The auction will end on 04.03.2024

Auction 85. Post offices abroad 1919-1939

29558

1919 Polska Agencja Pocztowa w Odessie, znaczki za 10, 20, 50 f. i 1 mk. (Fi.7400.-) w bardzo ładnym stanie, ze zbiorów i z sygnaturą Rachmanowa, ładny stan zachowania, gwarancja Mikulski, Schmutz, Gryżewski, Falkowski

Fi.1, 2, 4, 5
6 000 PLN
29559

Fi.1-12
3 200 PLN
29560

Fi.1-12
3 600 PLN
29561

Fi.1-12
3 000 PLN
29562

Fi.1-12
3 600 PLN
29563

Fi.1-12
20 000 PLN
29564

1919 Konstantynopol, wydanie polskiej poczty z nadrukiem LEVANT, seria czysta - nowodruki sporządzone przy użyciu czerwonej farby, niekiedy lekko błyszczącej, piękny stan, gwarancja Falkowski, Krawczyk,.

Fi.1-12 ND
240 PLN
29565

1919 Polska Agencja Pocztowa w Odessie, znaczek 1 mk. (Fi.1600.-) w bardzo ładnym stanie, ze zbiorów i z sygnaturą Rachmanowa, gwarancja Schmutz.

Fi.5ax
1 200 PLN
29566

1 200 PLN
29567

800 PLN
29568

Fi.13-25
5 200 PLN
29569

1920 Konstantynopol, wydanie z ręcznym nadrukiem PPC (Poste Polonaise Constantinople); znaczek za 1 mk. na liście do Warszawy z dnia 2.XII.1920 roku (Fi.18000.-), cenzura warszawska stempelek Wr.1, numer R-ki 522; list z 2.XI. ma numer 475, a publikowany przez prof.J.Aulaytnera z 31.XII numer 569, co świadczy, że przez miesiąc wysyłano poprzez konsulat tylko około 50 listów poleconych; zachowało się ich tylko kilka, to jedno z najrzadszych wydań spośród polskich urzędów poza granicami kraju; znaczków z nadrukiem PPC używano zastępczo pod koniec 1920 roku z powodu braku znaczków z nadrukiem LEVANT; list napisała przebywająca w tym czasie w Konstantynopolu siostra Włodzimierza Rachmanowa, znanego eksperta i prezesa (1922-23) Polskiego Towarzystwa Filatelistycznego; oprócz listu wysłała stamtąd pisane tym samym tuszem i charakterem pisma dwie bliźniacze kartki opisane kiedyś przez T.Gryżewskiego; sprzedano je w 1993 roku jedną na aukcji Feldmana (lot 23077) za około 16000sfr + prowizja domu aukcyjnego, drugą razem z tym listem prywatnemu kolekcjonerowi; co ciekawe, został on podarowany 5.II.1946 roku innemu słynnemu kolekcjonerowi, na pamiątkę spotkania związanego z przetrwaniem przez niego obozu w Oświęcimiu; jest tam adnotacja o wdzięczności, ale nie wiadomo czego dotyczy; koperta jest nieco pogięta, jak często przesyłki eksploatacyjne, gwarancja J.Falkowski.

Fi.20w
15 000 PLN
29570

Fi.26-32
Mi.I-VII
200 PLN
29571

Fi.VI
Mi.114
2 400 PLN
29572

1922 Port Gdańsk, DZIELONY ZNACZEK DOPŁATY ZA 200 FEN na pomocniczym adresie przesyłkowym na paczkę przesłaną z USA do miejscowości Horodenka, doskonale odciśnięty bardzo rzadki i wysoko wyceniony datownik "GDAŃSK NOWY PORT" (WOLFF+420.-) z 8.3; czerwona pieczęć z godłem "Główny Urząd cłowy" i rzadko spotykany trzywierszowy stempelek "nadeszło dnia .../ odebrano dnia .../ Składowe ..."; na odwrocie znaczki dopłaty w tym dzielony znaczek za 200 fen - ten przypadek (200 fen - Horodenka 10.5.1922) odnotowano w dziale frankatur zastępczych (patrz Polskie Znaki Pocztowe t.III str.110) - unieważnione 10.V; datownik przejściowy Przemyśl z 6.V; dekoracyjny walor stanowiący kombinację bardzo rzadkich elementów polskiej filatelistyki; całość w dobrym stanie zachowania (skart poziomo zgięty); gwarancja.

