The auction will end on 07.12.2021

Auction 62. WW2 PoW and internment camps

3161

1934 Kozielsk - ekspresowy list polecony wysłany 4.7.1934 z Brześcia nad Bugiem, adresowany do rąk własnych szefa gabinetu ministra Spraw Wojskowych w Warszawie, nadawcą listu jest generał dywizji Henryk Minkiewicz, dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza (do 1929), po napaści sowieckiej uwięziony w Kozielsku, gdzie (nie tylko ze względu na najwyższy stopień) był uznawany za przywódcę wszystkich osadzonych oficerów; zamordowany 9 kwietnia 1940 roku.

200 PLN
3162

1939 poszukiwanie rodzin - formularz wysłany 21.XII z Genewy przez Centralną Agencję Informacyjną o Jeńcach Wojennych Czerwonego Krzyża do polskiego marynarza, służącego na statku s/s "Śląsk", przesyłka adresowana do Londynu; pieczęć Międzynarodowego Czerwonego Krzyża; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta); ze zbiorów Prof.St.Barańskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.

250 PLN
3163

60 PLN
3164

1939 Oflag Xa - listownik (nietypowy formularz) wysłany 4.11 z obozu do Częstochowy; cenzura.

80 PLN
3165

1939 Oflag XIB - listownik wysłany 13.12 z obozu do Rybnika, cenzura, wczesny rodzaj formularza.

100 PLN
3166

1939 Internowanie na Litwie - Ukmerge (Wiłkomierz), karta pocztowa z obozu wysłana 1.X do niemieckiego obozu jenieckiego Oflag VIIA Murnau, czerwone oznaczenia cenzury litewskiej i stempelek niemieckiego cenzora obozowego nr.1; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania (u góry karty minimalne naddarcie); gwarancja Korszeń.

480 PLN
3167

Fi.2, FP5
200 PLN
3168

1940 Stalag XIIIC - polska karta pocztowa z nadrukiem, część na odpowiedź (Fi. 200,-), hasło propagandowe W - "TELEGRAMY MOŻNA NADAWAĆ W POCIĄGACH POSPIESZNYCH I SAMOLOTACH", wysłana 3.XII z Warszawy do obozu, stempelek cenzora D19 i dodatkowa pieczęć informacyjna "Schreibt kurz und deutlich!/ Pisać krótko i wyraźnie!"; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cp6B
Mi.P7A
300 PLN
3169

Fi.Fk3
150 PLN
3170

1940 kartka dla korespondencji zagranicznej dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.Fp2
50 PLN
3171

Fi.Fp2
60 PLN
3172

1940 grzecznościowo stemplowana kartka dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.Fp4
70 PLN
3173

60 PLN
3174

200 PLN
3175

100 PLN
3176

1940 Oflag IIB - listownik wysłany 21.3 z obozu do Radomska, wewnątrz stempel informacyjny dla krewnych dotyczący sposobu pisania i adresowania przesyłek; stempelek cenzury obozowej z parafką cenzora; zwraca uwagę bardzo nietypowy datownik (numerator?); doskonały stan zachowania.

60 PLN
3177

1940 Stalag XIIB - karta wysłana 9.XII z obozu do miejscowości Niewodna, cenzura; wyjątkowa rzadkość - odmiana formularza z sygnaturą drukarni: "S.3634 Heidelberge: Gutenberg-Druckerei GmbH. X.40".

160 PLN
3178

60 PLN
3179

1940 Frontstalag 213 - jeniecki obóz frontowy - karta pocztowa wysłana 23.11 z Delitz do Stalagu XIIA, po bezskutecznych poszukiwaniach adresata, przekierowana do Frontstalagu 213 w Miluzie; stempelek cenzora obozowego nr.10 z parafką; ładnie udokumentowany obieg pocztowy; niewielkie przebarwienia.

200 PLN
3180

80 PLN
3181

1940 Internowanie na Węgrzech - list wysłany z miejscowości Miskolcz z obozu Jolsva do Warszawy, okrągła pieczęć komendantury obozu z godłem i stempelki: "Belligerant interne", "Ellenorizve" i "Dijmentes!", cenzura; dekoracyjna całość.

