Auction 83. WW1 military postage

9405

1919 Powstanie Wielkopolskie, widokówka wysłana 13.12 z Wolsztyna do Berlina, stempelek cenzury powstańczej "Kontrola poczt w Wolsztynie".

200 PLN
9406

1919 POWSTANIE WIELKOPOLSKIE, list wysłany 8.6 z Ciechocinka do Wysokiego Komisaryatu Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu - de facto "rządu" Wielkopolskiego, któremu bezpośrednio podlegały formacje powstańcze Wojsk Wielkopolskich, trzywierszowy stempelek cenzury powstańczej: "Kontrola Decernatu Poczty Komisarjatu N.R.L. w Poznaniu"; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
9407

1919 wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa użyta jako formularz, datowana 24.IX wysłana z Warszawy do Ostrowa Łomżyńskiego, ładnie odciśnięta pieczęć formacyjna "SZKOŁA PODCHORĄŻYCH W.P. w WARSZAWIE", kasownik odbiorczy z 27.IX na froncie; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

160 PLN
9408

1919 wojna polsko-sowiecka, ofensywa letnia na Mińsk Litewski - widokówka napisana 20.VII "w polu" przez żołnierza 4 pułku piechoty legionów w trakcie zaciętych walk toczonych od początku lipca przez 2 Dywizję Piechoty Legionów, wysłana 24.VII do Nowego Sącza za pośrednictwem poczty polowej 26, bardzo ładnie odciśnięty datownik w rzadziej stosowanym kolorze czerwonym, dwie pieczęci formacyjne: "I. Brygada piech.Leg." i "DOWÓDZTWO 2 DYWIZJI LEGIONÓW"; fragment treści: "... pozdrawiam z pola przypadkowo nie strzelają więc piszę."; w czasie gdy pisana była ta kartka, 4 pułk toczył ciężkie walki na północ od Mińska w rejonie miejscowości Krzywicze i Wilejka; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

800 PLN
9409

20 PLN
9410

1919 list wysłany 8.5.19 z 2. pułku strzelców podolskich (z frontu w rejonie Lwowa) do Krakowa, stempel FRONTOWA POCZTA POLOWA * No 22 * z wyróżnikiem a, stempel formacyjny z orłem Dowództwo 2 Pułku Strzelców Podolskich.

85 PLN
9411

1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk. Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" trzy niemieckie znaczki (nakład 700 szt., Fi.3000.-); na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d", wartość 25 fen. jak zawsze z nadrukiem w położeniu odwróconym, gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1-3
2 400 PLN
9412

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka z frontu datowana 26.IX wysłana przez żołnierza VI Batalionu Kolejowego do niewielkiej miejscowości Kazin; karta przesłana z Głównej Poczty Polowej nr.VI, przekazana poczcie cywilnej - datownik Lwów 2; adres uściślony przez niemieckiego urzędnika pocztowego - podkreślenie, Bromberg i Slesin napisane niebieską kredką (poczta w Wielkopolsce i na Pomorzu była jeszcze w trakcie przejmowania przez Polaków); wyraźnie odciśnięta pieczęć formacyjna "VI.BATALION KOLEJOWY (I.BAON KOL.WP)"; warto przypomnieć, że jednostka ta wchodziła w skład 6 Armii (jednostki Wielkopolskie), która 18.IX zdobyła Tarnopol i zaciekle atakując przekroczyła Zbrucz, a batalion zajmował się naprawą torów niszczonych przez wycofującą się w popłochu XIV Armię bolszewicką; walki te toczyły się na terenach, które po wojnie znalazły się w składzie Ukraińskiej SRR.

1 000 PLN
9413

150 PLN
9414

50 PLN
9415

1920 wojna polsko-sowiecka, telegram z okresu Operacji Kijowskiej nadany 12 czerwca - w dniu ponownego wkroczenie do Kijowa bolszewików (oddziały polskie wycofano z miasta 10.VI), z Dowództwa Generalnego Okręgu Lwów do Dowództwa 6-tej Armii, telegram na poaustriackim formularzu; na odwrocie pieczęć wpływu "Dowództwo 6-ej ARMII Oddział I.Organizacyjny" z datą 13/VI; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

800 PLN
9416

1920 pocztówka pisana z Warszawy 3.02.20 do Płocka, datownik głównej poczty polowej w Warszawie "FR. GŁ.POCZTA POLOWA I".

