Auction 74. Polish Kingdom

16161

1848 całostka na papierze ze znakiem wodnym numer I i znakiem oz orłem o "wąskim ogonie" wysłana do Warszawy, na odwrocie warszawski odbiorczy datownik i godzinnik.

Mi.U4
1 000 PLN
16162

Fi.Ckr4II
1 200 PLN
16163

1855 obszar I Rzeczypospolitej, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1855 roku, o wymiarach 137x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z Mozyrza do Lipowa, adresowana po polsku na ręce Ottona Horwatta marszałka szlachty guberni mińskiej; znak opłaty kreślony ręcznie, na froncie jednowierszowy stempel nadawczy Dobin 26-2-06.1.03; w I rzeczypospolitej Mozyrz był stolicą powiatu, w II rozbiorze w 1793 roku zajęty przez Rosję, wrócił w granice Rzeczypospolitej na krótko od 5.III do 19.VI.1920 roku; taka koperta użyta w Królestwie Polskim (Fi.6500.-).

Fi.Ckr4II
1 200 PLN
16164

1855 obszar I Rzeczypospolitej, PIŃSK - stempel XVIII wieczny; koperta rosyjska czwartego wydania z 1855 roku ze znakiem opłaty typu IIa - orzeł z wąskim ogonem, znakiem wodnym typu I w położeniu normalnym, formą rozkroju typu III i rozmiarach 140 x 110 mm nadana w Pińsku (utracony w II rozbiorze) z unikalnym w połowie XIX wieku stemplem nadawczym znanym do tej pory tylko z listu z 1817 roku; prof. Stanisław Mikstein opisał go w swoim dziele "Pieczęcie Pocztowe na Ziemiach Polskich w XVIII wieku" na stronie 110 i pokazał na stronie 114; według Dobina 26-2-10.1.01 to jedyny znany stempel przedfilatelistyczny z Pińska, zastosowanie XVIII wiecznego stempla na kopercie z połowy XIX wieku jest incydentalnym przypadkiem; koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie, jest adresowana pięknym charakterem pisma, po polsku, na ręce JW. Mieczysława Trekałło Marszałka Powiatu Wilejskiego i pozostaje świadectwem silnych związków kresów wschodnich z Polską; taka koperta użyta w Królestwie Polskim (Fi.6500.-), fotoatest firmowy.

Fi.Ckr4II
3 200 PLN
16165

1857 Królestwo Polskie, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1855 roku, o wymiarach 140x109 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym (Fi.6500.-), wysłana 2/10 z Mariampola do Warszawy; znak opłaty kreślony ręcznie, na froncie okrągły polski datownik nadawczy MARYAMPOL typu IIIC, na odwrocie duży okrągły godzinnik 9/R i mały datownik odbiorczy Warszawy z 5/10; doskonale zachowana pieczęć lakowa; list umieszczony na stronie albumowej; dobry stan zachowania; fotoatest Mikulski.

Fi.Ckr8
4 800 PLN
16166

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop., wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1", bez perforacji, unieważniony przez przekreślenie piórem i dodatkowo czerwonym miejscownikiem ВАРШАВА (WARSZAWA); początkowo znaczki unieważniano wyłącznie poprzez kreślenie; obowiązek kasowania datownikiem wprowadzono 10 marca 1858 roku i trwał on tylko 17 dni, bo do dnia 27 marca 1858 roku, kiedy to do kasowania znaczków wprowadzono stemple numerowe; przez cały ten czas na większości znaczków spotyka się także kreślenie - zostało to opisane przez Z.Mikulskiego w Filateliście 1/2008, ostatnio podobnie kasowany znaczek został sprzedany na aukcji w Szwajcarii za 3600 euro; fotoatest firmowy.

