16201 |
1863 Królestwo Polskie - 235 ŁĘCZYCA; pięknie zachowana koszulka listu z Łęczycy do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowoczerwonym - nakład z końca 1860 roku; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 235 - Łęczyca w ekspedycji pocztowej na bocznym wtedy trakcie z Krośniewic do Zgierza; mimo niezbyt wysokiego współczynnika rzadkości - 4 punkty w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza na listach jest rzadki, nie było go w eksponatach J.Mazepy, M.A.Bojanowicza czy W.Rachmanowa; po prawej okrągły datownik nadawczy Łęczyca z 17/10 typu IIIC, na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy tego samego typu z 19/10 i mały okrągły godzinnik 9/R; znaczek drukowany dużą ilością farby ma bardzo intensywne barwy, szczególnie czerwoną, żadna z klisz nie wykazuje większych usterek; wewnątrz koszulki adnotacja o odpowiedzi wskazująca na rok użycia 1861; zarówno koszulka jak i sam znaczek zachowały się w pięknym stanie; ma wspaniałe pochodzenie F.Mertens, A.Faberge - adnotacja o zakupie VI 07, aukcja H.Harmer 1940 - adnotacja ołówkiem, Dr.J.Kozakiewicz, Dr.E.Kossoy, w opisie aukcyjnym podano, że znane są trzy listy z Łęczycy; z atestu "ist echt in allen Einzelheiten" i "ist einwandfrei und sehr schön", fotoatest Mikulski AIEP. | Fi.1b |
| 28 000 PLN SOLD | |
16202 |
1863 pierwszy polski znaczek w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych na wycinku warszawskim kasownikiem numerowym z jedynką w sześciu kwadratach, znaczek z błędem podwójnego owalu III - z uszkodzoną tarczą w górnej lewej części, znaczek w bardzo dobrym stanie, ze zbioru M.Bojanowicza, fotoatest Mikuski. | Fi.1bbs Mi.1b |
| 4 200 PLN | |
16203 |
1863 Królestwo Polskie - AMBULANS 15, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony unikalnym rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 15 - układ kropek typu II; numery 12, 13, 14, 15 i 16 używane były na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; to grupa najrzadszych kasowników Królestwa Polskiego; na polskim znaczku numer jeden są unikalne, ale i na rosyjskich bardzo rzadkie, doskonały stan zachowania. | Fi.5 Mi.5 |
| 2 000 PLN | |
16204 |
1863 list z Warszawy do Horbakowa na Wołyniu z opisaną droga pocztową przez Lublin, Uściług i Równo, koperta na papierze bladożółtym satynowanym z tłoczonymi kwadracikami, koperta w pięknym stanie z kolekcji M.Bojanowicza. | Fi.Ck5IIy Mi.U7 |
| 3 800 PLN | |
16205 |
1863 około, 360 RUBLI SREBREM list pieniężny zawierający znaczną jak na tamte czasy kwotę - 360 rubli srebrem, opatrzony rosyjską adnotacją "pieniędzmi trzysta sześćdziesiąt rubli srebrem" z dopisaną liczbą "360 rub", wysłany 25/10 z Łęczycy do Naczelnika Wojennego Powiatu Włocławskiego we Włocławku, koperta zabezpieczona dobrze zachowanymi pocztowymi pieczęciami lakowymi: na środku z godłem i trąbkami "EXPEDYCYA POCZ ŁĘCZYCY" i czterema -"КОНВЕРТЪ УПРАВЛЕНИЕ ВОЕННОГО НАЧАЛЬНИ. ЛЕНЧИЦ. УЕЗД." (Do kopert Urząd Naczelnika Wojskowego Powiatu Łęczyckiego), przesyłkę dostarczono do Kutna (datownik 28/10), skąd najpewniej Koleją Warszawsko-Bydgoską przesłano ją do Włocławka; wysokość opłaty 3 ruble i 3 kopiejki (za rewers) wpisano trzykrotnie: na czarno, czerwono i niebiesko; unikalny z tak wysoką kwotą przewożonych pieniędzy walor, doskonały stan zachowania. | |
| 6 000 PLN | |
16206 |
