The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 70. WW2 PoW and internment camps

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
55798

1941 Internowanie w Rumunii - obóz Ocnele Mari, karta pocztowa z obozu wysłana 18.V do Krakowa, stempelki cenzorów i wirnik cenzury niemieckiej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


150 PLN
55799

1941 Internowanie w Szwecji - list od kapitana Justyna Karpińskiego zastępcy dowódcy okrętu podwodnego ORP "Sęp" internowanego 17.IX.39, wysłany za pośrednictwem szwedzkiej poczty polowej nr.800, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - trzywierszowy w ramce czerwony stempelek "Post från internerad militär/ Service des internés militaires/ Interniertensendung"; fioletowa pieczątka szwedzkiej cenzury wojskowej - "Granskad av militar myndighet"; datownik Sztokholm 9.12.41; list adresowany do szkoły korespondencyjnej (NKI-skolan), w której uczyli się niektórzy z internowanych marynarzy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja;

w czasie wojny w Szwecji internowano kilka polskich okrętów podwodnych: ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik", które - po brawurowej ucieczce ORP "Orzeł" do Anglii - nie zdołały przedrzeć się przez cieśniny duńskie niezwykle silnie strzeżone przez Niemców; internowano również żaglowiec "Dar Pomorza" i kuter pościgowy "Batory" - łącznie 173 polskich marynarzy, którzy do marca 1943 przebywali na okrętach, a następnie, już do końca wojny, na lądzie w miejscowości Mariefred; ze względu na niewielką liczbę internowanych przesyłki są niemal unikalne; oferowana tu bardzo rzadka całość w doskonałym stanie zachowania, może stanowić ozdobę każdego zbioru obejmującego ten dział filatelistyki!


1 800 PLN
SOLD
55800

1942 (?) Stalag IIC - część na odpowiedź listownika, czysty druk nakładu centralnego w bardzo dobrym stanie zachowania (język klapy z niewielkim 1 cm rozerwaniem).


50 PLN
55801

1942 Oflag IIE - karta wysłana 18.9 z obozu do Lublina, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "We" od nazwiska "Weiss", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora nr.19 z jego parafką; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


50 PLN
55802

1942 Reserve-Lazarett Tangerhütte - świadectwo zgonu porucznika Franciszka Stasiaka wystawione 5.XI w szpitalu zapasowym Stalagu XIA w Tangerhütte; pieczęć urzędowa z "gapą"; dodatkowy stempelek "Gebührenfrei"; nieczęsto spotykany walor; minimalnie słabszy stan zachowania.


120 PLN
55803

1942 Obóz nr.25 dla jeńców włoskich w Indiach - karta pocztowa datowana 24.IX wysłana z obozu do Rzymu, jeniec w randze majora, dostał się do niewoli zapewne w Afryce Północnej; dwa stempelki cenzury hinduskiej i jeden włoskiej; niespotykany na naszym rynku walor w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.


200 PLN
55804

1942 Stalag VIG - formularz francuski, datowany 22.II, wysłany z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.12; na odwrocie w adresie nadawcy dopisano "Bonn. Arb.Kdo: No281"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


50 PLN
55805

1942 Stalag IIID - karta pocztowa (formularz francuski), datowana 12.VII, wysłana do miejscowości Rawka koło Skierniewic; stempelek cenzury Wehrmachtu; bardzo dobry stan zachowania.


80 PLN
55806

1942 Stalag VIG - formularz datowany 22.XI, wysłany do Sompolna z komanda pracy nr.14 w zakładach metalurgicznych Veltrup-Werke KG wytwarzających m.in. części do produkcji amunicji; stempelek komanda pracy; stempelek cenzora nr.50; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania.


300 PLN
55807

1942 odcinek przekazu pocztowo pieniężnego żołnierza polskich sił internowanych w Szwajcarii.


65 PLN
55808

1942 Poczta internowanych w Szwajcarii. List wysłany przez dowódcę wojsk internowanych Gen. Prugar - Ketlinga (oznaczenie nadawcy na rewersie) z siedziby dowództwa Elgg do Mirrande (Francja). Stempel dwuobraczkowy 28mm, dodatkowo stempel cenzury szwajcarskiej typ I (328).


