229 |
1860 Królestwo Polskie - LEWA RAMKA, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym na cienkim papierze z prześwitującym rysunkiem (Fi.3500.-); dodatkowo z opisanym przez M.Miszczaka błędem "lewa ramka zakrzywiona u dołu" Przegląd Filatelistyczny 2/2005 il.19; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; dobra perforacja i ogólnie ładny stan zachowania, gwarancja i obszerny opis Schmutz. | Fi.1bu B |
| 3 500 PLN | |
230 |
1861 Królestwo Polskie - KUTNO; komplety list z Kutna do Warszawy opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach na cienkim dobrej jakości papierze; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 232 - Kutno; po prawej okrągły stempel nadawczy typu IIIC z 26.1; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy tego samego typu IIIC z 27.1 i kwadratowy godzinnik 3/P; ładny, czysty i zachowany z kompletną treścią walor; pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po prawej stronie; przedtem należął do E.Neprosa (1859-1928) legendarnego zbieracza, króry polskę numer jeden zbierał od dziecka; po jego śmierci W.Rachmanow nabył dużą część jego zbioru na słynnej aukcji w Warszawie w 1930 roku; z atestu "Genuine in all respects" i "Very fine condition", fotoatest ekspert AIEP C.Ceremuga. | Fi.1ba |
| 16 000 PLN | |
231 |
1862 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim sześciokątnym kasownikiem 11; numery ambulansów 12, 14, 15 i 16 używane były na linii kolei północnej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; numerem 11 kasowano w latach 1861-63 znaczki na listach nadawanych w kierunku Warszawy ukończoną w 1862 linią kolejową tzw. Drogą Warszawską z St.Petersburga; w 1862 roku wprowadzono na niej okrągłe datowniki ambulansowe różnych typów; na polskich znaczkach numer jeden kasownik z numerem 11 nie występuje; znaczek jest w ładnym stanie, czysto i czytelnie skasowany, kolorowy fotoatest firmowy. | Fi.5 Mi.5 |
| 800 PLN | |
232 |
1863 pierwszy polski znaczek w kolorze błękitu pruskiego i różowym o odcieniach jasnych, stemplowany czerwonym kasownikiem numerowym nr 30x, czerwone kasowniki należą do najbardziej poszukiwanych kasowników na polskiej jedynce a kasowniki z serii 30x do najrzadszych, uszkodzona lewa ramka, reperowany, prześwitka, gwarancja z "4". | Fi.1ab Mi.1a |
| 3 500 PLN | |
233 |
1864 Królestwo Polskie - SOCZEWKA i PASKI JASNEJ BARWY NA ZNACZKU; koszulka listu z Soczewki do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach jasnoniebieskim i karminoworóżowym; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 295 - Soczewka, w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym trakcie z Kutna przez Gostyń otwartym dopiero 20.5.1862r; list ma dwa bardzo nietypowe elementy: jedyny w tym kształcie dwujęzyczny, dwuobrączkowy, owalny stempel nadawczy typu X, tu z datą 5.7.64 (jako jedyny stempel ma podany rok) i nietypowy znaczek; klisza czerwona ma regularne pionowe paski jaśniejszej farby wynikające ze słabszego docisku na miejscowo zmarszczony papier, ta unikalna cecha występuje na małych fragmentach arkuszy z 6 nakładu używanego przeważnie w 1863 i 64 roku; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy typu IIIC z 6.7, po lewej stronie kaszetka nadawcy; cieniowane znaczki spotyka się na listach niezmiernie rzadko, na tak wspaniale zachowanych i ciekawych wcale; pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po prawej stronie; z atestu "Genuine in all respects" i "Superb & fresh condition", fotoatest ekspert AIEP C.Ceremuga. | Fi.1a |
| 36 000 PLN | |
