Auction 74. Polish Kingdom

16201

1863 Królestwo Polskie - 235 ŁĘCZYCA; pięknie zachowana koszulka listu z Łęczycy do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowoczerwonym - nakład z końca 1860 roku; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 235 - Łęczyca w ekspedycji pocztowej na bocznym wtedy trakcie z Krośniewic do Zgierza; mimo niezbyt wysokiego współczynnika rzadkości - 4 punkty w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza na listach jest rzadki, nie było go w eksponatach J.Mazepy, M.A.Bojanowicza czy W.Rachmanowa; po prawej okrągły datownik nadawczy Łęczyca z 17/10 typu IIIC, na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy tego samego typu z 19/10 i mały okrągły godzinnik 9/R; znaczek drukowany dużą ilością farby ma bardzo intensywne barwy, szczególnie czerwoną, żadna z klisz nie wykazuje większych usterek; wewnątrz koszulki adnotacja o odpowiedzi wskazująca na rok użycia 1861; zarówno koszulka jak i sam znaczek zachowały się w pięknym stanie; ma wspaniałe pochodzenie F.Mertens, A.Faberge - adnotacja o zakupie VI 07, aukcja H.Harmer 1940 - adnotacja ołówkiem, Dr.J.Kozakiewicz, Dr.E.Kossoy, w opisie aukcyjnym podano, że znane są trzy listy z Łęczycy; z atestu "ist echt in allen Einzelheiten" i "ist einwandfrei und sehr schön", fotoatest Mikulski AIEP.

Fi.1b
28 000 PLN
16202

1863 pierwszy polski znaczek w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych na wycinku warszawskim kasownikiem numerowym z jedynką w sześciu kwadratach, znaczek z błędem podwójnego owalu III - z uszkodzoną tarczą w górnej lewej części, znaczek w bardzo dobrym stanie, ze zbioru M.Bojanowicza, fotoatest Mikuski.

Fi.1bbs
Mi.1b
4 200 PLN
16203

Mi.5
2 000 PLN
16204

1863 list z Warszawy do Horbakowa na Wołyniu z opisaną droga pocztową przez Lublin, Uściług i Równo, koperta na papierze bladożółtym satynowanym z tłoczonymi kwadracikami, koperta w pięknym stanie z kolekcji M.Bojanowicza.

Fi.Ck5IIy
Mi.U7
3 800 PLN
16205

6 000 PLN
16206

1864 Królestwo Polskie - UNIKALNE OSZUSTWO NA SZKODĘ POCZTY, kompletny list z Kibart do Rygi opłacony, zamiast polskim znaczkiem nr.1, użytym uprzednio w Rosji znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego z ząbkowaniem 12,5; znaczek unieważniono kasownikiem numerowym 282 odciśniętym na skraju koperty, obok datownik nadawczy Kibarty typu IIIC z 24.12. według kalendarza gregoriańskiego, na odwrocie datowniki tranzytowe z końcowej stacji kolejowej ПСКОВЪ 14.ДЕК.1864 według kalendarza juliańskiego, dalszą drogę list odbył traktem Psków - Dorpat; opłacenie listu znaczkiem rosyjskim z małym fragmentem miejscownika po prawej stronie było oszustwem na szkodę poczty polskiej wyjątkowo bezczelnym; jedynym będącym w obiegu znaczkiem był polski nr.1 i choć oszustwa zdarzały się w Królestwie dość często, ale głównie poprzez powtórne użycie znaczka polskiego; skasowanie znaczka na krawędzi listu skutecznie zakryło rosyjski miejscownik nadawczy po prawej stronie znaczka, a w głębi Rosji fragment czteroobrączkowego kasownika numerowego, odmiennego krojem od kasowników rosyjskich, mniej rzucał się w oczy niż cały kasownik i oszustwo się udało; po latach mamy bardzo ciekawy i rzadki walor do zbioru Królestwa Polskiego; spoza Kibart, granicznego urzędu pocztowego na linii Kolei Północnej podobne oszustwa nie są znane; całość zachowana w pięknym stanie z pełną kompletną treścią; znaczek ma, w sposób typowy przy przeklejaniu z innego listu, lekko uszkodzony narożnik; gwarancja.

Fi.V
Mi.5
6 000 PLN
16207

800 PLN
16208

Mi.5
75 PLN
16209

1865 Królestwo Polskie - STASZÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 109 - Staszów (Fi.250+600.-) współczynnik rzadkości - 8 punktów według M.A.Bojanowicza, kilka załamań papieru, poza tym w ładnym stanie.

