Auction 97. Foreign Postage on Polish territory

159

1896 obszar I Rzeczypospolitej - MOŻEJKI, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 7 kop, rozmiar: 145x60 mm; wysłana 20/II z Możejek (obecnie Mažeikiai na Litwie) do miejscowości Talsen (obecnie Talsi na Łotwie), znak opłaty unieważniony kasownikiem MOŻEJKI KOWIEN.G. (МОЖЕИКИ.КОВЕН.Г. ПОЧТ.ТЕЛ.КОНТ.), ten sam stempel odciśnięty dodatkowo na froncie; na odwrocie kasowniki przejściowy MITAWA i odbiorczy TELSEN (ТАЛЬСЕНЪ КУРЛѢ.) z 27.II; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.U30E
60 PLN
160

1896 obwoluta składanego listu ze Lwowa do Nowego Sącza.

30 PLN
161

100 PLN
162

1898 list wartościowy z Samboru do Lwowa.

Mi.52, 56
90 PLN
163

1898 list wysłany 20.5 z Karpacza (Krummhübel) do miejscowości Weigsdorf na Łużycach, koperta firmowa: "Hotel zur Schneekoppe (A.G.Exner) Krummhübel i.Rsgb." , na odwrocie datownik odbiorczy.

Mi.47
40 PLN
164

1899 austriacki sądowy znaczek doręczeniowy (II wydanie) - 34 Kr o ząbkowaniu liniowym ZL 10½ na dokumencie doręczonym 13.I w miejscowości Wysocko (Fi.130.-).

Fi.IIa
Mi.2B
50 PLN
165

1899 AMBULANS NR.27 relacji WARSZAWA-ALEKSANDRÓW, list wysłany 13.VI z Włocławka do Drezna przesłany ambulansem, znaczki unieważnione datownikiem POCZTOWY WAGON (ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЬ No.27) No.27 z wyróżnikiem "1" z datą 10 ИЮН, datownik odbiorczy na odwrocie; słabszy stan zachowania.

Mi.39x, 41x
60 PLN
166

1900 RUSZTOWE DATOWNIKI WARSZAWY na początku XX na Poczcie Głównej w Warszawie wprowadzono, celem efektywniejszego unieważniania znaczków, datowniki rusztowe - zawierały one nazwę urzędu grażdanką "ВАРШАВА", datę w formacie: dzień miesiąca i pełny rok cyframi arabskimi, a miesiąc cyframi rzymskimi, numer ekspedycji cyfrą arabską i grażdanką np. "1 ЭКСП.":

1900 karta pocztowa za 3 kop. dofrankowana znaczkiem za 1 kop. wysłana do Birmingham, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / 24.III.1900 / 1 ЭКСП. litery i cyfry wysokości 3,5 mm, 4 "ruszty" u góry i 4 u dołu stempla; datownik ВАРШАВА ПОЧТ.КОН.IV ЭКС. z wyróżnikiem 5 z datą 24.III; dodatkowo okrągły stempelek nadawcy "Ludwik Rosenzweig Przejazd 6."; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji);

1900 karta pocztowa za 4 kop. wysłana do Birmingham, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / -8.X.1900 / 1 ЭКСП. litery wysokości 2,5 mm, cyfry w dacie 3,5 mm, 4 "ruszty" u góry i 4 u dołu stempla; dodatkowo okrągły stempelek nadawcy "A.JASKULSKI Wierzbowa, 1 róg ul.hr.Kotzebue."; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji);

1900 karta pocztowa za 4 kop. wysłana do Apoldy, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / 15.VI.1900 / 1 ЭКСП. litery wysokości 2,5 mm, cyfry w dacie 3,5 mm, 5 "rusztów" u góry i 5 u dołu stempla; datownik ВАРШАВА ПОЧТ.КОН.IV ЭКС. z wyróżnikiem 5 z datą 15.VI i stempel odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania;

1901 znaczki za 1 kop. i 4 kop. na liście wysłanym do Budapesztu, znaczki skasowane stemplem rusztowym ВАРШАВА / 29.III.1901 / 1 ЭКСП. litery i cyfry wysokości 3,5 mm, 3 "ruszty" u góry i 3 u dołu stempla; datownik ВАРШАВА ПОЧТ.КОН.IV ЭКС. z wyróżnikiem 4 z datą 15.VI i stempel odbiorczy; koperta firmowa "ALBERT SIMONS"; dobry stan zachowania (znaczek za 3 kop. uszkodzony); na kartach albumowych.

