The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 62. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
401

1915 (?) Legiony Polskie - czysta koperta "firmowa" z orłem strzeleckim i napisem "WYDZIAŁ NACZELNY TOW. OPIEKI LEGIONOWEJ KRAKÓW" (Kucharski O.E.8.), bardzo dobry stan zachowania.


100 PLN
402

1915 karta polowa wysłana z Dąbrowy 8.12.15 z Biura Werbunkowego do CUE DW NKN w Piotrkowie w zapytaniem o Mieczysława Stawińskiego ppor. z 2. pułku (5.pp) I Brygady, po obu stronach fioletowy owalny stempel "* DEPARTAMENT WOJSKOWY * BIURO WERBUNKOWE (-) DĄBROWA".


120 PLN
403

1915 węgierska karta polowa pisana 17 lutego przez rannego legionistę St. Magierę z 1. batalionu 2. pułku ze szpitala w Budapeszcie do Komendy Legionów Polskich w Wiedniu z prośba o wiadomość o rodzicach, datownik BUDAPEST, granatowy stempel ewidencyjny "PREZYDIUM N.K.N. / Wpłynęło dnia …… 191.. / L. ......... / Załatwiono ......", rzadka pozycja z tego okresu walk.


140 PLN
404

1915 list wysłany z Komendy Legionów Polskich na Wołyniu 9.X.15 z poczty polowej obsługującej I Brygadę do Krakowa, datownik FELDPOSTAMT 118, fioletowy okrągły stempel z orlami austriackimi "C. i k. Komenda * Legionów Polskich".


110 PLN
SOLD
405

1915 kartka węgierskiej poczty polowej wysłana 15.10.15 z frontu na Wołyniu z Kolumny prowiantowej 3/P Legionów Polskiech; datownik K.U.K. FELDPOSTAMT 188, rzadki stempel formacyjny w języku niemieckim "Polnishe Legion / Verpflegs-Staffel No 3.", kartka pisana po czesku.


140 PLN
SOLD
406

1915 Legiony Polskie, listownik polowy pisany z domu rekonwalescentow w Rako do Dowództwa 2. pułku Legionów FELDPOSTAMT 355; fioletowy stempel cenzury "K.u.K. MILITERZENSURIER/ SITZDER KOMMISSION: M SZIGED".


90 PLN
407

1916 CENZURA MIŃSK - korespondencja do duńskiego oddziału Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 11.5 z Mińska, przekazany poczcie polowej, na odwrocie datownik OBRATNAJA POL.POCZ.KAN.ZAPADN.FRONTA" (ОБРАТНАЯ ПОЛЕВ.ПОЧТ.КОН.ЗАПАДН.ФРОНТА) z wyróżnikiem "e"; cenzura po sprawdzeniu zawartości koperty i treści listu zabezpieczyła przesyłkę pieczęciami lakowymi, dodatkowo stempelek cenzury z numerem cenzora.9; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


Mi.69II 
300 PLN
408

1916 (?) list na papeterii szpitala zapasowego nr 42, wysłany 1.6 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej IX Korpusu Zapasowego do Berlina.


40 PLN
409

1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku, datowany 1.VIII w miejscowości Tara, wysłany do Lwowa; cenzura rosyjska z Piotrogrodu i cenzura austriacka z Wiednia; dodatkowo symbol Czerwonego Krzyża; atrakcyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


120 PLN
410

1916 (?) koperta "firmowa" 5 królewskiego Bawarskiego pułku artylerii polowej króla hiszpańskiego Alfonsa XIII, wysłana 3.9 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej do Landau; na odwrocie sygnatura nadawcy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


100 PLN
411

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 24.IX z Krakowa, adresowana do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 378, cenzura.


60 PLN
412

1916 Legiony Polskie - koperta z listem wysłana 18.V za pośrednictwem poczty polowej 355 do Krakowa, stempelek formacyjny: "O. IK. KOMENDA LEGIONÓW POLSKICH" w książce Berka nieopisany; brak tylnej klapy; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do walorów najrzadziej spotykanych.

Fi.16
60 PLN
413

1916 formularz Czerwonego Krzyża (część na odpowiedź) przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, podpisy po rosyjsku i niemiecku, wysłany 16.XII z obozu w miejscowości Barnauł do Wiśnicza, cenzury; dekoracyjna całość.


