26935 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - pasek trzech znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, na odwrocie fragment stempla Wydziału Finansów I Polskiego Korpusu i niewypełniona data zaewidencjonowania. | Fi.2 |
| 200 PLN | |
26936 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - bardzo rzadkie znaczki opłaty stemplowej za 3 Ruble, I wydanie - jeden z czarnym, drugi z fioletowym nadrukiem, unieważnione przez kreślenie. | |
| 1 200 PLN | |
26937 |
1918 list polecony, wysłany 9.3 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 667, adresowany na pocztę polową 690; formacyjna pieczęć listowa; zwraca uwagę specjalna, adaptowana nalepka polecenia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 30 PLN | |
26938 |
1918 Polski Korpus Posiłkowy - formularz służbowy Centralnego Urzędu Ewidencyjnego Legionów Polskich (Kucharski O.K.6.) stopień rzadkości - 4 punkty, wysłany 20.II za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "c") do Dowództwa Stacyi Zbornej Korpusu w Lublinie, trzy różne pieczęcie legionowe, dwie z nich u Berka nieopisane: "Centralny Urząd Ewidencyjny Polskiego Korpusu Posiłkowego" z orłem w środku i pieczęć kancelaryjna "KOMENDY STACYI ZBORNEJ LEG.POL. w LUBLINIE"; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania. W nocy 15/16.II.1918 część żołnierzy Polskiego Korpusu Posiłkowego (głównie z II Brygady gen.Hallera) przebiła się przez front austriacko-rosyjski pod Rarańczą i 6.III w rejonie miejscowości Soroki połączyła się z II Korpusem Polskim w Rosji. | |
| 320 PLN | |
26939 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - sześcioblok znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki i z numerem arkusza - 7, skraj arkusza niegumowany; prawie cały jeden z dwóch znaków wodnych występujących w arkuszu - każdy pod 6-cioma do 9-cioma znaczkami. | Fi.2 Wz |
| 600 PLN | |
26940 |
1918 POCZĄTKI POCZT WOJSKOWYCH W NIEPODLEGŁEJ POLSCE, korespondencja Euzebiusza Karola Jaremy bohatera polsko-ukraińskich walk o Lwów: przepustka wystawiona 4.XII dla dwóch szeregowców z odciśniętą pieczęcią formacyjną z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; Poczta Polowa Dowództwa Wojsk Polskich na Galicję Wschodnią - najwcześniejsza znana przesyłka z okresu walk we Lwowie - widokówka datowana "3.XII Lwów" wysłana do miejscowości Sobolów poczta Bochnia; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; datownik odbiorczy Bochnia z 7.XII; gwarancja Schmutz; formularz austriackiej poczty polowej wysłany 12.XII, datownik austriacki Lemberg-Lwów 2 z wyróżnikiem "3h"; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; gwarancja Schmutz; w czasie kiedy wysłano pierwszą przesyłkę poczta polowa nie posiadała jeszcze datowników, podręcznik "Polskie Znaki Pocztowe" s.1163: "Prawdopodobnie łączność pocztową uruchomiono już w listopadzie 1918 roku, jednak oficjalny rozkaz o uruchomieniu Poczty Polowej W.P. nr 1 wydano 20 grudnia 1918 roku." i dalej "Z okresu walk polsko-ukraińskich znamy następujące stemple na przesyłki poczt polowych: 1) austriacki zwykły datownik dwuobrączkowy z napisem "Lemberg-Lwów 6h" w kolorze czarnym (znana najwcześniejsza data 23.12.1918)."; drugą przesyłkę ostemplowano datownikiem z wyróżnikiem "3h", fakt stosowania wcześniej tego właśnie datownika nie był dotąd znany; Euzebiusz Jarema ur. 14.08.1902 w Sobolowie-Chrostowej (im.rodziców Michał, Waleria) - podpułkownik, legionista, obrońca Lwowa w 1918, uczestnik Powstań Śląskich, walczył w Kampanii Wrześniowej, w czasie Powstania Warszawskiego w stopniu majora był z-cą komendanta V Okręgu AK Praga; kawaler Orderu Virtuti Militari (za obronę Lwowa), kilkakrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych; zmarł w Warszawie 9.02.1979; unikalny zestaw historycznych dokumentów z najwcześniejszego, słabo udokumentowanego, okresu walk o niepodległość Polski. | |
| 4 200 PLN | |
26941 |
1918 ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA POMOCY OFIAROM WOJNY W ALEKSANDROWSKU, zaświadczenie o polskim pochodzeniu wystawione 6.IX w trzech językach (polskim, niemieckim i rosyjskim) dla Zdzisława Karczewskiego z rodziną, oryginalny podpis Józefa Czapskiego, pieczęć z orłem "Komitet Polski w Aleksandrovsku"; unikalny dokument obrazujący niezwykle splątane "Polskie drogi" w XX w. | |
