35060

wysłana 20.12 z miejscowości Sanka do Milanówka, znak opłaty unieważniony w Krakowie stemplem wirnikowym; słabszy stan zachowania;
wysłana 19.11 z Bochni do Piastowa; bardzo dobry stan zachowania;
wysłana 25.10 z Łowicza do Poznania; dobry stan zachowania.

150 PLN150 PLN
35062

1 400 PLN1 400 PLN
35068

1944 czworoblok znaczków składkowych NSDAP w generalnym Gubernatorstwie.

200 PLN200 PLN
35069

1945 wydanie na Fundusz Kultury Generalnego Gubernatorstwa, górny lewy znaczek z błędem "uszkodzona ramka na lewo od 30".

60 PLN60 PLN
35070

50 PLN50 PLN
35081

1941 Miranda de Ebro - obóz koncentracyjny w Hiszpanii, kartka lotnicza wysłana 17.05.1941 z obozu do Chicago, stempel cenzury rządowej hiszpańskiej w Madrycie, tranzytowy w Nowym Yorku (maj 27) i odbiorczy w Chicago (maj 28). Na odwrocie dwukrotnie odbity “Correo Aereo, Certificado Madrid, 17 May 41”. Autor kartki donosi rodzinie lub przyjaciołom w Chicago, że otrzymał wizę i prosi o zakupienie i przesłanie biletu okrętowego z Hiszpanii lub Portugalii do Ameryki.

Po klęsce Francji, Polaków - zarówno żołnierzy jak i cywilów - przedzierających się do Anglii via Portugalia, a zatrzymanych na terenie Hiszpanii, tamtejsze służby wojskowe kierowały do obozów koncentracyjnych nie traktując ich jako internowanych, lecz jak pospolitych przestępców. Dopiero w 1943 roku na skutek nacisków aliantów i strajku głodowego więźniów, obóz ten zlikwidowano, a 17.III.1943 gen. Franco wydał dekret zezwalający Polakom na ewakuację do Wielkiej Brytanii; szacuje się, że przez obóz ten przeszło około 1200 - 2000 Polaków;

1 000 PLN1 000 PLN
35108

1941 Wdowa pierwszego wydania w kolorze szarooliwkowym na papierze u o nakładzie 60 sztuk, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

2 400 PLN2 160 PLN
35116

1941 Wdowa pierwszego wydania w kolorze zielononiebieskim na papierze u o nakładzie 60 sztuk, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

3 000 PLN2 700 PLN
35117

1941 Poczta Wielkanocna - "Wdowa" I wydanie, czysto odbity znaczek w kolorze ultramarynowym na papierze żółtawym żeberkowanym grubym o grubości 0,110 mm, pochodzi ze wspaniałej kolekcji Manfreda G.Hebera, autora najbardziej szczegółowego Katalogu Poczt Obozowych gdzie jest skatalogowany jako 0.1.6.3 kolor szaroniebieski 22C5, jego adnotacja na odwrocie, gwarancja i opis według Machowskiego (2z) Schmutz.

250 PLN250 PLN
35131

1942 Wdowa drugiego wydania w kolorze jasnozielonym na papierze x2 o nakładzie 1145 sztuk, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

120 PLN120 PLN
35263

1943 25-lecie odzyskania niepodległości - Generał Władysław Sikorski i Marszałek Józef Piłsudski, znaczki za za 20+80 f. i 20 f. unieważnione pięknie odbitym na wycinku kasownikiem okolicznościowym z 11.XI dnia Święta Niepodległości;

150 PLN150 PLN
35317

1944 znaczki stemplowane kasownikiem okolicznościowym w rocznicę bitwy pod Racławicami na pamiątkowej karcie Koła Filatelistów, przygotowanej z okazji imprezy "BIWAK POMORZE", gwarancja Walocha.

180 PLN200 PLN
35361

1944 prezydent Władysław Raczkiewicz, gwarancja.

15 PLN15 PLN
35425

1944 Cyfry - nowy rysunek, parka znaczków dopłaty za 20 + 10 f., odwrotna do katalogowanej 10 + 20 f, gwarancja Schmutz.

1 800 PLN1 600 PLN
35449

1944 dwa banknoty oflagu IIC wydane przez Kasę Samopomocy Obozowej o nominale 10 f. serie AI i AIII, różnią się szczegółami rysunku, na banknocie z serii AI spotykane czasem wcięcie w prawej dolnej ramce rysunku, niezłożone, jeden ma ostre rogi, drugi miękkie.

250 PLN250 PLN
35463

1942 druty, próba znaczka w barwie niebieskiej na papierze bibułkowym w barwie zielonkawożółtej ze znakiem wodnym, niekatalogowane i unikalne, gwarancja Schmutz.

5 000 PLN5 000 PLN
35467

1942 Trąbka pocztowa, ciekawy nowodruk znaczka za 15 f. na papierze białym gładkim grubym ze słabo odbitym lewym dolnym narożnikiem rysunku, gwarancja Schmutz.

160 PLN120 PLN
35479

1942 tryptyk z kaplicy obozowej, znaczek w kolorze brunatnym na papierze szarym gładkim średnim gumowanym, gwarancja i oznaczenie.

400 PLN400 PLN
35485

1943 Menażka, znaczek za 10 f. w kolorze jasno niebieskozielonym na papierze białym gładkim grubym, w tym odcieniu rzadko spotykany, gwarancja i oznaczenie 10x1A Schmutz.