55 PLN
9417

1920 telegram wysłany 17.6.20 w czasie ciężkich walk odwrotowych do dowództwa 6 Armii z Dowództwa Sztabu Generalnego w sprawie odesłania 3 plutonów marszowych dla 5. Pułku Artylerii Polowej, z tyłu stempel odbiorczy "DOWÓDZTWO 6.ARMJI / Oddział I. Organizacyjny", adnotacja "Skierować do 13 dyw. zawiadomienie Dąbrowskiego 17/6 podpis".

400 PLN
9418

1920 ARMIA POLSKA SERVICE AUTOMOBILE Le Captaine Coml, list polecony wysłany 21.2 z Warszawy do Maiden w USA, przesyłka nadana w urzędzie Warszawa 1, opatrzona owalnym stemplem ARMIA POLSKA SERVICE AUTOMOBILE Le Captaine Coml z dopisanymi: stopniem i nazwiskiem nadawcy "Sergt. J.G.Mita", datą "21.II.1920", miejscem wysyłki "Warschau" i numerem "LXIX"; na foncie stempelki cenzury i poczty amerykańskiej, a na odwrocie datownik odbiorczy z 15.III; rzadki walor w słabszym stanie zachowania; gwarancja.

Na wzór armii francuskiej formowano oddziały Armii gen.Hallera, Service Automobile były to jednostki przeznaczone do transportu żołnierzy, dzieliły się na sekcje w skład których wchodziło 20 pojazdów z 45 żołnierzami i jednym oficerem, cztery sekcje formowano w grupy nazywane od nazwiska dowódcy - tu "Le Captaine Coml".

800 PLN
9419

1921 Brytyjska okupacja Iraku w ramach mandatu Ligi Narodów, w wyniku I wojny światowej administrowanie odebranym Turcji terytorium Iraku, Liga Narodów powierzyła Wielkiej Brytanii, której jednostki i tak od 1916 faktycznie kontrolowały jego obszar; list wysłany z Bagdadu do Isfahanu opłacony tureckim znaczkiem z przedrukiem "IRAQ IN BRITISH OCCUPATION", skasowanym 9.XI stemplem BAGHDAD, stempel tranzytowy KERMANSHAH (KIRMANCHAH ARRIVE) z 29.XI i odbiorczy ISFAHAN Z 10.XII, dodatkowo fioletowy stempelek nadawcy; nieczęsto spotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

600 PLN
9420

1921 wojna polsko-sowiecka, formularz - list gończy za dezerterem nadany 1.III z Lubomla z Dowództwa VI Lubelskiego Baonu Etapowego, wysłany 9.III za pośrednictwem Poczty Etapowej nr.202 do posterunku żandarmerii w miejscowości Korzeniów, przesyłkę dostarczono 11.III do najbliższej poczty w Rykach (kasownik prowizoryczny), skąd dotarła do adresata; na froncie adnotacja ołówkiem "niema"; ciekawy, rzadko spotykany walor, nieznacznie słabszy stan zachowania.

500 PLN
9421

40 PLN
9422

1921 prywatne wydanie znaczków okupacyjnych dla Zachodniej Ukrainy - przedruk na znaczkach ukraińskich, z orłem, i nominałem w polskiej walucie, kompletna seria na wycinkach z rzadkim datownikiem ВИННИЦА.

150 PLN
9423

1921 Litwa Środkowa, kartka wysłana 22.3.21 z linii demarkacyjnej polsko-litewskiej z III. baonu 4. pułku piechoty Legionów do Warszawy, datownik POCZTA POLOWA / No 26.

85 PLN
9424

1921 kartka wysłana 16.2.21 z Baranowicz na Litwie ze szpitala koni 11. Dywizji Piechoty do Doliny w Małopolsce, datownik "POCZTA POLOWA No 30", pieczęć formacyjna "Dowództwo Szpitala koni / 11. Dyw. Piech.".

90 PLN
9426

21916 list wysłany z poczty etapowej Nowoaleksandrya do Wiednia ze stemplem formacyjnym "Militärische Brückenbeu.... / Nowo - Aleksandrya.".

270 PLN