The auction will end on 04.03.2024
The auction ends in:

Auction 70. WW2 PoW and internment camps

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
54988

1940 znaczek poczty dla internowanych w Szwajcarii.


15 PLN
55351

1945 Oświęcim, Bergen-Belsen, lotnicza polecona ekspresowa karta pocztowa wysłana 2.10 z Gränna w Szwecji do Starachowic, wysyłająca kartkę pani Bina Rybak w czasie wojny była więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych, fragment treści: "Obecnie jestem w Szwecji, po wielu ciężkich przeżyciach w lagrach koncentracyjnych jak np. Oświęcim i Bergen-Belsen"; stempelek cenzury wojskowej nr.1936; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


350 PLN
55760

1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Balassagyarmat, formularz węgierskiej poczty polowej z obozu datowany 29/9 wysłany 2.X z Miskolc do Rzeszowa, przesyłka oznaczona stempelkiem "Prisonnier de guerre"; w czasie gdy nadawca pisał tę kartkę walczył jeszcze Modlin (do 29.9), Warszawa skapitulowała dzień wcześniej (28.9), Hel bronił się do 2.10, a ostatnia, zwycięska dla Polaków bitwa pod Kockiem (2-6.10) jeszcze się nie rozpoczęła; niezwykle rzadki, wczesny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.


500 PLN
55761

1939 Internowanie na Litwie - Ukmerge (Wiłkomierz), ilustrowana karta z obozu wysłana 3.XI do Żnina, odręczna cenzura litewska, okrągła pieczęć cenzury niemieckiej i dodatkowy stempelek "Von der Wehrmacht zugelassen"; ładnie prezentujący się walor w minimalnie słabszym stanie zachowania.


500 PLN
55762

1939 Internowanie w Rumunii - obóz Rosiori de Vede, dofrankowana karta pocztowa z obozu wysłana 7.XII do Myślenic, okrągły stempelek Rumuńskiego Czerwonego Krzyża "Soc.Haf. de Croce Roșie a României Serviciul Refugiatilor Polonezi" i dodatkowo dwuwierszowy stempelek Niemieckiej Poczty Służbowej Wschód "DEUTSCHES OKUPATIONSGEBIET OSTEN DIENSPOST"; dekoracyjny walor ze stosunkowo wczesnego okresu w bardzo dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej; temat - CZERWONY KRZYŻ.


500 PLN
55763

1939 Dulag G - Limburg, obóz przejściowy dla polskich jeńców wojennych założony 26.VIII.1939 zlikwidowany w styczniu 1940; karta pocztowa datowana 29.XI wysłana 8.12 z obozu do Sosnowca; stempelek cenzury obozowej nr.39 i parafka cenzora; przesyłki z dulagów należą do najrzadszych walorów działu poczt jenieckich ze względu na bardzo krótki (do kilku miesięcy) okres ich funkcjonowania; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z eksponatu J.Falkowskiego; gwarancja Schmutz.


700 PLN
55764

1939 Stalag VIA - wczesny formularz z napisami w języku niemieckim, polskim i rosyjskim; wysłany 9.12 z obozu, przesyłka dwukrotnie cenzurowana w obozie; na odwrocie bardzo rzadko spotykany stempelek dodatkowy "Amtlich geprüft und neu verschlossen."; dobry stan zachowania, w rzeczywistości walor prezentuje się korzystniej; z eksponatu J.Falkowskiego.


200 PLN
55765

1939 Internowanie w Szwajcarii, widokówka wydana nakładem wydawnictwa Eredi Finzi z Lugano z francuskim napisem "Hommage de la Maison Eredi Finzi, Lugano, aux Soldats polonais internes en Suisse" (W hołdzie żołnierzom Polskim internowanym w Szwajcarii, Dom Wydawniczy Eredi Finzi, Lugano); niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.


40 PLN
55766

1940 znaczek poczty dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.1
25 PLN
55767

1940 Internowanie w Szwajcarii - wydanie ogólne do korespondencji zagranicznej, karta ostemplowana grzecznościowo w obozie Wald; niewielki nakład.

Fi.Fp2
50 PLN
55768

1940 list z Zawiercia 27.3.40 do Stalagu IIIA w Lückenwalde, stempel cenzury ze Stalagu.


40 PLN
55769

1940 list z Zawiercia 1.6.40 do Stalagu IIIA w Lückenwalde, stempel cenzury ze Stalagu na odwrocie.


80 PLN
55770

1940 Oflag IXB, formularz zaadaptowany dla potrzeb Oflagu XIA (fioletowa pieczątka z nazwą obozu), w związku z planowanym przeniesieniem jeńca do Oflagu IIC kolejny raz (ręcznie) adaptowany; wysłany 1.VIII z obozu do Sompolna; cenzura Oflagu XIA; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).


50 PLN
55771

1940 Stalag VIB (Neuversen) - karta pocztowa z Komendantury obozu wysłana 14.12 z Meppen do Sompolna zezwalająca na korespondowanie jeńca z "mateczką wojenną"; stempel listowy komendantury; niecodzienny walor; w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).

