1864 Królestwo Polskie - SOCZEWKA i PASKI JASNEJ BARWY NA ZNACZKU; koszulka listu z Soczewki do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach jasnoniebieskim i karminoworóżowym; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 295 - Soczewka, w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym trakcie z Kutna przez Gostyń otwartym dopiero 20.5.1862r; list ma dwa bardzo nietypowe elementy: jedyny w tym kształcie dwujęzyczny, dwuobrączkowy, owalny stempel nadawczy typu X, tu z datą 5.7.64 (jako jedyny stempel ma podany rok) i nietypowy znaczek; klisza czerwona ma regularne pionowe paski jaśniejszej farby wynikające ze słabszego docisku na miejscowo zmarszczony papier, ta unikalna cecha występuje na małych fragmentach arkuszy z 6 nakładu używanego przeważnie w 1863 i 64 roku; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy typu IIIC z 6.7, po lewej stronie kaszetka nadawcy; cieniowane znaczki spotyka się na listach niezmiernie rzadko, na tak wspaniale zachowanych i ciekawych wcale; pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po prawej stronie; z atestu "Genuine in all respects" i "Superb & fresh condition", fotoatest ekspert AIEP C.Ceremuga.

Lot # 233

Auction 62
Current price: 36 000 PLN
Catalog: Fi.1a
Category: Polish Kingdom