Auction 62. Polish Kingdom

229

1860 Królestwo Polskie - LEWA RAMKA, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym na cienkim papierze z prześwitującym rysunkiem (Fi.3500.-); dodatkowo z opisanym przez M.Miszczaka błędem "lewa ramka zakrzywiona u dołu" Przegląd Filatelistyczny 2/2005 il.19; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; dobra perforacja i ogólnie ładny stan zachowania, gwarancja i obszerny opis Schmutz.

Fi.1bu B
3 500 PLN
230

1861 Królestwo Polskie - KUTNO; komplety list z Kutna do Warszawy opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach na cienkim dobrej jakości papierze; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 232 - Kutno; po prawej okrągły stempel nadawczy typu IIIC z 26.1; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy tego samego typu IIIC z 27.1 i kwadratowy godzinnik 3/P; ładny, czysty i zachowany z kompletną treścią walor; pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po prawej stronie; przedtem należął do E.Neprosa (1859-1928) legendarnego zbieracza, króry polskę numer jeden zbierał od dziecka; po jego śmierci W.Rachmanow nabył dużą część jego zbioru na słynnej aukcji w Warszawie w 1930 roku; z atestu "Genuine in all respects" i "Very fine condition", fotoatest ekspert AIEP C.Ceremuga.

Fi.1ba
16 000 PLN
231

1862 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim sześciokątnym kasownikiem 11; numery ambulansów 12, 14, 15 i 16 używane były na linii kolei północnej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; numerem 11 kasowano w latach 1861-63 znaczki na listach nadawanych w kierunku Warszawy ukończoną w 1862 linią kolejową tzw. Drogą Warszawską z St.Petersburga; w 1862 roku wprowadzono na niej okrągłe datowniki ambulansowe różnych typów; na polskich znaczkach numer jeden kasownik z numerem 11 nie występuje; znaczek jest w ładnym stanie, czysto i czytelnie skasowany, kolorowy fotoatest firmowy.

Mi.5
800 PLN
232

1863 pierwszy polski znaczek w kolorze błękitu pruskiego i różowym o odcieniach jasnych, stemplowany czerwonym kasownikiem numerowym nr 30x, czerwone kasowniki należą do najbardziej poszukiwanych kasowników na polskiej jedynce a kasowniki z serii 30x do najrzadszych, uszkodzona lewa ramka, reperowany, prześwitka, gwarancja z "4".

Fi.1ab
Mi.1a
3 500 PLN
233

1864 Królestwo Polskie - SOCZEWKA i PASKI JASNEJ BARWY NA ZNACZKU; koszulka listu z Soczewki do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach jasnoniebieskim i karminoworóżowym; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 295 - Soczewka, w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym trakcie z Kutna przez Gostyń otwartym dopiero 20.5.1862r; list ma dwa bardzo nietypowe elementy: jedyny w tym kształcie dwujęzyczny, dwuobrączkowy, owalny stempel nadawczy typu X, tu z datą 5.7.64 (jako jedyny stempel ma podany rok) i nietypowy znaczek; klisza czerwona ma regularne pionowe paski jaśniejszej farby wynikające ze słabszego docisku na miejscowo zmarszczony papier, ta unikalna cecha występuje na małych fragmentach arkuszy z 6 nakładu używanego przeważnie w 1863 i 64 roku; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy typu IIIC z 6.7, po lewej stronie kaszetka nadawcy; cieniowane znaczki spotyka się na listach niezmiernie rzadko, na tak wspaniale zachowanych i ciekawych wcale; pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po prawej stronie; z atestu "Genuine in all respects" i "Superb & fresh condition", fotoatest ekspert AIEP C.Ceremuga.

Fi.1a
36 000 PLN
235

1864 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE 4; koszulka listu nadanego na leżącej na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej małej stacji Rozprza (nie było tam nawet ekspedycji pocztowej, otworzono ją dopiero w 1915 roku) do Łodzi; na froncie stempel ambulansowy i ręczna adnotacja "Rozprza" z datą 11/5 64, obok dopisek "Interes Rządowy od Bur:M:Rozprzy pilno" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem (POWIAT PIOTRKOWSKI MAGISTRAT M:ROZPRZY); ambulansem list dotarł do stacji Rokiciny - datownik 11/5, a stamtąd traktem konnym do Łodzi - odbiorczy dwujęzyczny /ŁÓDŹ z tego samego dnia; w 1863 istniał projekt linii kolejowej Rokiciny-Łódź-Kalisz, ale zamiast tego w 1865 Grohman&Scheibler; zbudowali linię Koluszki-Łódź, jeden z ciekawszych listów ambulansowych.

