The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 99. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
18459

1919 "cegiełka" - potwierdzenie wpłaty na "Listek do wieńca/ Na groby Obrońców Lwowa/ i wschodniej Małopolski/ złożył/ J.W.P.", w wieńcu cytat z "Hymnu strzeleckiego" "Z trudu naszego i znoju Polska powstała by żyć".


80 PLN
SOLD
18460

1919 kartka zwolniona z opłaty pocztowej z Czerwonego Krzyża w Genewie do Krakowa z informacją o miejscu pobytu polskiego jeńca wojennego.


90 PLN
18461

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, dokument ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 311" z datą 29.11.19.


450 PLN
18462

1919 Wojsko Polskie na Syberii, rachunek telefoniczny wysłany do Polskiego Komitetu Wojennego w Omsku, bardzo rzadkie, ze zbioru Z. Mikulskiego.


3 500 PLN
18463

1919 kartka nadana z Luschwitz (Włoszczakowice) 26.8.19 do Poznania, stempel formacyjny "1. pułk Strzelców Wielkopolskich ? 4 komp. kulomiotów".


300 PLN
18464

1919 kartka z Krakowa wysłana 16.10.19 do IV Wydziału Dowództwa Frontu Litewsko - Białoruskiego w Wilnie, rzadki datownik odbiorczy "FRONTOWA POCZTA POLOWA * No 37 *".


120 PLN
SOLD
18465

1919 list wysłany z komendy II Batalionu Kolejowego z Kowla do Lwowa, pieczęć pocztowa z trąbkami "POCZTA POLOWA * No 15 *" oraz pieczęć formacyjna z orłem "Komenda II Batalionu Kolejowego".


180 PLN
18466

1919 list polecony na formularzu wysłany 29.09.19 z sądu polowego 8. Dywizji Piechoty z rejonu Zasławia do Dowództwa Żandarmerii w Warszawie, w treści zawiadomienie o ściganym z Okuniewa powiat Warszawa, który zbiegł 7.9.19, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA * No 18 *", erka "POCZTA POLOWA Nº 18" oraz pieczęć formacyjna "Sąd polowy 8 dywizyi piechoty" i "SPRAWA URZĘDOWA / wolna od opłaty".


180 PLN
SOLD
18467

1919 kartka wysłana 29 lipca z 3. baonu 1. pułku czołgów Armii gen. Hallera z poczty polowej 309 do Francji, pieczęć formacyjna "3 BAT. CZOŁGÓW POLSKICH (-) Wagomistrz".


400 PLN
18468

1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" trzy niemieckie znaczki (nakład 700 szt., Fi.3000.-); na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d", wartość 25 fen. jak zawsze z nadrukiem w położeniu odwróconym, gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1-3
2 400 PLN
18469

1920 SKAUTING - wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa przesłana miejscowo 20.VIII w Warszawie, zaledwie pięć dni po rozpoczęciu polskiego przeciwuderzenia i odrzuceniu bolszewików na wschód, adresowana do Naczelnego Inspektoratu ZHP, nadawcą jest harcerz służący w elitarnym 1 pułku szwoleżerów w 3 ochotniczym szwadronie zapasowym; na apel władz ZHP, druhowie służący w jednostkach liniowych mieli obowiązek zawiadamiać o swoich przydziałach, akcja ta miała na celu m.in. tworzenie rezerwy kadrowej i przesyłanie harcerzom materiałów szkoleniowych itp.; formacyjna pieczęć listowa; ślady archiwizacji; gwarancja Schmutz.


800 PLN
18470

1920 Armia gen. Józefa Hallera, poczta polowa nr.311, list wysłany 27-8 do Nancy zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik poczty polowej "Tresor et Postes 311" przydzielonej do obsługi Francuskiej Misji Wojskowej w Warszawie; kasownik odbiorczy na odwrocie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz.

Fi.3
250 PLN
18471

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 8.VI z Zakopanego, adresowana do Dowództwa Etapów WP na Ukrainie na pocztę polową 201 stacjonującą wówczas w Winnicy; karta ukośnie zgięta.


80 PLN
18472

1920 Bitwa Warszawska - dokument wystawiony 28-VIII wkrótce po odparciu spod Warszawy bolszewickiej nawały, przepustka dla żołnierza z pieczęcią formacyjną "Baterja Zapasowa 8. Pułk Artylerji Polowej"; żołnierze baterii zapasowej skutecznie bronili Torunia przed sowietami; niecodzienny dokument w bardzo dobrym stanie zachowania.