235 |
1864 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE 4; koszulka listu nadanego na leżącej na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej małej stacji Rozprza (nie było tam nawet ekspedycji pocztowej, otworzono ją dopiero w 1915 roku) do Łodzi; na froncie stempel ambulansowy i ręczna adnotacja "Rozprza" z datą 11/5 64, obok dopisek "Interes Rządowy od Bur:M:Rozprzy pilno" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem (POWIAT PIOTRKOWSKI MAGISTRAT M:ROZPRZY); ambulansem list dotarł do stacji Rokiciny - datownik 11/5, a stamtąd traktem konnym do Łodzi - odbiorczy dwujęzyczny /ŁÓDŹ z tego samego dnia; w 1863 istniał projekt linii kolejowej Rokiciny-Łódź-Kalisz, ale zamiast tego w 1865 Grohman&Scheibler; zbudowali linię Koluszki-Łódź, jeden z ciekawszych listów ambulansowych. | |
| 3 600 PLN | |
236 |
1865 Królestwo Polskie - DZIEŃ PO WYCOFANIU ZE SPRZEDAŻY; koperta listu z Warszawy do Słupi Nowej opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach; unieważniono go warszawskim kasownikiem numerowym 1 - cyfra z ozdobną stopką w czterech kwadratach; po prawej okrągły stempel nadawczy typu IIIC z 14.2; był to następny dzień po wycofaniu polskiego znaczka numer jeden ze sprzedaży, ale dozwolone było jeszcze jego użycie; bardzo ważna i ceniona data (Fi.25000.-); ładnie zachowany i ważny w eksponacie walor; gwarancja i opis Schmutz. | Fi.1ba |
| 31 500 PLN SOLD | |
237 |
1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska (Fi.800+600.-), piękny stan, gwarancja J.H.Stolow. | Fi.6 Mi.6 |
| 1 400 PLN | |
238 |
1865 Królestwo Polskie - DB1; parka znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na wycinku użytkowym, z polskim kasownikiem ambulansu DB 1 - Droga Bydgoska - bardzo rzadkim, używanym na odcinku kolei Warszawa - Łowicz, znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich. | Fi.14y Mi.14y |
| 800 PLN | |
239 |
1865 czworoblok znaczków rosyjskich za 1 kop. rzadkiego na ziemiach polskich wydania z czerwca 1865 roku, tuż po wycofaniu polskiej jedynki, (podtyp y) na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony stemplem linii kolejowej Warszawa – Aleksandrów Pograniczny D.B./1. Istnieją dwa typy stempli D.B./1 i D.B./2, tych używano tylko na odcinku Warszawa - Łowicz. Wszystkie kasowniki typu „DB” należą do rzadkich. Nietypowy czworobok jest znany tylko w jednym egzemplarzu i dzięki pięknej prezentacji stanowi ozdobę kolekcji Królestwa Polskiego i działu stemple kolejowe. | Mi.12y |
| 1 500 PLN | |
240 |
1865 rosyjski znaczek ze stemplem numerowym 241 z Włocławka, ładna czytelna odbitka kasownika. | Mi.21 |
| 80 PLN | |
241 |
| 360 PLN | |
242 |
| 350 PLN | |
243 |
1865 front listu z Łodzi do Warszawy, kasownik numerowy Łodzi nr 182 i dwujęzyczny kasownik, ładna prezencja z czytelnie odbitymi kasownikami. | |
| 650 PLN | |
244 |
1866 Królestwo Polskie, pionowa parka znaczków rosyjskich za 1 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważnionych polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.240+660.-), znaczki tego wydania bardzo rzadko zachowane są w ładnym stanie bez ubytków rysunku. | Fi.12y |
| 800 PLN | |
245 |
1866 Królestwo Polskie - MNIÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 190 - Mniów, wysoki 7 stopień rzadkości w dziesięciopunktowej skali M.A.Bojanowicza (Fi.+3250.-); piękny stan. | Fi.21x Mi.21x |
| 3 000 PLN | |
246 |
1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 6. - Kałuszyn (Fi.+300.-), zwraca uwagę rzadko tak dobrze widoczna kropka po cyfrze 6. która odróżnia ten kasownik od 9 - Góra Kalwarya, piękny stan. | Fi.21x Mi.21x |