Fi.I
Mi.1
10 000 PLN
16167

Fi.II
Mi.2x
6 000 PLN
16168

1858 Królestwo Polskie - RADOMSK, CZERWONY KASOWNIK NUMEROWY 162; znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15 unieważniony polskim kasownikiem numerowym 162 - Radomsk w kolorze czerwonym; nie jest on katalogowany, nie było go w kolekcjach M.A.Bojanowicza, W.Rachmanowa ani Z.Mikulskiego; z Radomska pochodzi także inny rarytas polskiej filatelistyki - połówka znaczka za 20 kop. na wycinku unieważniona kasownikiem numerowym w kolorze czarnym; wszystkie kasowniki numerowe w kolorze czerwonym są rzadkie, ale ten jest z dużą pewnością unikalny, w lewym dolnym narożniku ślady tekstu; UWAGA opisywany w literaturze czerwony kasownik na parce Rosji nr.1 w rzeczywistości jest datownikiem używanym standardowo do unieważniania znaczków w marcu 1858 roku; to wspaniały walor ex-Goss, ex-Lea, aktualnie Mikulski, ale nie ma związku z oferowanym powyżej jedynym znanym w kolorze czerwonym kasownikiem numerowym 162; gwarancja i fotoatest (DIE MARKE IST ECHT IN ALLEN EINZELHEITEN) Mikulski.

Fi.II
Mi.2x
18 000 PLN
16169

Fi.V
Mi.5
200 PLN
16170

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 (Fi.1000.-); unieważniony bardzo czytelnie polskim okrągłym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, który musiał zostać użyty przed 1860 rokiem, gdyż w momencie powrotu do obiegu znaczków rosyjskich (1865) był już wycofany i zastąpiony w 1864 roku kasownikami kwadratowymi; poza trzema krótszymi ząbkami znaczek prezentuje się bardzo dobrze.

Fi.V
Mi.5
500 PLN
16171

1858 list z Warszawy nadany 24.05. 1858 do Petersburga opłacony rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania ze stycznia 1858 roku, warszawski kasownik numerowy stosowany od marca 1858 i datownik w języku rosyjskim dla listów adresowanych do Rosji, bardzo dobry stan zachowania, fotoatest Schmutz.

Mi.2x
9 000 PLN
16172

1858 list zagraniczny z pełną treścią wysłany 31/7 z Warszawy do Bordeaux, mały stempel nadawczy typu IIIC, stempelek "11" określający wysokość opłaty w ruchu tranzytowym, list 1.8 przewieziony ambulansem relacji Wrocław-Berlin (BRESLAU-BERLIN), stemple kraju pochodzenia: pruski - "AUS RUSSLAND" i francuskie "PREUSSE 2 ERQUELINES" i "PREUSSE 3 VALANCIENNES", tranzytowe stempelki: "PARIS A BORDEAUX", "PARIS" i odbiorczy "BORDEAUX 4 AOUT"; dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

450 PLN
16173

Fi.(Ck3)
50 PLN
16174

Mi.5
600 PLN
16175

Mi.5
400 PLN
16176

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach jasnych na wycinku stemplowany kasownikiem numerowym Zgierza z cyfrą 215 w okręgach, stopień rzadkości według Bojanowicza 4 punkty w 10-cio stopniowej skali rzadkości, Ładny stan zachowania.

Fi.1a
Mi.1a
2 800 PLN
16177

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i ciemnoróżowym o odcieniach jasnych kasowany stemplem numerowym Zwierzyńca z cyfrą 102 w okręgach, słabsze ząbkowanie, ładna odbitka kasownika.

Fi.1a
Mi.1a
700 PLN
16178

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i różowym o odcieniach jasnych na froncie kopercie listu z Mszczonowa do Warszawy, znaczek kasowany stemplem numerowym Mszczonowa z cyfrą 15 w okręgach, bardzo wysoki stopień rzadkości według Bojanowicza 9 punktów w dziesięciostopniowej skali rzadkości, dwujęzyczny miejscownik Mszczonowa z ręcznie wpisana datą nadania 22/1, oprócz tej całości najprawdopodobniej nie zachował się żaden kompletny list z Mszczonowa, ten walor pochodzi z kolekcji W.Rachmanowa, front w dobrym stanie, czytelnie odbity kasownik, dekoracyjny i unikalny walor.

