Auction 91. WW2 PoW and internment camps

38105

1942 Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu Düerrenroth do Winterthur, stempelek cenzora 320, na odwrocie zalepka cenzury.

120 PLN
38106

1942 Stalag IIID - karta (formularz francuski) wysłana 25.X z obozu, stempelek cenzury, minimalnie słabszy stan zachowania.

50 PLN
38107

1942 Oflag XC i XD - strona tytułowa modlitewnika przeznaczonego dla jeńców wojennych, stempelki cenzury, ciekawostka będąca zarazem smutną pamiątka lat wojny; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

150 PLN
38108

1942 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagycenk, list z obozu wysłany 26.I do Poznania; zalepki i pieczątki cenzur, stempelek zwolnienia od opłaty pocztowej; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
38109

1942 Internowanie na Węgrzech - obóz Pilisvosvar, formularz z sygnaturą "2870/1941" wysłany 24.I z obozu do Lwowa, stempelki komendantury obozu: podłużna dwuwierszowa i okrągła z herbem państwa, cenzury; ładna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

200 PLN
38110

1942 Stalag VIJ - listownik wysłany 2.12 z obozu do Lublina, rzadko spotykany stempelek cenzora nr.27 z wizerunkiem łabędzia - gratka dla tematyków; na odwrocie adres nadawcy "Arbeits-Kommando-Nr.: 777P"; bardzo dobry stan zachowania; temat - PTAKI.

120 PLN
38111

1942 Stalag VB - karta wysłana 6.5 z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie za pośrednictwem którego, przesyłkę przekazano dalej do właściwego odbiorcy; nieznaczne ślady archiwizacji; ładny stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

120 PLN
38112

1942 Stalag VIJ - nietypowy, rzadki listownik z oznaczeniem miejscowości i sygnaturą nakładu wysłany 18.3, zwraca uwagę efektowny stempelek cenzora nr.44; dobry stan zachowania.

120 PLN
38113

1942 Internowanie w Szwajcarii - potwierdzenie nadania listu z miejscowości Elgg wysłanego 1.IV do Stefana Szydłowskiego w Londynie; formularz o sygnaturze "No3154a.VII.40."; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
38114

1942 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 31.12 z obozu w Mannheim do Muszyny, stempelek cenzora nr.2; na odwrocie w adresie nadawcy podano numer poczty polowej "Feldpost-Nr. 07 066", na której w okresie 12.07.1941-24.01.1943 przeprowadzano cenzurę poczty; minimalnie słabszy stan zachowania (zażółcenia).

40 PLN
38115

1942 Oflag VIB - listownik do zwrotnej korespondencji z jeńcem wysłany z Krakowa 14.2. do obozu, stempelek cenzury obozowej z nr X, całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

30 PLN
38116

1942 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Pilisvörösvar 16.11.42 do Lwowa, liczne stemple cenzury.

60 PLN
38117

1943 Internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 11.2 z Krakowa do obozu we Fribourgu, kartka przewodnia poczty dla internowanych, stempelek cenzora 376, zalepki i stempelki cenzur niemieckiej i szwajcarskiej; kasownik odbiorczy szwajcarskiej poczty polowej; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

Fi.70, 74
400 PLN
38118

1943 Stalag XIID - karta wysłana z obozu 1.II do Łodzi, stempelek cenzora nr.45; zwraca uwagę stempelek REICH, nieznacznie słabszy stan zachowania.

40 PLN
38119

1943 Internowanie w Szwajcarii - widokówka wysłana 24.V z Wildegg do obozu Winterthur, stempelek cenzora 361, bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
38120

1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Ipolyhidveg, list z obozu wysłany 13.X do Torunia; nietypowy prostokątny datownik nadawczy, okrągła pieczęć komendantury obozu, stempelki zwalniające przesyłkę od opłaty pocztowej: "ELLENORIZVE" i "BELLIGERANTE INTERNE/ SANS TAXE"; zalepka i pieczątki cenzur; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

120 PLN
38121

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Winterthur, list polecony wysłany 18.9 z Krakowa do obozu, kompletna (zazwyczaj zdarta) kartka kierunkowa!!! zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, stempelki cenzorskie, w tym szwajcarski 323; stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

350 PLN
38122

1943 Stalag XIIA - szpital "Reserve Lazarett 1", listownik (formularz francuski) wysłany 3.1 z obozu do Łodzi, stempelek cenzora obozowego nr.7, zwraca uwagę użycie datownika poczty polowej; dobry stan zachowania (na odwrocie niewielkie przebarwienia od kleju).