Fi.P13, 45x, P14, 47x
600 PLN
167

1900 list wartościowy z Sambora do Iwonicza, znaczek za 60 hal. wydania z 1899 roku z ząbkowaniem 12½ / 12½.

Mi.80
150 PLN
168

1900 RUSZTOWE STEMPLE WARSZAWY na początku XX na Poczcie Głównej w Warszawie wprowadzono, celem skuteczniejszego unieważniania znaczków, stemple rusztowe - zawierały one nazwę urzędu grażdanką "ВАРШАВА", numer ekspedycji cyfrą rzymską i grażdanką "I ЭКСП." i numer stempla cyfrą arabską i alfabetem łacińskim np."No 1":

1901 karta pocztowa za 4 kop. datowana "11 September 1901" wysłana do Birmingham, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / I ЭКСП. / No 1; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji);

1902 znaczek za 10 kop. na liście wysłanym 14.III do Londynu, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / I ЭКСП. / No 2; na odwrocie datownik warszawski i londyński, odbiorczy stempel na froncie; bardzo dobry stan zachowania;

1902 znaczek za 1 kop. na kopercie do biletu wizytowego przesłanej miejscowo 19.IX, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / I ЭКСП. / No 3; na odwrocie datownik poczty miejskiej; walor o rzadko spotykanej taryfie w bardzo dobrym stanie zachowania;

1903 karta pocztowa za 4 kop. datowana "18 Oktober 1903" wysłana do Birmingham, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / I ЭКСП. / No 3; dodatkowo ozdoby stempelek-datownik nadawcy "Ludwik Rosenzweig 18.X.1903 ul.Długa No.55"; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); na kartach albumowych.

Mi.P14, 41, 45x
600 PLN
169

1900 obszar I Rzeczypospolitej - CZEKISZKI, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 7 kop, rozmiar: 145x81 mm; wysłana 15/I z miejscowości Czekiszki (obecnie Čekiškė na Litwie) do Rewla (Tallin), znak opłaty unieważniony datownikiem CZEKISZKI KOWIEN.G. (ЧЕКИШКИ.КОВЕН.Г. ПОЧТ.ОТД.), ten sam stempel odciśnięty poniżej; na odwrocie datownik odbiorczy REWEL (РЕВЕЛЬ ЭСТЛЯН.) z 17.I; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.U33A
50 PLN
170

1900 list z Przemyślan do Niemiec, koperta przycięta od góry.

50 PLN
171

1900 14 targi Przemysłu Rolnego w Poznaniu, okolicznościowa kartka z Poznania ze stemplem okolicznościowym wystawy "POSEN LANDW. AUSSTELLUNG 10 6 00 * 12-IN*", bardzo dobry stan zachowania.

300 PLN
172

1901 list na koszt adresata wysłany 1.II z Krakowa na poste restante do Rzeszowa, po dotarciu na miejsce 2.2 naliczono dopłatę 20 hal naklejając odpowiedni znaczek dopłaty i unieważniając go poprzez kreślenie, ponieważ jednak najpewniej odbiorca odmówił przyjęcia listu znaczek do celów rozrachunkowych zdjęto; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.P19
40 PLN
173

1901 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 7 kop, rozmiar: 144x81 mm; wysłana 3/II z Drohiczyna do miejscowości Zamoście poczta Uzlany w guberni mińskiej, znak opłaty unieważniony datownikiem (ДРОГИЧИНЪ II ГРОДН.Г. ПОЧТ.ТЕЛ.ОТД.) z wyróżnikiem "2", ten sam stempel odciśnięty dodatkowo poniżej; na odwrocie datownik drohiczyński (ДРОГИЧИНЪ II ГРОДН.Г. ПОЧТ.ТЕЛ.ОТД.) z wyróżnikiem "1", oraz kasowniki: przejściowy Rudzieńsk (РУДЕНСКЪ МИНСК.Г.) i odbiorczy Uzlany (УЗЛЯНЫ МИНСК.Г. ПОЧТ.ОТД.) z 6.II; walor w dobrym stanie zachowania (pionowe zgięcie).

Mi.U33A
50 PLN
174

1901 kartka z Lwowa do Wiednia, widokówka Lwów rynek.