Fi.1a
Mi.1a
19 550 PLN
16179

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowo karminowym o odcieniach jasnych stemplowany datownikiem urzędu pocztowego w Kibartach zamiast kasownikiem numerowym urzędu, znaczek posiada niewielkie sklejenie przerwania, ogólnie w dobrym stanie, gwarancja fotoatest Schmutz.

Fi.1a
Mi.1a
1 600 PLN
16180

1860 dwa pierwsze polskie znaczki w kolorach o odcieniach jasnych i o odcieniach ciemnych na wycinkach listów z Warszawy, stemplowane kasownikiem jedynka w czterech okręgach, znaczki w doskonałym stanie zachowania na ładnych szerokich wycinkach z całymi kasownikami, tak jak większość znaczków tego wydania na wycinkach znaczki w oryginalnym stanie nie uszkodzone przy odklejaniu i często z tego powodu poprawiane lub reperowane, widoczne na prawym wycinku zażółcenie pochodzi od naturalnie rozsmarowanej gumy znaczka, doskonały komplet podstawowych znaczków w skrajnych barwach na początek zbioru generalnego Polski.

Fi.1a, 1b
Mi.1a, 1b
3 200 PLN
16181

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach jasnych stemplowany kasownikiem Kibart z cyfrą 282 w okręgach, znaczek z błędem kliszy niebieskiej w postaci przerwanej ramki i uszkodzonej litery T.

Fi.1aB1
Mi.1a
1 100 PLN
16182

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i ciemnoróżowym z pełną oryginalną gumą na całej powierzchni; co rzadkie rysunek z obu klisz bez większych usterek, papier średniej grubości z lekko prześwitującym rysunkiem na odwrocie, ma ślad podlepki i poza uszkodzonym lewym górnym narożnikiem zachował się w bardzo dobrym stanie; sygnowany WR - Rachmanow, kolorowy fotoatest.

Fi.1ad
12 000 PLN
16183

1860 pierwszy polski znaczek w kolorze niebieskim i ciemnoróżowym z błędem kliszy niebieskiej "podwójna obwódka herbu - niebieska i czerwona", błąd w typie III - z uszkodzonym drukiem herbu w górnej lewej części, kasownik warszawskiego dworca kolejowego Praga, bardzo ładny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.1as
Mi.1a
3 200 PLN
16184

1860 Królestwo Polskie - NIEBIESKA OBWÓDKA WOKÓŁ HERBU, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o jasnych odcieniach; drukowany dużą ilością farby przez co litery w niebieskim owalu wydaja się mniejsze, klisza niebieska z dodatkową obwódką wokół herbu typu II z charakterystycznym wcięciem w szerokim niebieskim owalu powyżej litery O w KOP. (Fi.4000.-); unieważniony polskim kasownikiem DP - Droga Petersburska w ekspedycji pocztowej na dworcu kolejowym Praga; poza kilkoma usterkami ząbkowania w ładnym stanie, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1as
2 800 PLN
16185

1860 Królestwo Polskie - RUDA GUZOWSKA z NIEBIESKĄ OBWÓDKĄ WOKÓŁ HERBU, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o jasnych odcieniach, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska; klisza niebieska z błędem "dodatkowa niebieska obwódka wokół herbu" rzadkiego typu Ib (IV) (Fi.4000+600.-); poprawione oba dolne narożniki, poza tym w ładnym stanie; gwarancja i opis Krawczyk.

