Auction 85. Post offices abroad 1919-1939

29598

1929 Port Gdańsk, OPŁATA RYCZAŁTOWANA - formularz kartkowy z Dyrekcji Kolei Państwowych w Gdańsku wysłany jako polecony 12.II z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Banku Gospodarstwa Krajowego w Krakowie; czerwony w ramce dwuwierszowy stempelek zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "Opłata ryczałtowana na mocy art.23 ustawy z dn.3.6.24 o pocz. telegr. i tel." i odciśnięty tym samy kolorem w ramce "Polecone", datownik nadawczy "POLSKI URZ. P.-T." z wyróżnikiem "s"; czarny stempelek polecenia; dodatkowo fioletowa pieczęć urzędowa z godłem "GŁÓWNA KASA DYREKCJI KOLEI PAŃSTW. w Gdańsku"; niezwykle rzadki walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

2 400 PLN
29599

1930 Port Gdańsk, znaczki z przedrukiem użyte na terenie Polski!!! seria "widokowa" z przedrukiem, 10 gr +15 gr - frankatura dwukolorowa na widokówce z Gdyni do Paryża datowanej 23.IV przesłanej najpewniej ambulansem relacji Gdynia-Poznań, znaczki unieważnione 25.4 datownikiem urzędu Poznań 3; chociaż przesyłka została nienależnie opłacona według obniżonej taryfy do Austrii, Czechosłowacji, Rumunii i Węgier, zarówno Poczta Polska, jak i francuska nie naliczyły dopłaty; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.13b, 14c
Mi.16, 17
200 PLN
29600

1930 Port Gdańsk, gwarancja Schmutz.

Fi.21
40 PLN
29601

Fi.KO1, 14
Mi.17
1 500 PLN
29602

Fi.D69I
60 PLN
29603

1933 Port Gdańsk - SAMOLOTEM, frankatura mieszana - nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z przedrukiem i znaczków polskich bez przedruku (wydania lotniczego), ładnie frankowany druk wysłany drogą lotniczą 28.IV z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Krakowa; nalepka PAR AVION LOTNICZA i stempelek "Samolotem"; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT-TEL GDAŃSK 1" z wyróżnikiem "c"; stempel przejściowy Warszawa 19 PORT LOTNICZY, na odwrocie kasownik odbiorczy; co ciekawe przesyłkę nadano w Gdańsku pomiędzy 8, a 9 rano, do Warszawy dotarła ona o godz 13, a do Krakowa o 20 - imponujące tempo nieosiągalne do dziś; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1, 2, 3, 216, 218
1 500 PLN
29604

Fi.22
Mi.25
800 PLN
29605

Fi.22
Mi.25
320 PLN
29606

Fi.22
Mi.25
400 PLN
29607

1933 Port Gdańsk, znaczek z obiegu pocztowego, gwarancja.

Fi.22
300 PLN
29608

1934 Port Gdańsk, seria, gwarancja Schmutz.

Fi.23-5
45 PLN
29609

Fi.23-5
150 PLN
29610

Fi.23-25
Mi.26-28
180 PLN
29611

1934 Port Gdańsk, czworoblok znaczka za 10 gr., Fischer 720,- zł, gwarancja.

Fi.24
290 PLN
29612

Fi.Cp1I
Mi.P1a
700 PLN
29613

1935 kartka z Gdańska 30.XII.35 do Wilna, widokówka z dworcem w Piotrkowie.

90 PLN
29614

Fi.267, 282
Mi.288, 303
300 PLN
29615

1935 wydanie żałobne po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, komplet trzech parek rozdzielonych pustopolem.

Fi.273-5
Mi.294-6I
125 PLN
29616

1935 PRZESYŁKA URZĘDOWA - polskie znaczki urzędowe użyte w Gdańsku, list z Wydziału Wojskowego Komisarza Generalnego Rzplitej Polskiej na wolne miasto Gdańsk wysłany 10.I z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Magistratu miasta Tczew; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWO-TEL." z wyróżnikiem "u"; datownik odbiorczy na odwrocie; zachowana korespondencja urzędowa wysyłana za pośrednictwem polskich urzędów pocztowych w Gdańsku jest wyjątkowo rzadko spotykana i należy do prawdziwych filatelistycznych rarytasów; walor w dobrym stanie zachowania (minimalne punktowe przebarwienia); gwarancja Schmutz.