100 PLN
3182

150 PLN
3183

150 PLN
3184

150 PLN
3185

1940 PRZESYŁKA ZAGRANICZNA, Stalag IIA - karta wysłana 17.10 z obozu do Londynu, a stamtąd dosłana do Szkocji, stempelek niemieckiej cenzury obozowej nr.1 i brytyjskiej T.189; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania (drobne pofałdowania na krawędziach).

300 PLN
3186

1940 STAROBIELSK, unikalna karta pocztowa do Starobielska nadana w Warszawie w dniu 26.IV.40r.; w tym czasie większość jeńców została już zamordowana; adresowana do por.art. Józefa Machlejda (w obozie był też jego brat Jerzy) znajdującego się on na liście spoczywających w Charkowie; w początkowym okresie Sowieci nie mieli jeszcze określonych procedur i karty do jeńców po jakimś czasie zwracano do nadawców, w czerwcu 1940 roku sprawę utajniona i zaprzestano zwracania korespondencji; cenzura Wermachtu, stempel odbiorczy z Moskwy 1.6.40 i stempelek pomocniczy RETOUR PARTI; fantastyczny stan zachowania, nieme świadestwo tragedii tysięcy polskich oficerów i ich rodzin, gwarancja Schmutz.

4 800 PLN
3187

150 PLN
3188

1941 Stalag VIB - listownik wysłany 20.4 z obozu do miejscowości Sompolno; niecodzienny datownik nadawczy; stempelek cenzura nr.2; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
3189

1941 Stalag XIIA - listownik, formularz francuski, wysłany 26.I z obozu do Łodzi, niespotykany stempel komendantury obozu "Frei Durch Ablösung Reich", stempelek cenzora 10a, dodatkowa pieczęć informacyjna "Listy pisać krótko/ i wyraźnie."; dekoracyjna całość.

100 PLN
3190

1941 Internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 17.VII z obozu Henniez do Iłży, kartka przewodnia poczty dla internowanych, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion", zalepka i stempelki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej w tym cenzora 380; kasownik odbiorczy Starachowice z 25.VII, gdzie dostawiono V (Viktoria) - stempel zwycięstwa, dodatkowy stempel propagandowy wprowadzony do użycia po ataku na Związek Sowiecki; przesyłka nie została doręczona i dosłano ją do Brodów, tam również nie została doręczona i 16.8 zwrócono ją do nadawcy; dekoracyjna całość o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w doskonałym stanie zachowania.

700 PLN
3191

100 PLN
3192

60 PLN
3193

1941 Oflag XII - podziękowanie za otrzymaną paczkę, wysłane 29.9 z obozu do Sompolna; niemy kasownik z niedokładnie wypiłowaną nazwą miejscowości; stempelek cenzora nr.5; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
3194

70 PLN
3195

1941 PRZESYŁKA ZAGRANICZNA, Stalag IIA - karta (część na odpowiedź) wysłana 15.8 z obozu do miejscowości Crawford w Anglii, niemy datownik nadawczy; owalny stempelek niemieckiego cenzora nr.3 z kogutem i ośmiokątny cenzury brytyjskiej "T.188"; walor w dobrym stanie zachowania (u góry niewielkie rozdarcie).

200 PLN
3196

1941 Internowanie w Szwajcarii - list polecony, wysłany 10.III z Brwinowa do obozu w Oberburg, przeadresowany do Wetzikon, kompletna (zazwyczaj zdarta) tzw. kartka kierunkowa; stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; zalepka cenzury szwajcarskiej, stempelki cenzury Wehrmachtu i cenzora szwajcarskiego 315; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
3197

1941 Stalag VIJ - listownik nietypowego nakładu z sygnaturą: "G/0598" i wydrukowaną na odwrocie nazwą obozu Krefeld-Fichtenhein; wysłany 1.9 z obozu do miejscowości Bartków, stempelek cenzora nr.39.

150 PLN
3198

100 PLN
3199

1941 karnet loterii na rzecz internowanych w Szwajcarii.

90 PLN
3200

100 PLN