3 600 PLN
236

1865 Królestwo Polskie - DZIEŃ PO WYCOFANIU ZE SPRZEDAŻY; koperta listu z Warszawy do Słupi Nowej opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach; unieważniono go warszawskim kasownikiem numerowym 1 - cyfra z ozdobną stopką w czterech kwadratach; po prawej okrągły stempel nadawczy typu IIIC z 14.2; był to następny dzień po wycofaniu polskiego znaczka numer jeden ze sprzedaży, ale dozwolone było jeszcze jego użycie; bardzo ważna i ceniona data (Fi.25000.-); ładnie zachowany i ważny w eksponacie walor; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1ba
31 500 PLN
237

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska (Fi.800+600.-), piękny stan, gwarancja J.H.Stolow.

Mi.6
1 400 PLN
238

1865 Królestwo Polskie - DB1; parka znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na wycinku użytkowym, z polskim kasownikiem ambulansu DB 1 - Droga Bydgoska - bardzo rzadkim, używanym na odcinku kolei Warszawa - Łowicz, znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich.

Fi.14y
Mi.14y
800 PLN
239

1865 czworoblok znaczków rosyjskich za 1 kop. rzadkiego na ziemiach polskich wydania z czerwca 1865 roku, tuż po wycofaniu polskiej jedynki, (podtyp y) na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony stemplem linii kolejowej Warszawa – Aleksandrów Pograniczny D.B./1. Istnieją dwa typy stempli D.B./1 i D.B./2, tych używano tylko na odcinku Warszawa - Łowicz. Wszystkie kasowniki typu „DB” należą do rzadkich. Nietypowy czworobok jest znany tylko w jednym egzemplarzu i dzięki pięknej prezentacji stanowi ozdobę kolekcji Królestwa Polskiego i działu stemple kolejowe.

Mi.12y
1 500 PLN
240

1865 rosyjski znaczek ze stemplem numerowym 241 z Włocławka, ładna czytelna odbitka kasownika.

Mi.21
80 PLN
241

360 PLN
242

350 PLN
243

1865 front listu z Łodzi do Warszawy, kasownik numerowy Łodzi nr 182 i dwujęzyczny kasownik, ładna prezencja z czytelnie odbitymi kasownikami.

650 PLN
244

1866 Królestwo Polskie, pionowa parka znaczków rosyjskich za 1 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważnionych polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.240+660.-), znaczki tego wydania bardzo rzadko zachowane są w ładnym stanie bez ubytków rysunku.

Fi.12y
800 PLN
245

1866 Królestwo Polskie - MNIÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 190 - Mniów, wysoki 7 stopień rzadkości w dziesięciopunktowej skali M.A.Bojanowicza (Fi.+3250.-); piękny stan.

Fi.21x
Mi.21x
3 000 PLN
246

1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 6. - Kałuszyn (Fi.+300.-), zwraca uwagę rzadko tak dobrze widoczna kropka po cyfrze 6. która odróżnia ten kasownik od 9 - Góra Kalwarya, piękny stan.

Fi.21x
Mi.21x
400 PLN
247

1866 parka rosyjskich znaczków za 3 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, z BŁEDEM TŁA - trójkąty jak dla znaczka za 5 kop.; unieważniona stemplem numerowym nr 311 z Aleksandrowa Pogranicznego w kolorze SZARONIEBIESKIM, poziome złamanie. Stemple o numerach powyżej 300 stanowią dużą rzadkość, tutaj dodatkowo z szaroniebieskim kasownikiem. Bardzo rzadka kombinacja znaczka z błędem tła w parce, kasownika 311 oraz koloru kasownika. Bojanowicz nie odnotował tego kasownika w tym kolorze, duża rzadkość, fotoatest.

Mi.19xF
4 500 PLN
248

1866 rosyjski znaczek za 3 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, z błędem tła - trójkąty jak dla znaczka za 5 kop.; unieważniony stemplem linii kolejowej Warszawa – Aleksandrów Pograniczny D.B./1. Bardzo rzadka, może unikatowa kombinacja. Istnieją dwa typy stempli D.B./1 i D.B./2, tych używano tylko na odcinku Warszawa - Łowicz. Wszystkie kasowniki typu „DB” należą do rzadkich.