1864 Królestwo Polskie - UNIKALNE OSZUSTWO NA SZKODĘ POCZTY, kompletny list z Kibart do Rygi opłacony, zamiast polskim znaczkiem nr.1, użytym uprzednio w Rosji znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego z ząbkowaniem 12,5; znaczek unieważniono kasownikiem numerowym 282 odciśniętym na skraju koperty, obok datownik nadawczy Kibarty typu IIIC z 24.12. według kalendarza gregoriańskiego, na odwrocie datowniki tranzytowe z końcowej stacji kolejowej ПСКОВЪ 14.ДЕК.1864 według kalendarza juliańskiego, dalszą drogę list odbył traktem Psków - Dorpat; opłacenie listu znaczkiem rosyjskim z małym fragmentem miejscownika po prawej stronie było oszustwem na szkodę poczty polskiej wyjątkowo bezczelnym; jedynym będącym w obiegu znaczkiem był polski nr.1 i choć oszustwa zdarzały się w Królestwie dość często, ale głównie poprzez powtórne użycie znaczka polskiego; skasowanie znaczka na krawędzi listu skutecznie zakryło rosyjski miejscownik nadawczy po prawej stronie znaczka, a w głębi Rosji fragment czteroobrączkowego kasownika numerowego, odmiennego krojem od kasowników rosyjskich, mniej rzucał się w oczy niż cały kasownik i oszustwo się udało; po latach mamy bardzo ciekawy i rzadki walor do zbioru Królestwa Polskiego; spoza Kibart, granicznego urzędu pocztowego na linii Kolei Północnej podobne oszustwa nie są znane; całość zachowana w pięknym stanie z pełną kompletną treścią; znaczek ma, w sposób typowy przy przeklejaniu z innego listu, lekko uszkodzony narożnik; gwarancja. | Fi.V Mi.5 |
| 6 000 PLN | |
16207 |
1864 Królestwo Polskie, SŁUŻBA POCZTOWA - list służbowy wysłany 21.9 z Warszawy do Urzędu Pocztowego w Pułtusku, datownik nadawczy WARSZAWA typu IIIC; przesyłka oznaczona czerwonym stempelkiem SŁUŻBA / POCZTOWA w ramce; są one mało znane i słabo opisane, spotykane jedynie na wewnętrznej korespondencji urzędowej; na odwrocie słabo czytelna czerwona urzędowa pieczęć pocztowa; unikalna całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 800 PLN | |
16208 |
1865 obszar I Rzeczypospolitej - Łotwa, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim datownikiem Mitawa; do III rozbioru lenno Rzeczypospolitej (Kurlandia), bardzo ładny stan. | Fi.5 Mi.5 |
| 75 PLN | |
16209 |
1865 Królestwo Polskie - STASZÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 109 - Staszów (Fi.250+600.-) współczynnik rzadkości - 8 punktów według M.A.Bojanowicza, kilka załamań papieru, poza tym w ładnym stanie. | Fi.5 Mi.5 |
| 400 PLN SOLD | |
16210 |
1865 Królestwo Polskie - OKRES PRZEJŚCIOWY, list z Kibart do Rygi opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; nadano go w dniu 2.4., czyli jeden dzień po najpóźniejszej opisanej dacie użycia pierwszego polskiego znaczka; wycofywano je w tym czasie z obiegu ponownie wprowadzając doń znaczki rosyjskie (okres przejściowy trwał od 1.II do 13.IV); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, obok datownik nadawczy z 2.4; na odwrocie datownik odbiorczy z Rygi z 22 marca 1865 (3.4); list z głębi Niemiec (Saksonia - stempelek nadawcy Julius Naumann / Limbach) został dowieziony przez firmę spedycyjną A.Feinberg&Rosa; (stempelek na odwrocie) do granicy i stamtąd nadany w głąb Rosji; pozwalało to zaoszczędzić około 10 kopiejek, gdyż list z Prus do Rosji kosztował równowartość 20 kopiejek, a list nadany z granicy tylko 10; z wielu względów bardzo ciekawa i dobrze zachowana całość, fotoatest firmowy. | Fi.5 Mi.5 |
| 4 000 PLN | |
16211 |
1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 223 - Koło (Fi.1200+200.-); poza małą prześwitką na dole w bardzo ładnym stanie. | Fi.7 Mi.7 |
| 1 000 PLN | |
16212 |
1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 253 - Płock (Fi.200.-), bardzo ładny stan. | Fi.15y Mi.15y |
| 120 PLN | |
16213 |
1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na grubym papierze (0,10 mm) ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 73 - Lublin, wzorcowe kolory z rzadkim dla tego znaczka odcieniem brązu, czytelne ostemplowanie, piękny stan. | Fi.15z Mi.15z |
| 120 PLN | |
16214 |
1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.140+330.-), niezły stan. | Fi.16y Mi.16y |
| 120 PLN | |
16215 |
1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 182 - Łódź, ładny stan. | Fi.16y Mi.16y |
| 120 PLN | |
16216 |
| 4 800 PLN | |
16217 |
| 360 PLN | |
16218 |
| 300 PLN | |
16219 |
