Auction 82. Communist Poland 1945-1952

4771

Fi.386
Mi.413
60 PLN
4772

1945 Kongres Związków Zawodowych, znaczek za 1,50+8,50 zł. z rzadkim błędem "kreska nad R w WARSZAWA" (Fi.100.-), gwarancja Krawczyk.

Fi.386 B1
Mi.413
100 PLN
4773

1945 Powstanie Listopadowe, oryginalnie kasowany znaczek za 10 zł., gwarancja Krawczyk.

Fi.387
Mi.420
80 PLN
4774

1945 Powstanie Listopadowe, kasowany znaczek za 10 zł.

Fi.387
Mi.420
30 PLN
4775

1945 Powstanie Listopadowe, unikalna parka znaczków za 10 zł. z częściowym brakiem perforacji pomiędzy znaczkami, wyjaśnia jak powstały w części arkusza znaczki cięte i dlaczego są tak rzadkie - w tym samym fragmencie arkusza musiały zostać jednocześnie pominięte (lub znacznie przesunięte) i perforacja pozioma i pionowa, gwarancja i opis błędu Schmutz.

Fi.387MK3
Mi.420
4 000 PLN
4776

Fi.395, 398
Mi.428, 431
80 PLN
4777

1945 kartka bez wydrukowanego znaku opłaty z Łodzi do Kielc z stempelkiem "Opłata pocztowa / opłacona gotówką", stempel cenzury wojskowej nr 833.

Fi.CfkVIII
120 PLN
4778

1945 kartka bez wydrukowanego znaku opłaty z Radomska do Sieradza z stempelkiem "Opłata pocztowa / opłacona gotówką", stempel cenzury wojskowej nr 1002.

Fi.CfkVIII
120 PLN
4779

1945 kartka bez wydrukowanego znaku opłaty z stempelkiem "Opłata pocztowa / opłacona gotówką" i kwotą pobrania 50 w trójkącie (50 gr.) wysłana z Łodzi do Lublina, stempel cenzury wojskowej nr 259.

Fi.CfkVIII
120 PLN
4780

1945 kartka z Kielc 4.7.45 do Częstochowy, stempel cenzury wojskowej nr 1790, hasło propagandowe nr 6.

Fi.Cp92
80 PLN
4781

1945 całostka z hasłem propagandowym 7a z obiegu pocztowego z Kruszwicy, prowizoryczny kasownik z Kruszwicy, stempel cenzury wojskowej nr 1514.

Fi.Cp92II
70 PLN
4782

1945 Belweder 3 zł, karta bez hasła propagandowego, sygnatura w układzie poziomym dofrankowana i jako lotnicza polecona wysłana 4.III.47 z urzędu Warszawa 22 do Brukseli, adresata nie odnaleziono i przesyłkę po doklejeniu nalepek w języku francuskim i niderlandzkim: "Inconnu" (nieznany) i "Onbekend" (nieznany) odesłano do nadawcy, datownik odbiorczy z 15.3; dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu, dobry stan zachowania.

Fi.Cp96IA, 377, 410
Mi.410, 443
120 PLN
4783

1945 Belweder 3 zł, karta z hasłem propagandowym 12, bez napisu "Ob." wysłana 18.11.47 z Sochaczewa do Łodzi, prowizoryczny datownik SOCHACZEW 2 z wyróżnikiem "a", dobry stan zachowania.

Fi.Cp96IIb
30 PLN
4784

1945 "Opłata kredytowana rozp. RKPT Nr.11" - polecony list urzędowy wysłany 6.2 z Ministerstwo Aprowizacji w Lublinie do Przeworska; stempelek cenzury wojskowej nr.8 o bardzo niskim numerze!!! kasownik odbiorczy na odwrocie; koperta z lewej strony mocno przycięta.

200 PLN
4785

1945 cenzura wojskowa 1262, list lotniczy wysłany 4.XII ze Szkocji do Warszawy, rozpieczętowany i ponownie zaklejony przez cenzurę.

60 PLN
4786

1945 telegram wysłany z Warszawy do Sompolna w dniu 17.VIII o godzinie 13:45, odebrany 18.VIII o godzinie 6, zwraca uwagę użycie prowizorycznego niemieckiego formularza; bardzo dobry stan zachowania.

W związku z dużą ilością depesz gratulacyjnych otrzymanych z okazji ślubu i wesela odbywających się w Sompolnie w tych dniach, na poczcie wyczerpał się zapas polskich blankietów i sięgnięto po druki niemieckie; warto dodać, że panna młoda p.Maria Hubówna w czasie wojny była tzw. "mateczką wojenną" organizującą pomoc dla polskich jeńców, których rodziny nie były w stanie wysyłać paczek, a przede wszystkim prowadziła z wieloma jeńcami korespondencję dla podtrzymania ich na duchu.

80 PLN
4787

1945 kartka z Katowic 7.7.45 do Radomia, stempel opłaty gotówkowej i cenzury wojskowej nr 1671.

140 PLN
4788

1945 list urzędowy z Komendy MO w Krakowie 23.4.45 do Tarnowa, stempel cenzury wojskowej nr 536.

60 PLN
4789

1945 list urzędowy z Tarnowa 29.9.45 do Krakowa, stempel cenzury wojskowej nr 556.