80 PLN
38123

1943 Stalag XIID - listownik (formularz francuski) wysłany 19.VII z obozu do Łodzi, stempelek cenzora obozowego nr.29, na odwrocie obozowy stempel informacyjny.

50 PLN
38124

1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 15.7 z obozu w Kilonii do majątku Turna; niemy kasownik nadawczy, stempelek cenzora obozowego nr.3; doskonały stan zachowania.

100 PLN
38125

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.

15 PLN
38126

1943 Oflag IIE, karta-formularz ozdobiona świąteczną kalkomanią wykonaną w obozie!!! wysłana 17.12 do Garwolina; w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze literę nazwiska jeńca - "Z" od nazwiska "Zaremba", umożliwiało to segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora obozowego nr.13; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji).

250 PLN
38127

1943 Oflag VIB - listownik wysłany z obozu 12.6. do Krakowa, niemy datownik, stempelek cenzora nr 7, całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

30 PLN
38128

1944 Internowanie w Szwajcarii - formularz wysłany z obóz Winterthur do obozu Meilen, korespondencja w sprawie uchodźców z Warszawy po powstaniu, pieczątka szwajcarskiego cenzora 304, dodatkowo stempel "Zuzustellen Feldpostdirektion"; doskonały stanie zachowania.

Fi.Fp1
150 PLN
38129

1944 Stalag IIA - karta wysłana 11.6 z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, niemy kasownik nadawczy, stempelek cenzora obozowego nr.41, pieczęć kancelaryjna PCK; bardzo dobry stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

100 PLN
38131

1944 Oflag IID - nierozerwana karta podwójna wysłana 13.12 z obozu do miejscowości Sienno; w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "Cz" od nazwiska "Czapski", umożliwiało to segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora nr.12; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

80 PLN
38132

1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz Meilen, karta wysłana 3.2 z Oflagu VIIA Murnau z prośbą o udzielenie pomocy rodzinie w okupowanej Polsce; stempelki cenzorów: obozowego nr.5 i szwajcarskiego 332 i "Zuzustellen Feldpostdirektion"; zwraca uwagę dodatkowa pieczątka "z rączkami" niewiadomego przeznaczenia; walor w ogólnie dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji).

200 PLN
38134

1944 Stalag IA - obrazek świąteczny na niebieskim papierze, autorstwa Wacława Kobielskiego.

120 PLN
38135

1944 Stalag XVIIB - rzadki formularz tzw. form włoski, wysłany 20.7 z obozu do Tczewa, stempelek cenzora nr.171.

150 PLN
38136

1944 amerykański obóz dla jeńców niemieckich w Clinton - formularz wysłany 10.VI z obozu przez niemieckiego marynarza do Raciborza, cenzury amerykańskie i niemiecka; ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

160 PLN
38137

1944 Oflag VIB Dössel - karta ozdobiona okolicznościową akwarelką, na odwrocie dedykacja "Na imieniny Jędrka 16.V.1944 r/ od Taty z Dössel"; minimalne ślady archiwizacji.

300 PLN
38138

1944 Internowanie w Szwajcarii - list do żołnierza z Południowej Afryki wysłany 1.VI z miejscowości Pietermaritzburg do obozu Gossau w Szwajcarii; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, cenzura niemiecka, stempelek szwajcarskiego cenzora 315; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki; całość w bardzo dobrym stanie zachowania (niewielki ubytek tylnej klapy, nienaruszony kompletny adres nadawcy).

500 PLN
38139

1944 Oflag IIC - karta - część na odpowiedź wysłana 16.V z miejscowości Kalvarija, zwraca uwagę niezmieniony datownik litewski; stempelek cenzora nr.27.

50 PLN
38140

1944 Stalag XB - listownik (formularz francuski) wysłany 15.3 do Lublina; zwraca uwagę użycie datownika niemieckiej poczty polowej jako stempla nadawczego, stempelek cenzora obozowego S7; dobry stan zachowania.

100 PLN
38141

1944 Oflag VIB - kartka wysłana z obozu 22.12. do Krakowa, niemy datownik, stempelek cenzora nr 4, całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

30 PLN
38142

40 PLN
38143

1945 Lubeka, parka.

60 PLN
38144

180 PLN
38145

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", bloczek 4 znaczków za 20 f. pięknie kasowany gumowym datownikiem MURNAU z ręcznie wpisywaną datą; doskonały stan zachowania.

360 PLN
38146

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł" 25 f, kompletny arkusz 25-znaczkowy (5x5), literatura podaje jedynie informację o arkuszach 50-znaczkowych (10x5); niespotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania (znaczki stan doskonały, marginesy minimalnie słabsze).

2 000 PLN