120 PLN
18473

1920 wojna polsko-sowiecka, polska ofensywa na Mińsk po bitwie nad Niemnem, widokówka przedstawiająca "Szefostwo Kolejnictwa" wysłana 1.XII.20 z Baranowicz do Tarczyna, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 4-ej ARMJI/ Szefostwo Kolejnictwa"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania;

bitwa nad Niemnem (20-26.IX) była ostatnią wielką bitwą wojny polsko-bolszewickiej, Armia Czerwona poniosła kolejną (po bitwie warszawskiej) olbrzymią klęskę, w jej wyniku definitywnie rozbito oddziały bolszewickie i nastąpił pościg za jej niedobitkami, 30.IX 4 Armia odbiła Baranowicze i nacierając wzdłuż linii kolejowej 14.X zdobyła Mińsk, 18.X po podpisaniu rozejmu ofensywę wstrzymano - bardzo ciekawe zdjęcie Szefostwa kolejnictwa 4 Armii jako widokówka.


300 PLN
18474

1920 zajęcie Pomorza, kartka nadana z Frontowej Poczty Polowej nr 25 do Kościerzyny, rzadki stempel cenzury wojskowej "DOWÓDZTWO ŻANDARMERJI POL. / PRZY Dwie 5tej BRYGADY JAZDY" używanym na Karturach.


500 PLN
18475

1920 list z Sosnowca 23.10.20 do Naczelnego Dowództwa W.P. w warszawie, na odwrocie stempel odbiorczy Frontowej Poczty Polowej nr 53 i pocztowy stempel odbiorczy, ciekawy niespotykany w tym kształcie stempel cenzury wojskowej "CENZUROWANE".


300 PLN
18476

1920 wojsko polskie na Syberii,formularz poczty polowej wysłany z Przemyśla 27.3.20 do Władywostoku w adresie "ochotniczych wojsk polskich na Syberii", oderwany znaczek.


1 500 PLN
18477

1920 list wysłany z okolic Równego z 2. baterii 7. pułku artylerii do Krakowa, datownik "FR. POCZTA POLOWA * 19 *", stempel cenzury "CENZUROWANO" na froncie i rewersie koperty.


100 PLN
18478

1920 list służbowy z Batalionu Zapasowego I. Pułku Wojsk Kolejowych w Krakowie wysłany 11.09.20 do Kompanii Ruchowej 2 linii 1. pułku Wojsk Kolejowych w Warszawie, pieczęć formacyjna, na rewersie datownik z odbiorczy z Warszawy oraz "POCZTA POLOWA No 53", odklejony znaczek.


120 PLN
18479

1920 przedrukowa kartka polowa wysłana z Przemyśla ze szpitala Okręgowego do Parku Artylerii w Lublinie, pieczęć formacyjna "Główny szpital okręgowy w Przemyślu.", na rewersie pieczęć kancelarii przyjęć szpitala.


100 PLN
18480

1920 list polecony z Krakowa wysłany 11.3.20 z baterii zapasowej 6. pułku artylerii ciężkiej do Komendy Uzupełnień we Włocławku, pieczęć formacyjna "6. PUŁK ARTYLERYI CIĘŻKIEJ / BATERJA ZAPASOWA", na odwrocie kasownik odbiorczy.


90 PLN
18481

1920 list służbowy wysłany 24.3.20 z 50. pułku strzelców kresowych z Kowla do Ministerstwa Spraw Wojskowych do Warszawy., datownik "GŁÓWNA FRONTOWA POCZTA POLOWA No IIIb", pieczęć formacyjna "POCZTA POLOWA / 50. Pułk. Strzel. Kresow." oraz stempel odbiorczy "Wydział prac przygotowawczych / dla Komisji Weryfikacyjnej".


160 PLN
18482

1920 list wartościowy o wartości 3.800 koron wysłany 16 kwietnia z dowództwa 1. Armii z Wilejki do Szefostwa Sadownictwa Polowego w Warszawie, trafił błędnie do poczty polowej 52 przekierowany do "Pp53", datownik "FR. GŁ. POCZTA POLOWA * I *" (z dużym i), pieczęcie formacyjne "Dowództwo I Armji / Referent Sąd. Prawny" oraz okrągła z orłem i drugi stempel wierszowy o tej samej treści, na rewersie datownik poczty polowej 52 oraz ślady po pieczęciach lakowych, dwa narożniki tylnej strony koperty przycięte. Listy wartościowe z tego okresu są bardzo rzadkie.