1866 Królestwo Polskie - BW na znaczku z BŁĘDEM TŁA, dwa rosyjskie znaczki, za 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; pierwszy z nich ma tło znaczka za 5 kop. (trójkąciki zamiast cyfry 3); oba znaczki unieważnione polskimi kasownikami ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.400+2x330.-) na wycinku z listu do Francji, na dole fragment pruskiego kolejowego stempla granicznego i graniczny stempel francuski. | Fi.19s, 21x Mi.19F, 21x |
| 600 PLN | |
16220 |
1866 Królestwo Polskie 126 - STOPNICA, pionowa parka znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, odmiana z szaroniebieskim tłem; unieważnione są rzadkim polskim kasownikiem numerowym 126 - Stopnica, w małej ekspedycji pocztowej na bocznym trakcie z Chmielnika do Nowego Miasta Korczyna; kasownik ma wysoki współczynnik rzadkości - 8 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; oferowany jest na karcie z wystawowej kolekcji M.A.Bojanowicza, kasownik pięknie i czytelnie odbity, gwarancja Bojanowicz. | Fi.20bx Mi.20xb |
| 1 500 PLN | |
16221 |
1866 Królestwo Polskie 300 - SZCZEBRZESZYN, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony rzadkim polskim kasownikiem numerowym 300 - Szczebrzeszyn, w małej ekspedycji pocztowej na trakcie z Zamościa do Janowa Lubelskiego; kasownik ma wysoki współczynnik rzadkości - 7 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza (Fi.25+3250.-); znaczek był dwukrotnie Użyty, co było oszustwem na szkodę poczty; oferowany jest na fragmencie karty z wystawowej kolekcji M.A.Bojanowicza, kasownik czytelnie odbity. | Fi.21x Mi.21x |
| 800 PLN | |
16222 |
1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie warszawskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa. | Fi.21x Mi.21x |
| 30 PLN | |
16223 |
1866 Królestwo Polskie - AMBULANS DB/1, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony polskim kasownikiem ambulansu DB/1 - Droga Bydgoska; bardzo rzadkim, używanym po 1865 roku na odcinku do granicy pruskiej i znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich, pod nim prawdopodobnie miejsce nadania listu opłaconego tym znaczkiem; poza niewielką prześwitką w ładnym stanie. | Fi.21x Mi.21x |
| 300 PLN | |
16224 |
1866 Królestwo Polskie - MAKÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 269 - Maków (Fi.+900.-), był to najwyższy numer kasownika przydzielony w pierwszym etapie 27 marca 1858 roku, bardzo ładny stan. | Fi.21x Mi.21x |
| 700 PLN | |
16225 |
1866 Królestwo Polskie - ALEKSANDRÓW POGRANICZNY MAŁE CYFRY, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15 na wycinku; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 311 - Aleksandrów Pograniczny (Fi.+900.-) z cyframi wysokości 5,5 mm, rzadszymi na znaczkach rosyjskich; poza niewielkim uszkodzeniem przy dolnej perforacji, widocznym na skanie, w bardzo dobrym stanie. | Fi.21x Mi.21x |
| 800 PLN | |
16226 |
1867 Królestwo Polskie 95 - OPOLE, kompletny list z Opola do Berlina opłacony rosyjskimi znaczkami za 1 i 3 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4, oraz znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, wszystkie z ząbkowaniem 14,5:15 oraz drukowane na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 95 - Opole, w małej ekspedycji pocztowej na bocznym trakcie z Nowej Aleksandrii (Puław) do Ostrowca, o najwyższym 10 stopniu rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; obok znaczków stempelek FRANCO informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę, po prawej okrągły datownik nadawczy OPOLE typu IIIA z ręcznie wpisaną datą 25/6, pod nim pruski kolejowy stempelek graniczny "AUS RUSSLAND EISENB. POST-BUR. V. 27 5" z Katowic, a na odwrocie berliński godzinnik odbiorczy z 28/5; list jest w bardzo dobrym stanie, z kompletna treścią, a wszystkie stemple czytelnie odbite, nowa gwarancja i opis Schmutz. | Fi.12, 13, 21x Mi.12, 13, 21x |
| 7 000 PLN | |
16227 |