120 PLN
414

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 9.II przez oficera werbunkowego Legionów, za pośrednictwem urzędu etapowego w Dąbrowie (kasownik z wyróżnikiem "b") do Piotrkowa, owalna pieczęć formacyjna z orłem: "OFICER WERBUNKOWY LEGIONÓW POLSKICH w Dąbrowej" (Berek P349) dodatkowo odciśnięta na odwrocie, stempelek cenzury "K.u.k. Kreiskommando DOMBROWA Zensurstelle" (Berek C21); całość w dobrym stanie zachowania.


200 PLN
415

1916 formularz austriackiej poczty polowej, wysłany 18.IX za pośrednictwem poczty polowej nr.296 (datownik z wyróżnikiem "b") do Krynicy, treść pisana po polsku; stempelek formacyjny; karta pionowo zgięta.


30 PLN
416

1916 ilustrowany formularz z polskimi napisami przedstawiający cesarza Franciszka Józefa II zatopionego w modlitwie, wysłany 20.IX za pośrednictwem poczty polowej 284 (kasownik z wyróżnikiem "b") do Brzozowa, treść pisana po polsku; pieczęć formacyjna.


120 PLN
417

1916 widokówka ze Stanisławowa, wysłana 12.II za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 44 do Wiednia, pieczęć formacyjna.


40 PLN
418

1916 WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 125, widokówka wysłana za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 125 działającej w Iwanogrodzie, jak wówczas nazywał się Dęblin, obsługującej m.in polskie jednostki legionowe stacjonujące w tym rejonie, datownik "HADTAP-POSTAHIVATAL" (Berek D12), stempel formacyjny z "K,u.K.BAHNHOFKOMANDO IWANGOROD"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


200 PLN
419

1916 formularz wysłany 28.VII ze szpitala fortecznego nr.8 w Krakowie za pośrednictwem poczty polowej 186, adresowany na pocztę polową 96; po doklejeniu kartki wyjaśniającej przyczynę niedoręczenia - zwrócony do nadawcy.


100 PLN
420

1916 Rosja, dekoracyjna koperta z emblematem Czerwonego Krzyża - oddziału d/s jeńców wojennych Wszechrosyjskiego Związku Miast (ВСЕРОССIЙСКIЙ СОЮЗЪ ГОРОДОВЪ), wysłana 6.12 z centrali w Piotrogrodzie do biura w Kopenhadze; stempelek cenzury piotrogrodzkiej z numerem cenzora 244; na odwrocie bardzo wyraźnie odciśnięta pieczęć nadawcy z symbolem Czerwonego Krzyża; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


200 PLN
421

1916 koperta wysłana 11.10 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 200 Dywizji Piechoty do Berlina; pieczęci formacyjne.


20 PLN
422

1916 LE PUY - OBÓZ DLA JEŃCÓW POLAKÓW WE FRANCJI, znajdujący się na południu Francji niedaleko St.Etienne, do obozu tego władze francuskie kierowały Polaków wydzielonych z wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich, pochodzących z ziem zaboru pruskiego: Poznańskiego, Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich; widokówka od Mieczysława Borowskiego jeńca nr.19936, datowana 17.12.16, wysłana z Le Puy do Mogilna (datownik odbity niezbyt czytelnie), oznaczona dopiskiem "Service des prisonniers de guerre", dwukrotnie odciśnięty niebieski stempelek obozowy zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "P.G VISE/ 13:REGION"; artykuł na temat tego obozu opublikował Lucjan Teter w Filateliście 4/1976, ale nie pokazał w nim żadnej przesyłki; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.1
800 PLN
423

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 17.VII z urzędu etapowego w Końskich, adresowana do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 389, niebieski stempelek w ramce "C. i k. Komenda Legionów Polskich" u Berka nieopisany!!! cenzura; dobry stan zachowania.


140 PLN
424

1916 niecodzienny formularz z tekstem w 9 językach obowiązujących w C.k. Monarchii, wysłany 12.XII za pośrednictwem poczty polowej 103 do Sanoka, stempelek formacyjny "K.k. Landsturm infanterie bataillion Nr.8 / 4. Kompagnie"; bardzo dobry stan zachowania.


100 PLN
425

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 14.X za pośrednictwem poczty polowej 389 - funkcjonującej najkrócej, bo zaledwie kilka miesięcy od IX do XII 1916 - przydzielonej do obsługi 1 Brygady, dwuwierszowy stempel formacyjny z orłem "KOMENDA VI BATALIONU/ I Bryg. Leg. Pol." (Berek P56); bardzo dobry stan zachowania;

1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka datowana 4-IX oznakowana stempelkiem "Von der Armee im Felde", wysłana z Przemyśla do Warszawy, dwuwierszowy stempel formacyjny "Komenda II Baonu 3 Pułku p/ Legionów Polskich" - w typie P127, ale różniący się od prezentowanego u Berka wizerunku, polski stempelek cenzury CENZUROWANO (Berek C3); stempelek cenzury niemieckiej i "7 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania warszawskiej Poczty Miejskiej; dobry stan zachowania; na karcie albumowej.

