Auction 62. WW2 military postage

2439

1943 list niemieckiej poczty polowej 18.12.43.

10 PLN
2440

80 PLN
2441

Fi.1-4
5 200 PLN
2442

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.

Mi.873-85
40 PLN
2443

250 PLN
2444

1944 Front Wschodni, list wysłany 14.1 z agencji Twieflingen koło Schöningen, adresowany na niemiecką pocztę polową 10145 obsługującą 14 kompanię 32 pułku grenadierów, który w tym czasie toczył ciężkie walki w rejonie miejscowości Newel położonej na południowy wschód od Pskowa.

150 PLN
2445

1944 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 13.I za pośrednictwem poczty polowej 116 do ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w Londynie; na odwrocie rzadko spotykany stempel Egypt Postage Paid z 18.I; okrągły stempelek "Ocenzurowano 112" i cenzura brytyjska; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

500 PLN
2446

1944 list poczty polowej wysłany z okrętu liniowego Schlesien (Feldpost M20583) 21.06.44 stacjonującego w Gotenhafen (Gdyni).

330 PLN
2447

1944 Polskie jednostki we Włoszech, amerykańska koperta poczty lotniczej wysłana 23.VII z poczty polowej 137 do Chicago, stempelek polskiej cenzury 112; całość w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
2448

1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, trzy z czterech prób fotograficznych - wzór IV, mały format 42x28 mm z szerokimi marginesami, forma pośrednia pomiędzy projektem a odbitką kontrolną; na konkurs zgłoszono siedem różnych projektów czteroznaczkowych serii i dwa znaczki luzem; oferowany powyżej dostał II nagrodę pocieszenia; znane są próby fotograficzne tylko w małym formacie spotykane na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące, poza próbami fotograficznymi innych druków prac konkursowych się nie spotyka.

Fi.1-3E
1 800 PLN
2449

Fi.1b
1 700 PLN
2450

1945 ZAKOŃCZENIE II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE ZACHODNIEJ!!! list opłacony znaczkami dla jednostek alianckich we Francji wysłany 7.V z Nicei do ambasady polskiej w Genewie, stempelki i zalepka cenzury, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.644, 645
400 PLN
2451

1945 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, list z Dębicy wysłany 5.V za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej, adresowany na pocztę polową nr.63423/A - do 1 batalionu sanitarnego 1DP Tadeusza Kościuszki, na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.43; ogólny stan zachowania dobry (koperta z trzech stron otwarta i pionowo złożona).

250 PLN
2452

1945 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, walki o Wał Pomorski - trójkątny list z oznaczeniem WOJSKOWY, za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej 66843, przydzielonej do 3 pułku piechoty 1DP Tadeusza Kościuszki, wysłany 20.II na pocztę polową 21494, przeadresowany na pocztę polową 80007; na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.104; fragment treści: "... ciągle jesteśmy w marszu i w bojach. Trzymają się szwaby zajadle więc możesz sobie wyobrazić jaka tu wojna bezlitosna."; całość w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
2453

250 PLN
2454

1945 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 3.XI za pośrednictwem poczty polowej 128, dobry stan zachowania

40 PLN
2455

1945 Ludowe Wojsko Polskie, ilustrowany formularz wydany przez Oddział Propagandy Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego Wojska Polskiego, przesyłka z oznaczeniem WOJSKOWY wysłana 29.3 z Dowództwa 5 Dywizji Piechoty za pośrednictwem poczty polowej 38233 do Łucka, stempelek cenzury nr.134; niezwykle rzadki, dekoracyjny walor w pięknym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Fp1
500 PLN
2456

1945 "... ON (Hitler) SŁYSZY GŁOŚNY ŚPIEW - NA BERLIN !" - ofrankowany czysty formularz z propagandową, satyryczną ilustracją, doskonały stan zachowania.

200 PLN
2457

1945 Ludowe Wojsko Polskie, widokówka wysłana 16.6 za pośrednictwem poczty polowej 83681 (Dowództwo 10 Dywizji Piechoty) do Rozwadowa, radziecki datownik poczty polowej, stempelek cenzury wojskowej 140; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
2458

1945 pasek makulaturowych znaczków niemieckiej poczty polowej na półwyspie helskim, tak zwanego "U-bota", znaczki pochodzą z arkuszy lekko uszkodzonych i odnalezionych po wojnie w bunkrze poniemieckim.