350 PLN
55809

1942 kartka z obozu Gross Born 23.9.42 do Białej Podlaskiej, stempel cenzury obozowej.


45 PLN
55810

1943 Oflag IIC - karta wysłana 30.1 z obozu do Radomia, stempelek cenzora nr.27; bardzo dobry stan zachowania.


20 PLN
55811

1943 Stalag VIG - karta, datowana 8.III, wysłana z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.54; w adresie nadawcy podano dokładniejszą lokalizację obozu "Bonn a.Rhein" i przydział jeńca "Arbeits-Kommand-Nr.: 640"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


50 PLN
55812

1943 Stalag XXA - list do żołnierza australijskiego przebywającego w obozie, wysłany 12.VIII z Campbelltown w Nowej Południowej Walii; specjalna lotnicza koperta wydana staraniem Australijskiego Czerwonego Krzyża; stempelek i zalepka cenzury australijskiej, stempelek cenzury obozowej nr.12; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.


500 PLN
55813

1943 Oflag IID - potwierdzenie otrzymania paczki wysłane 21.9 z obozu do miejscowości Deutscheseck; trójkątny stempelek cenzora nr.7; dobry stan zachowania.


30 PLN
55814

1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Pilisvörösvár, widokówka, wysłana 9.I z obozu do Lwowa; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "BELLIGERANT INTERNE!"; pieczęć formacyjna; liczne stemple cenzury węgierskiej m.in. okrągły "ELLENORIZVE PEKIR" i niemieckiej; korespondencja internowanych na Węgrzech była zwolniona od opłaty pocztowej, nadawca prawdopodobnie wykorzystał kartę ofrankowaną już wcześniej; ciekawa, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


120 PLN
55815

1943 kartka z stalagu IID umieszczonego w okolicy Stargardu Szczecińskiego.


45 PLN
55816

1943 list z stalagu IID umieszczonego w Czarnem koło Szczecinka.


55 PLN
55817

1943 Miranda de Ebro - obóz koncentracyjny w Hiszpanii, koperta z obozu wysłana 13.VI do Liege w Belgii, wewnątrz list pisany po francusku ze stempelkiem cenzury, na kopercie stempelki i zalepki cenzury: obozowej, rządowej hiszpańskiej w San Sebastian i niemieckiej; po klęsce Francji, Polaków - zarówno żołnierzy jak i cywilów - przedzierających się do Anglii via Portugalia, a zatrzymanych na terenie Hiszpanii, tamtejsze służby wojskowe kierowały do obozów koncentracyjnych nie traktując ich jako internowanych, lecz jak pospolitych przestępców; także piloci polscy, zestrzeleni nad Francją, którzy przez Hiszpanię starali się powrócić do swych jednostek w Anglii, złapani przez Hiszpanów trafiali do tych obozów; dopiero w 1943 roku na skutek nacisków aliantów i strajku głodowego więźniów, obóz ten zlikwidowano, a 17.III.1943 gen. Franco wydał dekret zezwalający Polakom na ewakuację do Wielkiej Brytanii; szacuje się, że przez obóz ten przeszło 1200-2000 Polaków; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


800 PLN
SOLD
55818

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.


30 PLN
55819

1943 Oflag VIB Dössel - karta z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych, ozdobiona sygnowaną akwarelką, stempelek cenzury obozowej na odwrocie; minimalne punktowe przebarwienia.


200 PLN
55820

1943 Oflag VIB Dössel - karta "Z DARZ BÓG" tradycyjnym myśliwskim pozdrowieniem ozdobiona okolicznościową akwarelką; minimalne ślady archiwizacji.


300 PLN
55821

1943 Oflag VIB Dössel - karta "Z DARZ BÓG" tradycyjnym myśliwskim pozdrowieniem ozdobiona okolicznościową akwarelką; minimalne ślady archiwizacji.


250 PLN
55822

1943 Oflag IIC - listownik, część na odpowiedź wysłana 10.VI z miejscowości Kalvarija (Kalwaria) na Litwie; stempelek cenzury obozowej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


80 PLN
55823

1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz Martel-Dernier - dowód wpłaty przekazu pocztowego (papier ze znakiem wodnym), wysłanego 22.VI z obozu; nietypowy walor; ze zbiorów J.Falkowskiego.