W ramach pomocy dla jeńców, których rodziny nie były w stanie pomagać im i wysyłać paczek, w wielu polskich domach, szczególnie przed świętami przygotowywano dla nich paczki, starano się też, aby każdy żołnierz posiadał "mateczkę", która korespondowałaby z nim, podtrzymywała go na duchu; niejednokrotnie "mateczka" miała wielu podopiecznych i prowadziła rozległą korespondencję.


200 PLN
55772

1940 Oflag XIIA - karta wysłana 8.11 z obozu do Sompolna, niemy datownik nadawczy; trójkątny stempelek cenzury; dobry stan zachowania.


25 PLN
55773

1940 Oflag XIIA - prowizoryczny formularz wysłany 26.II z Sosnowca do obozu, prowizoryczny stempel nadawczy - polski kasownik przedwojenny; cenzura; dodatkowo stempelek informacyjny w ramce "Listy pisać krótko/ i wyraźnie"; bardzo dobry stan zachowania.


80 PLN
55774

1940 Stalag VIB - nietypowy formularz z napisami w języku niemieckim, polskim i rosyjskim; wysłany 5.7 z obozu do "mateczki wojennej" w Sompolnie, zwraca uwagę charakterystyczny, niemy datownik nadawczy, stempelek cenzora nr.1; bardzo dobry stan zachowania (niewielkie rozdarcie na dole).

W ramach pomocy dla jeńców, których rodziny nie były w stanie pomagać im i wysyłać paczek, w wielu polskich domach, szczególnie przed świętami przygotowywano dla nich paczki, starano się też, aby każdy żołnierz posiadał "mateczkę", która korespondowałaby z nim, podtrzymywała go na duchu; niejednokrotnie "mateczka" miała wielu podopiecznych i prowadziła rozległą korespondencję.


100 PLN
55775

1940 Oflag IIB - listownik datowany 18.IV, wysłany z obozu do Radomska; rzadko spotykany przypadek oznaczenia numeratorem biurowym daty (26.4) przeprowadzenie cenzury przesyłki; doskonałej jakości odbitka stempla informacyjnego; cenzura z dodatkową parafką cenzora; nieznacznie słabszy stan zachowania.


80 PLN
55776

1940 Internowanie w Szwajcarii - list polecony wysłany 20.XII z Brwinowa do obozu w Oberburg, kompletna (zazwyczaj zdarta) kartka kierunkowa !!! stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; stempelki i oznaczenia cenzorskie; kasownik odbiorczy 30.XII; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.


315 PLN
SOLD
55777

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagykanizsa, karta pocztowa do obozu wysłana 28.X z Budapesztu; stempelek zwalniający od opłaty; pieczęć formacyjna; dobry stan zachowania.


80 PLN
55778

1940 Oflag IXB - PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA - dofrankowana karta pocztowa wysłana 19.1 ze Lwowa do Warszawy okrężną drogą przez Moskwę i Berlin (stempel tranzytowy Berlin Charlottenburg z 2.3.40); nie ma śladu, że adresatka odebrała przesyłkę w Warszawie; jest faktem, iż po doklejeniu karteczki z adresem jeńca lub w kopercie została dosłana do obozu; stempelek cenzora obozowego nr.3, niebieska adnotacja o dacie otrzymania przesyłki "30/IV"; korespondencja z jeńcami dozwolona była wyłącznie na specjalnych formularzach, inne przesyłki dopuszczano tylko wyjątkowo; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.


800 PLN
55779

1940 kartka z Oflagu XI A w Osterode do rodziny w Polsce, stempel cenzury wojskowej z obozu.


100 PLN
55780

1940 Stalag XIIIA - wczesna, NIEREGULAMINOWA PRZESYŁKA - koperta wysłana 29.1 z Tarnowa do obozu, stempelek cenzury D9, bardzo ciekawa treść, urywek: "Głowimy się ciągle, gdzie Ty przebywasz i jakim sposobem z niewoli bolszewickiej dostałeś się do niemieckiej."; na mocy porozumień niemieckich i sowieckich okupantów, dokonywano wymiany polskich jeńców między agresorami; stronie niemieckiej przekazywano osoby z terenów polskich zajętych przez Niemców, a stronie sowieckiej przekazywano jeńców zamieszkałych na ziemiach wschodnich zajętych przez Armię Czerwoną (wymiana objęła tylko szeregowców); dalsze fragmenty treści dotyczą stosunków panujących na terenach zajętych przez sowietów, a także położenia Żydów w GG; niezwykle ciekawy dokument mówiący bardzo wiele o losach Polski i Polaków w czasie II wojny; walor w idealnym stanie zachowania.


400 PLN
55781

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Györ, wczesny, nietypowy rodzaj formularza, datowany 3.II, wysłany 9.II z Komarom do Nowego Sącza; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "Dijmentes. Belligerante interne", pieczęć komendantury obozu; stempelek cenzury CENZURALVA, dodatkowo parafka cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


100 PLN
55782

1940 Oflag VIIIB - karta wysłana 5.9 z obozu do Warszawy, nadawca - jeniec o najniższym numerze 1/XVIIIC !!! - komandor porucznik Mieczysław Adamowicz był we wrześniu 1939 komendantem Portu Wojennego w Gdyni; zazwyczaj najniższy numer w oflagu nadawano oficerom najstarszym stopniem; stempelek cenzora nr.4; niemy datownik nadawczy; doskonały stan zachowania; ze zbioru J.Falkowskiego.