Mi.5
400 PLN
16210

1865 Królestwo Polskie - OKRES PRZEJŚCIOWY, list z Kibart do Rygi opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; nadano go w dniu 2.4., czyli jeden dzień po najpóźniejszej opisanej dacie użycia pierwszego polskiego znaczka; wycofywano je w tym czasie z obiegu ponownie wprowadzając doń znaczki rosyjskie (okres przejściowy trwał od 1.II do 13.IV); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, obok datownik nadawczy z 2.4; na odwrocie datownik odbiorczy z Rygi z 22 marca 1865 (3.4); list z głębi Niemiec (Saksonia - stempelek nadawcy Julius Naumann / Limbach) został dowieziony przez firmę spedycyjną A.Feinberg&Rosa; (stempelek na odwrocie) do granicy i stamtąd nadany w głąb Rosji; pozwalało to zaoszczędzić około 10 kopiejek, gdyż list z Prus do Rosji kosztował równowartość 20 kopiejek, a list nadany z granicy tylko 10; z wielu względów bardzo ciekawa i dobrze zachowana całość, fotoatest firmowy.

Mi.5
4 000 PLN
16211

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 223 - Koło (Fi.1200+200.-); poza małą prześwitką na dole w bardzo ładnym stanie.

Mi.7
1 000 PLN
16212

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 253 - Płock (Fi.200.-), bardzo ładny stan.

Fi.15y
Mi.15y
120 PLN
16213

Fi.15z
Mi.15z
120 PLN
16214

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.140+330.-), niezły stan.

Fi.16y
Mi.16y
120 PLN
16215

Fi.16y
Mi.16y
120 PLN
16216

Mi.18, 20, 23
4 800 PLN
16217

360 PLN
16218

300 PLN
16219

1866 Królestwo Polskie - BW na znaczku z BŁĘDEM TŁA, dwa rosyjskie znaczki, za 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; pierwszy z nich ma tło znaczka za 5 kop. (trójkąciki zamiast cyfry 3); oba znaczki unieważnione polskimi kasownikami ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.400+2x330.-) na wycinku z listu do Francji, na dole fragment pruskiego kolejowego stempla granicznego i graniczny stempel francuski.

Fi.19s, 21x
Mi.19F, 21x
600 PLN
16220

1866 Królestwo Polskie 126 - STOPNICA, pionowa parka znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, odmiana z szaroniebieskim tłem; unieważnione są rzadkim polskim kasownikiem numerowym 126 - Stopnica, w małej ekspedycji pocztowej na bocznym trakcie z Chmielnika do Nowego Miasta Korczyna; kasownik ma wysoki współczynnik rzadkości - 8 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; oferowany jest na karcie z wystawowej kolekcji M.A.Bojanowicza, kasownik pięknie i czytelnie odbity, gwarancja Bojanowicz.

Fi.20bx
Mi.20xb
1 500 PLN
16221

1866 Królestwo Polskie 300 - SZCZEBRZESZYN, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony rzadkim polskim kasownikiem numerowym 300 - Szczebrzeszyn, w małej ekspedycji pocztowej na trakcie z Zamościa do Janowa Lubelskiego; kasownik ma wysoki współczynnik rzadkości - 7 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza (Fi.25+3250.-); znaczek był dwukrotnie Użyty, co było oszustwem na szkodę poczty; oferowany jest na fragmencie karty z wystawowej kolekcji M.A.Bojanowicza, kasownik czytelnie odbity.

Fi.21x
Mi.21x
800 PLN
16222

Fi.21x
Mi.21x
30 PLN
16223

1866 Królestwo Polskie - AMBULANS DB/1, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony polskim kasownikiem ambulansu DB/1 - Droga Bydgoska; bardzo rzadkim, używanym po 1865 roku na odcinku do granicy pruskiej i znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich, pod nim prawdopodobnie miejsce nadania listu opłaconego tym znaczkiem; poza niewielką prześwitką w ładnym stanie.

Fi.21x
Mi.21x
300 PLN
16224

1866 Królestwo Polskie - MAKÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 269 - Maków (Fi.+900.-), był to najwyższy numer kasownika przydzielony w pierwszym etapie 27 marca 1858 roku, bardzo ładny stan.

Fi.21x
Mi.21x
700 PLN
16225

1866 Królestwo Polskie - ALEKSANDRÓW POGRANICZNY MAŁE CYFRY, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15 na wycinku; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 311 - Aleksandrów Pograniczny (Fi.+900.-) z cyframi wysokości 5,5 mm, rzadszymi na znaczkach rosyjskich; poza niewielkim uszkodzeniem przy dolnej perforacji, widocznym na skanie, w bardzo dobrym stanie.

