Auction 90. WW2 military postage

28386

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepka poczty polowej 1 Korpusu do zabezpieczania uszkodzonych przesyłek.

30 PLN
28387

1942 III Rzesza, U222 - niemiecki okręt podwodny, list polecony wysłany 2.4 do Bayreuth za pośrednictwem poczty polowej 832 przydzielonej do obsługi pocztowej okrętu podwodnego U222, datownik z numerem 832; nalepka polecenia z dopisanym numerem 832, dodatkowo okrągła pieczęć z godłem "Wehrmacht Dienststelle" i dwuwierszowy stempelek "Dienststelle/ Feldpost - Nr.12568 C", kasownik odbiorczy na odwrocie; U222 był okrętem typu VIIC, został zwodowany 28.III.1942, 2.IX.1942 zatonął na Bałtyku; niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
28388

1942 III Rzesza, list lotniczy poczty polowej, ofrankowany specjalnym znaczkiem, wysłany 8.12 z Hamburga na adres poczty polowej 10299 w Norwegii (Kriegsmarine Dienststelle Oslo), przeadresowany na pocztę polową 38790 (Abwehrstelle Bergen), dodatkowe stempelki "Quereverbindung" i "Einheit nimmt zur Zeit/ nicht am Luftfeldpostdienst teil/ b Luftfeldpostsammelstelle"; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

240 PLN
28389

1942 III Rzesza, ilustrowany czysty formularz niemieckiej poczty polowej (karnet), wydany nakładem pisemka dla żołnierzy Wehrmachtu "Soldatenblätter für Feier und Freizeit"; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
28390

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania listu poleconego wysłanego 25.6 do Centrum Wyszkolenia Saperów w miejscowości Barnauł, za pośrednictwem poczty polowej 3001 przydzielonej do 5 Dywizji Piechoty w rejonie miejscowości Dżałał-Abad, datownik POLEWAJA POCZTA 3001 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem b "б"; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

500 PLN
28391

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, "Wykaz poczty służbowej i rozkazów przesłanych za pośrednictwem Poczty Polowej Nr.112 z D-twa O.Z. do Oficera Placu w Jerozolimie" dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 112, datownik z dnia 22.VIII; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

80 PLN
28392

1942 IRAN-PALESTYNA-ANGLIA list wysłany 23.10.42 z Obozu Ewakuacyjnego nr.2 dla polskich uchodźców z ZSRS w miejscowości Ahwaz w Iranie do odbiorcy w Palestynie - Oddziału Junaków w Qastina, nadawczy datownik hinduskiej poczty polowej "INDIAN SECTION BASE POST OFFICE NO.8", zalepka i dwa okrągłe stempelki cenzury: fioletowy "PASSED BY CENSOR No.2175" i czarny "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR" - zwraca uwagę bardzo rzadko spotykany fioletowy w ramce stempelek z literą "A"; przesyłka nie odnalazła adresata i została przeadresowana do jednostki o kryptonimie "P/29" (adnotacja czerwoną kredką) w Anglii, ponieważ i tam adresata nie odnaleziono, po opatrzeniu przesyłki stosowną adnotacją "P/29 nieznany" odesłano ją do Biura Pocztowego 1 Korpusu, skąd "27 FEB 1943" przekazano ją Poczcie Polowej Nr.1, która w dniach 4 i 8.III.1943 podjęła bezskuteczną próbę doręczenia do jednostki "P/64" - zwraca uwagę rzadko spotykany pomocniczy stempelek "FROM:P/73 TO:P/64 POLISH FORCES"; ostatecznie list skierowano do Polskiego Czerwonego Krzyża w Londynie i po przekazaniu go brytyjskiej poczcie cywilnej został tamże nadany w dniu 13 maja 1943; wspaniały walor o niezwykle skomplikowanym, bardzo ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

2 000 PLN
28393

180 PLN
28394

130 PLN
28395

1942 Polska Armia Podziemna, cegiełka o wartości 1 zł z okazji rocznicy 3 Maja, przedstawiająca orła zrywającego się do lotu z nagiego miecza, napis "DAR na Polską Armię Podziemną"; format 105x105 mm; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
28396

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, pasek trzech nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej z nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy - nalepki 1 Korpusu miały nabrać charakteru ogólnego, nad nim duża część skrajnego w arkuszu paska w położeniu tete-beche z lekkim abklatschem nadruku na odwrocie, co ciekawe brak ząbkowania pionowego pomiędzy lewą i środkową nalepką - to mogła być przyczyna krzywego obcięcia skraju arkusza, lekkie ślady podlepek na odwrocie, same nalepki w pięknym stanie z pełną oryginalną gumą.