Fi.1as
3 200 PLN
16186

1860 pierwszy polski znaczek z kolorach jasnoniebieskim i jasnokarminowym o odcieniach jasnych stemplowany kasownikiem warszawskim z jedynką w okręgach, ciekawe odbicie stempla firmowego na prawej części znaczka, znaczek posiada usterki w postaci uszkodzeń obu dolnych cyfr 10 i plamą w kolorze niebieskim w prawej dolnej części owalu, bardzo ciekawa usterka ząbkowania - wyłamana igła perforująca na prawym marginesie znaczka spowodowała powstanie ząbka o podwójnej grubości - lewy margines 14 dziurek, a prawy 13 dziurek perforacji, znaczek na papierze cienkim z prześwitującym na odwrocie rysunkiem znaczka, bardzo ładny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.1au
Mi.1a
2 400 PLN
16187

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym Kozienic z cyfrą 141 w okręgach, wysoki stopień rzadkości według Bojanowicza 8 punktów, znaczek reperowany - naprawiany lewy dolny róg, gwarancja.

Fi.1b
Mi.1b
3 200 PLN
16188

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym Sosnowic z cyfrą 278 w okręgach, stopień rzadkości według Bojanowicza 4 punkty w 10-cio stopniowej skali rzadkości, prześwitka, dobra prezencja, gwarancja..

Fi.1b
Mi.1b
1 500 PLN
16189

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem warszawskim, dwie drobne prześwitki, bardzo ładne centrowanie i perforacja.

Fi.1b
Mi.1b
700 PLN
16190

1860 pierwszy polski znaczek w kolorze ciemnoniebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych unieważniony kasownikiem warszawskim, niezwykle intensywne ciemne kolory, ładny stan, gwarancja Miszczak.

Fi.1b
Mi.1b
1 100 PLN
16191

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych stemplowany rzadkim stemplem ambulansowym na trasie Petersburg - Warszawa z cyfrą 16 w punktowanym heksagonie, znaczek posiada dodatkowo ostemplowanie pieczęcią firmą firmy Segal & Sohne z Wierzbołowa, tak więc list z tym znaczkiem musiał być nadany w ambulansie pocztowym w czasie postoju w Kibartach, uszkodzona lewa ramka, bardzo dobry stan zachowania i rzadkie ostemplowanie.

Fi.1b
Mi.1b
7 500 PLN
16192

1860 Królestwo Polskie - KASOWNIK SZEŚĆ KWADRATÓW z PROSTĄ STOPKĄ CYFRY JEDEN; pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach; znaczek unieważniony został najrzadszym warszawskim kasownikiem numerowym 1 - cyfra z prostą stopką w sześciu kwadratach; jako kasownik zastępczy spotyka się go sporadycznie w tym samym okresie co kasownik z ozdobną stopką cyfry 1 w sześciu kwadratach, czyli od października 1864 roku do przełomu lat 1864/65; ma żywe kolory, poza jednym ząbkiem (z atestu) "stan jest bez zarzutu, w szczególności ma dobrze centrowany obraz w odniesieniu do ząbkowania", ma czysty i czytelny najważniejszy element - kasownik, fotoatest Schmutz.

Fi.1b
8 000 PLN
16193

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym Łap z cyfrą 318 w okręgach, najwyższy stopień rzadkości według Bojanowicza 10 punktów, znaczek reperowany - przycięte ząbkowanie z wszystkich stron, unikat, fotoatest Jendroszek.

Fi.1bb
Mi.1b
12 000 PLN
16194

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach karminowym i ciemnoniebieskim o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym Warszawy, znaczek na papierze cienkim o prześwitującym rysunkiem znaczka na odwrocie, niezwykle ciemne i intensywne barwy, brak ząbka w górnym prawym narożniku i niewielkie rozdarcie z prawej strony, bardzo dobre centrowanie i prezencja, rzadko spotykane barwy znaczka, gwarancja Jungjohann.

Fi.1bu
Mi.1b
2 800 PLN
16195

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych kasowany stemplem numerowym Międzyrzeca z cyfrą 61 w okręgach, słabsze ząbkowanie, znaczek na papierze cienkim z prześwitującym rysunkiem znaczka, gwarancja z 4.