Fi.D22, D42, D45
3 200 PLN
29573

1925 Port Gdańsk, FDC - nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z nadrukiem PORT GDAŃSK, seria na wycinkach skasowana w pierwszym dniu obiegu - 5.I. w Polskim Urzędzie Gdańsk 3 rzadkim datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T. No.3 GDAŃSK" z wyróżnikiem "b"; gwarancja Krawczyk.

Fi.1-11
400 PLN
29574

Fi.1-11
800 PLN
29575

Fi.1-35
Mi.1-37
2 000 PLN
29576

1925 Port Gdańsk, nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z przedrukiem, 2 gr + 3 gr - frankatura mieszana, list zleceniowy wysłany 19.IV.29 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do urzędu pocztowego w Tomaszowie Mazowieckim; znaczki unieważnione datownikiem datownik odbiorczy 20.IV; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.2, 3, 19
Mi.2, 3, 22
400 PLN
29577

1925 Port Gdańsk, nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z przedrukiem, 10 gr - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 10.I z Polskiego Urzędu Gdańsk 3 do Pułtuska; znaczek unieważniony nietypowym datownikiem "POLSKI URZ. P.-T." z numerem "No.3" nad mostkiem, wyróżnik "c", datownik odbiorczy 12.VIII; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

200 PLN
29578

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe "różne widoki" z przedrukiem 5 gr. - frankatura pojedyncza, dekoracyjne druki wysłane 9.II.1927 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Warszawy; znaczek unieważniono datownikiem "POLSKI URZ. P.-T. No.1" z mostkiem wyszczerbionym u dołu po prawej stronie; całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.12
Mi.15
400 PLN
29579

Fi.12II
Mi.15
80 PLN
29580

Fi.12a-14a
Mi.12-14
1 000 PLN
29581

Fi.12a-14a
Mi.12-14
240 PLN
29582

Fi.12aI-14aII
Mi.12-14
240 PLN
29583

Fi.12b B3
Mi.15I
60 PLN
29584

Fi.13bIIIv
Mi.16
60 PLN
29585

Fi.15aIIIv
Mi.18I
100 PLN
29586

Fi.16a
Mi.19b
300 PLN
29587

Fi.16b
Mi.19a
300 PLN
29588

1926 Port Gdańsk, gwarancja Schmutz.

Fi.22
150 PLN
29589

1927 Port Gdańsk, AMBULANS NR.235 relacji HEL-TCZEW, polskie ambulanse przejeżdżające przez obszar Wolnego Miasta Gdańska "podlegały pocztowo" polskiemu dworcowemu urzędowi kolejowemu Gdańsk 2; widokówka przesłana 19.VIII z Helu do Banku Polskiego w Warszawie ambulansem, który na trasie Tczew-Hel kursował tylko w latach 1926-28; ładnie odciśnięty datownik ambulansu; wysoka wycena katalogowa (Wolff 250.- pkt.); datownik odbiorczy urzędu WARSZAWA 20 z 20.VIII i datownik kancelaryjny banku "22 LIP.1927", bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.209II
Mi.237II
500 PLN
29590

1929 Port Gdańsk, znaczek z obiegu pocztowego z dziurkowaniem firmowym.

Fi.16
60 PLN
29591

Fi.20v
Mi.23II
1 500 PLN
29592

1929 Port Gdańsk, prezydent Mościcki, znaczek za 1 zł. z nadrukiem poziomym PORT GDAŃSK na rzadkim papierze prążkowanym pionowo - 13 prążków na 2 cm (Fi.1500.-), gwarancja Krawczyk.

Fi.20v
Mi.23y
1 100 PLN
29593

Fi.20w
Mi.23I
50 PLN
29594

Fi.20w
Mi.23I
300 PLN
29595

Fi.20w
Mi.23I
120 PLN
29596

Fi.20w
Mi.23I
140 PLN
29597

Fi.220
Mi.228
500 PLN