300 PLN
55783

1940 Oflag XIIA - podziękowanie za otrzymaną paczkę wysłane 18.11 z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.5; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta).


40 PLN
55784

1940 Oflag XVIIIA - oryginalne zdjęcie o wymiarach 138x90 mm na odwrocie podpis "Fotografia ołtarza w kaplicy Wielkanoc 1940r." i stempelek cenzury z numerem 3 i parafką cenzora; dobry stan zachowania.


150 PLN
55785

1940 przedwojenny formularz Polskiego Czerwonego Krzyża użyty w charakterze fiszki informacyjnej w aktach poznańskiego oddziału PCK, dotyczącej żołnierza polskiego; stempelek informacyjny w języku niemieckim "Urschriftlich zurück Eine Meldung liegt bisher nicht vor"; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


180 PLN
SOLD
55786

1940 Stalag IIA - formularz wczesnego nakładu wysłany 27.II z Warszawy do obozu w adresie podano nazwę miejscowości Neu Brandenburg, polski przedwojenny wirnik nadawczy urzędu Warszawa 1, stempelek odbiorczy - datownik biurowy - "5.3.1940", stempelek cenzora nr.7 z adnotacją po polsku "miejscowości nie podawać"; dekoracyjny stempelek cenzury; doskonały stan zachowania.


120 PLN
55787

1941 list z Sławkowa koło Olkusza do Stalagu IIIA w Lückenwalde, na odwrocie stempel cenzury z Stalagu.


80 PLN
55788

1941 zwrotna kartka na odpowiedź na listowniku obozowym z Strzemieszyc 16.12.41 do Oflagu VIIA w Murnau, stempel cenzury obozowej.


60 PLN
55789

1941 Internowanie na Węgrzech - obóz Eger, list z obozu wysłany 3.II do Torunia; okrągła pieczęć komendantury obozu, stempelki zwalniające przesyłkę od opłaty pocztowej: "ELLENORIZVE", "DIJMENTES" i "BELLIGERANTE INTERNE"; pieczątki i zalepka cenzury Wehrmachtu; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.


120 PLN
55790

1941 Internowanie w Szwajcarii - list polecony wysłany 14.IV ze Skarżyska Kamiennej do obozu Wetzikon, przesyłka przeadresowana na obóz Amlikon, dwie kompletne (zazwyczaj zdarte) kartki kierunkowe!!! zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, liczne stempelki cenzury, w tym cenzora szwajcarskiego 308, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion", kasownik odbiorczy 25.IV na odwrocie; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.


400 PLN
55791

1941 Oflag IIC - listownik wysłany 20.12 z obozu do miejscowości Sompolno, wewnątrz wszyta foliowa torebka z kawałkiem opłatka i zasuszonym kwiatkiem; stempelek cenzora nr.19; niecodzienny, wzruszający walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


108 PLN
SOLD
55792

1941 Stalag VIB - karta z obozu wysłana 8.3 do Sompolna, zwraca uwagę charakterystyczny niemy datownik nadawczy, stempelek cenzora nr.2; bardzo dobry stan zachowania.


40 PLN
55793

1941 Stalag XIIC - listownik wysłany 28.7 z obozu do miejscowości Wojnówka, niemy datownik nadawczy; czytelnie odbity stempelek cenzora nr.13; bardzo dobry stan zachowania.


40 PLN
55794

1941 Stalag XIIC - karta pocztowa wysłana 14.1 z obozu do Łodzi, niemy datownik nadawczy; czytelnie odbity stempelek cenzora nr.77; bardzo dobry stan zachowania.


40 PLN
55795

1941 listownik ze stalagu III A do Lublina, stempel cenzury obozowej.


45 PLN
55796

1941 Stalag VIG - "GRUPPE ABWEHR STALAG VI/G" bardzo rzadki stempelek dodatkowej cenzury obozowej placówki Abwehry, karta z obozu wysłana 21.5 z Bonn do Sompolna, zwraca uwagę rzadko spotykany typ formularza z wydrukowaną nazwą obozu, kasownik nadawczy z propagandową nakładką; stempelek cenzora nr.8; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Komórki Abwehry przy obozach jenieckich, zajmowały się m.in. wyrywkową kontrolą czynności cenzorów obozowych, okresowym sondażem nastroju jeńców, ale także ścisłą kontrolą jeńca (grupy jeńców), czy wreszcie zwalczaniem prób tajnych kontaktów jeńców z ośrodkami w kraju i zagranicą.


500 PLN
55797

1941 Oflag IIIC - listownik, wysłany 6.1 z obozu do Tuluzy, stempelek "Unbesetztes Gebiet" oznaczający, że korespondencja adresowana jest do nieokupowanej części Francji (Vichy); pieczęć komendantury obozu; stempelek cenzora nr.8; na odwrocie stempelek informacyjny dotyczący wysyłki paczek; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania.


100 PLN