Fi.U17
Mi.D17
2 000 PLN
29617

1935 Port Gdańsk, nalepka wydana przez Macierz Szkolną w Gdańsku - organizację utrzymującą polskie szkoły powszechne, gimnazjum, Szkołę Handlową i szkoły dokształcające na terenie Wolnego Miasta Gdańska; nalepki sprzedawano na Poczcie Polskiej i dolepiano do listów, marginesowy egzemplarz w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
29618

Fi.26-28
Mi.29-31I
60 PLN
29619

1936 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 25 gr (mniejszy format) - frankatura pojedyncza, list wysłany 12.XII.37 z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Tczewa; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY" z wyróżnikiem "a"; dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.28
Mi.31I
108 PLN
29620

1936 "WITAJ GWIAZDKO ZŁOTA" - karnet zawierający komplet 11 świątecznych ostemplowań okolicznościowych polskich miast, w tym rzadkiego z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 (Myślicki 36 042-052 - wszystkie stopień rzadkości C), stempelek firmowy znanej przedwojennej warszawskiej firmy filatelistycznej Czerwonobrody; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.280
Mi.301
600 PLN
29621

Fi.282
Mi.413
320 PLN
29622

Fi.288I
Mi.309I
400 PLN
29623

Fi.26, 295
Mi.29, 316
500 PLN
29624

1937 Port Gdańsk, czworoblok.

Fi.29
50 PLN
29625

Fi.29-31
Mi.31II-33
60 PLN
29626

1937 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 15 gr - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 2.VI.39 z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Gniezna; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY" z wyróżnikiem "b" - stosowanym zaledwie około pół roku; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.30
Mi.32
144 PLN
29627

1937 Port Gdańsk, czworoblok.

Fi.30
50 PLN
29628

1937 Port Gdańsk, wydanie obiegowe z 5.VI - widoki (II), znaczki za 5 i 15 gr z przedrukiem, seria czysta, czworoblok znaczka za 5 gr z błędami - lewy górny "krótkie K", prawy dolny "spacja przed P"; czworoblok znaczka za 15 gr z błędem na prawym dolnym znaczku "pęknięta pionowa kreska Ń";
dekoracyjny list polecony II klasy ofrankowany czworoblokami, wysłany 12.IV.1938 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Gdyni; datownik "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "k"; kasownik odbiorczy; na karcie wystawowej z opisem; doskonały stan zachowania; wszystkie walory gwarancja.

Fi.30-31
Mi.32-33
900 PLN
29629

Fi.287I
Mi.308I
200 PLN
29630

1937 Port Gdańsk, polska karta pocztowa (Lwów Uniwersytet) z przedrukiem (Fi.500.-), hasło propagandowe - "TELEFON MIĘDZYMIASTOWY USUWA ODLEGŁOŚĆ!"; niewielki nakład, przedruku dokonano na zaledwie 50.000 kart z 3 różnymi hasłami propagandowymi; idealny stan zachowania; gwarancja.

Fi.Cp3c
400 PLN
29631

1938 Port Gdańsk, znaczki użyte na terenie Polski!!! znaczki za 5 gr i 25 gr wydania przedrukowego na liście poleconym ofrankowanym blokiem nr.6 PIERWSZY POLSKI LOT DO STRATOSFERY nadanym 13.X w urzędzie Zakopane-Dolina Chochołowska w przeddzień planowanego startu, który ze względu na porywisty wiatr został odwołany, przy wypuszczaniu wodoru z balonu nastąpił wybuch i pożar górnej części powłoki, przesyłkę po opatrzeniu stempelkiem "Lot do stratosfery z powodu pożaru balonu nie doszedł do skutku. Dolina Chochołowska (Zakopane) 14.X.1938"; wyjątkowo dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.28, 29
Mi.31I, 32
800 PLN
29632

Fi.32
Mi.34
40 PLN
29633

1938 Port Gdańsk, FDC - 20 rocznica odzyskania niepodległości, seria znaczków na wycinkach ostemplowanych 11.XI w pierwszym dniu obiegu datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY GDAŃSK 1" (Mi. seria kasowana - 110 euro, FDC - 80 euro).

Fi.32-35
Mi.34-37
60 PLN
29634

1938 Port Gdańsk, 20 rocznica odzyskania niepodległości, seria czysta w czworoblokach, zwraca uwagę przesunięcie grzebienia perforacyjnego na górnym marginesie znaczków za 55 gr.

Fi.32-35
Mi.34-37
60 PLN
29635

1938 Port Gdańsk, znaczek makulaturowy z silnie przesuniętą perforacją, gwarancja.

Fi.34MK
100 PLN
29636

1938 Port Gdańsk, 20 rocznica odzyskania niepodległości, czysta karta wydania definitywnego, bardzo dobry stan zachowania (Fi.250.-).

Fi.Cp4
150 PLN
29637

1938 Port Gdańsk, "OGÓLNOPOLSKI ZJAZD ŚPIEWACZY" - rzadki kasownik okolicznościowy idealnie odciśnięty 4.VI na drukach do Gdyni, ofrankowanych znaczkiem wydania przedrukowego; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania (na odwrocie tylko wydrukowany tekst); temat - MUZYKA.

Fi.KO2
500 PLN