Auction 76. Communist Poland 1945-1952

36041

1945 Westerplatte, kompletny gumowany arkusz fałszerstwa z nadużytej formy; daje obraz jak to fałszerstwo wyglądało i dlaczego jest trudne do rozróżnienia - drukowano na skrajach oryginalnych arkuszy odpiłowanym kawałkiem oryginalnej formy, z fragmentów gdzie guma była ładna wycinano znaczki z marginesem i parki pionowe; co najmniej cztery znaczki z pełną nieuszkodzoną gumą, na pozostałych częściowe ubytki kleju.

Fi.374 nz FFi
Mi.407 U
400 PLN
36042

Fi.374 nz FFi
Mi.407 U
50 PLN
36043

Fi.374 nz FFi
Mi.407 U
40 PLN
36044

Fi.374 nz FFi
Mi.407 U
100 PLN
36045

1945 Westerplatte, znaczek na liście poleconym wysłanym 26.IX z miejscowości Końskie do Warszawy, opłata niezgodna z taryfą, ale znaczek był w obiegu tylko półtora miesiąca; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.374, 376a, 378
Mi.407, 408b, 411
200 PLN
36046

1945 Westerplatte, marginesowy czworoblok znaczków za 1+9 zł. w rzadszym kolorze ciemnoniebieskawoszarym.

Fi.374b
Mi.407
200 PLN
36047

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z przesuniętym w poziomie nadrukiem.

Fi.375
Mi.408
25 PLN
36048

1945 wydanie prowizoryczne, znaczek z przesuniętym nadrukiem.

Fi.375
Mi.408
20 PLN
36049

Fi.375
Mi.408
20 PLN
36050

1945 wydanie przedrukowe, seria w odmianami znaczków typ I i II.

Fi.375, 376a I-II
Mi.408-9
35 PLN
36051

1945 "PIERWSZA WYSTAWA I TARGI PRZEMYSŁU LUBELSZCZYZNY LUBLIN 25.IX-10.X.1945" dodatkowy stempel okolicznościowy na liście ofrankowanym znaczkiem wydania przedrukowego 1,50zł/25gr, wysłanym 11.10 z Lublina do Wierzbnika (Myślicki 45 207).

Fi.376a
Mi.409b
50 PLN
36052

1945 wydanie przedrukowe, parka z silnie przesuniętym nadrukiem.

Fi.376a
Mi.409b
90 PLN
36053

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z silnym abklaczem.

Fi.376a
Mi.409b
30 PLN
36054

Fi.376a
Mi.409b
500 PLN
36055

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z pogrubionym nadrukiem dużą ilością farby sugerującym druk podwójny.

Fi.376a
Mi.409b
45 PLN
36056

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z przesuniętym w pionie nadrukiem wychodzącym na sąsiedni znaczek.

Fi.376a
Mi.409b
40 PLN
36057

1945 wydanie przedrukowe, parka znaczków z przesuniętym w poziomie nadrukiem przechodzącym na sąsiedni znaczek.

Fi.376a
Mi.409b
50 PLN
36058

Fi.376a
Mi.409b
30 PLN
36059

Fi.376a
Mi.409b
30 PLN
36060

Fi.376a
Mi.409b
130 PLN
36061

1945 wydanie przedrukowe, kartka z Koszalina 19.12.45 do Krakowa.

Fi.376a
Mi.409b
20 PLN
36062

1945 wydanie przedrukowe, kartka firmowa z Wadowic do Krakowa.

Fi.376a
Mi.409b
30 PLN
36063

1945 wydanie przedrukowe, list firmowy z Limanowej 3.11.45 do Krakowa.

Fi.376a
Mi.409b
30 PLN
36064

1945 wydanie przedrukowe, list z Legionowa 5.X.45 do Wąbrzeźna, uszkodzenia nadruku, koperta przycięta z lewej strony.

Fi.376a
Mi.409b
30 PLN
36065

1945 wydanie przedrukowe, 1,50zł/25gr - pojedyncza frankatura, list wysłany 4.12 z Wadowic do Krakowa 3 dni po podwyższeniu taryfy, Poczta "przepuściła" list - oznaczyła dopłatę ale jej nie pobrała, ciekawa całość.

Fi.376a
Mi.409b
60 PLN
36066

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z przesuniętym nadrukiem.

Fi.376a
Mi.409b
30 PLN
36067

Fi.376aI
Mi.409b
25 PLN
36068

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z nadrukiem odwróconym, gwarancja Ryblewski.

Fi.376aNo
Mi.409bK
500 PLN
36069

Fi.376aNo Typ 1
Mi.409bK
400 PLN
36070

1945 wydanie przedrukowe, bardzo rzadki znaczek z nadrukiem podwójnym formy III, najprawdopodobniej przedrukowano po jednym arkuszu formą I i III z błędem podwójnego druku, gwarancja Schmutz.

Fi.376aNp
Mi.409bDD
2 000 PLN
36071

Fi.376aT1+T2
Mi.409b
200 PLN
36072

1945 miejscowy list z Krakowa.

Fi.376aT2
Mi.409b
30 PLN
36073

Fi.376a
Mi.409b
25 PLN
36074

1945 wydanie przedrukowe, czworoblok z abklaczem nadruku, gwarancja.

Fi.376a
Mi.409b
180 PLN
36075

Fi.376b FII T1
Mi.409a
1 600 PLN
36076

Fi.376b FII T2
Mi.409a
3 200 PLN
36077

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50zł./25gr. w kolorze czerwonym z mocno uszkodzonym prawostronnie nadrukiem II formy (typ 2, poz.30) - określane jako błąd "uszkodzona belka i cyfra 1 nowej wartości"; co unikalne błąd nadruku występuje na pozycji gdzie na znaczku podstawowym z końcowej fazy druku III walcem odnotowano na kilkunastu arkuszach powstanie dużego błędu "wcięcie w prawej krawędzi cyfry 2" - widoczne w prześwicie na górnym skanie - możliwe, że jest to jedyny egzemplarz z takim błędem (do tej pory inny egzemplarz nie jest znany), gwarancja i opis błędu Schmutz.

Fi.376b FII T2 B
Mi.409a
5 000 PLN
36078

1945 wydanie przedrukowe, kiedyś parka znaczków za 1.50zł./25gr. w kolorze czerwonym (Mi.2 x 500 euro), nadruk II formą poz.95 i 96, dwa różne typy - z kropką na górze i na 2/3 wysokości cyfr; zdjęte z listu użytkowego nadanego w Krakowie 25.X.45; na liście były jeszcze parką i to parką w najrzadszym układzie kropek typ 2+typ 1 (wycena takiej parki (Fi.7000.-), podczas odmaczania parka zapewne się rozpadła, ale oba znaczki zachowały się w bardzo dobrym stanie gwarancja Ryblewski, z opisem Schmutz.

Fi.376b FII T2 i T1
Mi.409a
2 000 PLN
36079

Fi.377
Mi.410
40 PLN
36080

Fi.377, 378
Mi.410, 411
50 PLN