| 400 PLN | |
247 |
1866 parka rosyjskich znaczków za 3 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, z BŁEDEM TŁA - trójkąty jak dla znaczka za 5 kop.; unieważniona stemplem numerowym nr 311 z Aleksandrowa Pogranicznego w kolorze SZARONIEBIESKIM, poziome złamanie. Stemple o numerach powyżej 300 stanowią dużą rzadkość, tutaj dodatkowo z szaroniebieskim kasownikiem. Bardzo rzadka kombinacja znaczka z błędem tła w parce, kasownika 311 oraz koloru kasownika. Bojanowicz nie odnotował tego kasownika w tym kolorze, duża rzadkość, fotoatest. | Mi.19xF |
| 4 500 PLN | |
248 |
1866 rosyjski znaczek za 3 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, z błędem tła - trójkąty jak dla znaczka za 5 kop.; unieważniony stemplem linii kolejowej Warszawa – Aleksandrów Pograniczny D.B./1. Bardzo rzadka, może unikatowa kombinacja. Istnieją dwa typy stempli D.B./1 i D.B./2, tych używano tylko na odcinku Warszawa - Łowicz. Wszystkie kasowniki typu „DB” należą do rzadkich. | Mi.19xF |
| 1 000 PLN | |
249 |
1866 rosyjski znaczek za 5 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważniony stemplem linii kolejowej Warszawa – Aleksandrów Pograniczny D.B./2 . Istnieją dwa typy stempli D.B./1 i D.B./2, tych używano tylko na odcinku Warszawa -Łowicz. Wszystkie kasowniki typu „DB” należą do rzadkich. | Mi.20a |
| 900 PLN | |
250 |
1866 list z Warszawy do Niemiec, stempel nerkowy "franco", na odwrocie stempel odbiorczy Wrocławia, gwarancja. | |
| 450 PLN | |
251 |
1867 Królestwo Polskie - WĘGRY; kompletny list na Węgry (bliski, ale unikalnie rzadki kierunek wysyłki) opłacony znaczkami rosyjskimi za 5 i 10 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 158 - Częstochowa, na froncie stempelki: informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę FRANCO oraz austriacki pochodzenia POLOGNE; na odwrocie datowniki graniczny Szczakowa z 4.12, tranzytowy z Cieszyna z 5.12 oraz odbiorczy z Thuroczsz Marton 7.12; krawędź listu lekko odcisnęła się na znaczkach, poza tym bardzo dobry stan zachowania; gwarancja. | Fi.14y, 15y Mi.14y, 15y |
| 4 000 PLN | |
252 |
1867 obszar I Rzeczypospolitej - WYSOKIE LITEWSKIE, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu normalnym, wysłana z Wysokiego Litewskiego do domu hrabiego Augusta Zamojskiego w Warszawie; znak opłaty unieważniony dwuwierszowym datownikiem / 15 1867 według kalendarza juliańskiego; obok stempel odbiorczy typu IXA - / WARSZAWA z 30/10 według kalendarza gregoriańskiego i godzinnik 8/R typu Da; w 1795 roku Wysokie Litewskie znalazło się w zaborze rosyjskim; koperty tego wydania mogły być używane w Królestwie po przywróceniu do obiegu znaczków rosyjskich; bardzo ładny stan zachowania. | Fi.Ckr10 |
| 1 000 PLN | |
253 |
1868 Królestwo Polskie - KASOWNIK ZASTĘPCZY, koszulka listu z Warszawy do Siedlec opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczek unieważniono zastępczo stemplem warszawskiej poczty miejskiej ВАРШАВА / 5чП z dnia 12.12.1868 według kalendarza juliańskiego, zwykle stosowanym jako godzinnik odbiorczy; jako kasownik zastępczy stempel ten był używany sporadycznie; znany jest w tej formie z kilku listów; na każdym z godziny 5 po południu i zawsze z drugą odbitką obok jako datownikiem nadawczym, na froncie stemple odbiorcze z Siedlec z dni 25 i 28.12. według kalendarza gregoriańskiego; trudno uzasadnić zastosowanie tego stempla jako kasownika na listach zamiejscowych, prawdopodobnie użyto go na korespondencji dostarczonej do urzędu tuż przed ekspedycją przesyłek, bardzo dobry stan zachowania, gwarancja Schmutz. | Fi.15y Mi.15y |