40 PLN
55824

1944 odcinek dla odbiorcy przekazu pieniężnego poczty dla internowanych w Szwajcarii. Cenzura wojskowa na awersie i rewersie przekazu w miejscu na korespondencję żołnierską.


70 PLN
55825

1944 kartka z stalagu IID umieszczonego w okolicy Stargardu Szczecińskiego.


45 PLN
55826

1944 kartka z obozu Gross Born 2.4.44 do Białej Podlaskiej, stempel cenzury obozowej.


45 PLN
55827

1944 NORWEGIA BAB41- jeniecki batalion budowlano-roboczy nr.41, karta (część na odpowiedź) wysłana 25.5 z Warszawy do Norwegii, stempelek cenzury nr.44728A; adresata, lekarza por.Henryka Bychawskiego, ze Stalagu IA 31.12.1940 wraz z grupą innych jeńców przeniesiono do Kriegsgefangenen-Bau-und Arbeits-Bataillon 41 (BAB41) w składzie 401 Dywizji Piechoty, wiosną 1942 batalion przetransportowano do Norwegii, rozlokowano go kolejno w: Oslo, Trondheim, miejscowości Nesna, ostatecznie w Saltdalen w Północnej Norwegii, w 1943 roku batalion przemianowano na Bau-Pionier-Bataillon 41, składający się z trzech kompanii jeńców: Polaków (1 i 2 komp.) i Rosjan (3 komp.), którzy pracowali przy rozbudowie linii kolejowej Nordlandsbanen, którą Niemcy chcieli przedłużyć aż do północnych regionów Norwegii; do przymusowej pracy, której warunki były nieludzkie, wykorzystywano również więźniów obozów koncentracyjnych, budowę tę nazwano Blutweg - "Krwawa Droga"; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.


600 PLN
55828

1944 Oflag IID - karta wysłana 2.11 z obozu do Łowicza, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "Ko" od nazwiska "Kordos", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; dopisek nadawcy "Durch Deutsche Post Osten"; stempelek cenzora nr.22; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (słabsze narożniki).


60 PLN
55829

1944 Oflag IIC - karta z obozu wysłana 5.12 do obozu Gemeinschaftslager Wessenberg, korespondencja między obozami jest stosunkowo rzadko spotykana; stempelek cenzora obozowego nr.22; bardzo dobry stan zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.


150 PLN
55830

1944 PRZESYŁKA ZAGRANICZNA, Stalag IIE - karta (część na odpowiedź) wysłana 5.5 z obozu do Sztokholmu, niemy datownik nadawczy; stempelek cenzury obozowej nr.22; dodatkowo czerwony stempelek z literą "J"; walor w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); rzadko spotykany kierunek wysyłki korespondencji obozowej.


300 PLN
55831

1944 Stalag XIID - rzadko spotykany typ formularza tzw. "form włoski", wysłany 23.11 z Dierdorf do Łodzi; dopisek nadawcy "Polnisch", dodatkowy stempelek w ramce DEUTSCHLAND informujący o kierunku wysyłki, stempelek cenzora nr.23; dobry stan zachowania (narożniki i krawędzie słabsze).


200 PLN
55832

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", znaczek za 20 f. z szarym środkiem i gumą na całej powierzchni, dotąd nieznany jako gumowany i opisywany jako wydany bez gumy, lekka podlepka.

Fi.1
400 PLN
55833

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", marginesowy znaczek poczty międzyobozowej za 25 f.

Fi.1
40 PLN
55834

1945 Lubeka, makulaturowa parka z przesuniętym drukiem kolorów bez gumy.

Fi.1
120 PLN
55835

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", parka znaczków z bloku za 20 f. z czarnym środkiem, ładnie skasowana w Pohls.

Fi.1
200 PLN
55836

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - Syrena, odmiana znaczka za 20 f. ze środkiem szarym i tłem czerwonopomarańczowym.

Fi.1
40 PLN
55837

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - Syrena, dwie odmiany znaczka za 20 f., jedna ze środkiem szarym i tłem czerwonym - lekko wzajemnie przesuniętym, druga ze środkiem czarnym i tłem pomarańczowoczerwonym.

Fi.1
120 PLN