Fi.21x
Mi.21x
800 PLN
16226

1867 Królestwo Polskie 95 - OPOLE, kompletny list z Opola do Berlina opłacony rosyjskimi znaczkami za 1 i 3 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4, oraz znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, wszystkie z ząbkowaniem 14,5:15 oraz drukowane na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 95 - Opole, w małej ekspedycji pocztowej na bocznym trakcie z Nowej Aleksandrii (Puław) do Ostrowca, o najwyższym 10 stopniu rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; obok znaczków stempelek FRANCO informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę, po prawej okrągły datownik nadawczy OPOLE typu IIIA z ręcznie wpisaną datą 25/6, pod nim pruski kolejowy stempelek graniczny "AUS RUSSLAND EISENB. POST-BUR. V. 27 5" z Katowic, a na odwrocie berliński godzinnik odbiorczy z 28/5; list jest w bardzo dobrym stanie, z kompletna treścią, a wszystkie stemple czytelnie odbite, nowa gwarancja i opis Schmutz.

Fi.12, 13, 21x
Mi.12, 13, 21x
7 000 PLN
16227

1867 Królestwo Polskie 312 - WAGANIEC i EXPEDYCJA POCZT w WAGONIE 5, koszula listu z Wagańca do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 312 - Waganiec, w ekspedycji dworcowej na Drodze Bydgoskiej, o bardzo wysokim 9 stopniu rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim najwyższym bo 10 (Fi+3250.-); obok znaczka dwuwierszowy ramkowy ramkowy stempel nadawczy ВАГАНЕЦЪ / WAGANIEC z ręcznie wpisaną datą 26/11, po lewej kaszetka nadawcy, na odwrocie dwujęzyczny okrągły datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA typu IXA z 26/11 i stempel ambulansowy z Linii Kolei Bydgoskiej "EXPEDYCJA POCZT w WAGONIE 5" (Fi.+1000.-); koszulka jest w dobrym stanie, a wszystkie stemple bardzo lekko i czytelnie odbite; był ozdobą eksponatu M.A.Bojanowicza - jego sygnatura w środku i gwarancja na odwrocie, nowa gwarancja i opis Schmutz.

Fi.15
Mi.15
6 000 PLN
16228

1867 Królestwo Polskie - EXPEDYCYA POCZT w WAGONIE 5; list zagraniczny wysłany 16.7 z Warszawy do Neuilly-sur-Seine pod Paryżem; nadany w Głównym Urzędzie Pocztowym, datownik Warszawa typu IIIC, ekspediowany ambulansem na linii Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, na odwrocie stempel ambulansowy, pruski okrągły kolejowy stempel graniczny: "AUS RUSSLAND über EISENB.POST-BÜR.XI./ PORTO" z 16.7 i odbiorczy Neuilly-sur-Seine z 19.7; na froncie stempelki: pruski "P.38." - opłacony przez nadawcę, francuski "99", tranzytowy "PREUSSE ERQUELINES i dodatkowo owalny stempelek nadawcy LEOPOLD KRONENBERG oraz odbiorczy notariusza; spośród ośmiu stempli ambulansowych tylko w wagonach 5 i 6 słowo EXPEDYCYA było pisane przez X; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

3 200 PLN
16229

1868 Królestwo Polskie 306 - KLIMONTÓW, koperta listu z Klimontowa do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 306 - Klimontów, w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym trakcie z Opatowa, o bardzo wysokim 8 stopniu rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim nawet wyższym bo 9; obok znaczka dwuwierszowy ramkowy ramkowy stempel nadawczy КЛИМОНТОВЪ / KLIMONTÓW z ręcznie wpisaną datą 14/3., na odwrocie dwujęzyczny okrągły datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA typu IXA z 16/3. i okrągły godzinnik 8/R; koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite; była ozdobą kolekcji K.Adlera z USA na Międzynarodowej Wystawie WIPA - 1965, a następnie eksponatu M.A.Bojanowicza - jego gwarancja na odwrocie, nowa gwarancja i opis Schmutz.

Fi.15
Mi.15
5 000 PLN
16230

1868 Królestwo Polskie - KASOWNIK ZASTĘPCZY, kompletny list z Warszawy do Rygi opłacony rosyjskim znaczkiem za 20 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczek unieważniono zastępczo stemplem warszawskiej poczty miejskiej ВАРШАВА / 5чП z dnia 14.12.1868 według kalendarza juliańskiego, zwykle stosowanym jako godzinnik odbiorczy; jako kasownik zastępczy stempel ten był używany sporadycznie; znany jest w tej formie z kilku listów; na każdym z godziny 5 po południu i zawsze z drugą odbitką obok jako datownikiem nadawczym; na froncie dwuwierszowa kaszetka nadawcy, a na odwrocie datownik odbiorcze z Rygi; trudno uzasadnić zastosowanie tego stempla jako kasownika na listach zamiejscowych, prawdopodobnie użyto go na korespondencji dostarczonej do urzędu tuż przed ekspedycją przesyłek; bardzo ciekawy druk - NOTA debetowa, kompletny wyśmienicie zachowany dokument, najpiękniejszy znany list tego typu, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.16
Mi.16
4 000 PLN
16231

1868 Królestwo Polskie, dość częste w Kibartach oszustwo na szkodę poczty, dwukrotnie użyty znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, pod nim widoczny datownik ambulansowy z 1868 roku; jak na dwukrotne użycie w niezłym stanie.