Mi.19xF
1 000 PLN
249

1866 rosyjski znaczek za 5 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważniony stemplem linii kolejowej Warszawa – Aleksandrów Pograniczny D.B./2 . Istnieją dwa typy stempli D.B./1 i D.B./2, tych używano tylko na odcinku Warszawa -Łowicz. Wszystkie kasowniki typu „DB” należą do rzadkich.

Mi.20a
900 PLN
250

1866 list z Warszawy do Niemiec, stempel nerkowy "franco", na odwrocie stempel odbiorczy Wrocławia, gwarancja.

450 PLN
251

1867 Królestwo Polskie - WĘGRY; kompletny list na Węgry (bliski, ale unikalnie rzadki kierunek wysyłki) opłacony znaczkami rosyjskimi za 5 i 10 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 158 - Częstochowa, na froncie stempelki: informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę FRANCO oraz austriacki pochodzenia POLOGNE; na odwrocie datowniki graniczny Szczakowa z 4.12, tranzytowy z Cieszyna z 5.12 oraz odbiorczy z Thuroczsz Marton 7.12; krawędź listu lekko odcisnęła się na znaczkach, poza tym bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.14y, 15y
Mi.14y, 15y
4 000 PLN
252

1867 obszar I Rzeczypospolitej - WYSOKIE LITEWSKIE, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu normalnym, wysłana z Wysokiego Litewskiego do domu hrabiego Augusta Zamojskiego w Warszawie; znak opłaty unieważniony dwuwierszowym datownikiem / 15 1867 według kalendarza juliańskiego; obok stempel odbiorczy typu IXA - / WARSZAWA z 30/10 według kalendarza gregoriańskiego i godzinnik 8/R typu Da; w 1795 roku Wysokie Litewskie znalazło się w zaborze rosyjskim; koperty tego wydania mogły być używane w Królestwie po przywróceniu do obiegu znaczków rosyjskich; bardzo ładny stan zachowania.

Fi.Ckr10
1 000 PLN
253

Fi.15y
Mi.15y
4 000 PLN
254

1868 Królestwo Polskie, ŁYSZKOWICE, koszulka listu z Łyszkowic do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 331 - Łyszkowice, w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym trakcie ze Skierniewic; wysoki 9 stopień rzadkoścci w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, na polskim znaczku to numer nieznany, gdyż ekspedycję otwarto 15.5.1865 roku, kiedy był on już wycofany z obiegu; po prawej dwujęzyczny ramkowy stempel nadawczy ЛЫШКОВИЦЕ / ŁYSZKOWICE typu VIIIB z ręcznie wpisaną datą 31/5, na odwrocie dwujęzyczny okrągły datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA z 1/6, a na nim okrągły godzinnik 8/R, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.15y
Mi.15y
10 000 PLN
255

Fi.21
700 PLN
256

1869 Królestwo Polskie - TARYFA PRZYGRANICZNA; koszulka listu do Poznania, opłaconego według taryfy przygranicznej parką znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1866 roku, rzadką odmianą z szaroniebieskim tłem, na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa typu VI, obok mały datownik nadawczy z 28.3, stempelki: nadawcy i informujący o całkowitym opłaceniu przez niego przesyłki FRANCO oraz pruski okrągły stempel ambulansowy: "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" (Feuser +150 DM); na odwrocie poznański stempelek odbiorczy z 29.3.69; frankatury wielokrotne spotyka się w tym okresie niezmiernie rzadko, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.20bx
Mi.20xb
3 200 PLN
257

1869 list z Łodzi 8.12.69 do Saksonii, znaczki skasowane stemplem numerowym Łodzi z cyfrą 182 w okręgach, stemple odbiorcze oraz lakowy i franco, koperta w ładnym stanie, gwarancja Bojanowicz.

Mi.18, 19, 21
900 PLN
258

1869 kompletny list z Bełchatowa w języku rosyjskim, rosyjskojęzyczny stempel Bełchatowa typ XIA, na odwrocie stempel z Łodzi.

75 PLN
259

Fi.21
1 300 PLN
260

1870 list z Warszawy do Moskwy, znaczek rosyjski stemplowany warszawskim stemplem numerowym z jedynka w czterech kwadratach, na awersie stemple tranzytowe i odbiorcze. Gwarancja.

