Auction 62. WW2 PoW and internment camps

3202

1942 PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA część na odpowiedź listownika, datowana 10.XII i wysłana z Londynu drogą lotniczą do oflagu VIB; znaczek angielski zdjęty przez niemieckie służby kontrolne, poszukujące ukrytych informacji; stempelki cenzury brytyjskiej T.188 i niemiecka nr.1; przesyłki lotnicze przy wymianie korespondencji z jeńcami w obozach niemieckich były niedozwolone; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
3203

1942 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy BAB 24, karta wysłana 14.9 z obozu do Sieradza, nietypowy stempelek cenzora nr.9.

80 PLN
3204

1942 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy w Essen, karta datowana 20.IV z obozu do Wilna, pieczęć listowa z godłem III Rzeszy, nietypowy stempelek cenzora; zwraca uwagę formularz z podanym w adresie nadawcy numerem poczty polowej 02002A; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
3205

1942 Stalag XIID - karta datowana 13.XII z obozowego szpitala zapasowego w Bad Kreuznach do Łodzi, ponieważ przesyłka nie była wysyłana z obozu głównego, data wysyłki wpisana została ręcznie przez cenzora obok jego pieczątki z nr.45, dodatkowo stemple: REICH i informacyjny cenzury w języku polskim ".../ zabronione! W przeciwnym razie zostanie/ korespondencja/ bezwzględnie/ niedoręczona!/ Cenzura, M.-Stammlager XIID"; całość w dobrym stanie zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

120 PLN
3206

1942 Internowanie w Szwajcarii - obóz Giswil, koperta na niebieskim papierze wydana nakładem YMCA, wysłana 19.I z obozu jako polecona do miejscowości Ciepła-Chójka poczta Golina, stempelek cenzora 380, zalepka i stemple cenzury niemieckiej, kasownik odbiorczy na odwrocie; ładna całość w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
3207

1942 Stalag VIG - listownik (form francuski) wysłany 12.12 z obozu do miejscowości Sompolno; niecodzienny niemy kasownik nadawczy, stempelek cenzora nr.12; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

40 PLN
3208

1942 odcinek przekazu pocztowo pieniężnego żołnierza polskich sił internowanych w Szwajcarii.

65 PLN
3209

350 PLN
3210

45 PLN
3211

1942 Oflag VIB Dössel - karta ozdobiona okolicznościową akwarelką, na odwrocie dedykacja "na urodziny Jędrka w 1942 - 14.XII"; minimalne ślady archiwizacji.

250 PLN
3212

1943 Pampeluna, list nadany 19.VI.43 do Szwajcarii, na odwrocie stempel ambulansu Pampeluna - Alsasua i cenzura madrycka; po klęsce Francji przekradających się do Portugalii żołnierzy zatrzymanych na terenie Hiszpanii tamtejsze służby wojskowe kierowały do obozów koncentracyjnych nie traktując ich jako internowanych; największy i najbardziej znany z nich to Miranda del Ebro, mniej znane to Pampeluna - szpital przeznaczony na potrzeby więźniów i Lograno; dopiero 17.III.1943 gen. Franco wydał dekret zezwalający Polakom na ewakuację, ale przebiegała ona opieszale.

1 500 PLN
3213

1943 Oflag VIB - generał Aleksander Szychowski najwyższy stopniem jeniec obozu, listownik - część na odpowiedź, wysłana 7.5 z Warszawy przez żonę generała p.Irenę Szychowską, dwa stempelki cenzury w tym nr.2; po zakończeniu Kampanii Wrześniowej generał przebywał w Rumunii, a 31.I.1941 wbrew konwencjom międzynarodowym, Rumuni pod naciskiem przekazali go Niemcom, początkowo osadzono go w Dorsten, a następnie w Dössel; przesyłki związane z oficerami najwyższych stopni należą do rzadkości; doskonały stan zachowania.

500 PLN
3214

1943 Stalag XB - karta (formularz francuski), część "z opłaconą odpowiedzią" wysłana 9.7 z obozu do Warszawy, stempelek cenzora nr.43 z parafką; zwraca uwagę datownik niemieckiej poczty polowej; walor w rzeczywistości prezentuje się znacznie korzystniej (przebarwienia prawie nie są widoczne).

70 PLN
3215

1943 Stalag VB - formularz Czerwonego Krzyża (część na odpowiedź) przesłany 3.12 z obozu do centrali w Genewie, stempelek cenzora obozowego nr.12; stempelek Czerwonego Krzyża; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); temat - CZERWONY KRZYŻ.

250 PLN
3216

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Winterthur, widokówka do obozu wysłana 17.X z miejscowości Gais, pieczątka szwajcarskiego cenzora 318, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
3217

1943 Oflag VIB - zaproszenie w formie karnetu, na spotkanie z okazji świąt pułkowych (proporczyki 3 p.Uł.Śląskich, 5 p.s.k., 8 p.uł, dywizjonu artylerii konnej), wśród podpisów autografy: gen.bryg. Mikołaja Waraksiewicza i gen.bryg. Stefana Strzemieńskiego.