Fi.17
700 PLN
426

1916 widokówka z dekoracją "czwartaków" z Dęblina 30.3.16 z 3. kompanii uzupełniającej do Kreiskommando Opatów, datownik węgierski HADTAP-POSTAHIVATAL 125, fioletowy stempel ZENSURIERT.


85 PLN
427

1916 karta polowa z Bistrai 1.6.16 z wiadomością o legioniście w szpitalu Czerwonego Krzyża w Białej do Komendy w Kozienicach przekierowany do Dęblina, datownik BISTRAI, fioletowy stempel odbiorczy "C.i k. Komenda Grupy / Legionów Polskich / PUŁKOWNIKA ZIELIŃSKIEGO / Pres ....... dn......... 191../ L....... z ...........zl.", fioletowe stemple "K.u.k. Offiziers-Rekonvaleszentenheim" i "PORTOFR. DIENSTSACHE".


100 PLN
SOLD
428

1916 kartka grzecznościowo stemplowana kasownikiem poczty polowej nr 247.


40 PLN
429

1916 całostka dla pracowników cywilnych.


40 PLN
430

1916 kartka z poczty polowej w Dąbrowie do Pragi, stempel cenzury wojskowej.


80 PLN
431

1916 karta pocztowa wysłana z Radomia 21.5.16 z Biura Werbunkowego do Sandomierza, rzadki stempel formacyjny z orłem "- OFICER WERBUNKOWY LEGIONÓW POLSKICH - w RADOMIU".


150 PLN
432

1916 karta pisana 17.7.16 z okopów na froncie przez ułana Tadeusza Bończę z 4. szwadronu 1. pułku ułanów Legionów, datownik FELDPOSTAMT 118, czarny dwuwierszowy stempel "Komenda 1 Pułku Ułanów / === Legjonów Polskich ===".


130 PLN
433

1916 karta pocztowa NKN wysłana 10.4.16 z okopów z I. batalionu 1. pułku legionów do Złoczowa, datownik FELDPOSTAMT 118, fioletowy stempel cenzury "CENZUROWANO / I Baon 1. Pułk Leg. Pol. / Poczta pol.118".


130 PLN
434

1916 widokówka ręcznie malowana z poczty polowej 166 4.4.16 do Nowego Sącza, stempel krakowskiego szpitala wojskowego "K.K. LANDWEHRSPITAL * KRAKAU *".


90 PLN
435

1916 kartka z poczty niemieckiej marynarki wojennej.


15 PLN
436

1916 karta wysłana 13.6.16 z pozycji na froncie podczas wielkiej ofensywy Rosjan do Krakowa, datownik FELDPOSTAMT 355, fioletowy stempel formacyjny "Oddział Telegraficzny / 4. pułku piech. Polskich legionów".


140 PLN
SOLD
437

1916 kartka węgierska poczty polowej wysłana 1.12.16 po powrocie z frontu z Warszawy z Kolumny prowiantowej 3/P Legionów Polskich, bardzo późne użycie datownika FELDPOSTAMT 389, stempel formacyjny "Kolumna Prowiantow 3./P. / Polskie Legiony.", kartka pisana po czesku.


120 PLN
SOLD
438

1916 Legiony Polskie - wezwanie na przesłuchanie wysłane 8.X z Sądu polowego Komendy Grupy pułk.Zielińskiego, stempel nagłówkowy "3-a KOMP.UZUP. LEG.POL." u Berka nieopisany!!! owalny stempel formacyjny z orłem "Bataljon uzupełniający NrIII Polskich Legionów" (Berek P232); dokument w dobrym stanie zachowania.


200 PLN
439

1917 Legion Ukraiński - widokówka pisana po polsku, wysłana 14.X do miejscowości Kuty za pośrednictwem poczty polowej 408 (kasownik z wyróżnikiem b) przydzielonej do obsługi jednostek Legionu Ukraińskiego; pieczęć formacyjna "K.u.k. Infanterie Regiment No.58"; zwraca nietypowy stempelek cenzury "ZENSURIERT r58 II KOMP"; ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


250 PLN
440

1917 list wysłany 2.XI za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej do Bydgoszczy, listowa pieczęć formacyjna.


20 PLN