80 PLN
4790

1945 kartka z jednostki wojskowej ze stemplem "Wojskowy" do Rosji, stempel z Leningradu 14.6.45 i stempel polskiej cenzury wojskowej nr 283 (orzeł w koronie), widokówka z widokiem plaży w Dziwnowie (Divenow).

80 PLN
4791

1945 list urzędowy z Rzeszowa 17.2.45 do Tarnobrzega, stempel cenzury wojskowej 178, gwarancja.

60 PLN
4792

1945 list ze Stanów Zjednoczonych do Czerniejewa, stempel cenzury wojskowej nr 1350.

35 PLN
4793

1945 zwrotne poświadczenie odbioru listu z Lublina do Puław, stempel prowizoryczny Puławy i cenzury wojskowej nr 1597.

40 PLN
4794

1945 HITLER - usuwanie niemieckich symboli okupacyjnych; PRZESYŁKA PRZEZ LINIĘ FRONTU tzw. "ÜBERROLLER", karta pocztowa wysłana 11.1 z niemieckiego obozu pracy przymusowej Teplitz-Schönau II w miejscowości Schlossberg w Rzeszy do wsi Staromieście - na obszar Polski zajęty już przez Armię Sowiecką; rzadki przypadek, kiedy to front minął przesyłkę a nie odwrotnie; wizerunek Hitlera na znaku opłaty został celowo uszkodzony przez cenzora - po tej stronie frontu było on już niedopuszczalny, w praktyce ruchu pocztowego przepis ten stosowano rygorystycznie, wcześniejsze przesyłki niszczono, ale tej karty nie zatrzymano i najpewniej została doręczona adresatowi; stempelek cenzury wojskowej z wpisanym ręcznie numerem 351a; wyjątkowy walor w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta); gwarancja.

600 PLN
4795

1945 zwrotne poświadczenie odbioru listu sądowego z Tarnowa do Zawady, stempel cenzury wojskowej nr 557.

60 PLN
4796

1945 list lotniczy z Wielkiej Brytanii do Cieszyna, stemple cenzury brytyjskiej i polskiej cenzury wojskowej nr 2051.

40 PLN
4797

1945 kartka z Łańcuta 4.1.45 wysłana do poczty polowej nr 70868E, stempel cenzury wojskowej nr 49.

80 PLN
4798

1945 kartka wysłana z radzieckiej poczty polowej nr 279335 w Ozorkowie 10.9.45 do Bydgoszczy, bardzo niski numer cenzury wojskowej nr 17, widokówka z Łodzi.

120 PLN
4799

1945 Ludowe Wojsko Polskie, trójkątny list z oznaczeniem Wojskowy wysłany 14.2. do Rzeszowa za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej 31943, stempelek cenzury wojskowej nr 109, bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
4800

1945 list Wojskowy wysłany przez radziecka pocztę polową nr 79868B do Lwowa, stempel cenzury wojskowej nr 106.

80 PLN
4801

1945 polecona kartka z Rumunii do Krakowa, stempel cenzury wojskowej nr 1697.

135 PLN
4802

1945 FUNDUSZ POMOCY DLA WDÓW I SIEROT PO KOMBATANTACH 1914-1918 1935-1945 ząbkowana cegiełka o nominale 2 zł, dobry stan zachowania.

30 PLN
4803

1946 list polecony z Krotoszyna 8.2.46 do Czerwonego Krzyża w Londynie, stempel cenzury nr 3628.

Fi.359, 384
Mi.404, 418
80 PLN
4804

1946 mieszana frankatura na liście firmowym z Gdańska 12.11.46 do Wrocławia.

Fi.362, 376a, 381
30 PLN
4805

1946 polecony list lotniczy z Warszawy 3.4.46 do Londynu, stempel cenzury wojskowej nr 592.

Fi.362, 381
Mi.393, 415
45 PLN
4806

1946 dofrankowana karta pocztowa wysłana jako polecona z miejscowości Lipiny Śląskie do Warszawy, znaczki unieważniono datownikiem prowizorycznym "LIPINY SL." z wyróżnikiem "a", zwraca uwagę bardzo ładnie odciśnięty prowizoryczny stempelek polecenia; na odwrocie mały datownik odbiorczy Warszawa 51; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.362I, 377, Cp94A
Mi.393, 410
120 PLN
4807

1946 List polecony z Rudzicy do Katowic, znaczki unieważnione prowizorycznym stemplem "AGENCJA POCZTOWA / RUDZICA" oraz datownikiem "14 LUT 1946", poniemiecka erka, na odwrocie stempel odbiorczy, wycięta nazwisko adresata, pomimo tego dobra prezencja.

Fi.375
Mi.408
100 PLN
4808

1946 front listu z Krzyżatki pow. Jelenia Góra do Warszawy, niemy kasownik z datą 20.10.45 oraz stempel prowizoryczny Krzyżatka.

Fi.376a
Mi.409b
80 PLN
4809

1946 kartka z Krakowa do Czechosłowacji, stempel urzędu cenzury nr 3180, widokówka Kraków.

Fi.377
Mi.410
40 PLN
4810

1946 lotniczy list polecony z Rokietnicy koło Przemyśla do Francji, prowizoryczny kasownik i erka z Rokietnicy, stempel cenzury wojskowej nr 533, fantastyczna frankatura wielokrotna znaczka za 1 zł - 21! sztuk.

Fi.377
Mi.410
320 PLN