250 PLN
2459

1945 kartka z francuskiej poczty polowej.

80 PLN
2460

1946 Poczta Polowa II Korpusu, karnet pamiątkowy znaczków Poczty Polowej 2 Korpusu, skasowanych 18.5 w rocznicę zdobycia klasztoru na Monte Cassino rzadkim datownikiem poczty polowej 117 - w typie znanym tylko z dwóch urzędów.

Fi.1-4
200 PLN
2461

1946 poczta polowa II Korpusu, seria - szlak bojowy.

Fi.1-4
50 PLN
2462

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków kasowana datownikiem Poczty Polowej 139, poza widoczną na skanie lekką fałdą w papierze na znaczku za 1 zł. w bardzo ładnym stanie.

Fi.1-4
120 PLN
2463

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, marginesowa seria znaczków czystych.

Fi.1-4
50 PLN
2464

1946 seria szlaku bojowego II Korpusu grzecznościowo stemplowana na kopercie kasownikiem Poczty Polowej nr 117, na odwrocie odbitka pieczątki do laku poczty polowej 127.

Fi.1-4
120 PLN
2465

1946 Poczta Polowa II Korpusu, makulatura z jednym znaczkiem z bloku w nieco zmniejszonym formacie; podczas drukowania bloków powstawały na skrajach druki poszczególnych znaczków, ponieważ format nie pozwalał na dokończenie druku, pozostało nieco odbitek z jednym, dwoma lub bardzo rzadko z trzema znaczkami w układzie jak z bloku; większość wycięto i nie sposób odróżnić je od znaczka z bloku; w tej formie zachowały się nieliczne, kasowany datownikiem Poczty Polowej 136, gwarancja Schmutz.

Fi.bl.1 MK4
1 200 PLN
2466

1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, parka znaczków z nadrukiem nowej wartości - na lewym znaczku bardzo rzadko występujące liczne usterki nadruku i niestety lekki ślad podlepki, poza tym w bardzo ładnym stanie.

Fi.5y
200 PLN
2467

1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, narożny czworoblok znaczków z nadrukiem nowej wartości 5/2 zł., z przesunięciem perforacji poziomej dwóch dolnych rzędów, piękny stan.

Fi.5 MK
350 PLN
2468

1946 poczta polowa II Korpusu, znaczek z nadrukiem nowej wartości.

40 PLN
2469

60 PLN
2470

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok czysty w pięknym stanie.

Fi.Bl.1
250 PLN
2471

Fi.Bl.1, 1-5
320 PLN
2472

1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list polecony wysłany 17.XII za pośrednictwem poczty polowej 798 (obsługującej jednostki I Korpusu) do Poznania, po bezskutecznym poszukiwaniu adresata zwrócony do nadawcy; wspaniale udokumentowany obieg pocztowy; bardzo dobry stan zachowania.

300 PLN
2473

1946 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list ze Szkoły Powszechnej Młodych Ochotników w Nazarecie, wysłany 26.II za pośrednictwem poczty polowej 141 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 - stacjonującej we Włoszech, dobry stan zachowania.

60 PLN
2474

1946 II Korpus Polski we Włoszech, widokówka przesłana drogą lotniczą, wysłana 15.VII za pośrednictwem poczty polowej 124 do jednostki o kryptonimie pocztowym 679, przekierowana do Anglii, dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

50 PLN
2475

1946 Armia Polska na kontynencie, list polecony wysłany 21.IX za pośrednictwem poczty polowej 801 obsługującej oddziały polskie, adresowany na pocztę polową w Kirkcaldy (ARMY POST OFFICE); nadawca: "Żandarmeria/ 3 Polish Reception Camp/ British Forces in France"; ponieważ określenie odbiorcy nie było precyzyjne, przesyłkę zwrócono do nadawcy; różne informacyjne stempelki pocztowe; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

250 PLN
2476

1946 II Korpus Polski we Włoszech, zaświadczenie o przyznaniu prawa do noszenia odznaczeń: Gwiazdy za wojnę 1939-1945 (1939-1945 Star) i Gwiazdy Italii (Italy Star) dla ułana Jana Kłaka z 1 Pułk Ułanów Krechowieckich, owalna pieczęć pułkowa i podpis dowódcy płk.dypl.Leona Strzeleckiego; niecodzienny dokument (karta pionowo zgięta).

250 PLN
2477

60 PLN
2478

80 PLN