250 PLN
3218

1943 kartka z życzeniami świątecznymi z obozu internowania w Szwajcarii w Merten. Ciekawa grafika obozowa.

180 PLN
3219

1943 kartka z stalagu IID umieszczonego w okolicy Stargardu Szczecińskiego.

45 PLN
3220

1943 list z stalagu IID umieszczonego w Czarnem koło Szczecinka.

55 PLN
3221

1943 kartka poczty internowanych żołnierzy polskich w Szwajcarii.

50 PLN
3222

1944 Internowanie w Szwajcarii - ekspresowy list polecony, wysłany 15.4 z Warszawy do obozu Baden, zalepka cenzury niemieckiej, stempelek cenzorski 312, kasownik odbiorczy 2.VI; całość w doskonałym stanie zachowania.

Fi.77, 79, 86
300 PLN
3225

1944 (?) Stalag XB - czysta karta podwójna z opłaconą odpowiedzią .

60 PLN
3226

1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz we Fribourgu, list wysłany 21.XI przez oddział Francuskiego Czerwonego Krzyża w Genewie, pieczątka szwajcarskiego cenzora 304, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; bardzo dobry stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN
3227

1944 Oflag VIB - część na odpowiedź listownika, wykorzystana jako zwykły formularz i wysłana z obozu 18.9 do Bydgoszczy, niemy datownik, stempelek cenzora nr.5; nietypowa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

40 PLN
3228

1944 karnecik okolicznościowy z życzeniami wielkanocnymi dla Dowództwa od pracowników administracji internowanych w Szwajcarii.

80 PLN
3229

1944 fragment dla odbiorcy przekazu pieniężnego poczty dla internowanych w Szwajcarii. Cenzura wojskowa na awersie i rewersie przekazu w miejscu na korespondencję żołnierską.

80 PLN
3230

1944 odcinek dla odbiorcy przekazu pieniężnego poczty dla internowanych w Szwajcarii. Cenzura wojskowa na awersie i rewersie przekazu w miejscu na korespondencję żołnierską.

70 PLN
3231

1944 kartka z stalagu IID umieszczonego w okolicy Stargardu Szczecińskiego.

45 PLN
3232

1944 poczta internowanych w Szwajcarii. Widokówka wysłana z obozu internowania w Trins do obozu w okolicach Zurichu. Początkowo widokówki nie mogły służyć do korespondencji przez internowanych, w końcowej fazie wojny poczta polowa jak widać dopuszczała taką możliwość. Stempel dwuobraczkowy 28mm, dodatkowo stempel cenzury szwajcarskiej typ I (304).

120 PLN
3233

1944 kartka z obozu Gross Born 2.4.44 do Białej Podlaskiej, stempel cenzury obozowej.

45 PLN
3234

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", znaczek za 20 f. z szarym środkiem i gumą na całej powierzchni, dotąd nieznany jako gumowany i opisywany jako wydany bez gumy, lekka podlepka.

400 PLN
3235

1945 "Syrena", list ofrankowany parką znaczków, wysłana 26.VII ze zgrupowania polskich byłych jeńców wojennych w Pöhls Lubeka (Rümpel) do polskiego szpitala wojskowego w Sanguhar w Szkocji za pośrednictwem Ośrodka Łączności 1 Dywizji Pancernej; znaczki unieważnione stemplem: "Urząd Pocztowy Obozu Wojskowego w Niemczech PÖHLS", datownik angielskiej poczty polowej 348 z 28.JUL; na odwrocie pod adresem nadawcy stempelek "Oflag Xc/ B.L.A."; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

1 800 PLN
3236

1945 Lubeka, czworoblok znaczków "Syrenka" bez gumy.

80 PLN
3237

1945 Orzeł - Freiman, marginesowy znaczek poczty międzyobozowej za 25 f.

40 PLN
3238

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - Syrena, dwie odmiany znaczka za 20 f., jedna ze środkiem czarnym, druga ze środkiem szarym.

90 PLN
3239

1945-46 Hellbrun Austria - Ratujcie Dzieci Polskie, wąsko cięta seria znaczków - reprodukcje malarstwa polskiego, z dopłata na PCK.

Fi.1-4A
40 PLN
3240

1945-46 Hellbrun Austria - Ratujcie Dzieci Polskie, szeroko cięta seria znaczków - reprodukcje malarstwa polskiego, z dopłata na PCK.

Fi.1-4A
60 PLN
3241

Fi.1-4x, y
160 PLN
3242

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Spakenberg i Havkruk, seria czysta, w tym kilka znaczków marginesowych, z odmianami kolorów nadruku znaczków za 3 i 30 f., idealny stan zachowania, gwarancja Danowski.

Fi.1-9, 2b, 9b
2 000 PLN
3243

1945 Helmstedt, cięty, nie wprowadzony do obiegu znaczek za 1 Mk., w kolorze fioletowym na białym papierze.

Fi.5A
250 PLN