Auction 96. Communist Poland 1945-1952

40063

1945 wydanie przedrukowe, 1,50 zł (forma III) - parka zawierająca dwa typy znaczków na poleconej karcie wysłanej 15.XI z Brwinowa do polskiego obozu zbornego w Le Courtine we Francji; stempelek cenzury wojskowej nr.573; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Część żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (PSZ) podporządkowana była bezpośrednio brytyjskim władzom wojskowym, zostali oni zgrupowani w dwóch obozach Polskiej Wojskowej Misji Likwidacyjnej we Francji: w Lille oraz w La Courtine (departament Creuse), w 1946 przebywało w nich około 5500 żołnierzy, podlegali oni stopniowej demobilizacji, o której w 1945 zadecydował rząd brytyjski.

Fi.376aT1+T2
Mi.409b
180 PLN
40064

1945 wycinek z listu z kasownikiem prowizorycznym z Blachowni, gwarancja.

Fi.376a t1+2
Mi.409b
50 PLN
40065

1945 wydanie przedrukowe, znaczki z nadrukiem typ 1 i 2.

Fi.376a typ1+2
Mi.409b
15 PLN
40066

Fi.376b
Mi.409a
380 PLN
40067

1945 wydanie przedrukowe, znaczek w kolorze czerwonym z nadrukiem formy II typ 1, niewielkie uszkodzenie na dolnej perforacji, fotoatest Walocha.

Fi.376b
Mi.409a
900 PLN
40068

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50zł./25gr. w kolorze czerwonym z nadrukiem I formy unikalny z rzadkim błędem na poz.53 "plamka nad belką", z atestu plama powstała skutkiem wyprysku stopu przy sporządzeniu odlewu stereotypowego i zanikła podczas dalszego druku skutkiem zużycia, to szybkie zanikanie opisał L.Schmutz na tanim znaczku drukowanym typografią "Przegląd Filatelistyczny" 8/2007 i zreprodukował na il.13, tu na drogim znaczku podstawowym drukowanym rotograwiurą, historyczny fotoatest z 1973 roku Prof.dr Antoni Łaszkiewicz.

Fi.376b F.I
Mi.409a
2 000 PLN
40069

Fi.376b FII T1
Mi.409a
1 600 PLN
40070

Fi.376b FII T2
Mi.409a
2 800 PLN
40071

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50zł./25gr. w kolorze czerwonym z mocno uszkodzonym prawostronnie nadrukiem II formy (typ 2, poz.30) - określane jako błąd "uszkodzona belka i cyfra 1 nowej wartości"; co unikalne błąd nadruku występuje na pozycji gdzie na znaczku podstawowym z końcowej fazy druku III walcem odnotowano na kilkunastu arkuszach powstanie dużego błędu "wcięcie w prawej krawędzi cyfry 2" - widoczne w prześwicie na górnym skanie (rozjaśnionym do żółtego) - możliwe, że jest to jedyny egzemplarz z takim błędem - do tej pory inny nie jest znany, gwarancja i opis błędu Schmutz.

Fi.376b FII T2 B
Mi.409a
5 000 PLN
40072

1945 wydanie przedrukowe, kiedyś parka znaczków za 1.50zł./25gr. w kolorze czerwonym (Mi.2 x 500 euro), nadruk II formą poz.95 i 96, dwa różne typy - z kropką na górze i na 2/3 wysokości cyfr; zdjęte z listu użytkowego nadanego w Krakowie 25.X.45; na liście były jeszcze parką i to parką w najrzadszym układzie kropek typ 2+typ 1 (wycena takiej parki Fi.7000.-), podczas odmaczania parka zapewne się rozpadła, ale oba znaczki zachowały się w bardzo dobrym stanie gwarancja Ryblewski, z opisem Schmutz.

Fi.376b FII T2 i T1
Mi.409a
2 000 PLN
40073

1945 wydanie przedrukowe, znaczek w kolorze czerwonym z bardzo nadrukiem formy II z poz. 4, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.376b FII typ 2
Mi.409a
1 200 PLN
40074

Fi.376b T1
Mi.409b
6 000 PLN
40075

Fi.376b typ 1 i 2
Mi.409a
2 500 PLN
40076

1945 wydanie przedrukowe 1,50zł/25gr, znaczek podstawowy rzadkiej odmiany koloru ciemnobrązowoczerwonego skasowany 2.9 na kopercie w Warszawie jednym z pierwszych powojennych stempli okolicznościowych "PIERWSZE ŚWIĘTO LOTNIKA w ODRODZONEJ POLSCE" Warszawa 19-LOTNISKO stosowanym wyłącznie w tym dniu; dekoracyjna całość (Myślicki 45 012 + 204); temat - LOTNICTWO; gwarancja i opis.