| 800 PLN | |
26942 |
1918 podwójny formularza Włoskiego Czerwonego Krzyża przeznaczony dla włoskich jeńców wojennych, datowany 4.4, wysłany przez rodzinę jeńca do obozu w Austrii; stempelki cenzury włoskiej i austriackiej; rzadko spotykany w tej formie (kompletna karta podwójna) dekoracyjna walor w dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 150 PLN | |
26943 |
1918 dekoracyjna widokówka propagująca 8 pożyczkę wojenną z hasłem "MY WYTRWAMY. JEŚLI NAM POMÓDZ CHCECIE, SUBSKRYBUJCIE POŻYCZKĘ WOJENNĄ", na odwrocie tekst "SUBSKRYBUJCIE 8 POŻYCZKĘ WOJENNĄ", identyczne karty wydawane były z tekstem we wszystkich urzędowych językach monarchii - oferowana z tekstem polskim jest dosyć rzadka; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
26944 |
1918 Łomża - obóz internowania legionistów, formularz wysłany 9.2 z obozu do Warszawy, stempelek cenzury niemieckiej "GEPRÜFT POST. ÜB.-ST. 1.", "10 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania poczty miejskiej w Warszawie; nadawca - internowany legionista polski, jeden z tych którzy za przykładem Józefa Piłsudskiego odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier, w wyniku czego żołnierze z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży, z których ten ostatni jest najmniej znany i najsłabiej udokumentowany w literaturze; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja. | |
| 350 PLN | |
26945 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - parka skośnie wzajemnie położonych znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki. | Fi.2 |
| 120 PLN | |
26946 |
1918 koperta z listem pisanym po polsku datowanym 22.2.1918 wysłana z niemieckiego posterunku na dworcu kolejowym w Poniewieżu do Poznania, bardzo ładnie odciśnięta w kolorze niebieskim okrągła pieczęć listowa "Bahnhof Poniewjesch Brief-stempel", w adresie nadawcy podano Feldpost 216; walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
26947 |
| 120 PLN | |
26948 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 1 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki. | |
| 300 PLN | |
26949 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej rzadki o nominale 0,05 Rubla na fragmencie papieru ze znakiem wodnym, II wydanie, niespotykany w tak ładnym stanie zachowania. | Fi.1 |
| 1 200 PLN | |
26950 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej rzadki o nominale 3 Ruble, na fragmencie papieru ze znakiem wodnym i dodatkowo z obróconą cyfrą nominału, II wydanie, niespotykany w tak ładnym stanie zachowania. | Fi.8 |
| 1 200 PLN | |
26951 |
1918 kartka nadana z austriackiej poczty polowej nr 193 do Wiednia, stempel formacyjny, widokówka z Przemyśla ilustrująca zdobycie rosyjskiej baterii przez wojsko austriackie | |
| 80 PLN | |
26952 |
1918 kwit na nasiona za 370 rubli z 28.5.18 z pieczęcią formacyjną Komitetu w Bobrujsku, na rewersie pięć znaczków opłaty stemplowej wydanych przez I. Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, bardzo rzadkie. | |
| 900 PLN | |
26953 |
1918 kartka z Paryża ze stemplem centrali francuskiej misji militarnej w Polsce "MISSION MILITAIRE FRANCAISE EN POLOGNE * LE CENTRAL*", dobry stan zachowania. | |
| 400 PLN | |
26954 |
1918 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, list z obozu szkoleniowego w Le Puy gdzie trafili Polacy którzy służyli w armii niemieckiej i dostali się do niewoli francuskiej, datownik nadawczy z datą 26.6.18, stempel "DÉPOT DES POLONAIS * LE PUY* / L' Officier Comptable", na odwrocie stempelek "DÉPOT DES POLONAIS / DU PUY" i stempel odbiorczy z Rzymu z datą 27.6.18, dobry stan zachowania. | |
| 900 PLN | |
26955 |
1918 list nadany z obozu dla żołnierzy ochotników do armii gen. Hallera w Niagara on the Lake w Kanadzie, stempel nadawczy "FIELD POST OFFICE No 1, NIAGARA CAMP ONT. CANADA MILITIA" z datą 8.4.18. Obóz był czynny od 28.8.17 do 11.3.19. Korespondencja z tego obozu jest bardzo rzadko spotykana i wg katalogu Fischer znanych jest jedynie około 10 całości pocztowych z tym stemplem, koperta w bardzo dobrym stanie z czysto i czytelnie odbitym kasownikiem. | |