400 PLN
28397

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - rzadszy jako ząbkowany znaczek za 50 gr. poz.9 oryginalnie kasowany na wycinku, dodatkowo z błędem formy do druku wartości "plamka wewnątrz cyfry 5 - faza końcowa z przerwą łuku cyfry 5", sygnowany WUZET.

Fi.1B (10)
700 PLN
28398

Fi.1B, 2, 3
650 PLN
28399

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków ząbkowanych z jedno, dwu lub trzystronnie ciętym bokiem, każdy na oryginalnym wycinku z prasy podziemnej, 50 gr. poz.7, 1 zł. z błędem nominału na poz.7 "brak haczyka w cyfrze 1 i uszkodzenia litery z", 2 zł. z błędem nominału na poz.2 "z ścięte z lewej", bardzo rzadkie.

Fi.1B-3
1 500 PLN
28400

Fi.13-16
1 600 PLN
28401

Fi.20a
50 PLN
28402

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
50 PLN
28403

Fi.20a nz
40 PLN
28404

Fi.20a nz
80 PLN
28405

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", górna połówka ciętego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
40 PLN
28406

Fi.20b nz
50 PLN
28407

Fi.20b nz
40 PLN
28408

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - II nakład w kolorze brązowolila na różowym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20b nz
50 PLN
28409

Fi.20c B
50 PLN
28410

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - karta pocztowa wysłana 4.X z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki oraz garścią informacji osobistych, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii; liczne stempelki cenzur portugalskich i niemieckich, ślady przeprowadzania cenzury chemicznej w poszukiwaniu ukrytych informacji; zwraca uwagę "przepuszczenie" bez dopłaty przesyłki opłaconej jako krajowa, a nie zagraniczna! walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania (karta ukośnie zgięta).

Fi.Cp9b
300 PLN
28411

Fi.bl.1
3 000 PLN
28412

Mi.831-42
50 PLN
28413

60 PLN
28414

1 200 PLN
28415

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 21.I za pośrednictwem poczty polowej 117 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej dotyczący poszukiwania przez żołnierzy II Korpusu rodzin ewakuowanych ze Związku Sowieckiego razem z oddziałami gen.Andersa; stempelki różnych cenzur, przesyłka zabezpieczona zalepką cenzury; na odwrocie kasownik odbiorczy poczty polowej 80; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

350 PLN
28416

80 PLN
28417

40 PLN
28418

200 PLN
28419

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 11.IX z Buffalo do polskiego lotnika Dywizjonu Bombowego 301 Władysława Kozioła, adresowany do RAF Polish Depot w Blackpool, bardzo rzadki i stosunkowo krótko stosowany stempel polski stempel odbiorczy "Biuro Pocz.Deleg.In. Lot. - Polish Air Forces Mail" z 23.SEP, zalepka cenzury brytyjskiej 6619; dodatkowo list z 29/4/43 do tego samego odbiorcy na ilustrowanym papierze z satyrycznymi rysunkami Hitlera, Mussoliniego i Tojo przedstawionych jako wieprze z tekstem "BRING HOME THE BACON" i "THREE LITTLE PIGS WHO GOTTA BE CURED"; bardzo rzadkie walory w bardzo dobrym/dobrym stanie zachowania.

800 PLN
28420

80 PLN
28421

1 500 PLN
28422

1 000 PLN
28423

Fi.1-4
5 400 PLN
28424

400 PLN
28425

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.

Mi.873-85
35 PLN