Fi.21x FP
Mi.21x
80 PLN
16232

1869 Królestwo Polskie - WĘGRY; koszulka listu na Węgry (bliski, ale zaskakująco rzadki kierunek wysyłki) opłaconego znaczkami rosyjskimi za 1, 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 158 - Częstochowa, na froncie datownik nadawczy typu IIIC z 23.11. według kalendarza juliańskiego oraz stempelki: informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę FRANCO oraz pruski pochodzenia "AUS RUSSLAND / EISENB.POST-BUR.V. z 5/12"; zamiast przekroczyć granicę austriacką w Szczakowej list przejechał przez Prusy (Katowice, Koźle) do przejścia prusko-austriackiego i dalej do Cieszyna, na odwrocie datownik tranzytowy Teschen z 6.12.69 według kalendarza gregoriańskiego; nietypowa droga pocztowa oraz ogólnie poza lekkim zgięciem na górze listu bardzo dobry stan zachowania; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.18x,19x, 21x
3 200 PLN
16233

1870 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT W WAGONIE 2; koszulka listu z Rudy Pabianickiej do Warszawy opłaconego rosyjskimi znaczkami za 1 i trzema za 3 kop. wydania z 1865 na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem ambulansowym z kropką o średnicy 2,5 mm w środku; po lewej odręczna adnotacja o dacie i miejscu nadania listu do wagonu Łow(icz)16/12, obok stempel wagonu "EKSPEDYCYA POCZT W WAGONIE z cyfrą 2 w środku", po prawej kaszetka nadawcy ZUCKER FABRIK u.RAFFINERIE RUDA PABIANICKA; na odwrocie dwujęzyczny datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA typu IXA z 17.12.; stemple i kasowniki ambulansowe należą do najrzadszych w Królestwie Polskim, zebranie wszystkich wagonów na listach opłaconych znaczkami jest bardzo trudne; walor zachował się w bardzo dobrym stanie, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.12y, 13y
8 000 PLN
16234

1870 około list z Łomży do Warszawy, rosyjski znaczek kasowany stemplem numerowym Łomży z cyfrą 37 w okręgach, miejscownik z datą nadania 19/7, koperta z silnym pionowym złamaniem, na odwrocie kasownik odbiorczy z Warszawy i godzinnik.

Mi.21x
600 PLN
16235

1871 trójkolorowa frankatura na składanym liście z Warszawy do Berlina.

Fi.15y, 18x, 19x
600 PLN
16236

1871 Królestwo Polskie; list z Warszawy do Paryża, opłacony rosyjskimi znaczkami za 3, 5 i 20 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki skasowane datownikiem "ВАРШАВА ЭКСП.ВЫД.ПР.КОР.И ПОСЫЛОКЪ 16 OKT. 1871" odciśniętym dodatkowo obok, a następnego dnia również na odwrocie; czarny stempelek FRANCO informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę; czerwony pruski kolejowy stempel graniczny "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" z 29.10; stemple tranzytowe: czerwony pruski "P.D." (Transit/Aachen, Saarbrücken) i niebieski francuski PRUSSE ERQUELINES; zwracają uwagę tłoczone na odwrocie inicjały "X.S." z koroną; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.19x, 20x, 22x
1 200 PLN
16237

1871 obwoluta listu z Makowa 18.1.71 do Warszawy, rosyjski znaczek kasowany stemplem numerowym Makowa z cyfrą 269 w okręgach, wysoki stopień rzadkości 8 punktów w dziesięciostopniowej skali rzadkości według Bojanowicza, miejscownik z ręcznie wpisaną datą nadania, na odwrocie kasownik odbiorczy, bardzo ładny stan zachowania.

Mi.21x
1 400 PLN
16238

1872 Królestwo Polskie, list wysłany 18.XII z Koła do Warszawy opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1866 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, znaczek unieważniono datownikiem KOŁO GUBERNIA KALISKA (КОЛА КАЛИШСК.ГУБ.) - druga ładna odbitka tego samego stempla na odwrocie, na froncie kasownik odbiorczy Warszawa; walor w dobrym stanie zachowania; sygnowano na odwrocie Bolesław SKIRMUNT.

Fi.21x
400 PLN
16239

1872 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 113x73 mm; bardzo dobry stan zachowania (praktycznie niewidoczny ślad podlepki na odwrocie).

Mi.U16B
130 PLN
16240

200 PLN