1867 Królestwo Polskie 312 - WAGANIEC i EXPEDYCJA POCZT w WAGONIE 5, koszula listu z Wagańca do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 312 - Waganiec, w ekspedycji dworcowej na Drodze Bydgoskiej, o bardzo wysokim 9 stopniu rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim najwyższym bo 10 (Fi+3250.-); obok znaczka dwuwierszowy ramkowy ramkowy stempel nadawczy ВАГАНЕЦЪ / WAGANIEC z ręcznie wpisaną datą 26/11, po lewej kaszetka nadawcy, na odwrocie dwujęzyczny okrągły datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA typu IXA z 26/11 i stempel ambulansowy z Linii Kolei Bydgoskiej "EXPEDYCJA POCZT w WAGONIE 5" (Fi.+1000.-); koszulka jest w dobrym stanie, a wszystkie stemple bardzo lekko i czytelnie odbite; był ozdobą eksponatu M.A.Bojanowicza - jego sygnatura w środku i gwarancja na odwrocie, nowa gwarancja i opis Schmutz. | Fi.15 Mi.15 |
| 6 000 PLN | |
16228 |
1867 Królestwo Polskie - EXPEDYCYA POCZT w WAGONIE 5; list zagraniczny wysłany 16.7 z Warszawy do Neuilly-sur-Seine pod Paryżem; nadany w Głównym Urzędzie Pocztowym, datownik Warszawa typu IIIC, ekspediowany ambulansem na linii Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, na odwrocie stempel ambulansowy, pruski okrągły kolejowy stempel graniczny: "AUS RUSSLAND über EISENB.POST-BÜR.XI./ PORTO" z 16.7 i odbiorczy Neuilly-sur-Seine z 19.7; na froncie stempelki: pruski "P.38." - opłacony przez nadawcę, francuski "99", tranzytowy "PREUSSE ERQUELINES i dodatkowo owalny stempelek nadawcy LEOPOLD KRONENBERG oraz odbiorczy notariusza; spośród ośmiu stempli ambulansowych tylko w wagonach 5 i 6 słowo EXPEDYCYA było pisane przez X; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 3 200 PLN | |
16229 |
1868 Królestwo Polskie 306 - KLIMONTÓW, koperta listu z Klimontowa do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 306 - Klimontów, w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym trakcie z Opatowa, o bardzo wysokim 8 stopniu rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim nawet wyższym bo 9; obok znaczka dwuwierszowy ramkowy ramkowy stempel nadawczy КЛИМОНТОВЪ / KLIMONTÓW z ręcznie wpisaną datą 14/3., na odwrocie dwujęzyczny okrągły datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA typu IXA z 16/3. i okrągły godzinnik 8/R; koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite; była ozdobą kolekcji K.Adlera z USA na Międzynarodowej Wystawie WIPA - 1965, a następnie eksponatu M.A.Bojanowicza - jego gwarancja na odwrocie, nowa gwarancja i opis Schmutz. | Fi.15 Mi.15 |
| 5 000 PLN | |
16230 |
1868 Królestwo Polskie - KASOWNIK ZASTĘPCZY, kompletny list z Warszawy do Rygi opłacony rosyjskim znaczkiem za 20 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczek unieważniono zastępczo stemplem warszawskiej poczty miejskiej ВАРШАВА / 5чП z dnia 14.12.1868 według kalendarza juliańskiego, zwykle stosowanym jako godzinnik odbiorczy; jako kasownik zastępczy stempel ten był używany sporadycznie; znany jest w tej formie z kilku listów; na każdym z godziny 5 po południu i zawsze z drugą odbitką obok jako datownikiem nadawczym; na froncie dwuwierszowa kaszetka nadawcy, a na odwrocie datownik odbiorcze z Rygi; trudno uzasadnić zastosowanie tego stempla jako kasownika na listach zamiejscowych, prawdopodobnie użyto go na korespondencji dostarczonej do urzędu tuż przed ekspedycją przesyłek; bardzo ciekawy druk - NOTA debetowa, kompletny wyśmienicie zachowany dokument, najpiękniejszy znany list tego typu, gwarancja i opis Schmutz. | Fi.16 Mi.16 |
| 4 000 PLN | |
16231 |
1868 Królestwo Polskie, dość częste w Kibartach oszustwo na szkodę poczty, dwukrotnie użyty znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, pod nim widoczny datownik ambulansowy z 1868 roku; jak na dwukrotne użycie w niezłym stanie. | Fi.21x FP Mi.21x |
| 80 PLN | |
16232 |