450 PLN
18483

1920 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, list polecony wysłany z francuskiej poczty polowej w Warszawie 29.9.20 do Francji, datownik francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 311", dodatkowy stempel "D.P.10 / Secteur 311 / Le Vaguemaster", dobry stan zachowania, na odwrocie datownik odbiorczy Nancy, gwarancja Schmutz.


400 PLN
18484

1921 Powstanie Słuckie - wydanie Nadzwyczajnej Rady Słucczczyzny, nadruk białoruskiej Pogoni, skrótu rosyjskiego brzmienia nazwy Rady - Ч.Р.Сл i nominału w walucie kopiejkowej pod napisem, przygotowane jako znaczki opłaty za doręczanie listów w Słucku, niedoszłe do obiegu - obszerny opis Powstania Słuckiego aukcja 87 lot 751, trzy parki znaczków za 50 kop./10 hal., na każdej inne nadruki - lekko odbity, mocno odbity i rozmazany, ciekawe do specjalizacji.

Fi.3
300 PLN
18486

1921 wojna polsko-sowiecka, pokwitowanie na list polecony do 23 Dywizji Piechoty, nadany 11.VI w Sortowni Poczt Polowych w Warszawie, czerwona odbitka bardzo rzadko spotykanego kasownika (wyróżnik c), niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; rzadkość!!!


120 PLN
18487

1921 prywatne wydanie znaczków okupacyjnych dla Zachodniej Ukrainy - przedruk na znaczkach ukraińskich, z orłem, i nominałem w polskiej walucie, kompletna seria na wycinkach.


240 PLN
18488

1921 formularz pocztowy "zamkniecie wykazu przekazów wypłaconych" z kasownikiem i stemplem Poczty Polowej nr 36 i stemplem okręgowym "130".


400 PLN
18489

1921 list urzędowy wysłany 21.03.21 (data podpisania Pokoju Ryskiego) z poczty polowej 18 (znajdującej się w Krzemieńcu) do Ekspozytury Ministerstwa Spraw Wojskowych do spraw demobilizacyjnych do Szefostwa Sądownictwa Polowego poczta polowa 53 w Warszawie, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA * No 18 *", pieczęć "POLECONY" oraz "SPRAWA URZĘDOWA / wolna od opłaty", na rewersie unikalny datownik "SORTOWNIA POCZT POLOWYCH * LWÓW *" oraz odbiorczy "POCZTA POLOWA Nr 53", bardzo dobry stan zachowania.


750 PLN
18490

1921 kartka pisana 24.3.21 z Kolumny Taborów nr 751 do Warszawy, pieczęć formacyjna "KOLUMNA TABOROWA No 751. * (-) Pieczęć / pocztowa." oraz datownik tranzytowy z Siedlec, widokówka ze zdjęciem dworca w Brześciu.


100 PLN
SOLD
18491

1921 kwit wystawiony 30.3.21 przez pocztę polową 56 za odbiór skrzyni taborowej, unikalna pieczęć poczty polowej z orłem i trąbkami "POCZTA POLOWA * No 56. *", na rewersie pieczęć nagłówkowa POCZTA / Polowa Nº 56. / Nº_____ / ______19_".


160 PLN
18492

1926 zaświadczenie o przebiegu służby wojskowej w czasie I wojny światowej i po jej zakończeniu, wystawione 20.VIII.1926 w Drohobyczu, uwierzytelnione pieczęcią dowództwa 6 pułku saperów.


50 PLN
SOLD
18581

1916 Graz - poczta miejska, widokówka frankowana "znaczkiem" o nominale 2 halerzy, oddziału ratowniczego ochotniczej straży pożarnej w Grazu (RETTUNGS-ABTEILUNG DER FREIW. FEUERW. GRAZ), instytucji zajmującej się prawdopodobnie tak jak np. w Łodzi miejscowym doręczaniem poczty, wysłana 20.VIII, adresowana na pokład pancernika SMS "Arpad"; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ, STRAŻ POŻARNA.


320 PLN
18611

1917 58 Galicyjski Pułk Piechoty (k.u.k. Galizisches Infanterie Regiment "Erzherzog Ludwig Salvator") - jednostka armii austro-węgierskiej, stacjonująca m.in. w Stanisławowie i Przemyślu, składająca się w większości z Rusinów (72%), karta pisana po polsku wysłana 21.VII do Warszawy przez żołnierza tej jednostki za pośrednictwem austriackiej poczty polowej 408, która obsługiwała także jednostki Legionu Ukraińskiego; owalna pieczęć formacyjna i fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej "7 FENYGÓW" - III wydania warszawskiej Poczty Miejskiej; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.9b
300 PLN