Aukcja 105. Poczty wojskowe I wojny światowej

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
28414

1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek II wydania, gwarancja Mikstein.

Fi.13bA
20 PLN
28415

1918 I Korpus Polski gen. Dowbora Muśnickiego, list polecony nadany 15.5.18 z Mohylewa do Bobrujska, stempel polecenia w barwie fioletowej z ręcznie wpisaną numeracją, znaczki skasowane datownikiem "POCZTA POLOWA / I POL. KORP. - 15 5 18" w barwie fioletowoczarnej, brak stempla odbiorczego, mocno zawyżona taryfa 1,35 kor zamiast 70 kop., list z kolekcji Z. Mikulskiego, gwarancja Mikulski i atest Drzewiecki.

Fi.13bA, 14A
1 700 PLN
28416

1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Jungjohann (na jednym znaczku).

Fi.14B
80 PLN
28417

Fi.15A
30 PLN
28418

1918 Harcerski Ministerialny Kurs Instruktorski, ilustrowana karta pocztowa (Skautowe sobótki) wysłana 15.VIII przez uczestniczkę kursu Janinę Syniewską ze Staszowa do Opola Lubelskiego, dosłana do Lwowa, okrągła pieczęć "KIEROWNICTWO KURSÓW HARCERSKICH K.P. MINISTERSTWA WR. I OP."; był to pierwszy Instruktorski Kurs Harcerski zorganizowany na ziemiech KRÓLESTWA POLSKIEGO przez K.P. MINISTERSTWO WYZNAŃ RELIGIJNYCH i OŚWIECENIA PUBLICZNEGO, niespotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania (znaczek uszkodzony); gwarancja.

kierownikiem kursu był Tadeusz Strumiłło, w latach 1918-21 Naczelny Inspektor Harcerstwa w Ministerstwie W.R. i O.P., który w 1933 został członkiem 9-osobowego Światowego Komitetu Skautowego;

autorka listu Janina Syniewska została drużynową III Lwowskiej Drużyny Skautowej im.Romualda Traugutta i walczyła w obronie Lwowa w listopadzie 1919 roku.

Fi.58
1 600 PLN
28419

Fi.58, 64
600 PLN
28420

1918 przekaz paczkowy z Piotrkowa do Końska.

Fi.58, 67
500 PLN
28421

Fi.Ck3II
2 050 PLN
28422

Fi.Cp2
150 PLN
28423

Fi.Cp2
800 PLN
28424

1918 wydanie poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, całostka wydania przedrukowego, gwarancja Pelczar.

Fi.Cp2
220 PLN
28425

Fi.Cp4
120 PLN
28426

Fi.Cp4
100 PLN
28427

Fi.Cp4
220 PLN
28428

Mi.P62
400 PLN
28429

200 PLN
28430

1 200 PLN
28431

30 PLN
28432

320 PLN
28433

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - sześcioblok znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki i z numerem arkusza - 7, skraj arkusza niegumowany; prawie cały jeden z dwóch znaków wodnych występujących w arkuszu - każdy pod 6-cioma do 9-cioma znaczkami.

Fi.2 Wz
600 PLN
28434

1918 ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA POMOCY OFIAROM WOJNY W ALEKSANDROWSKU, zaświadczenie o polskim pochodzeniu wystawione 6.IX w trzech językach (polskim, niemieckim i rosyjskim) dla Zdzisława Karczewskiego z rodziną, oryginalny podpis Józefa Czapskiego, pieczęć z orłem "Komitet Polski w Aleksandrovsku"; unikalny dokument obrazujący niezwykle splątane "Polskie drogi" w XX w.

800 PLN
28435

150 PLN
28436

120 PLN
28437

120 PLN
28438

1918 widokówka wysłana z poczty etapowej Nowy Korczyn do Żółkiewki ze stemplem urzędu finansowego w Nowym Korczynie "Kreis Pińczów K. u. k. Finanzwachposten Kommando / STARY KROCZYN", bardzo rzadkie Rainer 400 punktów.

