

100 PLN
4690

30 PLN
4691

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 24.04.43 za pośrednictwem poczty polowej 117 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, stempelki różnych cenzur, przesyłka zabezpieczona zalepką cenzury, na odwrocie kasownik odbiorczy poczty polowej 86, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
4692

1943 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, lotniczy list polecony hinduski wysłany 3.08.43 za pośrednictwem poczty polowej 113 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, stempel cenzury 112 z parafką cenzora, walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
4693

1943 list lotniczy (całostka) z Tel-Avivu, wysłany 21.08.43 do jednostki o kryptonimie pocztowym C.M.F.61 (Biuro Cenzury Rachunkowej Risthon w Palestynie), stempel biura cenzury z numerem 109 i stempel odbiorczy poczta Polowej nr 112.

100 PLN
4694

1943 arkusik nalepek propagandowych przedstawiających okręty brytyjskiej Royal Navy: lotniskowiec "Victorious", pancernik "Revenge", niszczyciel klasy "Tribal", krążownik "Renown" i pancernik "Rodney", pancernik Queen Elizabeth, ciężki krążownik Devonshire, pancernik "King George V"; dobry stan zachowania (kilka drobnych przebarwień na odwrocie).

300 PLN