150 PLN270 PLN
35486

1943 Menażka, znaczek w odcieniu szarozielonym, na papierze szarym gładkim średnim gumowanym, gwarancja i opis.

140 PLN140 PLN
35487

1943 Menażka, prawostronnie cięty kasowany znaczek za 10 f. w odcieniu niebieskozielonym, na papierze szarym gładkim średnim gumowanym, gwarancja i opis.

180 PLN180 PLN
35488

1943 50. gonitwa Towarzystwa Wyścigów Konnych, znaczek za 20 f. w kolorze ciemnoniebieskim na papierze białym gładkim grubym (Fi.500.-), gwarancja z oznaczeniem Krawczyk.

450 PLN450 PLN
35490

1943/45 Pieczęć reklamowa "MURNAU KIERMASZ OBOZOWY 12-14.XII.43" i dodatkowy stempel "Czerwony Krzyż" przeznaczony dla oficjalnej korespondencji prowadzonej przez Męża Zaufania Obozu z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem w Genewie, został wykonany przez Tadeusza Kluźniaka, przedstawia on Czerwony Krzyż na którym w czterech wierszach wypisano dewizę: "Inter Arma Caritas", z lewej strony krzyża znajduje się kłos, a z prawej drut kolczasty, obok stoją słupy stanowiące oparcie dla ogrodzenia markowanego po jednej i drugiej stronie pięcioma poziomymi kreskami, na lewym słupie data "1939", na prawym "1945" oznaczające okres trwania opieki ze strony Międzynarodowego Czerwonego Krzyża; stempelek ten w marcu 1945 Zarząd Poczty wypożyczył od Męża Zaufania i poczta odbijała go na bieżącej korespondencji obok kasowników stałych; dodatkowo odciśnięty datownik; doskonały stan zachowania.

360 PLN360 PLN
35525

1944 Święto Żołnierza - Husarz, znaczek za 50 f. na dużym wycinku z kasownikiem z trzeciego dnia obiegu, gwarancja.

100 PLN100 PLN
35544

1944 Rocznica Powstania Styczniowego, "kula przy głowie generała Langiewicza" obce ciało odbite na szarooliwkowym znaku opłaty, całostka wysłana 2.IV, doskonały stan zachowania; gwarancja Schmutz.

500 PLN500 PLN
35575

1945 Tydzień Ziemi Czerwieńskiej, marginesowy znaczek za 20 gr., gwarancja Schmutz.

60 PLN60 PLN
35605

4 000 PLN4 050 PLN
35610

700 PLN575 PLN
35661

1940 Internowanie w Szwajcarii - formularz "Pamiątka z internowania w Szwajcarii" ze znaczkiem poczty polowej, ostemplowany w obozie Wölflinswil.

200 PLN200 PLN
35667

1940 Oflag XIIA - karta wysłana 8.11 z obozu do Sompolna, niemy datownik nadawczy; trójkątny stempelek cenzury; dobry stan zachowania.

20 PLN20 PLN
35670

1940 Oflag IIB - listownik datowany 18.IV, wysłany z obozu do Radomska; rzadko spotykany przypadek oznaczenia numeratorem biurowym daty (26.4) przeprowadzenie cenzury przesyłki; doskonałej jakości odbitka stempla informacyjnego; cenzura z dodatkową parafką cenzora; nieznacznie słabszy stan zachowania.

40 PLN40 PLN
35701

1940 internowanie w Szwecji, lotniczy list polecony wysłany z koszar twierdzy Vaxholm do Biblioteki Polskiej w Paryżu. Liczne stemple: “Internerings-officeren i Vaxholms Fästning”, “Porto Betalt” opłacono w 4 jezykach, “Portofritt Franchise postale: Conv.art.48” i ”Valutacontroll Postverket” na odwrocie.

Na terenie obozu w Vaxholm przebywało w koszarach pod koniec września 1939 roku 169 marynarzy z okrętów podwodnych; ORP "Ryś", ORP "Sęp" i ORP "Żbik", do których dołączyła w październiku, po kapitulacji Helu, 11-to osobowa załoga kutra pościgowego ORP "Batory". Korespondencja internowania ze Szwecji jest unikalna ze względu na niewielka liczbę internowanych.

1 000 PLN1 000 PLN
35717

1941 Oflag XIIA Hadamar, listownik wysłany z obozu do Poznania, stempelek cenzora.

30 PLN30 PLN
35732

40 PLN40 PLN
35745

1942 listownik obozowy wysłany do Oflagu VIII F w Niemczech przez internowanego przebywającego w szpitalu w Büren. Stempel obozu internowanych w Büren, stempel odbiorczy Oflagu, numerek cenzury i ręcznie napisana data odbioru 28.I.43.

150 PLN150 PLN
35754

1943 Oflag IID - potwierdzenie otrzymania paczki wysłane 21.9 z obozu do miejscowości Deutscheneck (Sompolno); trójkątny stempelek cenzora nr.7; dobry stan zachowania.

30 PLN30 PLN
35764

1943 Oflag IID Gross Born, listownik wysłany z obozu do Krakowa, stempelek cenzora nr 5.

40 PLN40 PLN
35777

50 PLN50 PLN
35801

1945 poczty między obozowe w Niemczech, Dachau-Allach - "Orzeł Polski", seria na papierze y z guma nakładana deseniowo, znaczek w kolorze zielonym ślad po niewielkiej podlepce.

60 PLN60 PLN
35817

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, tereny północnoniemieckie, "Libertas", typografia z formy cynkowej; znaczek poczty międzyobozowej za 20 fen. w kolorze czerwonym na papierze białym średnim, gwarancja i oznaczenie.

150 PLN150 PLN