| 2 400 PLN | |
26956 |
1919 Wojna domowa w Rosji - Front Południowy, wydanie dla oddziałów Denikina, znaczki nieząbkowane z odmianami na karcie, skasowane 5.2 w Odessie. | Mi.1-5B |
| 80 PLN | |
26957 |
1919 OBRONA LWOWA - "DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*", od zarania niepodległości wybuchły walki polsko-ukraińskie na terenie Lwowa, powstała tam też pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1; najwcześniejsze znane przesyłki wysłane za jej pośrednictwem pochodzą z końca grudnia 1918 roku (z tym kasownikiem ze stycznia 1919 roku); formularz datowany "Miejsce postoju 13.II", wysłany 14.II za pośrednictwem poczty polowej nr.1 do Radomia; bardzo wyraźna odbitka, efektownej pieczęci formacyjnej z orłem "DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*"; 36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 300 PLN | |
26958 |
1919 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 9.VII za pośrednictwem poczty polowej 19 z Częstochowy do Puław, okrągła pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 7 PUŁKU ARTYLERII POLOWEJ", rzadko spotykany stempelek cenzury wewnętrznej jednostki "CENZUROWANE! 7 Pułk Art. Pol. W.P.", prowizoryczny kasownik odbiorczy Puławy z usuniętym napisem niemieckim ze stempla okupacji austro-węgierskiej; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w nieco słabszym stanie zachowania. | |
| 240 PLN | |
26959 |
1919 Powstanie Wielkopolskie, CENZURA POCZTY W RAKONIEWICACH, karta pocztowa wysłana 26.3 z miejscowości Tarnowa do Berlina, bardzo ładnie odciśnięty w kolorze czarnym okrągły stempel cenzury powstańczej z orłem "Cenzura poczty w Rakoniewicach"; znaczki unieważnione kasownikiem niemieckim TARNOWO (Kr.BOMST), całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 1 000 PLN | |
26960 |
1919 kartka wysłana 30 lipca 1919 z 3. baonu 1. pułku czołgów Armii gen. Hallera w Łodzi do Francji, stempel formacyjny "3 BAT. CZOŁGÓW POLSKICH (-) Wagomistrz" oraz datownik odbiorczy z Paryża. | |
| 400 PLN | |
26961 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze sztabu w Krakowie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES" z datą 26.6.19 do Francji, na odwrocie stempel "* PIECZĄTKA POCZTOWA * SZTABU WOJSK GEN. HALLERA" z orłem na tarczy, widokówka z marszałkiem Piłsudskim , poziome złamanie. | |
| 800 PLN | |
26962 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka z 1-szego Pułku Piechoty ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES" z datą 24.6.19 do Francji, owalny stempel "1 - SZY INSTRUKCYJNY PUŁK PIECHOTY" oraz okrągła pieczęć "WOJSKO POLSKIE 1-szy PUŁK PIECHOTY / MAJOR KOMENDANT", dobry stan zachowania, na odwrocie stempel odbiorczy. | |
| 800 PLN | |
26963 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, list z eskadry lotniczej ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES * 309*" z datą 1.8.19 do Francji, rzadki stempel formacyjny w języku polskim "DOWÓDZTWO WOJSK GENERAŁA HALLERA LOTNICTWO * DOWÓDZCA *" z orłem na tarczy według nowego wzoru i napisem "W.P." w kolorze zielonym, na odwrocie stempel odbiorczy z datą 6.8.19, listy z eskadr lotniczych należą do najrzaszych. | |
| 1 700 PLN | |
26964 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka ze sztabu w Krakowie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES * 309 *" z datą 21.6.19 do Francji, na odwrocie i odwrocie stempel "* PIECZĄTKA POCZTOWA * SZTABU WOJSK GEN. HALLERA" z orłem na tarczy w rożnych kolorach; fioletowym i liliowym, widokówka z Krakowa, bardzo dobry stan zachowania. | |
| 900 PLN | |
26965 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, list z kwatery głównej do Francji,pieczątka "* KWATERA GŁÓWNA * ARMII GEN. HALLERA / KOMENDA", zalepka i stempel francuskiej cenzury wojskowej. | |
| 400 PLN | |
26966 |
1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka z eskadry lotniczej, kartka z eskadry lotniczej nadana przez Misję Francuskią w Warszawie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 311" z datą 7.8.19 do obozu szkoleniowego w Sarthe gdzie formowano jednostkę z ochotników polskiego pochodzenia, datownik odbiorczy "CHATEAU DU LOIR SARTHE" z datą 11.8.19, rzadki stempel formacyjny eskadry lotniczej "ARMEE POLONAISE - ESCADRILL 162 / Le Commandant", bardzo rzadkie, dobry stan zachowania. | |