Fi.376d
Mi.409
600 PLN
40077

1945 wydanie przedrukowe, znaczek w rzadkim kolorze ciemno brązowoczerwonym, gwarancja i oznaczenie.

Fi.376d
900 PLN
40078

Fi.376d t1+2
Mi.409b
1 400 PLN
40079

Fi.377
Mi.410
40 PLN
40080

Fi.377, 378
Mi.410, 411
40 PLN
40081

1945 PERFORACJA PRYWATNA Chorzów - Warszawa oskarża, 1,50 zł znaczek z prywatną perforacją ZL11 skasowany 19.2.46 datownikiem Chorzów 1, dobry stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.380
Mi.414
50 PLN
40082

Fi.380
Mi.414
40 PLN
40083

Fi.381
Mi.415
80 PLN
40084

Fi.381
Mi.415
45 PLN
40085

1945 Warszawa oskarża - katedra Św.Jana, narożny znaczek za 3 zł. z błędem na poz.41 "belka w oknie", blok legitymacyjny W.XXVI., gwarancja.

Fi.381 B1
Mi.415
142 PLN
40086

1945 Warszawa oskarża, znaczek z obiegu pocztowego z błędem "belka w oknie".

Fi.381B1
Mi.415
20 PLN
40087

1945 Warszawa oskarża, 6 zł - frankatura pojedyncza, list polecony wysłany 6.V.1946 z Lublina do Piaseczna, znaczki unieważnione datownikiem prowizorycznym typu lubelskiego; przesyłka dosłana do Warszawy, na odwrocie kasowniki odbiorcze Piaseczno 8.V i Warszawa 14.V; dobry stan zachowania.

Fi.383
Mi.417
60 PLN
40088

1945 Kongres Związków Zawodowych, serie z odmianami papierów.

Fi.386
Mi.413
100 PLN
40089

1945 FDC - "Kongres Związków Zawodowych".

Fi.386
Mi.413
60 PLN
40090

1945 karnet - "KONGRES ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH".

Fi.386
Mi.413
60 PLN
40091

Fi.386
Mi.413
50 PLN
40092

Fi.386
Mi.413
60 PLN
40093

1945 Powstanie Listopadowe, kasowany znaczek za 10 zł.

Fi.387
Mi.420
30 PLN
40094

1945 Powstanie Listopadowe, pionowa parka znaczków za 10 zł. - bardzo rzadka bez perforacji poziomej pomiędzy znaczkami (Fi.4500.-), gwarancja i opis Schmutz.

Fi.387 MK1
Mi.420 UMw
5 000 PLN
40095

1945 kartka bez wydrukowanego znaku opłaty z Łodzi do Kielc z stempelkiem "Opłata pocztowa / opłacona gotówką", stempel cenzury wojskowej nr 833.

Fi.CfkVIII
80 PLN
40096

1945 kartka bez wydrukowanego znaku opłaty z stempelkiem "Opłata pocztowa / opłacona gotówką" i kwotą pobrania 50 w trójkącie (50 gr.) wysłana z Łodzi do Lublina, stempel cenzury wojskowej nr 259.

Fi.CfkVIII
80 PLN
40097

1945 kartka z Siepraw 11.8.45 do Świątnik Górnych, hasło propagandowe 5, stempel cenzury wojskowej 1957.

Fi.Cp92
80 PLN
40098

1945 kartka z Warszawy do Poznania, stempel cenzury wojskowej nr 2178.

Fi.Cp92
80 PLN
40099

1945 kartka z Łodzi do Warszawy, stempel cenzury wojskowej nr 1050.

Fi.Cp92
60 PLN
40100

1945 kartka z Milanówka do Rzeszówka, stempel cenzury wojskowej nr 1079.

Fi.Cp92
70 PLN
40101

1945 kartka z Katowic do Poznania, stempel urzędu cenzury nr 1968.

Fi.Cp92
80 PLN
40102

Fi.Cp92
30 PLN