1869 Królestwo Polskie - WĘGRY; koszulka listu na Węgry (bliski, ale zaskakująco rzadki kierunek wysyłki) opłaconego znaczkami rosyjskimi za 1, 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 158 - Częstochowa, na froncie datownik nadawczy typu IIIC z 23.11. według kalendarza juliańskiego oraz stempelki: informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę FRANCO oraz pruski pochodzenia "AUS RUSSLAND / EISENB.POST-BUR.V. z 5/12"; zamiast przekroczyć granicę austriacką w Szczakowej list przejechał przez Prusy (Katowice, Koźle) do przejścia prusko-austriackiego i dalej do Cieszyna, na odwrocie datownik tranzytowy Teschen z 6.12.69 według kalendarza gregoriańskiego; nietypowa droga pocztowa oraz ogólnie poza lekkim zgięciem na górze listu bardzo dobry stan zachowania; gwarancja i opis Schmutz. | Fi.18x,19x, 21x |
| 3 200 PLN | |
16233 |
1870 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT W WAGONIE 2; koszulka listu z Rudy Pabianickiej do Warszawy opłaconego rosyjskimi znaczkami za 1 i trzema za 3 kop. wydania z 1865 na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem ambulansowym z kropką o średnicy 2,5 mm w środku; po lewej odręczna adnotacja o dacie i miejscu nadania listu do wagonu Łow(icz)16/12, obok stempel wagonu "EKSPEDYCYA POCZT W WAGONIE z cyfrą 2 w środku", po prawej kaszetka nadawcy ZUCKER FABRIK u.RAFFINERIE RUDA PABIANICKA; na odwrocie dwujęzyczny datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA typu IXA z 17.12.; stemple i kasowniki ambulansowe należą do najrzadszych w Królestwie Polskim, zebranie wszystkich wagonów na listach opłaconych znaczkami jest bardzo trudne; walor zachował się w bardzo dobrym stanie, gwarancja i opis Schmutz. | Fi.12y, 13y |
| 8 000 PLN | |
16234 |
1870 około list z Łomży do Warszawy, rosyjski znaczek kasowany stemplem numerowym Łomży z cyfrą 37 w okręgach, miejscownik z datą nadania 19/7, koperta z silnym pionowym złamaniem, na odwrocie kasownik odbiorczy z Warszawy i godzinnik. | Mi.21x |
| 600 PLN | |
16235 |
1871 trójkolorowa frankatura na składanym liście z Warszawy do Berlina. | Fi.15y, 18x, 19x |
| 600 PLN SOLD | |
16236 |
1871 Królestwo Polskie; list z Warszawy do Paryża, opłacony rosyjskimi znaczkami za 3, 5 i 20 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki skasowane datownikiem "ВАРШАВА ЭКСП.ВЫД.ПР.КОР.И ПОСЫЛОКЪ 16 OKT. 1871" odciśniętym dodatkowo obok, a następnego dnia również na odwrocie; czarny stempelek FRANCO informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę; czerwony pruski kolejowy stempel graniczny "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" z 29.10; stemple tranzytowe: czerwony pruski "P.D." (Transit/Aachen, Saarbrücken) i niebieski francuski PRUSSE ERQUELINES; zwracają uwagę tłoczone na odwrocie inicjały "X.S." z koroną; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | Fi.19x, 20x, 22x |
| 1 200 PLN | |
16237 |
1871 obwoluta listu z Makowa 18.1.71 do Warszawy, rosyjski znaczek kasowany stemplem numerowym Makowa z cyfrą 269 w okręgach, wysoki stopień rzadkości 8 punktów w dziesięciostopniowej skali rzadkości według Bojanowicza, miejscownik z ręcznie wpisaną datą nadania, na odwrocie kasownik odbiorczy, bardzo ładny stan zachowania. | Mi.21x |
| 1 400 PLN | |
16238 |
1872 Królestwo Polskie, list wysłany 18.XII z Koła do Warszawy opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1866 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, znaczek unieważniono datownikiem KOŁO GUBERNIA KALISKA (КОЛА КАЛИШСК.ГУБ.) - druga ładna odbitka tego samego stempla na odwrocie, na froncie kasownik odbiorczy Warszawa; walor w dobrym stanie zachowania; sygnowano na odwrocie Bolesław SKIRMUNT. | Fi.21x |
| 400 PLN SOLD | |
16239 |
1872 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 113x73 mm; bardzo dobry stan zachowania (praktycznie niewidoczny ślad podlepki na odwrocie). | Mi.U16B |
| 130 PLN SOLD | |
16240 |
1872 Królestwo Polskie, prekursor kartek pocztowych, rosyjski formularz kartkowy bez znaku opłaty, wydany przed ukazaniem się kart pocztowych; bardzo rzadki walor, w stanie czystym - niespotykany! idealny stan zachowania. | |
| 200 PLN | |