450 PLN
28439

50 PLN
28440

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej rzadki o nominale 0,05 Rubla na fragmencie papieru ze znakiem wodnym, II wydanie, niespotykany w tak ładnym stanie zachowania.

1 200 PLN
28441

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej rzadki o nominale 3 Ruble, na fragmencie papieru ze znakiem wodnym i dodatkowo z obróconą cyfrą nominału, II wydanie, niespotykany w tak ładnym stanie zachowania.

1 200 PLN
28442

1918 kartka nadana z austriackiej poczty etapowej w Busku do Wiednia, stempel formacyjny "K.u.k. Feldgandrmerieabteilung / des Kreiskommandos Busk (Polen)".

50 PLN
28443

200 PLN
28444

135 PLN
28445

45 PLN
28446

1918 list nadany z poczty polowej nr 15 z 21 pułku piechoty grupy gen. B. Babiańskiego do Łodzi, stempel poczty polowej i stempel nadawczy dowództwa batalionu, ręczna adnotacja o cenzurze, na odwrocie stempel odbiorczy z Łodzi z datą 4.05.18.

600 PLN
28447

1918 pociąg pancerny "Odsiecz I" - wojna polsko-ukraińska, widokówka od członka załogi pociągu pancernego "Odsiecz" (datowana 22/XII.18) wysłana do Lwowa, nadawca nie oznaczył karty jako przesyłki poczty polowej co zwalniałoby ją od opłaty pocztowej, dlatego 24.XII w Przemyślu oznaczono stempelkiem "T" dopłatę; fragment tekstu: "Jestem w Rawie R[uskiej]. Bijemy się 3 razy dziennie. Jeść nie dają, kupujemy za żołd, ale wściekle drogo.".

Cytat z książki A.J.Ostrówki Pociągi pancerne Wojska Polskiego 1918-39: "Dużego rozmachu nabrały działania WP na początku stycznia 1919r., dzięki utworzonej na polecenie NDWP grupie "Bug" gen. ppor. Jana Romera. W jej skład zostały włączone dwa pociągi pancerne. Szczególnie liczono na P[ociąg]P[ancerny] nr 5 "Odsiecz I", który w ostatnich dniach grudnia 1918 r. skutecznie działał na linii kolejowej Rawa Ruska-Uhnów-Bełz. [...] Natarcie oddziałów polskich z okolic Rawy Ruskiej w kierunku Lwowa rozpoczęło się 6 stycznia 1919 r. Polacy wsparci maszynami pancerno-kolejowymi przełamali silnie umocnione stanowiska Ukraińców na południowy wschód od Rawy Ruskiej. Następnie 8 stycznia zajęli przy wydatnej pomocy PP nr 5 "Odsiecz I": Dąbrówkę, Kamionki, Starą Wieś, Lipniki i Biłuty. [...] Pociągi pancerne w tej operacji posiadały kluczowe zabezpieczające zadania [...] PP "Odsiecz I" ubezpieczał tyły oddziałów gen.Romera."; bardzo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

1 350 PLN
28448

1919 Wojna domowa w Rosji - Front Południowy, wydanie dla oddziałów Denikina, znaczki nieząbkowane z odmianami na karcie, skasowane 5.2 w Odessie.

Mi.1-5B
80 PLN
28449

180 PLN
28450

1919 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 9.VII za pośrednictwem poczty polowej 19 z Częstochowy do Puław, okrągła pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 7 PUŁKU ARTYLERII POLOWEJ", rzadko spotykany stempelek cenzury wewnętrznej jednostki "CENZUROWANE! 7 Pułk Art. Pol. W.P.", prowizoryczny kasownik odbiorczy Puławy z usuniętym napisem niemieckim ze stempla okupacji austro-węgierskiej; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w nieco słabszym stanie zachowania.

240 PLN
28451

450 PLN
28452

120 PLN
28453

150 PLN