| 4 000 PLN | |
254 |
1868 Królestwo Polskie, ŁYSZKOWICE, koszulka listu z Łyszkowic do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 331 - Łyszkowice, w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym trakcie ze Skierniewic; wysoki 9 stopień rzadkoścci w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, na polskim znaczku to numer nieznany, gdyż ekspedycję otwarto 15.5.1865 roku, kiedy był on już wycofany z obiegu; po prawej dwujęzyczny ramkowy stempel nadawczy ЛЫШКОВИЦЕ / ŁYSZKOWICE typu VIIIB z ręcznie wpisaną datą 31/5, na odwrocie dwujęzyczny okrągły datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA z 1/6, a na nim okrągły godzinnik 8/R, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Schmutz. | Fi.15y Mi.15y |
| 10 000 PLN | |
255 |
1868 obwoluta listu z Warszawy do cukrowni w Elżbietowie, znaczek kasowany warszawskim kasownikiem z jedynką w czterech prostokątach. | Fi.21 |
| 700 PLN | |
256 |
1869 Królestwo Polskie - TARYFA PRZYGRANICZNA; koszulka listu do Poznania, opłaconego według taryfy przygranicznej parką znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1866 roku, rzadką odmianą z szaroniebieskim tłem, na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa typu VI, obok mały datownik nadawczy z 28.3, stempelki: nadawcy i informujący o całkowitym opłaceniu przez niego przesyłki FRANCO oraz pruski okrągły stempel ambulansowy: "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" (Feuser +150 DM); na odwrocie poznański stempelek odbiorczy z 29.3.69; frankatury wielokrotne spotyka się w tym okresie niezmiernie rzadko, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja. | Fi.20bx Mi.20xb |
| 3 200 PLN | |
257 |
1869 list z Łodzi 8.12.69 do Saksonii, znaczki skasowane stemplem numerowym Łodzi z cyfrą 182 w okręgach, stemple odbiorcze oraz lakowy i franco, koperta w ładnym stanie, gwarancja Bojanowicz. | Mi.18, 19, 21 |
| 900 PLN | |
258 |
1869 kompletny list z Bełchatowa w języku rosyjskim, rosyjskojęzyczny stempel Bełchatowa typ XIA, na odwrocie stempel z Łodzi. | |
| 75 PLN | |
259 |
1870 kompletny list z Szydłowca do Warszawy, kasownik numerowy nr 151 i miejscownik dwujęzyczny Szydłowca, stopień rzadkości według Bojanowicza 6 punktów w 10 punktowej skali rzadkości, ładny stan zachowania. | Fi.21 |
| 1 300 PLN | |
260 |
1870 list z Warszawy do Moskwy, znaczek rosyjski stemplowany warszawskim stemplem numerowym z jedynka w czterech kwadratach, na awersie stemple tranzytowe i odbiorcze. Gwarancja. | Mi.21x |
| 750 PLN | |
261 |
| 500 PLN | |
262 |
1872 Królestwo Polskie - "NIEMY" KASOWNIK BW; rosyjskie znaczki za 3, 5 i 20 kop. rzadkiego w Królestwie wydania z 1868 roku na papierze prążkowanym PIONOWO, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na liście opłaconym według taryfy zagranicznej za list o wadze dwóch łutów; znaczki unieważniono polskim kasownikiem BW - ekspedycji na dworcu Warszawa (Drogi) Bydgosko - Wiedeńskiej; litery są prawie niewidoczne; według Rachmanowa zostały one spiłowane w momencie podporządkowania poczty Królestwa Polskiego departamentowi pocztowemu w Petersburgu, tak samo twierdził M.A.Bojanowicz, według innych źródeł litery wewnętrzne uległy zużyciu, takie "nieme" kasowniki spotyka się sporadycznie na listach z lat siedemdziesiątych; obok dwuwierszowy stempel nadawczy oddziału pocztowego typu 4/XIII według S.V. Prigary, stempel informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę "Frankirowano" i pruski stempel graniczny "Aus Russland Franco..." z 17/6/72 - typ 149 według Feusera, dodatkowo ręczna adnotacja o wadze listu; na odwrocie okrągły stempel ambulansowy typu II Warszawa - Aleksandrów; nr. 27-28 z numerem kodowym 1, z dnia 5 czerwca 1872 według kalendarza juliańskiego i datownik odbiorczy z datą 18/6 według kalendarza gregoriańskiego; wszystkie znaczki z tego wydania użyte w Polsce są bardzo rzadkie, a szczególnie ten za 20 kop.; na ziemiach polskich używano przeważnie znaczków na papierze prążkowanym poziomo wydanych dwa lata wcześniej, kolorowy fotoatest firmowy. | Fi.19y, 20y, 22y Mi.19y, 20y, 22y |
| 7 500 PLN | |
263 |
1872 prekursor kartek pocztowych, rosyjski formularz kartkowy bez znaku opłaty, wydany jednocześnie z ukazaniem się kart pocztowych; bardzo rzadki walor, w stanie czystym - niespotykany! idealny stan zachowania, dwa "obiekty" widoczne na ilustracji w rzeczywistości nie występują. | |
| 200 PLN | |
264 |
1873 kompletny list z Warszawy do Berlina nadany w ekspedycji pocztowej na dworcu kolei Warszawsko - Wiedeńskiej, list w pięknym stanie, gwarancja. | Fi.21 |
| 1 500 PLN | |
265 |
1873 obszar I Rzeczypospolitej - KRASIŁÓW na Wołyniu, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 139x59 mm; wysłana 2.XII z miejscowości Krasiłów leżącej na linii kolejowej Płoskirów-Szepietówka do Petersburga, znak opłaty unieważniony na stacji kolejowej kasownikiem ST.KRASIŁÓW WOŁ.G. (СТ.КРАСНОПОЛЪ.ВОЛ.Г.), ten sam stempel odciśnięty dodatkowo dwukrotnie na odwrocie, petersburski kasownik odbiorczy z 7.XII; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | Mi.U16A |
| 600 PLN | |
266 |
1875 Królestwo Polskie, 1082 KLIMONTÓW, koperta listu z Klimontowa do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go pięciokątnym kasownikiem numerowym 1082 - Klimontów; po prawej datownik odbiorczy ВАРШАВА z dnia 17 МАЯ 1875; na odwrocie rosyjskojęzyczny stempel nadawczy климонтовъ радом / мая15дня1875г; w literaturze rosyjskiej przypisano Klimontowowi numer 1089 (błąd w identyfikacji ostatniej cyfry), widać dysponowano tylko listem z niewyraźną odbitką kasownika bądź wycinkiem, brak materiału porównawczego z Klimontowa nie dziwi bo poprzednik 1082 - polski kasownik numerowy 306, ma wysoki 8 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim nawet wyższy bo 9; stemple pięciokątne o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; powyższe ustalenia to nowe odkrycie w polskiej i rosyjskiej filatelistyce, koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite, gwarancja z opisem. | Fi.21x |
| 8 000 PLN | |
267 |
1897 wycinek listu z Kutna do Gdańska. | |
| 90 PLN | |
268 |
1922 książka w oryginale W. Polańskiego i W. Rachmanowa "Znaki pocztowe i stemple Polski w XXVIII i XIX wieku" w języku niemieckim, wydano w nakładzie 300 sztuk w postaci książki i załączonych mapek, rycin i ilustracji, oprawionych w specjalne etui, oferowany egzemplarz oprawiony w sztywnej okładce. | |
| 900 PLN | |
6728 |
1857 Litwa, pięknie cięty i świetnie zachowany pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony czytelnie prowizorycznym dwuobrączkowym kasownikiem П(очта) КОВНО; podobne znane są jedynie z Dynaburga i Kijowa, należą do najrzadszych kasowników rosyjskich i znane są tylko na dwóch pierwszych wydaniach; znaczek użyto we wczesnym okresie, pomiędzy 26 lutego - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem, a 31 maja 1858 roku - wprowadzono wtedy w Kownie kasownik numerowy 19 w trzech okręgach z kropek. | Mi.1 |
| 6 000 PLN | |