70 PLN
175

1902 AMBULANS NR.51 relacji LWÓW-KRAKÓW, widokówka (Stacya kolejowa Jaroslaw) przesłana 16/2 do Kołomyi, znaczek unieważniony datownikiem ambulansu "KKBP LEMBERG-KRAKAU No51"; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.72
300 PLN
176

1902 AMBULANS NR.602 (?) relacji KRAKÓW-WIEDEŃ, widokówka przesłana 16 3 do miejscowości Kocierzowy, znaczki unieważnione datownikiem ambulansu "KRAKAU-WIEN" z numerem 602 (?) w prostokątnym okienku; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.72
80 PLN
177

20 PLN
178

1902 kartka z Bochni do Kłaja.

70 PLN
179

50 PLN
180

1902 karta pocztowy wysłana 6/XI (24.X) z Warszawy na adres Muzeum Narodowego w Krakowie do Antoniego Madeyskiego, wybitnego polskiego artysty rzeźbiarza, m.in. autora sarkofagu królowej Jadwigi (1902) w Katedrze na Wawelu nadawca listu prosi w imieniu Józefa Holewińskiego - znanego malarza i drzeworytnika: "Holewiński prosi o fotografię sarkofagu [królowej Jadwigi]; mnie będziecie łaskawi przysłać fotografię dwóch części i całości."; znaczki skasowane stemplem rusztowym ВАРШАВА / I ЭКСП. / No 1 obok datownik ВАРШАВА ПОЧТ.КОН.IV ЭКС. z wyróżnikiem 4 z datą 24.IX; krakowski datownik odbiorczy z 7 11; walor "z historią" w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
181

1903 widokówka wysłana 1.8 z miejscowości Zawadzkie (Zawadzki) do Wrocławia, datownik odbiorczy.

Mi.70
100 PLN
182

1903 niemiecka miejscowa kart pocztowa za 2 f przesłana 12.9 miejscowo w Lesznie, znak opłaty skasowany dwuobrączkowym datownikiem LISSA (BZ.POSEN); dobry stan zachowania (niewielki zaciek).

Mi.P40BII
60 PLN
183

70 PLN
184

80 PLN
185

80 PLN
186

1904 widokówka wysłana 18.VIII z Monachium do Połąga, przeadresowana i dosłana do Lublina; całość o ciekawym obiegu w dobrym stanie zachowania.

Mi.56x
30 PLN
187

1904 karta pocztowa z miejscowości Morszańsk w guberni tambowskiej do Lublina, wysłana 9.XII z oddziału pocztowego na dworcu kolejowym w miejscowości Penza, znak opłaty unieważniony datownikiem PENZA SYZRANO-WIAZIEM.ŻEL.DOR.P.O. (ПЕНЗА СЫЗРАНО-ВЯЗЕМ.ЖЕЛ.ДОР.П.О.) z wyróżnikiem "1", ten sam stempel odciśnięty dodatkowo poniżej; na froncie kasownik odbiorczy Lublin 14.12; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.P13
60 PLN
188

1904 kartka z Ujanowic do Dulowej, kasownik rusztowy.

20 PLN
189

1904 karta pocztowa nadana w wagonie pocztowym nr 5 do Petersburga.

50 PLN
190

50 PLN
191

1904 karta pocztowa nadana w wagonie pocztowym nr 5 do Warszawy.

30 PLN
192

1905 widokówka opłacona austriackim znaczkiem za 5 hal wydania z 1901 roku na papierze z nadrukowanymi paskami lakieru, o ząbkowaniu 13:13½ wysłana 28.10 z Krakowa do Piotrkowa, znaczek skasowany datownikiem urzędu KRAKÓW 2, datownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.87B
40 PLN
193

1905 widokówka z Krakowa do Tarnobrzegu.

15 PLN
194

80 PLN
195

1907 list wysłany 20.12 z Rozwadowa do New Britain w Stanach Zjednoczonych, znaczek skasowany idealnie odciśniętym stemplem rusztowym, stempel odbiorczy z 9.I na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.137
60 PLN
196

1907 KORESPONDENCJA PRZYCHODZĄCA DO POLSKI, koperta z papeterii hotelu Excelsior Palace w Palermo, nadana 29.3 za pośrednictwem poczty hotelowej (czytelnie odciśnięty ośmiokątny datownik), wysłana 30.3 z dworca kolejowego w Palermo do Warszawy, stempel odbiorczy 21.3; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN
197

1907 karta pocztowa w ambulansie pocztowym nr 25 na trasie Warszawa - Sosnowiec, stempel odbiorczy Wierki.

50 PLN
198

1907 adres przesyłkowy do paczki z Gródka jagiellońskiego do Czech.

100 PLN