| 800 PLN | |
26967 |
1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" trzy niemieckie znaczki (nakład 700 szt., Fi.3000.-); na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d", wartość 25 fen. jak zawsze z nadrukiem w położeniu odwróconym, gwarancja Ćwiertnia. | Fi.1-3 |
| 2 400 PLN | |
26968 |
1920 wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa wykonana z kory brzozowej, napisana 30.VI na miejscu postoju, wysłana 2.VII za pośrednictwem poczty polowej nr.26 do Sandomierza, okrągła pieczęć formacyjna "Dowództwo 3 Baonu Saperów", stempelek cenzury "Cenzurowano" z parafką cenzora, kasownik odbiorczy; karta wysłana z 2 Dywizji Piechoty Legionów (do której przydzielona była poczta polowa nr.26) na dwa dni przed rozpoczęciem na froncie litewsko-białoruskim ofensywy Tuchaczewskiego (4.VII.), mającej na celu odciążenie frontu południowego, gdzie polskie wojska w tym czasie zajęły Kijów, linia frontu opierała się wtedy na Berezynie i były to najbardziej wysunięte na wschód rubieże kontrolowane przez 4 Armię; to jedna z najlepiej zachowanych przesyłek na korze brzozowej, świetnie widać strukturę drewna; gwarancja Schmutz. | |
| 1 200 PLN | |
26969 |
1920 WILNO 1b - WOJNA POLSKO-SOWIECKA, lipcowa ofensywa Tuchaczewskiego - list polecony wysłany 4.7 z urzędu Wilno 1 do Kansas City w USA, znaczki unieważniono jednym z dwu używanych w tym czasie kasowników WILNO 1 wyróżnik "b", obok rzadka R-ka WILNO 1b No........, na dole amerykański numer listu 36963, a na odwrocie kasowniki odbiorcze Kansas City z 1 i 2 sierpnia; list został wysłany w dniu rozpoczęcia wielkiej sowieckiej ofensywy Tuchaczewskiego, której kulminacyjnym punktem była Bitwa Warszawska; natarcie bolszewickie rozwijało się bardzo szybko i Wilno zostało zajęte już 14 lipca; walor w dobrym stanie zachowania (na odwrocie ślady archiwizacji). | |
| 1 200 PLN | |
26970 |
1920 Wyprawa Kijowska - list wysłany 4.III z poczty polowej nr.48 do Warszawy, poczta ta obsługiwała 2 Dywizję Strzelców Wielkopolskich, którą w styczniu 1920 przemianowaną na 15 Dywizję Piechoty, jednostka ta w styczniu i lutym 1920 brała udział w wyzwalaniu Pomorza, a 8.III wyruszyła w rejon koncentracji przed operacją kijowską - do Brodów; 15 Dywizja Piechoty brała udział w bezpośrednim szturmie na Kijów, a jej oddziały jako pierwsze wraz z oddziałami 1 Dywizji Piechoty Legionów wkroczyły 7 maja do Kijowa; całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 240 PLN | |
26971 |
1920 POLSKA POCZTA POLOWA KARTA POCZTOWA nadruk na formularzu austriackiej poczty polowej, rzadko spotykany prowizoryczny formularz datowany 24.II, wysłany do Ostrowa Łomżyńskiego, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW", kasownik odbiorczy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
26972 |
1920 Wyprawa Kijowska - ZAJĘCIE ŻYTOMIERZA widokówka datowana "Żytomierz dn.5.V 1920" wysłana do miejscowości Kromolice (Wielkopolska), częściowo odbita pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO III BAONU ...EGO" (najpewniej 1 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO), kasownik odbiorczy Poznań 15.5.
| 2 000 PLN | |
26973 |
1920 wojna polsko-sowiecka, urzędowy formularz poczty polowej Szefa Sanitarnego D.O.E. we Lwowie, wysłany 12.III do Sekcji Lekarskiej w Warszawie za pośrednictwem poczty polowej nr.11 stacjonującej w Tarnopolu; efektowna pieczęć formacyjna z godłem; ładne odbitki wszystkich ostemplowań; całość w doskonałym stanie zachowania (ślady archiwizacji); z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 240 PLN | |
26974 |
1920 urzędowy formularz poczty polowej IX Oddziału Dowództwa Okręgu Centralnego Poznań, adresowany do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, wysłany 2.IV z Poznania zwykłą pocztą cywilną!!! kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do Naczelnego Dowództwa; całość w bardzo dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 240 PLN | |