Auction 93. PoW Woldenberg camp

12833

80 PLN
12834

1944 odbitka autorska naklejki primaaprilisowej z podobizną najstarszego obozu płk Wacława Szalewicza, nalepka według projektu Edmunda Czarneckiego z jego sygnaturą w dolnym prawym rogu, rzadkie.

1 500 PLN
12835

1944 Program obchodów Roku Olimpijskiego w Obozie IIC; unikalna próbna odbitka dwóch pierwszych stron karnetu zawierającego szczegółowy program przewidzianych zawodów sportowych i imprez towarzyszących, a ponadto listy osób patronujących obchodom, zarządów klubów sportowych, sędziów, komitetu organizacyjnego zawodów i innych; na froncie odbitka emblematu Wojskowego Klubu Sportowego Warta; ostatecznie karnet miał inny układ stron i zamiast emblematu klubowego zawierał trzy niewydane znaczki olimpijskie zaprojektowane przez W.Oyrzanowskiego; walor ten będzie ozdobą zarówno zbioru Poczt Obozowych jak też tematycznego - Olimpiada, w handlu niespotykany.

4 000 PLN
12836

1944 "SZYBKIEGO POWROTU DO DOMU ŻYCZY KAN. PIOTR WASYLIK MISTRZ KOMINIARSKI OBOZU - BAR.V.B." - alegoryczny drzeworyt na bibułkowym papierze przedstawiający: na pierwszym planie ułana trębacza w mundurze Księstwa Warszawskiego, na płomieniu trąbki napis "MOJE IMIĘ 1944", na drugim planie odchodząca postać w długim żołnierskim płaszczu z napisem "1943" na plecach, tło stanowi widok górskiej wioski z kościołem i kilkoma chałupami; słabszy stan zachowania (załamania i przebarwienia na dole i po lewej stronie).

1 200 PLN
12837

1944 Kontrtorpedowiec - grafika autorstwa Zygmunta Pazdy z jego podpisem, odbita na bibułkowym papierze, drzeworyt wykorzystano do druku pocztówek sprzedawanych przez Pocztę Obozową oraz do wykonania większej grafiki z dewizą "NAVIGARE NECESSE EST VIVERE NON" przedstawiając figurę Matki Boskiej Kociewskiej ponad morzem oraz żaglowiec "Dar Pomorza" i niszczyciel (por. lot 29122 aukcja XC); walor w dobrym stanie zachowania.

1 000 PLN
12838

1944 "Spacer" - grafika autorstwa Edmunda Czarneckiego wykonana techniką suchej igły na blasze z puszki po sproszkowanym mleku, z podpisem autora i datą "Ed. Czarnecki 44" - reprodukowana jako pierwsza w tomie I Katalogu Poczty Obozowej Józefa Machowskiego na str.4 (nienumerowanej); bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

4 000 PLN
12839

1944 (?) pocztówka ozdobiona drzeworytem przedstawiającą scenę puszczania wianków na wodę, figurę Świętowita, a na pierwszym planie wianek z herbami polskich miast i napis WIANKI, fantazyjny napis POCZTÓWKA; rzadki walor w dobrym stanie zachowania (dwa zagięcia: poziome i ukośne powstały najpewniej przed drukiem).

400 PLN
12840

1945 kartka z grafiką obozową, stempel okolicznościowy "Wystawa leśna".

100 PLN
12841

Fi.51
700 PLN
12842

Fi.51
120 PLN
12843

1945 "krwawa niedziela", gwarancja Schmutz.

Fi.51
120 PLN
12844

1945 Krwawa Niedziela, gwarancja Falkowski, Jendroszek.

Fi.51
700 PLN
12845

Fi.bl.20
30 PLN
12846

1970 cennik znaczków poczt polskich w niemieckich obozach jenieckich, wydany nakładem PZF oddział krakowskiego pod redakcją L.Świejkowskiego, opracowany przez komisję w składzie J.Machowski, J.Ryblewski, L.Schmutz i J.Tislowitz, 20 stron.

80 PLN
12847

80 PLN