Mi.21x
750 PLN
261

Mi.21
500 PLN
262

1872 Królestwo Polskie - "NIEMY" KASOWNIK BW; rosyjskie znaczki za 3, 5 i 20 kop. rzadkiego w Królestwie wydania z 1868 roku na papierze prążkowanym PIONOWO, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na liście opłaconym według taryfy zagranicznej za list o wadze dwóch łutów; znaczki unieważniono polskim kasownikiem BW - ekspedycji na dworcu Warszawa (Drogi) Bydgosko - Wiedeńskiej; litery są prawie niewidoczne; według Rachmanowa zostały one spiłowane w momencie podporządkowania poczty Królestwa Polskiego departamentowi pocztowemu w Petersburgu, tak samo twierdził M.A.Bojanowicz, według innych źródeł litery wewnętrzne uległy zużyciu, takie "nieme" kasowniki spotyka się sporadycznie na listach z lat siedemdziesiątych; obok dwuwierszowy stempel nadawczy oddziału pocztowego typu 4/XIII według S.V. Prigary, stempel informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę "Frankirowano" i pruski stempel graniczny "Aus Russland Franco..." z 17/6/72 - typ 149 według Feusera, dodatkowo ręczna adnotacja o wadze listu; na odwrocie okrągły stempel ambulansowy typu II Warszawa - Aleksandrów; nr. 27-28 z numerem kodowym 1, z dnia 5 czerwca 1872 według kalendarza juliańskiego i datownik odbiorczy z datą 18/6 według kalendarza gregoriańskiego; wszystkie znaczki z tego wydania użyte w Polsce są bardzo rzadkie, a szczególnie ten za 20 kop.; na ziemiach polskich używano przeważnie znaczków na papierze prążkowanym poziomo wydanych dwa lata wcześniej, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.19y, 20y, 22y
Mi.19y, 20y, 22y
7 500 PLN
263

1872 prekursor kartek pocztowych, rosyjski formularz kartkowy bez znaku opłaty, wydany jednocześnie z ukazaniem się kart pocztowych; bardzo rzadki walor, w stanie czystym - niespotykany! idealny stan zachowania, dwa "obiekty" widoczne na ilustracji w rzeczywistości nie występują.

200 PLN
264

Fi.21
1 500 PLN
265

1873 obszar I Rzeczypospolitej - KRASIŁÓW na Wołyniu, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 139x59 mm; wysłana 2.XII z miejscowości Krasiłów leżącej na linii kolejowej Płoskirów-Szepietówka do Petersburga, znak opłaty unieważniony na stacji kolejowej kasownikiem ST.KRASIŁÓW WOŁ.G. (СТ.КРАСНОПОЛЪ.ВОЛ.Г.), ten sam stempel odciśnięty dodatkowo dwukrotnie na odwrocie, petersburski kasownik odbiorczy z 7.XII; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Mi.U16A
600 PLN
266

1875 Królestwo Polskie, 1082 KLIMONTÓW, koperta listu z Klimontowa do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go pięciokątnym kasownikiem numerowym 1082 - Klimontów; po prawej datownik odbiorczy ВАРШАВА z dnia 17 МАЯ 1875; na odwrocie rosyjskojęzyczny stempel nadawczy климонтовъ радом / мая15дня1875г; w literaturze rosyjskiej przypisano Klimontowowi numer 1089 (błąd w identyfikacji ostatniej cyfry), widać dysponowano tylko listem z niewyraźną odbitką kasownika bądź wycinkiem, brak materiału porównawczego z Klimontowa nie dziwi bo poprzednik 1082 - polski kasownik numerowy 306, ma wysoki 8 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim nawet wyższy bo 9; stemple pięciokątne o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; powyższe ustalenia to nowe odkrycie w polskiej i rosyjskiej filatelistyce, koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite, gwarancja z opisem.

Fi.21x
8 000 PLN
267

1897 wycinek listu z Kutna do Gdańska.

90 PLN
268

1922 książka w oryginale W. Polańskiego i W. Rachmanowa "Znaki pocztowe i stemple Polski w XXVIII i XIX wieku" w języku niemieckim, wydano w nakładzie 300 sztuk w postaci książki i załączonych mapek, rycin i ilustracji, oprawionych w specjalne etui, oferowany egzemplarz oprawiony w sztywnej okładce.

900 PLN
6728

1857 Litwa, pięknie cięty i świetnie zachowany pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony czytelnie prowizorycznym dwuobrączkowym kasownikiem П(очта) КОВНО; podobne znane są jedynie z Dynaburga i Kijowa, należą do najrzadszych kasowników rosyjskich i znane są tylko na dwóch pierwszych wydaniach; znaczek użyto we wczesnym okresie, pomiędzy 26 lutego - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem, a 31 maja 1858 roku - wprowadzono wtedy w Kownie kasownik numerowy 19 w trzech okręgach z kropek.

Mi.1
6 000 PLN