Fi.1bu
Mi.1b
1 500 PLN
16196

1861 Królestwo Polskie, REKOMENDOWANY LIST ZAGRANICZNY, kompletny list wysłany 4/6 z Włocławka do Bordeaux z odręczną adnotacją "Rekomandirt" i dopisanym obok numerem "7", po lewej mylnie opisany przez M.A.Bojanowicza jako polski, a w rzeczywistości pruski, stempelek "Recommandirt" w ząbkowanej ramce, na górze wpisana waga przesyłki "1 3/20" łuta, u dołu czarny stempelek "FRANCO" z wyliczoną wysokością opłaty 20 kop. za list + 26,5 kop. asekuracja + 3 kop. rewers, razem 49,5 kop.; oprócz tego liczne pieczęcie i stemple polskie: lakowe, graniczny datownik Służewo, pruskie: AUS POLEN, PODGURZ, CHARGE, P.D i francuskie w tym ramkowy dla listów rekomendowanych, pieczęć lakowa "DEPART ET BRIVEE 8/Des POS" z fragmentem mocującego sznurka, graniczny "PREUSSE VALENCIENNES", tranzytowy PARIS i odbiorczy BORDEAUX; B.Rejnowski w "Filateliście" 23/1987 podaje: " Przesyłki polecone z terenu Królestwa Polskiego po roku 1860 spotyka się bardzo rzadko. Przyczyną tego jest zapewne fakt, że zniesione zostało odszkodowanie ze strony poczty za zaginione listy rekomendowane"; do roku 1860 urzędnik pocztowy, któremu udowodniono winę zagubienia przesyłki rekomendowanej, za pierwszym razem ponosił konsekwencję wytrącenia z okresu służby sześciu miesięcy pracy, a za drugim - wydalenie ze służby; złagodzenie sankcji obniżyło atrakcyjność rekomendacji w stosunku do podwyższonych kosztów i stąd takie przesyłki w okresie tzw. "znaczkowym" stały się bardzo rzadkie, dopiero wprowadzenie z dniem 1/13 stycznia 1865 roku nowej prusko-rosyjskiej konwencji pocztowej wprowadziło nowe zasady, w tym stosowania stempla "RECOMMANDIRT" na listach kierowanych do i przez Prusy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; podobny list jest pokazany na okładce "Filatelistyki" 6-7/1990 i opisany w bardzo ważnym artykule przez Z.Mikulskiego.

4 000 PLN
16197

1861 całostka za 30+1 kop. na papierze ze znakiem wodnym numer II.

1 000 PLN
16198

450 PLN
16199

1863 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowym o odcieniach jasnych na obwolucie listu z Lublina 12.8.63 do Warszawy, znaczek kasowany stemplem numerowym Lublina z cyfrą 73 w okręgach, miejscownik Lublina z datą nadania 12/8 odbity częściowo na znaczku, znaczek użyty podwójnie na szkodę poczty - pod spodem słabo odbity stempel numerowym Tomaszowa z cyfrą 100 w okręgach, na odwrocie stempel odbiorczy i godzinnik z Warszawy, obwoluta uszkodzona przez wycięcie imienia i nazwiska adresata, ciekawy walor o mimo uszkodzenia dobrej prezencji.

Fi.1a
Mi.1a
3 800 PLN
16200

1863 pierwszy polski znaczek na kompletnym składany liście na papierze firmowym firmy A. Peinberg & Rosa z Werballen (Wierzbołów), nadany z Kibart do Wilna, znaczek w kolorach zielonkawoniebieskim i jasnoróżowokarminowym o odcieniach jasnych, list ze znaczkiem zgięty, ładna prezencja i rzadka odmiana znaczka w kolorach bardzo jasnych, fotoatest Schmutz.

Fi.1ac
Mi.1a
5 800 PLN